Γενικό Λύκειο > Εντολή ΑΝ

Εμφωλευμένη και πολλαπλή επιλογή

(1/2) > >>

despoina:
Το βιβλίο στo θέμα των εμφωλευμένων επιλογών είναι λίγο λακωνικό νομίζω...Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Οι εμφωλευμένες επιλογές, απ' ότι έχω καταλάβει μπορούν να έχουν οποιαδήποτε μορφή από τις άλλες 3 (απλή, σύνθετη, πολλαπλή) και μπορούν να μπουν οπουδήποτε (κάτω από το αν ή κάτω από το αλλιώς ή το αλλιώς_αν). Διορθώστε με αν κάπου έχω λάθος. Ακόμα όλες οι εμφωλευμένες μπορούν να μετατραπούν σε δομές πολλαπλής επιλογής; Και ισχύει και το αντίθετο;

Και μία ακόμα ερώτηση. Την έχετε απαντήσει πολλές φορές στο forum αλλά διάβασα πάρα πολλές απόψεις και λίγο μπερδεύτηκα!  :-\ Στην πολλαπλή δομή επιλογής το αλλιώς δεν είναι απαραίτητο να μπει στο τέλος. Σωστά;

Νίκος Αδαμόπουλος:

--- Παράθεση από: despoina στις 11 Οκτ 2012, 01:58:41 πμ ---Το βιβλίο στo θέμα των εμφωλευμένων επιλογών είναι λίγο λακωνικό νομίζω...Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Οι εμφωλευμένες επιλογές, απ' ότι έχω καταλάβει μπορούν να έχουν οποιαδήποτε μορφή από τις άλλες 3 (απλή, σύνθετη, πολλαπλή) και μπορούν να μπουν οπουδήποτε (κάτω από το αν ή κάτω από το αλλιώς ή το αλλιώς_αν). Διορθώστε με αν κάπου έχω λάθος. Ακόμα όλες οι εμφωλευμένες μπορούν να μετατραπούν σε δομές πολλαπλής επιλογής; Και ισχύει και το αντίθετο;

--- Τέλος παράθεσης ---

Ισχύουν όλα όσα αναφέρεις. Η εμφωλευμένη μπορούν να μετατραπεί σε πολλαπλή αλλά όμως με πιθανώς αρκετά σύνθετες συνθήκες. Η πολλαπλή μπορεί να μετατραπεί σε εμφωλευμένη ως εξής:
   ...
αλλιώς_αν
   ...

γίνεται:

...
αλλιώς
   Αν
      ...
   Τέλος_αν

--- Παράθεση από: despoina στις 11 Οκτ 2012, 01:58:41 πμ ---Και μία ακόμα ερώτηση. Την έχετε απαντήσει πολλές φορές στο forum αλλά διάβασα πάρα πολλές απόψεις και λίγο μπερδεύτηκα!  :-\ Στην πολλαπλή δομή επιλογής το αλλιώς δεν είναι απαραίτητο να μπει στο τέλος. Σωστά;

--- Τέλος παράθεσης ---

Σωστά!

Υ.Γ. Το νήμα μετακινήθηκε στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?board=35.0

petrosp13:
Νομίζω ότι η εμφωλευμένη δεν μπορεί να μετατραπεί πάντα σε πολλαπλή

gpapargi:
Αν υπάρχουν εντολές εισόδου (διάβασε) μέσα στις εμφωλεύσεις υπάρχει πρόβλημα και δε γίνεται πάντα η μετατροπή. Αν η είσοδος είναι γνωστή πριν μπεις στις εντολές επιλογής τότε γίνεται η μετατροπή (κατά τη γνώμη μου πάντα).

petrosp13:
Γιώργο, μια απλή περίπτωση:

Αν (χ > 0) τότε
    χ <-- χ + 100
    υ <-- 2
    Αν (χ > 200) τότε
           Εμφάνισε χ
    Τέλος_Αν
Τέλος_Αν

δεν μπορεί να μετατραπεί χωρίς να αλλάξει η σειρά της λογικής, αν και μπορούμε να επιτύχουμε το ίδιο υπολογιστικό αποτέλεσμα

Νομίζω ότι η μετατροπή από εμφωλευμένη σε πολλαπλή μπορεί να γίνει μόνο αν μιλάμε μόνο για ελέγχους, χωρίς άλλες εντολές ανάμεσα που δεν μπορούν να αποτυπωθούν σε πολλαπλή

Ουσιαστικά, η εμφωλευμένη είναι κυρίως χρήσιμη για τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις

Κάτι αντίστοιχο ισχύει για τις επαναλήψεις "Για" και "Όσο"-"Μέχρις_ότου"
Αν η επανάληψη είναι "τυποποιημένη", τότε είναι πιο εύκολη η Για
Σε διαφορετική περίπτωση, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί

α <-- 2
Όσο (α <= 100) επανάλαβε
     Διάβασε χ
     Αν (χ = 0) τότε
          α <-- 101
     Τέλος_Αν
     α <-- α + 1
Τέλος_Επανάληψης

Αυτή η επανάληψη δεν είναι η τυποποιημένη "Για" των 100 επαναλήψεων, γιατί πειράζουμε τον μετρητή της και γι'αυτό δεν μπορεί να υλοποιηθεί με "Για"

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση