Απορία στα υποδίκτυα

Ξεκίνησε από theoni, 31 Μαΐου 2016, 10:15:16 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theoni

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν εχω δίκτυο κλάσης  c και θέλω να φτιάξω 3 υποδίκτυα θα πάρω 3 bits απο το τμήμα υπολογιστη οπότε σ'αυτό θα μέινει 8-3 =5 bits στην ερώτηση τώρα πόσους υπολογιστές εχει το καθε υποδίκτυο η απάντηση ποια θα είναι 2^5=32 ή 2^5-2=30 έχω δει σαν απάντηση και τα δυο πότε δίνω την μια απάντηση και πότε την άλλη???

gxry

Σε ένα δίκτυο κλάσης C, η προκαθορισμένη (default) μάσκα είναι 255.255.255.0 ή /24. Δηλαδή 24 ψηφία για το δίκτυο και 8 για τον υπολογιστή. Για να το υποδικτυώσεις σε τρία (3) υποδίκτυα θα χρειαστείς 2 ψηφία (bit), 2^1 < 3 < 2^2 ( με 2 bit μετράς τέσσερα πράγματα). Στη νέα μάσκα υποδικτύωσης, αυτά τα δύο ψηφία θα τα πάρεις (μηδενικά) από το τμήμα υπολογιστή και θα τα δώσεις (άσσους) στο τμήμα δικτύου. Έτσι η νέα μάσκα σου θα είναι /26 ή 255.255.255.[11000000] -> 255.255.255.192. Δίνοντας δύο (2) από τα οκτώ ψηφία στο τμήμα δικτύου, για τον υπολογιστή σου μένουν έξι (6) ψηφία.
Το κάθε υποδίκτυο έχει 2^6 = 64 διευθύνσεις από τις οποίες είναι διαθέσιμες οι 62 επειδή η πρώτη (τμήμα υπολογιστή όλα τα ψηφία μηδενικά) και η τελευταία (τμήμα υπολογιστή όλα τα ψηφία άσσοι) έχουν ειδική σημασία. Η πρώτη είναι η διεύθυνση υποδικτύου και η τελευταία η διεύθυνση εκπομπής του υποδικτύου.

theoni

Καταρχην έχω γράψει λάθος την εκφώνηση και φαίνεται άκυρο αυτό που έχω γράψει...6 υποδίκτυα θέλω να φτιάξω...εκείνο που θέλω να επιβεβαιώσω είναι οτι στην ερώτηση πόσους υπολογιστές έχει το καθε υποδίκτυο είναι η ύψωση 2^5-2(για το συγκεκριμένο παράδειγμα) πάντα δηλαδη μείον 2.....σωστά????

gxry

Σωστά.
Για να υποδικτυώσεις σε έξι (6) υποδίκτυα θα χρειαστείς 3 ψηφία (bit), 2^2 < 6 < 2^3. Έτσι η νέα μάσκα σου θα είναι /27 ή 255.255.255.[11100000] -> 255.255.255.224
Το κάθε υποδίκτυο έχει 2^5 = 32 διευθύνσεις από τις οποίες είναι διαθέσιμες για διευθυνσιοδότηση υπολογιστών οι 30, (2^5 -2, όπως ορθά παρατήρησες)

Πάντα η διεύθυνση που έχει ίδιο NetID και στη θέση του HostID μηδενικά (στο δυαδικό) είναι ειδική διεύθυνση και συγκεκριμένα η διεύθυνση δικτύου ή υποδικτύου. Ομοίως η διεύθυνση που έχει ίδιο NetID και στη θέση του HostID άσσους (στο δυαδικό) είναι η διεύθυνση εκπομπής (broadcast).

Σημείωση: Παλαιότερα (RFC950) από το σύνολο των υποδικτύων τα οποία πάντα είναι δύναμη του 2, εξαιρούνταν το πρώτο (στο παράδειγμά μας το .000xxxxx, subnet zero)  και το τελευταίο υποδίκτυο (το 111xxxxx, all-ones subnet) κάνοντας διαθέσιμα μόνο τα υπόλοιπα αλλά αυτό μπορούν να το χειριστούν τώρα πια οι δρομολογητές οπότε είναι διαθέσιμα όλα τα υποδίκτυα (RFC1878).