Αποστολέας Θέμα: Pascal  (Αναγνώστηκε 36814 φορές)

Γιάννης Αναγνωστάκης

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
Απ: Pascal
« Απάντηση #105 στις: 17 Μάρ 2009, 12:48:24 πμ »
Nα σας κάνω μία γενική ερώτηση. Πως τα πάνε οι μαθητές σας σε προβλήματα με άγνωστο αριθμό επαναλήψεων και σε αυτά που ζητείται να κατασκευάσεις υποπρόγραμμα;

xryka

• Βετεράνος
  • Γράψτε το προσωπικό σας σλόγκαν!
« Απάντηση #106 στις: 19 Μάρ 2009, 08:10:21 μμ »
Στην επανάληψη κάτι γίνεται...οχι πάντα ...εξαρτάται απο την εκφωνηση ....αλλα σήμερα έκαν αποπειρα να μπω στις ρουτίνες και συναρτήσεις και με κοιτουσαν σαν εξωγηινο..με πιασε απελπισια....
κανω ενα βημα μπροστα με υπερπροσπαθεια και 2 πισω....

iliasthes

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #107 στις: 19 Μάρ 2009, 09:41:09 μμ »
Εμένα να πω την αλήθεια, μόνο 1-2 άτομα μπορούν να γράψουν μόνοι τους πρόγραμμα και αυτό απλό σχετικά, όχι τίποτα πολύπλοκο. Σε άλλου τύπου ασκήσεις όμως (πχ μετατροπή repeat σε while ) τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα.

xryka

• Βετεράνος
« Απάντηση #108 στις: 22 Μάρ 2009, 05:12:30 μμ »
Έχει ετοιμάσει κανείς υλικό για το κεφ12;; Θεωρία και ασκήσεις;;

iliasthes

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #109 στις: 22 Μάρ 2009, 06:35:50 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις; Έχω λύσει τις ασκήσεις 1,2,5,6,7 και 9 μια παρουσίαση για τις διαφορές ανάμεσα σε παραμέτρους τιμής και μεταβλητής και κάποιες ασκησούλες.

xryka

• Βετεράνος
« Απάντηση #110 στις: 22 Μάρ 2009, 07:34:32 μμ »
Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου στείλεις την παρουσίαση με τις διαφορές των παραμέτρων τιμής και παραμέτρων μεταβλητής; οι ασκήσεις του βιβλίου είναι αρκετά προχωρημένες για να καταλάβουν τη διαφορά των παραμέτρων...
το πρώτο μάθημα στο κεφ.12 έπιασε πάτο..με κοιτάγαν σαν ούφο και προσπαθώ τώρα να φτιάξω παραδείγματα με διαφορετικους τύπους παραμέτρων...

vv

• Νέος
  • *
« Απάντηση #111 στις: 22 Μάρ 2009, 08:16:55 μμ »
θα επιθυμουσα να δω και εγω την παρουσιαση που εκανες iliasthes, αν δεν σε πειραζει , ισως να τους διευκολυνω (με τη βοηθεια σου)περισσοτερο να κατανοησουν αυτες τι εννοιες...ευχαριστω εκ των προτερων...

gergerman

• Θαμώνας
« Απάντηση #112 στις: 22 Μάρ 2009, 09:11:21 μμ »
Καλησπερα συνάδελφοι,ελπίζω να είστε καλά ... Μερικές παρατηρήσεις ήθελα να κάνω και εγώ...

α) Γενικώς οι μαθητές δυσκολεύονται στην ανάπτυξη αλγορίθμων και στον προγραμμάτισμο αυτών, ακόμα και σε απλές περιπτώσεις.

β) Με την υλη πώς πάτε? Στο τέλος της εβδομάδας θα κάνω μια εισαγωγή σε διαδικασίες-συναρτήσεις και ο Θεός βοηθός. Πάντως πρέπει να "τρέξω" γρήγορα την ύλη καθώς δε μένουν πολλά μαθήματα. Λέω μήπως και προλάβω να κάνω καμμιά σύντομη επανάληψη ...

γ)Το κεφάλαιο 13 τι παίζει?( για να προγραμματιστώ ρωτάω). Είναι απλά θεωρητικό ή έχει και ασκήσεις?

iliasthes

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #113 στις: 22 Μάρ 2009, 10:10:25 μμ »
Στέλνω την παρουσίαση για τις παραμέτρους. Επειδή δημιουργήθηκε σε openoffice, έκδοση για Linux μπορεί να έχει κανένα προβληματάκι στην εμφάνιση (καμιά φορά κανένας πίνακας ή κανένα βελάκι εμφανίζεται σε λάθος θέση ή κάποια κίνηση δεν βρίσκει εφαρμογή). Βασικά στην τρίτη διαφάνεια στις παραμέτρους μεταβλητής τα 2 παραδείγματα στα οποία δεν αντιστοιχεί βελάκι πρέπει να υπάρχει διακριτή διαγραφή για να φαίνεται πως είναι λάθος, αλλά η μορφοποίηση δεν εμφανίζεται στο Ms Powerpoint, οπότε καλό είναι να βάλετε μόνοι σας την διαγραφή, για να φανεί πως είναι μη αποδεκτό το παράδειγμα.

Επίσης ανέβασα δυο έγγραφα που τα χρησιμοποίησα εγώ σαν μπούσουλα για το μάθημα (Μάθημα 2ο, τοπικές και καθολικές-μεταβλητές). (Μάθημα 4ο εισαγωγή στις συναρτήσεις) και τέλος αναλυτική και βήμα βήμα λύση των ασκήσεων 1 και 2 του βιβλίου και της άσκησης 5, μαζί με κάποιο φύλλο εξέτασης.

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα.

Υ.Γ. Παρακαπλώ, πολύ αν προσέξετε οποιοδήποτε λάθος κάντε έναν κόπο να μου το επισημάνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μάρ 2009, 10:24:30 μμ από iliasthes »

xryka

• Βετεράνος
« Απάντηση #114 στις: 22 Μάρ 2009, 10:36:04 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ,

Καλό βράδι

kristi

• Θαμώνας
« Απάντηση #115 στις: 23 Μάρ 2009, 09:54:47 μμ »
Εγώ αυτή τη βδομάδα θα μπω στο 12 κεφάλαιο και ο θεόσ βοηθός.Ξέρει κανείς αν έχει βγει η ημερομηνία που θα δώσουν πανελλαδικές;

aleremain

• Θαμώνας
« Απάντηση #116 στις: 24 Μάρ 2009, 01:32:36 πμ »
Γεια σας, έχω την εντύπωση πως οι πανελλαδικές εξετάσεις θα ξεκινήσουν 15-16 Μαίου, ΔΕΝ είμαι όμως σίγουρος. :)

iliasthes

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #117 στις: 24 Μάρ 2009, 11:46:29 πμ »
Οι μαθητές της Β ομάδας ξεκινάνε στις 15 Μαϊου. Οι υπόλοιποι όπως πάντα μετά τις ενδοσχολικές εξετάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μάρ 2009, 05:03:50 μμ από iliasthes »

aleremain

• Θαμώνας
« Απάντηση #118 στις: 24 Μάρ 2009, 02:45:59 μμ »
Οι μαθητές της Β ομάδας ξεκινάνε τις 15 Μαϊου. Οι υπόλοιποι όπως πάντα μετά τις ενδοσχολικές εξετάσεις.

sosta ! :)

kristi

• Θαμώνας
« Απάντηση #119 στις: 24 Μάρ 2009, 03:45:55 μμ »
Δηλαδή εγώ που έχω μαθητή τησ Α ομάδας να υπολογίζω μέσα Ιουνίου;Πρώτη φορά διδάσκω και δε γνωρίζω ακριβώσ τι γίνεται με τα επαλ.