υποστήριξη e- learning

Ξεκίνησε από kirdim, 15 Μαρ 2020, 03:26:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kermit, ο Βάτραχος

Έκανα εγώ την αρχή για την ηλεκτρονική τάξη (eclass.sch.gr) εδώ:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8206.0

evry

Σήμερα έκανα μια τηλεδιάσκεψη με webex (free έκδοση) με ένα τμήμα της Α΄γυμνασίου δοκιμαστικά. Τους απαγόρευσα να έχουν κάμερες ανοικτές, τους μίλησα για μισή ώρα, εγώ είχα κάμερα και στο τέλος τους άφησα να κάνουν ερωτήσεις.
Το σύστημα στις 10-11 το πρωί  πήγαινε αρκετά καλά, κανένα πρόβλημα. Φυσικά μπήκαν 10 παιδιά, τα υπόλοιπα τους είπαν ότι βαριούνται να ξυπνήσουν τόσο πρωί (!!!) και αφού δεν είναι υποχρεωτικό δεν τους ενδιαφέρει.
Έτσι έμεινα με όσους ενδιαφέρονται, κάνουμε προγραμματισμό με Python (έχουμε τελειώσει με το Scratch).

Το συμπέρασμα είναι ότι το zoom είναι πολύ πιο καλό και έχει περισσότερες δυνατότητες από το free webex, ειδικά στο μοίρασμα και στον πίνακα. Φυσικά ίσως η εμπορική έκδοση που έχει το υπουργείο να είναι καλύτερη δεν ξέρω, ή εγώ να μην το χρησιμοποιώ σωστά.
Αλήθεια πότε θα ξεκινήσει (??) η σύγχρονη στα γυμνάσια?
Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό που θέλουν τελικά μάλλον είναι να κάνουμε ότι κάνουμε μάθημα και αυτοί/ες να δηλώνουν ότι η εξ'αποστάσεως είναι μια ευκαιρία λόγω την συνθηκών και μπλα μπλα.....

Πρέπει οπωσδήποτε η ΟΛΜΕ να ζητήσει τώρα δωρεάν φορητούς υπολογιστές για τις οικογένειες με χαμηλό εισόδημα που δεν έχουν πρόσβαση. Είναι επιτακτικό. Το υπουργείο σφυρίζει αδιάφορα στο θέμα αυτό, γιατί ξέρουν ότι αφού είναι εθελοντικό τα παιδιά θα προτιμήσουν να βλέπουν netflix από το να κάνουν μάθημα και όπως πάντα όλοι θα μείνουν ευχαριστημένοι. Αυτός δεν είναι και ο σκοπός? Να μην δυσαρεστηθεί κανένας, όπως πάντα.
Ωραίος τρόπος για να αποκλείσεις ένα μέρος της κοινωνίας (και μάλιστα τους πιο αδύναμους) από το δικαίωμα σε δημόσια εκπαίδευση πάντως. Τα ιδιωτικά σχολεία κάνουν κανονικά μάθημα από όσο ξέρω.
Την επόμενη εβδομάδα κάποια θα βγάλουν κανονικό ωρολόγιο πρόγραμμα!

ΥΓ. Φυσικά τηλεκπαίδευση σε μαθητές Γυμνασίου είναι απίστευτα δύσκολο και φιλόδοξο εγχείρημα δε λέω αλλά αυτή τη στιγμή τι άλλη επιλογή υπάρχει?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Συμπτωματικά μόλις διάβασα την ανακοίνωση της ΔΟΕ, που λέει αυτό ακριβώς, ότι πρέπει το υπουργείο να εξασφαλίσει Η/Υ και πρόσβαση στο διαδίκτυο σε όλους. Λέει και πολλά άλλα φυσικά.
http://doe.gr/
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

#93
Έχει βγει μια εγκύκλιος από την περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης αττικής νομίζω
στην οποία λέει:

δημιουργούνται Ειδικές Δομές Απομακρυσμένης Βοήθειας (Help Desk) με Ομάδες Τεχνικής Στήριξης τις οποίες οργανώνουν και επιβλέπουν οι
Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ86 !!!!!
Οι ΣΕΕ επιλέγουν λέει τα μέλη αυτών των ομάδων στις οποίες μετέχουν:
1) Οι Υπεύθυνοι ΠΛΗΝΕΤ   (Άλκη ετοιμάσου  :D αν και δεν είσαι στην Αττική)
2) Ειδικοί σε θεματικά αντικείμενα όπως : Webex, e-class, e-me κλπ   (Από πότε αυτά έγιναν θεματικά αντικείμενα???  >:( >:( >:( >:()
3) Επιμορφωτές Β' επιπέδου πληροφορικής


έχει και άλλα, αλλά βαριέμαι να τα γράψω


και επίσημα τεχνικοί λοιπόν.
Κατά τα άλλα ο τίτλος τους είναι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου. μάλλον πρέπει να αλλάξει σε Συντονιστές Εκπαιδευτικού και Τεχνικού Έργου
Συνάδελφοι μας βρήκαν νέα θεματικά αντικείμενα : Webex, e-me, eclass, webmail, κλπ

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 08:43:58 ΜΜ
Έχει βγει μια εγκύκλιος από την περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης αττικής νομίζω

url?

stam12

#95
Ακριβώς, τεχνικοί κι επειδή δεν είχαμε το υπόβαθρο για να παίξουμε ξαφνικά και αυτό το ρόλο, θα ήθελα τη βοήθειά σας για το παρακάτω μήνυμα που πήρα σήμερα από την ομάδα υποστήριξης του υπουργείου:

"Αυτό συμβαίνει σε όλους τους υπολογιστές;  Αυτοί είναι στον ίδιο χώρο;
Ένα τέτοιο πρόβλημα εμφανίζεται όταν υπάρχουν κανόνες ασφαλείας είτε στον υπολογιστή ή στο δίκτυο.
-Για ένα υπολογιστή δοκιμάστε να απενεργοποίησετε το τείχος προστασίας ή το πρόγραμμα ασφάλειας. Αν οι υπολογιστές βρίσκονται σε δίκτυο με κεντρικό τείχος προστασίας, ακολουθείστε τις οδηγίες στο link https://collaborationhelp.cisco.com/article/WBX264 για να επιτρέψετε τη σύνδεση του webex.

-Επίσης μπορείτε να προσπαθήσετε χρησιμοποιώντας κάποιον διαφορετικό browser ( πχ IE & Firefox )
Αν σας εμφανιστεί το ίδιο μήνυμα λάθους τότε, ελέγξτε τις ρυθμίσεις TLS του browser και ενεργοποιήστε
Το πιστοποιητικό TLS 1.2 .
Στη συνέχεια , επιλέξτε "Apply" , επανεκκινήστε τον browser και συνεχίστε κανονικά τη διαδικασία όπως περιγράφετε στις οδηγίες."


Το μήνυμα αυτό αφορούσε την παρακάτω ερώτηση:

"Γεια σας, είμαι σε ομάδα υποστήριξης και συνάδελφος εκπ/κός, ενώ έχει λάβει το "mail" ενεργοποίησης, έχει κατεβάσει κι εγκαταστήσει κανονικά την εφαρμογή Webex Meetings, περνάει σωστά το σύνδεσμο: https://minedu-gov-gr.webex.com και της εμφανίζει το επισυναπτόμενο μήνυμα... Τι μπορεί να φταίει;"

Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινίσει κάπως, και να μου δώσει πιο συγκεκριμένες και πρακτικές οδηγίες, σε ότι αφορά το TLS βασικά (που θα το βρώ) και τις οδηγίες σχετικά με το σύνδεσμο και το κεντρικό τείχος προστασίας. Ευχαριστώ.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

evry

Την έστειλαν στο σχολείο σήμερα υπηρεσιακά. Δεν υπάρχει κάπου online (ακόμα)
Έχει τίτλο "ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ Π.Δ.Ε. ΑΤΤΙΚΗΣ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΟΜΩΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ (HELP DESK) ΣΤΑ ΠΕ.ΚΕ.Σ ΑΤΤΙΚΗΣ"
Παράθεση από: rafoc στις 23 Μαρ 2020, 10:01:01 ΜΜ
url?

έχει και άλλα ωραία παρακάτω όμως:

Στο πλαίσιο της αυτονομίας και ευελιξίας των σχολικών μονάδων δημιουργείται Ομάδα Υποστήριξης για την εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, που συμβάλλει στην καθοδήγηση και διευκόλυνση των υπόλοιπων εκπαιδευτικών στην εγκατάσταση και χρήση των ψηφιακών τάξεων και στην υποστήριξη της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σύμφωνα με τις υφιστάμενες ανάγκες. Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας ορίζεται ως υπεύθυνος της ομάδας, που αποτελείται από τον ίδιο και από τουλάχιστον έναν εκπαιδευτικό με εξειδικευμένες ψηφιακές δεξιότητες (π.χ Υποδιευθυντής, Υπεύθυνος Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής, εκπαιδευτικός πληροφορικής ΠΕ86, γνώστης e-class/e-me, ....) για να προσφέρει υποστήριξη στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Παιδιά ξέρετε κανέναν ...γνώστη e-class/e-me ?  :laugh: :laugh: :laugh:

Η ηγεσία του Υπουργείου είναι απλά ...... άστο καλύτερα γιατί αν πω αυτό που σκέφτομαι θα πρέπει να αυτοδιαγράψω το μήνυμα μου ως διαχειριστής!
Θέλουν να τα κάνουν όλα τσάμπα και να δουλεύουν τα κορόιδα. Αφού διέλυσαν τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ τώρα με απίστευτο θράσος προσπαθούν να μας φορτώσουν την υποστήριξη αυτού του εγχειρήματος που όμοιό του δεν έχει ξαναγίνει στην εκπαίδευση!

λογικά κάποια στιγμή κάπου θα δημοσιοποιηθεί

ΥΓ. Κάποια ανακοίνωση από ΟΛΜΕ/ΠΕΚΑΠ ?

@ stam12
Ο σύνδεσμος
https://minedu-gov-gr.webwex.com/

που έδωσες δεν δουλεύει!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

#97




Από την ομάδα διαχείρισης: το παρόν μήνυμα διαγράφηκε επειδή το περιεχόμενό του ερχόταν σε αντίθεση με τους όρους χρήσης του φόρουμ τους οποίους τα μέλη αποδέχονται κατά την εγγραφή τους.
Καλείται το μέλος που έγραψε το μήνυμα να πατήσει "Επεξεργασία" και να το ξαναγράψει χωρίς να παραβαίνει τους σχετικούς κανόνες.
Εάν για κάποιον λόγο υπάρχει ένσταση για τη διαγραφή, πατήστε "Αναφορά στον συντονιστή" στο παρόν μήνυμα και γράψτε το λόγο διαφωνίας.



Παράθεση από: stam12 στις 23 Μαρ 2020, 10:12:31 ΜΜ
Ακριβώς, τεχνικοί κι επειδή δεν είχαμε το υπόβαθρο για να παίξουμε ξαφνικά αυτό το ρόλο θα ήθελα τη βοήθειά σας για το παρακάτω μήνυμα που πήρα σήμερα από την ομάδα υποστήριξης του υπουργείου:

"Αυτό συμβαίνει σε όλους τους υπολογιστές;  Αυτοί είναι στον ίδιο χώρο;
Ένα τέτοιο πρόβλημα εμφανίζεται όταν υπάρχουν κανόνες ασφαλείας είτε στον υπολογιστή ή στο δίκτυο.
-Για ένα υπολογιστή δοκιμάστε να απενεργοποίησετε το τείχος προστασίας ή το πρόγραμμα ασφάλειας. Αν οι υπολογιστές βρίσκονται σε δίκτυο με κεντρικό τείχος προστασίας, ακολουθείστε τις οδηγίες στο link https://collaborationhelp.cisco.com/article/WBX264 για να επιτρέψετε τη σύνδεση του webex.

#$^#&%#$*&$**(&*&*((^&*(*(&%*^%&%&$  >:(

rafoc

Παράθεση από: stam12 στις 23 Μαρ 2020, 10:12:31 ΜΜ

Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινίσει κάπως, και να μου δώσει πιο συγκεκριμένες και πρακτικές οδηγίες, σε ότι αφορά το TLS βασικά (που θα το βρώ) .

Θα το βρεις στις ρυθμίσεις του browser.

rafoc

#99




Από την ομάδα διαχείρισης: το παρόν μήνυμα διαγράφηκε επειδή το περιεχόμενό του ερχόταν σε αντίθεση με τους όρους χρήσης του φόρουμ τους οποίους τα μέλη αποδέχονται κατά την εγγραφή τους.
Καλείται το μέλος που έγραψε το μήνυμα να πατήσει "Επεξεργασία" και να το ξαναγράψει χωρίς να παραβαίνει τους σχετικούς κανόνες.
Εάν για κάποιον λόγο υπάρχει ένσταση για τη διαγραφή, πατήστε "Αναφορά στον συντονιστή" στο παρόν μήνυμα και γράψτε το λόγο διαφωνίας.



#@$#@$%#$^&%^&^%%^%#^ %#$^%#^ Ζαχαράκη %^$^^%^  >:(

rafoc

#100
Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 10:29:49 ΜΜΣτο πλαίσιο της αυτονομίας και ευελιξίας των σχολικών μονάδων δημιουργείται Ομάδα Υποστήριξης για την εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, που συμβάλλει στην καθοδήγηση και διευκόλυνση των υπόλοιπων εκπαιδευτικών στην εγκατάσταση και χρήση των ψηφιακών τάξεων και στην υποστήριξη της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σύμφωνα με τις υφιστάμενες ανάγκες.  Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας ορίζεται ως υπεύθυνος της ομάδας, που αποτελείται από τον ίδιο και από τουλάχιστον έναν εκπαιδευτικό με εξειδικευμένες ψηφιακές δεξιότητες (π.χ Υποδιευθυντής, Υπεύθυνος Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής, εκπαιδευτικός πληροφορικής ΠΕ86, γνώστης e-class/e-me, ....) για να προσφέρει υποστήριξη στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου.[/i]

Η εγκύκλιος είναι παράνομη.....
Υπάρχει νόμος που απαλλάσσει τον υπεύθυνο εργαστηρίου από όλες τις  εξωδιδακτικές εργασίες. Η τεχνική υποστήριξη και η εγκατάσταση προγραμμάτων για τηλεεκπαίδευση (και μάλιστα στους υπολογιστές των συναδέλφων!!!) είναι εξωδιδακτική εργασία.

Συνάδελφοι, προσέξτε τι ανεβάζετε στην πλατφόρμα e-me.
Δεν είδα να υπάρχει εξασφάλιση για το copyright της δουλειάς μας.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

alkisg

Είναι μερικοί άνθρωποι που όταν νιώθουν αδικημένοι, νιώθουν και την ανάγκη να βρίσουν.

Είναι και μερικοί που όταν συμμετέχουν σε συζητήσεις που περιλαμβάνουν υβρεολόγια, νιώθουν ότι έχει πέσει το επίπεδο, και αναφέρουν τα προσβλητικά μηνύματα ή/και αποχωρούν.

Εδώ σεβόμαστε αυτή τη δεύτερη κατηγορία ανθρώπων. Αν κάποιος ανήκει στην πρώτη κατηγορία και δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τη δεύτερη, νομίζω ότι υπάρχουν κάποια σχετικά group στο facebook που ...επιτρέπουν και βρισιές.

rafoc

Παράθεση από: alkisg στις 24 Μαρ 2020, 10:05:53 ΠΜ
Είναι μερικοί άνθρωποι που όταν νιώθουν αδικημένοι, νιώθουν και την ανάγκη να βρίσουν.

Είναι και μερικοί που όταν συμμετέχουν σε συζητήσεις που περιλαμβάνουν υβρεολόγια, νιώθουν ότι έχει πέσει το επίπεδο, και αναφέρουν τα προσβλητικά μηνύματα ή/και αποχωρούν.

Εδώ σεβόμαστε αυτή τη δεύτερη κατηγορία ανθρώπων. Αν κάποιος ανήκει στην πρώτη κατηγορία και δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τη δεύτερη, νομίζω ότι υπάρχουν κάποια σχετικά group στο facebook που ...επιτρέπουν και βρισιές.
Σεβαστό αυτό που λες.
Δεν ασχολούμαι με facebook, αλλά θα με ενδιέφερε να βρω το συγκεκριμένο group που τα λένε εκεί έξω από τα δόντια, οπότε θα το ψάξω. 

stam12

Παράθεση από: rafoc στις 24 Μαρ 2020, 09:43:34 ΠΜ
Θα το βρεις στις ρυθμίσεις του browser.

Το έψαξα, αλλά που ακριβώς στο chrome (ή στο firefox) π.χ., δεν το βρήκα!
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

rafoc

Παράθεση από: stam12 στις 24 Μαρ 2020, 11:49:00 ΠΜ
Το έψαξα, αλλά που ακριβώς στο chrome (ή στο firefox) π.χ., δεν το βρήκα!

Παρακάτω οδηγίες για το πως αλλάζεις το TLS
https://support.mozilla.org/bm/questions/1101896

Βασικά μην τους λαμβάνεις καθόλου υπόψη, με τις οδηγίες που διαβάζω ότι σου δίνουν, καταλαβαίνω ότι δεν έχουν ιδέα από το αντικείμενο.