Αποστολέας Θέμα: τρίωρο διαγώνισμα με έμφαση στη νέα ύλη  (Αναγνώστηκε 973 φορές)

epsilonXi

• Δεινόσαυρος
τρίωρο διαγώνισμα με έμφαση στη νέα ύλη
« στις: 14 Φεβ 2020, 12:24:26 μμ »
σκοπεύω να το δώσω την Κυριακή...

πείτε μου αν έχετε κάποια παρατήρηση

Καραμαούνας Πολύκαρπος

• Θαμώνας
  • Καθηγητής Πληροφορικής
Απ: τρίωρο διαγώνισμα με έμφαση στη νέα ύλη
« Απάντηση #1 στις: 14 Φεβ 2020, 03:27:16 μμ »
2.γ: να χρησιμοποιηθεί για τον εντοπισμό
3.5: οπότε θα εμφανίζεται
4.3 θα τερματίζεται όταν ως όνομα

Λαμπράκης Μανώλης

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2017
  • *
« Απάντηση #2 στις: 14 Φεβ 2020, 04:08:07 μμ »
Με μία γρήγορη ματιά που έριξα, μια χαρά είναι γενικά, έτσι σαν τελευταίο τσεκάρισμα, αν θες δες τα ακόλουθα:
1) στο 5ο σωστό-λάθος, μήπως να βάλεις και το "μεγαλύτερες  ή ίσες " που αναφέρει το βιβλίο ??  εκτός αν είναι αυτό που εξετάζεις
2) στο θέμα 1_c_1 και 1_c_4, μήπως είναι λίγες οι μονάδες ?? έχει κάμποσο γράψιμο   >:D :police:
3)  στο θέμα Γ ίσως είναι κάπως γενική η εκφώνηση, εγώ δεν πολυκατάλαβα (δίχως να τη λύσω) που βοηθάει η στοίβα ..  ίσως θα μπορούσες να ορίσεις πιο συγκεκριμένα τι ζητάς

φιλικά, Μανώλης

epsilonXi

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #3 στις: 20 Φεβ 2020, 11:35:05 πμ »
η έκδοση που μοιράστηκε τελικά,
και οι προτεινόμενες λύσεις

annapes

• Νέος
  • *
« Απάντηση #4 στις: 10 Μάρ 2020, 10:40:04 μμ »
Ευχαριστούμε πάρα πολύ που το μοιραστήκατε μαζί μας!

nbadoun

• Νέος
  • *
« Απάντηση #5 στις: 28 Μάρ 2020, 03:59:52 μμ »
Καλησπέρα σας!
Με αφορμή την πρώτη ερώτηση Σωστού Λάθους του διαγωνίσματος ( ευχαριστούμε πολύ που το μοιραστήκατε μαζί μας) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Σε ένα δένδρο, μπορούμε γενικά να πάμε από όποιον κόμβο θέλουμε, σε όποιον κόμβο θέλουμε;
Στη θεωρία αναφέρει οτι υπάρχει μοναδική διαδρομή που να ενώνει κάθε κόμβο ενός δένδρου με τη ρίζα του. Σε κάθε δένδρο υπάρχουν βελάκια προς τα κάτω, οπότε αναρωτιέμαι αν όντως η πρόταση σε ένα δένδρο υπάρχει μόνο μία διαδρομή που ενώνει δύο κόμβους είναι σωστή. Όχι ως προς τη μοναδικότητα της διαδρομής, αλλά ως προς την ύπαρξή της.

Γιαννούλης Γιώργος

• Βετεράνος
« Απάντηση #6 στις: 28 Μάρ 2020, 05:50:47 μμ »
Πολύ ωραίο διαγώνισμα, το έχω ήδη τροποποιήσει λίγο και θα το δώσω στους μαθητές στο σχολείο.
Το μόνο που μου φάνηκε υπερβολικό είναι η χρήση των ξένων λέξεων στο Δ ερώτημα, γιατί αυξάνει αναίτια την νοητική πολυπλοκότητα στου μαθητές.
Επίσης τα σύμβολα που χρησιμοποιείς δεν ανήκουν στο αλφάβητο  :D , οπότε τα μετέτρεψε σε αντίστοιχα ελληνικά.