Θέμα Δ

Ξεκίνησε από evry, 07 Ιουν 2023, 09:05:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Εδώ μιλάμε για το θέμα Δ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

Νομίζω Δ3-Δ4 θα έπρεπε να είναι κάπως πιο προσεγμένα αφού μπορούν να γραφούν και αντίστροφα.

akalest0s

Απλό και στρωτό, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. 
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

P.Tsiotakis

Τελικά, όντως ο τουρισμός είναι η βαριά βιομηχανία της Ελλάδας.

petrosp13

Το δυσκολότερο ερώτημα είναι το Δ2 στο θέμα αυτό
Το πιο εύκολο θέμα Δ εδώ και 15 χρόνια σίγουρα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ. ΚΡΙΜΑ ΤΑ Δ3,Δ4 ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ 9+6=15 ΜΟΝΑΔΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΧ 6+4+5 ΜΟΝΑΔΕΣ

tanius76

πόσες μονάδες από τις 5 πιστεύετε ότι θα κοπούν από το Δ2 αν γίνει υπολογισμός σωστά για το πλήθος, αλλά κατά γραμμή και όχι κατά στήλη ;

NiColas1957

Αν το Δ2 το υπολογίζει κατά γραμμές και όχι κατά στήλες ... 
Εγώ θα έλεγα πως πρέπει να κοπούν Όλες οι μονάδες ή το λιγότερο 4/5 

NiColas1957

Παράθεση από: tanius76 στις 08 Ιουν 2023, 02:28:56 ΜΜπόσες μονάδες από τις 5 πιστεύετε ότι θα κοπούν από το Δ2 αν γίνει υπολογισμός σωστά για το πλήθος, αλλά κατά γραμμή και όχι κατά στήλη ;
Αν το Δ2 το υπολογίζει κατά γραμμές και όχι κατά στήλες ... 
Εγώ θα έλεγα πως πρέπει να κοπούν Όλες οι μονάδες ή το λιγότερο 4/5 

NIKOS_KALYVAS

Μαθητής έκανε την ταξινόμηση στον πίνακα Σ  σωστά και μετά τον προσπέλασε κάνοντας έλεγχο κάθε στοιχείο με το Σ[10] (Σ ο πίνακας των αθροισμάτων που ταξινομήθηκε νωρίτερα).

Σας αποτέλεσμα είναι Σωστό.
Το ερώτημα είναι θα τις πάρει και τις 9 μονάδες;
Γνώμη μου ναι.
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

epsilonXi

Παράθεση από: NIKOS_KALYVAS στις 08 Ιουν 2023, 04:17:12 ΜΜΜαθητής έκανε την ταξινόμηση στον πίνακα Σ  σωστά και μετά τον προσπέλασε κάνοντας έλεγχο κάθε στοιχείο με το Σ[10] (Σ ο πίνακας των αθροισμάτων που ταξινομήθηκε νωρίτερα).
εγώ δεν κατάλαβα τι είπες

NIKOS_KALYVAS

Παράθεση από: epsilonXi στις 08 Ιουν 2023, 04:39:22 ΜΜεγώ δεν κατάλαβα τι είπες
Δεν βρήκε το min και μετά να ξαναπεράσει μέσα στον πινακα συγκρινοντας τα στοιχεία με το min, αλλα μετά την ταξινόμηση έλεγξε τα στοιχεία του ταξινομημένου με το τελευταίο στοιχείο που είναι το ελάχιστο
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

evry

Έτυχε και σε μας μαθητές να κάνουν πρώτα το Δ4 και μετά το Δ3.
Αφού κάνουν ταξινόμηση, στη συνέχεια σαρώνουν από το min και μετά και μόλις βρουν διαφορετικό σταματάνε.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

Βαθμολογούνται πλήρως;

evry

Εμείς ενημερώσαμε τους βαθμολογητές για αυτή τη λύση. Μάλιστα έτυχε και μαθητής που την είχε κάνει. Προφανώς παίρνουν όλες τις μονάδες.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr