Τοποθέτηση δίσκου καμένου server σε άλλο server

Ξεκίνησε από demetriox, 29 Σεπ 2014, 08:46:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

demetriox

Καλησπέρα...
Έχω έναν καμμένο server με άθικτο το σκληρό δίσκο (εγκατάσταση ubuntu 12.04 ltsp ) και απαιτείται τοποθέτηση του σε άλλο μηχανάκι με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά (διαφορετική μητρική, άλλη cpu κτλ )...

Ξέρω πως στο linux γενικά επιτρέπονται σοβαρές μεταβολές στο υλικό σε αντίθεση με τα windows...
Αναρωτιέμαι όμως αν χρειάζεται να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις στην αρχική εγκατάσταση...

Υπάρχει κάποιο τόπικ πάνω σε αυτό το θέμα?
ή είναι τελείως plug n play?

Ευχαριστώ

alkisg

Είναι τελείως plug 'n' play, εκτός:

* Από τα ονόματα των καρτών δικτύου, τα οποία για να γίνουν "reset" και να ξεκινάνε από eth0 αντί για eth1, δίνεις:
sudo rm /etc/udev/rules.d/70-persistent-*.rules
και reboot,

* Και από το αν κάποιος χρησιμοποιεί πολύ καινούργιο Η/Υ με UEFI, οπότε και πρέπει να το γυρίσει σε Legacy BIOS για να παίξει με την προεπιλεγμένη 32-bit εγκατάσταση που κάνουμε.

* Α, και αν κάποιος χρησιμοποιούσε εμπορικούς οδηγούς για κάρτα γραφικών κλπ (nvidia, ati), που έτσι κι αλλιώς δεν το θέλουμε λόγω LTSP, μπορεί να τους βγάλει τρέχοντας το πρόγραμμα διαχείρισης οδηγών, jockey-gtk.

demetriox

Παράθεση από: alkisg στις 29 Σεπ 2014, 08:49:43 ΜΜ
Είναι τελείως plug 'n' play, εκτός:

* Από τα ονόματα των καρτών δικτύου, τα οποία για να γίνουν "reset" και να ξεκινάνε από eth0 αντί για eth1, δίνεις:
sudo rm /etc/udev/rules.d/70-persistent-*.rules
και reboot,

* Και από το αν κάποιος χρησιμοποιεί πολύ καινούργιο Η/Υ με UEFI, οπότε και πρέπει να το γυρίσει σε Legacy BIOS για να παίξει με την προεπιλεγμένη 32-bit εγκατάσταση που κάνουμε.

Το πρόβλεψα κι έβαλα την παλιά κάρτα δικτύου... Παράλειψη μου που δεν το ανέφερα...
;)