Αντικειμενοστραφης Προγραμματισμος

Ξεκίνησε από christi, 22 Ιουλ 2020, 07:01:18 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

christi

Καλημερα σας, εχω αρχισει να ασχολουμαι με το μαθημα ΑΕΠΠ. Ηθελα να ρωτησω αν ο αντικειμενοστραφης προγραμματισμος εξεταζεται μονο στη θεωρια ή αν υπαρχουν και σχετικες ασκησεις
Ευχαριστω πολυ

Laertis

Μόνο θεωρία με θεωρητικές ασκήσεις που αφορούν τα αντικείμενα και  τη σχέση τους. Η Γλώσσα δεν υποστηρίζει αντικείμενα ώστε να υπάρξει προγραμματιστική υλοποίηση.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

George Eco

Παράθεση από: christi στις 22 Ιουλ 2020, 07:01:18 ΠΜ
Καλημερα σας, εχω αρχισει να ασχολουμαι με το μαθημα ΑΕΠΠ. Ηθελα να ρωτησω αν ο αντικειμενοστραφης προγραμματισμος εξεταζεται μονο στη θεωρια ή αν υπαρχουν και σχετικες ασκησεις
Ευχαριστω πολυ

Είναι όπως ακριβώς στα είπε ο Λαέρτης, αν και κάτι έχει ακουστεί ένα χρόνο πριν περίπου, πως το μάθημα θα οδηγηθεί σε Python3 αλλά το βλέπω να αργεί λιγάκι. Νομίζω πως τουλάχιστο τον ερχόμενο χρόνο πάλι σε ΓΛΩΣΣΑ θα είναι.

dpa2006

Παράθεση από: George Eco στις 22 Ιουλ 2020, 02:27:36 ΜΜ
Είναι όπως ακριβώς στα είπε ο Λαέρτης, αν και κάτι έχει ακουστεί ένα χρόνο πριν περίπου, πως το μάθημα θα οδηγηθεί σε Python3 αλλά το βλέπω να αργεί λιγάκι. Νομίζω πως τουλάχιστο τον ερχόμενο χρόνο πάλι σε ΓΛΩΣΣΑ θα είναι.

Python3...?!
θα έχει ενδιαφέρον..!!! :) :D
Θα δώσουν τα βιβλία των ΕΠΑΛ ή θα γράψουν νέα;
ακούστηκε κάτι;
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

George Eco

Παράθεση από: dpa2006 στις 22 Ιουλ 2020, 02:45:39 ΜΜ
Python3...?!
θα έχει ενδιαφέρον..!!! :) :D
Θα δώσουν τα βιβλία των ΕΠΑΛ ή θα γράψουν νέα;
ακούστηκε κάτι;

Στα ΕΠΑΛ διδάσκεται Python2.
Είχε γίνει πέρσι μία διημερίδα πάνω στο θέμα, python ακούστηκε, εικάζω 3, φαντάζομαι νέο βιβλίο, δεν έχει φτάσει στα αυτιά μου τίποτα άλλο από τότε όμως, συγγνώμη αν σε απογοητεύω, απογοητεύτικα λίγο κι εγώ, αν κι ελπίζω να αλλάξει κάτι.

dpa2006

Παράθεση από: George Eco στις 22 Ιουλ 2020, 11:47:41 ΜΜ
Στα ΕΠΑΛ διδάσκεται Python2.
Είχε γίνει πέρσι μία διημερίδα πάνω στο θέμα, python ακούστηκε, εικάζω 3, φαντάζομαι νέο βιβλίο, δεν έχει φτάσει στα αυτιά μου τίποτα άλλο από τότε όμως, συγγνώμη αν σε απογοητεύω, απογοητεύτηκα λίγο κι εγώ, αν κι ελπίζω να αλλάξει κάτι.

Η Python2 δεν αναπτύσσεται πλέον,οπότε πρέπει να αντικατασταθεί!
Δεν μπορείς να διδάσκεις μια γλώσσα που αποσύρθηκε.
Δεν με απογοητεύεις καθόλου.
Μακάρι να περάσει η Python3 τουλάχιστον στα ΕΠΑΛ.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

George Eco

Παράθεση από: dpa2006 στις 24 Ιουλ 2020, 04:27:07 ΜΜ
Δεν μπορείς να διδάσκεις μια γλώσσα που αποσύρθηκε.

Στη Γ Λυκείου διδάσκουν ΓΛΩΣΣΑ. Τι μου λες τώρα!;!  :D  :D  :D
Και που διδάσκουν python2 στο ΕΠΑΛ είναι θαυμάσιο μπροστά στο γεγονός ότι στο Λύκειο χρησιμοποιούν την ορισμένη κι εκτελέσιμη επί χάρτου θεωρητική γλώσσα προγραμματισμού ΓΛΩΣΣΑ.



dpa2006

Παράθεση από: George Eco στις 27 Ιουλ 2020, 08:00:28 ΠΜ
Στη Γ Λυκείου διδάσκουν ΓΛΩΣΣΑ. Τι μου λες τώρα!;!  :D  :D  :D
Και που διδάσκουν python2 στο ΕΠΑΛ είναι θαυμάσιο μπροστά στο γεγονός ότι στο Λύκειο χρησιμοποιούν την ορισμένη κι εκτελέσιμη επί χάρτου θεωρητική γλώσσα προγραμματισμού ΓΛΩΣΣΑ.

Δεν έχεις άδικο... :D



Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science