Αποστολέας Θέμα: Reverse VNC cennection και Port Forwarding σε client side  (Αναγνώστηκε 163 φορές)

ilias_s

• Δεινόσαυρος
Reverse VNC cennection και Port Forwarding σε client side
« στις: 11 Φεβ 2020, 10:32:57 μμ »
Καλησπέρα!

Λοιπόν, επειδή αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την απομακρυσμένη σύνδεση (reverse vnc connection) στα εργαστήρια που είμαι υπεύθυνος και έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις port forwarding στην πλευρά του client (σύνδεση COSMOTE router Speedport Entry2i) γράφω εδώ την (ομολογουμένως απλή) λύση μήπως και "γλιτώσω" κάποιον από την ταλαιπωρία...

long story short...

Παράθεση
Αν είμαστε σε VDSL δίκτυο του ΟΤΕ, στο port forwarding στο router στην πλευρά του client πρέπει να ορίσουμε WAN Connection PTM_DSL (και όχι ATM_DSL) αλλιώς η σύνδεση δεν μπορεί να γίνει.

Ειδικά αν η αλλαγή από ADSL σε VDSL έγινε πρόσφατα (όπως στη δική μου περίπτωση) οι ρυθμίσεις που δούλευαν κανονικά ξαφνικά παύουν να δουλεύουν  και προσωπικά έμεινα να κοιτάω την οθόνη για μερικές ώρες μέχρι να καταλάβω τι έγινε!!!  ??? Δεν έχει σημασία αν η σύνδεσή μας είναι η κλασσική 24άρα (όπως η δική μου) ή έχουμε πάει σε 50άρα. Αν στην περιοχή το δίκτυο έχει αναβαθμιστεί σε VDSL (δηλ. αν μας παίρνει ο ΟΤΕ και μας προτείνει αναβάθμιση στις super ουάου ταχύτητές του) τότε η παραπάνω αλλάγή πρέπει να είναι "μονόδρομος".

Τη λύση βρήκα στο forum του raspberrypi.org όπου παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισε κάποιος ομοιοπαθών έλληνας πελάτης COSMOTE
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Φεβ 2020, 10:47:47 μμ από ilias_s »

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
    • Ο Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ
Απ: Reverse VNC cennection και Port Forwarding σε client side
« Απάντηση #1 στις: 12 Φεβ 2020, 08:21:18 πμ »
Merci Ηλία, σίγουρα κάποτε θα χρειαστεί...