Γενικό Λύκειο > Γ΄ Λυκείου

Διευκρινήσεις και παρατηρήσεις για τη νέα ύλη

<< < (2/9) > >>

Γιάννης Αναγνωστάκης:

--- Παράθεση από: tsak στις 16 Φεβ 2020, 01:25:07 μμ ---

Αναφορικά με τις διορθώσεις που προτείνετε να γίνουν, σας παρακαλώ πολύ αποστείλετέ μας αναλυτική συγκεντρωτική λίστα με τα σημεία που προτείνετε να διορθωθούν συνοδευόμενα από τις προτεινόμενες από εσάς διορθώσεις. Οι διορθώσεις που θα προτείνετε  θα πρέπει να είναι σαφώς διατυπωμένες και με ακρίβεια  (για την τελική αποτύπωση στο/στα βιβλίο/α) και φυσικά να συμβαδίζουν με το πνεύμα των σχολικών εγχειριδίων και με την διδακτέα/εξεταστέα ύλη του μαθήματος.

--- Τέλος παράθεσης ---

Το ίδιο ακριβώς μου έχει στείλει και μένα πριν μία εβδομάδα.  Εγώ θα ετοιμάσω κάποιες διορθώσεις, όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει τις προτεινόμενες δικές του, να τις συγκεντρώσω. Θα τις συμπεριλάβω όλες (με ονοματεπώνυμο συναδέλφου σε κάθε διόρθωση)

tsak:

--- Παράθεση από: tsak στις 16 Φεβ 2020, 01:27:13 μμ ---Όπως και το παρακάτω:

"...και μια επιπλέον διευκρίνιση:

Οι διορθώσεις (με τεκμηρίωση) που προτείνετε να γίνουν στα σχολικά εγχειρίδια δεν είναι απαραίτητο να συμπεριληφθούν στο αίτημά σας προς το Υπουργείο. Μπορείτε να μου τις αποστείλετε και στο προσωπικό μου email. Σας παρακαλώ μόνο να είναι συγκεντρωτική λίστα (συγκεντρωτικό αρχείο) και όχι πολλαπλά emails για να μην χαθούμε.

--- Τέλος παράθεσης ---

--- Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 16 Φεβ 2020, 01:29:17 μμ ---Το ίδιο ακριβώς μου έχει στείλει και μένα πριν μία εβδομάδα.  Εγώ θα ετοιμάσω κάποιες διορθώσεις, όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει τις προτεινόμενες δικές του, να τις συγκεντρώσω. Θα τις συμπεριλάβω όλες (με ονοματεπώνυμο συναδέλφου σε κάθε διόρθωση)

--- Τέλος παράθεσης ---

--- Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 16 Φεβ 2020, 01:29:17 μμ ---Το ίδιο ακριβώς μου έχει στείλει και μένα πριν μία εβδομάδα.  Εγώ θα ετοιμάσω κάποιες διορθώσεις, όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει τις προτεινόμενες δικές του, να τις συγκεντρώσω. Θα τις συμπεριλάβω όλες (με ονοματεπώνυμο συναδέλφου σε κάθε διόρθωση)

--- Τέλος παράθεσης ---

ωραία,
εγώ έκανα κάποιες παρατηρήσεις παραπάνω που αφορούν βέβαια κυρίως ασάφειες. Αν ετοιμαστεί επιστολή είμαι μέσα (Τσακιρίδης Γιώργος ΠΕ Πληροφορικής)

akalest0s:

--- Παράθεση από: tsak στις 16 Φεβ 2020, 12:19:45 μμ ---3. Στη σελίδα 75 του τεύχους "ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ" αναφέρεται ότι η "λίστα_τιμών_Ν" της εντολής ΕΠΙΛΕΞΕ μπορεί να πάρει και περιοχή τιμών "από..έως". Επειδή δεν έχω βρει ανάλογη περίπτωση σε παράδειγμα, ποιος τρόπος σύνταξης θα γίνει αποδεκτός σε μια τέτοια περίπτωση? Π.χ. το "Περίπτωση από 8 έως 10" ή το "Περίπτωση 8..10" είναι σωστό? Ή και τα δύο?

--- Τέλος παράθεσης ---
Νομίζω σε αυτό παίρνεις απάντηση από τις λύσεις που κυκλοφόρησαν από το ΙΕΠ, το ίδιο βιβλίο δηλαδή που συζητάμε ("Ενδεικτικές Λύσεις Ασκήσεων"). Εκεί υπάρχει άσκηση (Ε3/52), που τη λύνει με τον """τελεστή""" των δύο τελειών.

Παρεμπιπτόντως, μήπως αξίζει να ανοίξει ένα χωριστό θέμα, ειδικά για τη συλλογή διορθώσεων; Νομίζω μάλιστα κάποιο υπάρχει ήδη και βόσκει τριγύρω..;

gthal:
Ναι θα πρέπει αυτά να μεταφερθούν σε ξεχωριστό θέμα.
Η ευκαιρία αυτή που δίνεται είναι πολύ σημαντική και η προσπάθεια που ξεκίνησαν tsak και Αναγνωστάκης αξιέπαινη!

tsak:

--- Παράθεση από: akalest0s στις 16 Φεβ 2020, 11:20:28 μμ ---Νομίζω σε αυτό παίρνεις απάντηση από τις λύσεις που κυκλοφόρησαν από το ΙΕΠ, το ίδιο βιβλίο δηλαδή που συζητάμε ("Ενδεικτικές Λύσεις Ασκήσεων"). Εκεί υπάρχει άσκηση (Ε3/52), που τη λύνει με τον """τελεστή""" των δύο τελειών.

Παρεμπιπτόντως, μήπως αξίζει να ανοίξει ένα χωριστό θέμα, ειδικά για τη συλλογή διορθώσεων; Νομίζω μάλιστα κάποιο υπάρχει ήδη και βόσκει τριγύρω..;

--- Τέλος παράθεσης ---

Σχετικά με την ΕΠΙΛΕΞΕ καλό είναι να ξεκαθαριστεί αν και το από.. έως με λέξεις θα γίνει αποδεκτό γιατί παλιότερα το χρησιμοποιούσαμε χωρίς τις τελειες, οι οποίες για κάποιο λόγο αναφέρονται σε παράδειγμα που λες.
Εγώ μάζεψα όπως είδατε 4 απορίες που έχω, έκανα ένα βήμα με την επικοινωνία με τον κ. Γραμμένο και είδα έδαφος για να μαζέψουμε όσα θολά σημεία θεωρεί ο καθένας μαζί με άλλες προτάσεις τώρα που "ψήνεται" η υπόθεση. Είναι ευκαιρία να ακουστουμε και να προτείνουμε. Είμαστε το "πεζοδρόμιο" που λένε και αυτοί που ζουν την πραγματικότητα.
Εμπρός αδέρφια 😁

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση