Έχω μια απλή απορία.

Ξεκίνησε από NiColas, 21 Ιαν 2006, 04:15:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

NiColas

Γεια σας
Έχω μια απλή απορία.  
Ξέρει κανείς (ή τέλος πάντων έχει καταλάβει κάποιος), εάν το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον θα συνεχίσει να εξετάζεται σαν προϋπόθεση για την εισαγωγή σε ΑΕΙ, για οποιοδήποτε κλάδο σπουδών ή έστω για σχολές που έχουν να κάνουν άμεσα με το κλάδο της πληροφορικής.

Προσωπικά, από όσα διαβάζω στο τύπο, συμπεραίνω ότι το μάθημα μάλλον θα εξαιρεθεί παντελώς!
Εσείς τι νομίζετε?

NiColas


NiColas

Όπως βλέπω, με την απορία θα μείνω!   :-[

pabaros

Σε ποια εφημερίδα, ποια μέρα και ποιο άρθρο αναφέρεις;

Προσωπικά, πιστεύω οτι το μάθημα θα μείνει, θα γίνει γενικής παιδείας και θα είναι αυξημένης βαρύτητας για την εισαγωγή σε τμήματα πληροφορικής. Αυτό όμως το βασίζω στο ένστικτο και στην αισιόδοξη φύση μου
Με τις υπάρχουσες συγκυρίες όμως, ας μείνει και ας μην είναι αυξημένης βαρύτητας (το εναλλακτικό είναι να φύγει...)

Αυτό δε σημαίνει οτι τελικά δεν θα διορίζονται στην εκπαίδευση απόφοιτοι ΠΣΕ Ιωαννίνων (ξέρει κανείς εδώ τι έγινε στη Λακωνία; ), αυτοματισμού γραφείου, γεωπληροφορικής κτλ. Κατά τα άλλα οι μαθηματικοί και οι φυσικοί μας φταίνε
Υπάρχει ένα ρητό που λέει πως: "ό,τι παθαίνουμε το αξίζουμε"

NiColas

Διαβάζω οποιαδήποτε εφημερίδα γράφει κάτι σχετικό
Έτσι στον Ελεύθερο Τύπο του Σαββάτου ή της Παρασκευής που μας πέρασε, διάβασα ένα αφιέρωμα για το τι σκέπτονται να κάνουν με τις πανελλήνιες εξετάσεις.  

Από το άρθρο φαινόταν ότι τα μαθήματα θα γίνουν 4 και
το μάθημα ΑΕΣΠΠ ….. ΔΕΝ υπήρχε σε καμία επιλογή!

Ανεξάρτητα από τι κατεύθυνση θα διαλέγει ο μαθητής.

Αυτά.

NiColas

Αυτό δε σημαίνει οτι τελικά δεν θα διορίζονται στην εκπαίδευση απόφοιτοι ΠΣΕ Ιωαννίνων (ξέρει κανείς εδώ τι έγινε στη Λακωνία; ), αυτοματισμού γραφείου, γεωπληροφορικής κτλ.

Δεν καταλαβαίνω – δεν γνωρίζω τίποτα από τα παραπάνω
Αν μπορείς εξήγησε λίγο παραπάνω.