what is this?..................απογραφή

Ξεκίνησε από dora, 10 Ιουν 2010, 08:16:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Στον Φορέα Εργασίας μπορούμε να επιλέξουμε και Δ/ΝΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.

EDIT: Τώρα το είδα:

"FAQ 54. Είμαι εκπαιδευτικός χωρίς οργανική θέση σε σχολείο και βρίσκομαι σε διάθεση Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΥΣΔΕ). Τι συμπληρώνω στο πεδίο «Φορέας Απασχόλησης» και «Φορέας Οργανικής Θέσης»; (Κατηγορία 3)

Και στα δυο πεδία θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Στο πεδίο «Υπηρεσία» θα πληκτρολογήσετε το Γραφείο ή η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπάγεστε. Το ίδιο θα δηλώσετε και στη διεύθυνση εργασίας."

Γιατί αναφέρει το Γραφείο; Αν είσαι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ δεν ανήκεις στη Διεύθυνση;

evry

Χμμμ ενδιαφέρον, και εγώ μόλις απογράφηκα και δεν είχα δει το συγκεκριμένο που λες για την Διεύθυνση.
Οι εκπαιδευτικοί που είμαστε στην διάθεση στην Γ Αθήνας είμαστε όλοι τοποθετημένοι προσωρινά σε σχολεία χωρίς όμως να έχουμε οργανική εκεί. Η τοποθέτηση έγινε για γραφειοκρατικούς λόγους υποθέτω, για να πληρωνόμαστε από εκεί και για να κάνουμε και εφημερίες το καλοκαίρι ;).
   Από τη στιγμή που μισθοδοτούμαι από εκεί παρόλο που είμαι στη διάθεση θεώρησα λογικό να γράψω το σχολείο και όχι το Γραφείο της Διεύθυνσης. Λέτε να το αλλάξω ή να το αφήσω έτσι?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

za√‘ag

Παράθεση από: Wizard στις 11 Ιουλ 2010, 10:33:42 ΜΜ
Στον Φορέα Εργασίας μπορούμε να επιλέξουμε και Δ/ΝΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.

EDIT: Τώρα το είδα:

"FAQ 54. Είμαι εκπαιδευτικός χωρίς οργανική θέση σε σχολείο και βρίσκομαι σε διάθεση Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΥΣΔΕ). Τι συμπληρώνω στο πεδίο «Φορέας Απασχόλησης» και «Φορέας Οργανικής Θέσης»; (Κατηγορία 3)

Και στα δυο πεδία θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Στο πεδίο «Υπηρεσία» θα πληκτρολογήσετε το Γραφείο ή η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπάγεστε. Το ίδιο θα δηλώσετε και στη διεύθυνση εργασίας."

Γιατί αναφέρει το Γραφείο; Αν είσαι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ δεν ανήκεις στη Διεύθυνση;

Κι εγώ σε διάθεση ΠΥΣΔΕ είμαι αλλά μας τοποθέτησαν μέχρι 31/8 στο περσινό σχολείο (δεν υπήρχαν οργανικά κενά)

Να υποθέσω ότι αν είσαι στην ίδια περίπτωση 8α βάλεις το σχολείο που είσαι τώρα, αλλιώς δεν ξέρω
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: evry στις 11 Ιουλ 2010, 10:57:05 ΜΜ
Χμμμ ενδιαφέρον, και εγώ μόλις απογράφηκα και δεν είχα δει το συγκεκριμένο που λες για την Διεύθυνση.
Οι εκπαιδευτικοί που είμαστε στην διάθεση στην Γ Αθήνας είμαστε όλοι τοποθετημένοι προσωρινά σε σχολεία χωρίς όμως να έχουμε οργανική εκεί. Η τοποθέτηση έγινε για γραφειοκρατικούς λόγους υποθέτω, για να πληρωνόμαστε από εκεί και για να κάνουμε και εφημερίες το καλοκαίρι ;).
   Από τη στιγμή που μισθοδοτούμαι από εκεί παρόλο που είμαι στη διάθεση θεώρησα λογικό να γράψω το σχολείο και όχι το Γραφείο της Διεύθυνσης. Λέτε να το αλλάξω ή να το αφήσω έτσι?

Γράφεις το σχολείο από το οποίο μισθοδοτείσαι (με αυτά που ξέρω απαντάω)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Wizard

Παράθεση από: evry στις 11 Ιουλ 2010, 10:57:05 ΜΜ
Χμμμ ενδιαφέρον, και εγώ μόλις απογράφηκα και δεν είχα δει το συγκεκριμένο που λες για την Διεύθυνση.
Οι εκπαιδευτικοί που είμαστε στην διάθεση στην Γ Αθήνας είμαστε όλοι τοποθετημένοι προσωρινά σε σχολεία χωρίς όμως να έχουμε οργανική εκεί. Η τοποθέτηση έγινε για γραφειοκρατικούς λόγους υποθέτω, για να πληρωνόμαστε από εκεί και για να κάνουμε και εφημερίες το καλοκαίρι ;).
   Από τη στιγμή που μισθοδοτούμαι από εκεί παρόλο που είμαι στη διάθεση θεώρησα λογικό να γράψω το σχολείο και όχι το Γραφείο της Διεύθυνσης. Λέτε να το αλλάξω ή να το αφήσω έτσι?

Νομίζω ότι σημασία έχει ποια ήταν η τελευταία ανάληψη υπηρεσίας που έκανες. Έτσι, μπορεί μεν να είσαι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ (δηλαδή χωρίς οργανική), αλλά αν σε βάλανε σε σχολείο από 30/6 ως 31/8 (έστω και τυπικά), πρέπει να βάλεις το σχολείο. Μη σε πάρω όμως και στο λαιμό μου  ;) . Στη Δ' Αθήνας δεν σε βάζουν σε σχολείο, έτσι αφού έκανα ανάληψη υπηρεσίας στη Δ/νση, θα δηλώσω τη Δ/νση ως "Υπηρεσία".

AlexandrosK

Το πιο ωραίο δεν είναι ότι προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα να απογραφώ, και ότι κατά την είσοδο μου βγάζει white screen of death. Το πιο ωραίο είναι αυτό που εμφανίζει στην αρχική σελίδα στον αριθμό των απογεγραμμένων! Μιλάμε για ιδανικό exception handling! lala lala lala lala  :D

evry

Νομίζω ότι έπρεπε να δοκιμάσεις την τύχη σου χθες το βράδυ, σήμερα το πρωί θα είναι ζόρικα τα πράγματα. Γενικά τις εργάσιμες ώρες που είναι ανοικτές οι δημόσιες υπηρεσίες το σύστημα λογικά θα αργεί (αν δεν πέσει κάποια στιγμή >:D).
Αργά το βράδυ που δεν θα έχει πολύ φόρτο θα είναι καλύτερα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

AlexandrosK

Το θέμα δεν είναι πότε θα απογραφούμε, αλλά η προχειρότητα με την οποία έχει υλοποιηθεί όλη αυτή η διαδικασία.

Και ένα μικρό bug:

Το πεδίο "συναφές" ενεργοποιείται στο "διδακτορικό" και στο "απολυτήριο υποχρεωτικής εκπαίδευσης" και όχι στο μεταπτυχιακό!

Αυτό τι σου λέει; Φυσικά στο 1500 δε μπορώ να πιασω γραμμή..

evry

Εμένα ήταν κανονικά ενεργοποιημένο και στο μεταπτυχιακό.
Υπομονή πάντως γιατί σήμερα είναι στην πραγματικότητα τα δοκιμαστικά και θα δούμε αν το σύστημα θα αντέξει τόσο πολύ φόρτο.
Πάντως πράγματι όλα έγιναν πολύ γρήγορα, για να δούμε.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

AlexandrosK

Συμφωνώ φίλε evry ότι σήμερα είναι τα πραγματικά δοκιμαστικά.
Έλα όμως που είναι και η καταληκτική ημερομηνία για τα ΑΦΜ που λήγουν σε 1!

AlexandrosK

Και το crash που λέγαμε...

dim

alkisg
Φορέας απασχόλησης: Δημόσιες Υπηρεσίες
Φορέας Εργασίας: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
za√'ag
Φορέας απασχόλησης : ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Υπηρεσία : ... το σχολείο
Οργανικός Φορέας : ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Υπηρεσία : ... το σχολείο

Το έκανα σχεδόν όπως ο za√'ag.
Στην υπηρεσία έγραψα ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ................ ΓΥΜΝΑΣΙΟ .................. μέσα σε όλα.
Γιατί alkisg Φορέας απασχόλησης: Δημόσιες Υπηρεσίες ??
Στην υπηρεσία τι έβαλες?

Προφανώς υπηρεσία είναι μόνο το σχολείο και θα προσπαθήσω αύριο να το αλλάξω...!!!!
Βέβαια εφόσον έχω εγγραφεί μικρό το κακό. Σιγά μήπως και δεν με βρούνε γιατί τους έβαλα και την Δευτεροβάθμια και το σχολείο μου.
Αν δεν μπορέσουν να με βρουν με Υπουργείο όπου ανήκω με Αριθμός μητρώου μισθοδοσίας ή υπαλλήλου, με  ΑΦΜ με ΑΜΚΑ με διεύθυνση.... χαλάλι τους η ταλαιπωρία που θα υποστώ από Σεπτέμβριο!!!!

dim

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δοθεί η παράταση της παράτασης και η διόρθωση της διόρθωσης.
                                                       ΔΕΝ υπάρχει.
Στην Ελλάδα ζούμε!!!! Ζούμε??? Μεγάλη λέξη!!!!


dim

Παράθεση από: ptsiotakis στις 12 Ιουλ 2010, 12:20:32 ΜΜ
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8369:64---------&catid=239:2009-12-01-15-36-00&Itemid=1624
39. Εκπαιδευτικός που έχει πάρει μετάθεση ποια ταχυδρομική διεύθυνση απασχόλησης πρέπει να δηλώσει;
Θα δηλώσει την νέα ταχυδρομική διεύθυνση εργασίας.

44. Μπήκα στο σύστημα πριν τις 12 Ιουλίου και ολοκλήρωσα την απογραφή μου. Η απογραφή μου είναι οριστική;
Για όσους υπόχρεους έχουν απογραφεί πριν τις 12/7/2010, η απογραφή τους είναι οριστική. Σε περίπτωση που υπάρχουν τυχόν ελλείψεις, θα ειδοποιηθούν για τη συμπλήρωσή τους.

47. Είμαι καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ολοκλήρωσα της απογραφή μου πριν τις 12 Ιουλίου και πήρα κωδικό. Στην επιλογή κλάδος έβαλα εκπαιδευτικό προσωπικό δημόσιας εκπαίδευσης και στην ειδικότητα φυσικός. Εκ των υστέρων άκουσα ότι υπήρχε στον κλάδο η επιλογή  «καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης» που όμως δεν είδα. Πειράζει ή πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία;
Όχι, δεν χρειάζεται να επαναλάβετε τη διαδικασία. Στην περίπτωση που χρειαστεί οποιαδήποτε διευκρίνιση, θα ενημερωθείτε σχετικά.

48. Εισάγοντας τα στοιχεία μου έλαβα στο τέλος έναν κωδικό από το σύστημα. Αυτό σημαίνει ότι έχω απογραφεί;
Ναι, ο κωδικός αυτός είναι το αποδεικτικό σας.

53. Είμαι εκπαιδευτικός και υπηρετώ σε σχολική μονάδα. Τι πρέπει να συμπληρώσω στο πεδίο «Φορέας Απασχόλησης»;
Στο πεδίο «Φορέας Οργανικής Θέσης» θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Στο πεδίο «Υπηρεσία» θα πληκτρολογήσετε τη σχολική μονάδα, π.χ. «2ο Δημοτικό Σχολείο Αργυρούπολης».

54. Είμαι εκπαιδευτικός χωρίς οργανική θέση σε σχολείο και βρίσκομαι σε διάθεση Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΥΣΔΕ). Τι συμπληρώνω στο πεδίο «Φορέας Απασχόλησης» και «Φορέας Οργανικής Θέσης»;
Και στα δυο πεδία θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Στο πεδίο «Υπηρεσία» θα πληκτρολογήσετε το Γραφείο ή η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπάγεστε. Το ίδιο θα δηλώσετε και στη διεύθυνση εργασίας.

62. Είμαι καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ποιόν κλάδο θα επιλέξω; Ποιά ειδικότητα θα επιλέξω;
Από τους κλάδους θα επιλέξετε το «Καθηγητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» Κατόπιν, στο πεδίο Ειδικότητα θα επιλέξετε την ειδικότητά σας. Εάν δεν υπάρχει η ειδικότητά σας, θα επιλέξετε «Άλλη Ειδικότητα» και θα πληκτρολογήστε π.χ. «Μαθηματικός» στο ελεύθερο πεδίο που θα εμφανιστεί. Τέλος, θα μεταβείτε στο πεδίο «Βαθμός» και θα επιλέξετε το βαθμό σας.