Απορίες σχετικές με την εξέταση για απόκτηση πιστοποίησης εκπαιδευτή.

Ξεκίνησε από skinlikesand, 17 Μαρ 2015, 02:59:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

skinlikesand

Ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ για απόκτηση πιστοποίησης εκπαιδευτή ενηλίκων (όχι σ' αυτές του Απριλίου). Οι πληροφορίες που δίνει το site του ΕΟΠΠΕΠ δεν είναι ιδιαίτερα σαφείς, ενώ αντιφάσκουν με απαντήσεις που μου έδωσαν υπάλληλοι γραμματειών κάποιων ΚΕΚ. Ζητώ κάποιες διευκρινήσεις από συνάδελφους σχετικούς με το θέμα.


  • Στον ιστότοπο του ΕΟΠΠΕΠ αναφέρει ότι για να συμμετέχει κάποιος στην εξέταση, χρειάζεται να έχει παρακολουθήσει τουλάχιστον 100 ώρες σεμιναρίων εκπαίδευσης ενηλίκων. Υπάλληλος γραμματείας ΚΕΚ μου είπε ότι μπορώ να διαβάσω μόνος μου αν το θέλω (ναι, είναι όντως υπάλληλος ΚΕΚ!!!), χωρίς να παρακολουθήσω σεμινάρια και ότι αυτό δε θα με εμποδίσει να συμμετέχω στις εξετάσεις. Τι απ' τα δύο ισχύει;
  • Δεν έχω (επίσημη) προϋπηρεσία στην εκπαίδευση. Με εμποδίζει αυτό να γραφτώ στο μητρώο εκπαιδευτών;
  • (Λιγότερο σημαντική απορία) Είναι αρκετά χρονοβόρα η προετοιμασία; Από ποιά βιβλία μου προτείνετε να διαβάσω, παράλληλα με το e-book "Τράπεζα Θεμάτων" που υπάρχει στο site του ΕΟΠΠΕΠ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!  :)