Γενικά > Διοικητικά Θέματα - Νομοθεσία

Κτηματολόγιο - Καταγραφή εξοπλισμού πληροφορικής -ΤΠΕ

(1/6) > >>

stergiosa:
Η καταγραφεί του εξοπλισμού πληροφορικής -ΤΠΕ  των σχολείων στο κτηματολόγιο είναι από μια
πρώτη διερευνητική προσπάθεια μια αρκετά πολύωρη διαδικασία.
Θα πρέπει οπωσδήποτε να μελετηθεί o οδηγός (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ)
για να γίνει σωστά η καταχώριση του υλικού.

Ξεκινώ αυτό το θέμα για να υπάρχουν  συγκεντρωμένες οι Ερωτήσεις – Απαντήσεις
που θα προκύψουν κατά την καταγραφή του εξοπλισμού ΤΠΕ.

Μια πρώτη ερώτηση:
Ο παλαιός εξοπλισμός για τον οποίων υπάρχουν τιμολόγια αλλά έχει αναβαθμιστεί πολλές φορές (μητρική, τροφοδοτικό, μνήμη κλπ.) θα καταχωρηθεί στην αρχική μορφή που αποκτήθηκε και στην συνέχεια θα γίνουν οι αναβαθμίσεις ή στην υπάρχουσα πραγματική κατάσταση.

aspd:
Η καταχώρηση στο κτηματολόγιο μου φαίνεται ότι έχει άπειρη δουλειά!! (πάλι στην πλάτη μας κι αυτή;)

Δεν καταλαβαίνω πώς να περάσω ένα desktop υπολογιστή. Έχω τιμολόγιο με τα επιμέρους τμήματά του (μνήμη, δίσκο, CPU ...).
Σαν buddle δεν το περνάει γιατί είναι συναρμολογούμενο από π.χ. multirama, οπότε δε βρίσκει το προϊόν (έκανα αίτηση να το βάλουν στη λίστα, αλλά δε νομίζω ότι θα μπει).
Πέρασα τα επιμέρους parts, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς θα τα συνδέσω σε ένα buddle. Τα parts μου τα έβαλα κατευθείαν στην αποθήκη, ενώ αποτελούν τμήμα υπαρκτού υπολογιστή.

Υπέβαλα αίτημα στο helpdesk, αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει.

Ι.Αναστόπουλος:
Μπορείς να φτιάξεις ένα bundle generic και να προσθέσεις ότι χρειάζεσαι από τα επιμέρους Μητρική, μνήμη, CPU, Δίσκο, κουτί κλπ.

aspd:
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει πώς φτιάχνω αυτό το generic buddle.
Πάω Αρχική > Νέα παραλαβή εξοπλισμού > Τιμολόγια κτλ > buddles , workstation και μετά; έβαλα στον κωδικό ή στα άλλα πεδία generic, αλλά δεν το δέχεται.
Ορίζω από αλλού το buddle;

Keep Growing:
Στο σχολείο μου, το έργο αυτό, το έχει αναλάβει ο θεολόγος μας. Ο οποίος έρχεται μόνο 2 μέρες την εβδομάδα.
Το παραπάνω είναι γεγονός και το αναφέρω απλά για να σας κάνω να χαμογελάσετε λίγο.

Αν θέλετε πάντως, μπορώ να του μεταφέρω μερικά ερωτήματα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση