Γενικό Λύκειο > Γενικά

Πληροφορική Γ λυκείου

(1/6) > >>

Αφροδίτη:
Καλησπέρα σε όλους ! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ..η ταξινόμηση σε δισδιάστατο πίνακα είναι στην ύλη 2020-2021; Επίσης όσο αναφορά αυτό με τα κεφαλαία γράμματα στη Γλώσσα ισχύει ; Ορισμένοι συνάδελφοι λένε στα παιδιά ότι ισχύει και άλλοι όχι

Λαμπράκης Μανώλης:
Καλησπέρα σε όλους

στις οδηγίες μελέτης μαθητή, σελίδα 86 (στην έκδοση που έχω μπροστά μου) έχει ερωτήματα με ταξινόμηση ανά γραμμή και στήλη ... έχει μπει θέμα το 2013 θέμα Γ και 2017 θέμα Γ που χρησιμοποιούν ταξινόμηση σε δισδιάστατο, οπότε εγώ τα διδάσκω

τώρα για τα "πεζά-κεφαλαία" αν δεις έχουν γίνει πααααρα πολλές συζητήσεις, κατά τη γνώμη μου δεν έχει σημασία, για άλλους έχει, αν και γενικά δεν θα πρέπει να μας αποσχολεί νομίζω ..   σε διάφορα ζητήματα δεν υπάρχει απάντηση 100% αποδεκτή, καλώς η κακώς

Αφροδίτη:
Σας ευχαριστώ πολύ! Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν μετράνε καν τα κεφαλαία και τα πεζά.Απο  μια προσωπική εμπειρία ένας μαθητής μου που πήρε 19,2 μου ανέλυσε ακριβώς τα λάθη του και δεν του είχαν κόψει απολύτως τίποτα. Αυτό λοιπόν δεν είναι μια απάντηση για το αν πρέπει να χρησιμοποιούμε κεφάλαια ; Διδάσκω στον ιδιωτικό τομέα και καθημερινά οι μαθητές μου ,που είναι από διαφορετικά σχολεία ,μου λένε ότι κάποιοι καθηγητές τους ,τους λένε θα γράφετε με κεφαλαία και άλλοι όχι. Καλούμε να δώσω μια απάντηση και ταυτόχρονα να 'θιξω' τις γνώσεις συναδέλφου

Λαμπράκης Μανώλης:
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν υπάρχει δυστυχώς τρόπος αν το "τεκμηριώσεις" ... όπως και τόσα άλλα ζητήματα...εγώ τους λέω την πραγαμτικότητα, δυστυχώς δεν είναι πλήρως ορισμένα στο βιβλίο

George Eco:

--- Παράθεση από: Αφροδίτη στις 21 Οκτ 2020, 04:36:46 μμ ---Σας ευχαριστώ πολύ! Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν μετράνε καν τα κεφαλαία και τα πεζά.Απο  μια προσωπική εμπειρία ένας μαθητής μου που πήρε 19,2 μου ανέλυσε ακριβώς τα λάθη του και δεν του είχαν κόψει απολύτως τίποτα. Αυτό λοιπόν δεν είναι μια απάντηση για το αν πρέπει να χρησιμοποιούμε κεφάλαια ; Διδάσκω στον ιδιωτικό τομέα και καθημερινά οι μαθητές μου ,που είναι από διαφορετικά σχολεία ,μου λένε ότι κάποιοι καθηγητές τους ,τους λένε θα γράφετε με κεφαλαία και άλλοι όχι. Καλούμε να δώσω μια απάντηση και ταυτόχρονα να 'θιξω' τις γνώσεις συναδέλφου

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλησπέρα Αφροδίτη, πολύ χρήσιμο το feedback. Κοίτα τι γίνεται, το θέμα με τα πεζά-κεφαλαία έχει ξεκάθαρα να κάνει με το να οριστεί ως εξεταστής, κάποιος που θα το θεωρήσει σημαντικό. Όσοι έχουν υπόβαθρο Θετικών Επιστημών, ξέρουν πως όταν ορίζουμε κάτι πρέπει κατά γράμμα να το ακολουθούμε. Πίστεψέ με, το πεζά-κεφαλαία είναι το μικρότερο πρόβλημα του μαθήματος.

Στα βιβλία είναι με κεφαλαία. Εγώ διδάσκω να το ακολουθούν με κεφαλαία, ωστόσο ΔΕ θα αδειάσω συναδέλφους που διδάσκουν με πεζά και ΔΕ θα κόψω αν μου το γράψουν με πεζά. Το ξεκαθαρίζουμε αυτό; Πάμε παρακάτω.
Εξηγώ στα παιδιά πως ακολουθώ αυτή τη νόρμα, πρώτον για να είμαστε σε ασφαλή 100% νερά, είτε είναι σημαντικά είτε όχι τα πεζά-κεφαλαία και δεύτερον γιατί ως κανόνας, συνηθίζει τα παιδιά στο να γράφουν πιο ευανάγνωστα προγράμματα που θα εκσφαλματωθούν αλλά και θα διορθωθούν κι ευκολότερα. Παρένθεση, κάποιες γλώσσες προγραμματισμού είναι case sensitive, οπότε ως μεταγνωστική ικανότητα το να ακολουθούν αυστηρό συντακτικό θα τους βοηθήσει στο μέλλον κι ως φοιτητές.
Ο μαθητής σας, ενδεχομένως έπεσε σε διορθωτή που προφανώς δε τον νοιάζει και κατά τη γνώμη μου καλά έκανε και δεν τον ένοιαξαν τα πεζά. Ωστόσο κάνεις δε μου εγγυάται τη μη ύπαρξη του γραφικόυ τύπου που θα κόψεί για αυτό. Κι αν είναι επιχείρημα πως ο γραφικός τύπος θα κόψει έτσι κι αλλιώς, τότε λέω ας κόψει λιγότερο. Το ποιος διορθώνει γραπτά νομίζω δε το ξέρει κανείς κάθε χρονιά, για προστασία του αδιάφθορου της όλης διαδικασίας. Το ποιοι επιλέγονται και με ποια διαδικασία μου είναι άγνωστο. Αυτό που ξέρω είναι το τι περιέχουν τα βιβλία στην ύλη και τι οδηγίες έχει δώσει για διευκρινίσεις το Υπουργείο.

Η ανησυχία μου δε θέλει να θίξει το σύνολο των εξεταστών, αλλά μεμονωμένα περιστατικά. Γιατί να πάρω το ρίσκο αυτό; Το αποφεύγω εύκολα και τελειώνει η ιστορία.
Εσύ Αφροδίτη δε χρειάζεται να αδειάσεις κανένα συνάδελφο. Τους λες, ΕΣΥ τι πιστεύεις πως είναι σωστό. Αν κάποιος λέει κεφαλαία, απαντάς πως είναι τυπολατρικό, αν θέλουν ας το ακολουθήσουν (σου δίνω και τους λόγους), άλλοι λένε πεζά. Εγώ είμαι όπως καταλαβαίνεις αρκετά τυπολατρικός, αλλά δεν είμαι και κολλημένος (διδάσκω στον Ιδιωτικό τομέα επίσης) και το πεζά-κεφαλαία, πίστεψέ με, είναι το μικρότερο πρόβλημα που καλούμαι να αντιμετωπίσω.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση