Αποστολέας Θέμα: Διαγωνίσματα για τη χρονιά 2018 - 2019  (Αναγνώστηκε 1102 φορές)

nikolasmer

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
  • There can be only one...may it be AEPP.
Απ: Διαγωνίσματα για τη χρονιά 2018 - 2019
« Απάντηση #15 στις: 04 Δεκ 2018, 02:54:42 μμ »
Με βοηθάτε με το Α3;
Επίσης nikolasmer, αυτές οι ασκήσεις είναι για διαγώνισμα 1 ώρας; μου φαίνονται πάρα πολλές.
Θέλω να αντιστρεψω τις ροές. Όποτε;

Το διαγώνισμα είναι τρίωρο .
Απ' τα τσακάλια δεν γλυτώνεις μ'ευχές ή παρακάλια
(Κ. Βάρναλης)

Μερεντίτης Νικόλαος
Καθηγητής Πληροφορικής - Φροντιστής

Λαμπράκης Μανώλης

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2017
  • *
« Απάντηση #16 στις: 04 Δεκ 2018, 09:54:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Νίκο να ρωτήσω, στο διάγραμμα ροής, του Α3, υποθέτω η εκφώνηση θα ήταν "να διαβάζουμε έναν αριθμό και να εμφανίζει αν είναι μονοψήφιος" ??

στην περίπτωση αυτή, νομίζω

1) πως το όχι δεν χρειάζεται
2) χρειάζεται =

πχ στο διάγραμμα αν δώσεις 5, θα έχουμε 5>10 ψευδής, με το όχι αληθής, οπότε δεν εμφανίζει "μονοψήφιος" ενώ θα έπρεπε ..

στην ουσία η συνθήκη είναι " Αν Α<10 τότε " και την έχεις γράψει αντίθετα για να αλλάξεις τα αληθής- ψευδής στο διάγραμμα οπό

επίσης ίσως πρέπει να πεις πως είναι θετικός για να μην μπερδευτεί κάποιος με τους αρνητικούς ..

εκτός αν είχες κάτι άλλο κατά νου όταν το έγραψες ( αν λέω εγώ κάτι λάθος   :angel: >:D :laugh: :police:)

φιλικά, Μανώλης 

nikolasmer

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
  • There can be only one...may it be AEPP.
« Απάντηση #17 στις: 04 Δεκ 2018, 10:21:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Νίκο να ρωτήσω, στο διάγραμμα ροής, του Α3, υποθέτω η εκφώνηση θα ήταν "να διαβάζουμε έναν αριθμό και να εμφανίζει αν είναι μονοψήφιος" ??

στην περίπτωση αυτή, νομίζω

1) πως το όχι δεν χρειάζεται
2) χρειάζεται =

πχ στο διάγραμμα αν δώσεις 5, θα έχουμε 5>10 ψευδής, με το όχι αληθής, οπότε δεν εμφανίζει "μονοψήφιος" ενώ θα έπρεπε ..

στην ουσία η συνθήκη είναι " Αν Α<10 τότε " και την έχεις γράψει αντίθετα για να αλλάξεις τα αληθής- ψευδής στο διάγραμμα οπό

επίσης ίσως πρέπει να πεις πως είναι θετικός για να μην μπερδευτεί κάποιος με τους αρνητικούς ..

εκτός αν είχες κάτι άλλο κατά νου όταν το έγραψες ( αν λέω εγώ κάτι λάθος   :angel: >:D :laugh: :police:)

φιλικά, Μανώλης 

Καλησπέρα καλησπέρα.
Πρακτικά το θέμα είναι στη συνθήκη. Ότι θέλει αντίστροφη. Επιπλέον όταν τίθεται μετατροπή διαγράμματος σε κώδικα , θα ήθελα τα παιδιά να μην ερευνούν αν αυτό στέκει ή όχι απλά να εφαρμόζουν κανόνες μετατροπών. Αυτό συνεπάγεται πως αν μου δώσουν διάγραμμα που μπορεί να έχει επανάληψη ΓΙΑ , δεν θα ήθελα να τη δω με ΓΙΑ στη λύση της αλλά με Όσο , το οποίο είναι το άμεσα λογικό.

Ευχαριστώ και πάλι Μανώλη για την παρατήρηση .
Καλό κουράγιο σε όλα τα παιδιά.
Απ' τα τσακάλια δεν γλυτώνεις μ'ευχές ή παρακάλια
(Κ. Βάρναλης)

Μερεντίτης Νικόλαος
Καθηγητής Πληροφορικής - Φροντιστής

happiness

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #18 στις: 05 Δεκ 2018, 10:35:23 πμ »
Θέλω να αντιστρεψω τις ροές. Όποτε;

Το διαγώνισμα είναι τρίωρο .
Α ναι, οκ, τώρα το κατάλαβα. Αν Α<=10 κτλ

Κωστας τζιαννης

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #19 στις: 08 Δεκ 2018, 05:41:11 μμ »
Κεφάλαια 2ο, 7ο, 8ο.

Αν μου ξέφυγε τίποτα όποιος ενδιαφέρεται παρακαλώ ας ενημερώσει. ;)

Καλή Επιτυχία και καλή δύναμη σε όλους.

νικο στο Α3 στο διαγραμμα ειναι ΟΧΙ Α>=10  και επισης τα αληθης,ψευδης ειναι αναποδα για να ειμαστε τυπικα σωστοι.βεβαια το εβαλες για να δεις αν ξερουν να αντιστρεφουν μια ροη απλα το λεω για να εχει και νοημα σωστο ο αλγοριθμος
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Δεκ 2018, 05:54:44 μμ από Κωστας τζιαννης »