Αιτήσεις για το Project (sos)

Ξεκίνησε από peter13, 23 Μαΐου 2011, 02:36:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

peter13

http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12869:prosklisi-ekdilosis-endiaferontos-gia-tin-epimorfosi-ekpaideitikon-genikon-likeion&Itemid=708

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω Διαδικτύου (Internet), από 19 Μαΐου 2011 έως και 30 Μαΐου 2011, στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.oepek.gr,

Θεωρώ ύποπτο που αυτό δημοσιεύτηκε ως είδηση 4 μέρες μετά την έναρξη των αιτήσεων. Για αυτό όποιος επιθυμεί ας υποβάλλει την αίτηση του μέχρι τις 30 Μαίου.
Από ότι φαίνεται μπορούν να υποβάλλουν όλες οι ειδικότητες και ελπίζω ότι οι πληροφορικοί με master  θα εχουν προτεραιότητα.  Υποθέτω βέβαια ότι σημαντικότερο ρόλο παίζει τι "γραμμή" θα δώσε ιτο υπουργείο ως προς το ποιες ειδικότητες προηγούνται..
Όπως και να χει είναι ένα διήμερο η επιμόρφωση και ειδικά για εμάς τους πληροφορικούς νομίζω ότι είναι σημαντικό.
Του χρόνου χάνονται όλες οι ώρες της α' λυκείου επομένως όποιος θέλει να συμπληρώσει το ωράριο του θα πρέπει να αναλάβει την ερευνητική εργασία. Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα...

Υσ. Θα βάλω κι ένα λινκ στο σχέδιο για α,β,γ λυκείου. Αν νομίζουν οι διαχειριστές ότι το post μου θα πρέπει να μπει εκεί ας το μετακινήσουν...

athinabel

"Εμπειρία στην εφαρμογή ερευνητικών εργασιών (Projects)  *", Σε αυτό το κουτάκι μπορούμε να συμπληρώσουμε ότι διδάσκουμε εφαρμογές Πληροφορικής και Υπολογιστών;;; Ετσι και αλλιώς project κάναμε!
Προσωπικά, έχω διδάξει και Τεχνολογία Α' Λυκείου, 2 συνεχόμενες χρονιές. Αυτό να το γράψω; Επίσης μπορώ να γράψω ότι έχω εκπονήσει διπλωματική εργασία;Θα πάρουνε μόνο έναν εκπαιδευτικό από κάθε Λύκειο; θα δώσουν κάποια διευκρίνιση ή να γράψουμε ό,τι θέλουμε;;

za√‘ag

Και εμείς οι πτωχοί που είμαστε ακόμα σε διάθεση ΠΥΣΔΕ τι πρέπει να κάνουμε;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

soron80

Παράθεση από: za√'ag στις 23 Μαΐου 2011, 10:35:43 ΜΜ
Και εμείς οι πτωχοί που είμαστε ακόμα σε διάθεση ΠΥΣΔΕ τι πρέπει να κάνουμε;

κάνε μια αίτηση, δεν έχεις να χάσεις κάτι..
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

evry

Παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα για τους επιμορφούμενους στο project
Υπάρχουν στο site του ΟΕΠΕΚ,
http://www.oepek.gr

Επισυνάπτω και το αρχείο μήπως έκανε κανείς αίτηση, αν και από ότι κατάλαβα αυτοί που πήραν σε σχέση με αυτούς που έκαναν αίτηση είναι πολύ λίγοι.

Πάντως από ότι βλέπω  οι συνάδελφοι πληροφορικής δεν είναι και τόσοι πολλοί.
Αξίζει άραγε να επιμορφωθεί κάποιος πάνω σε αυτό? Θα έχει ενδιαφέρον?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

badim

Μήπως θυμάται κανείς πότε πραγματοποιείται το σεμινάριο για τους επιλεγμένους??

pgrontas

Είμαι περίεργος με ποια κριτήρια έγινε η επιλογή.
Το ρωτάω αυτό γιατί τα δεδομένα δεν φαίνονται καθόλου 'καθαρισμένα'. Δηλαδή άλλος γράφει το λεκτικό της ειδικότητας, άλλος γράφει μόνο τον κωδικό. Αλλοι έχουν δώσει στο όνομα το επώνυμο κόκ. Αυτό ήταν φανερό ότι θα συμβεί αν κρίνουμε την φόρμα εισαγωγής όπου ο καθένας έγγραφε ότι ήθελε.
Βέβαια δεν έχει σημασία καθαυτό, εκτός από το ότι αποκλείει να έγινε κάποια αυτόματη επιλογή με βάση την ειδικότητα ή/και επαλήθευση των στοιχείων που δόθηκαν.

Παράθεση από: evry στις 17 Ιουν 2011, 06:31:01 ΜΜ
Αξίζει άραγε να επιμορφωθεί κάποιος πάνω σε αυτό? Θα έχει ενδιαφέρον?
Πολύ καλή ερώτηση. Σαν ιδέα την θεωρώ ενδιαφέρουσα (όχι φυσικά τόσο ενδιαφέρουσα, ώστε να δικαιολογεί την αφαίρεση της πληροφορικής και των άλλων μαθημάτων επιλογής). Να δούμε αν θα παραμείνει ενδιαφέρουσα και όταν θα γνωστοποιηθούν οι λεπτομέρειες υλοποίησης.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

Μα είναι ενδιαφέρουσα, και δεν νομίζω ότι έχει σημασία αν θα επιμορφωθούμε ή όχι, γιατί από του χρόνου θα έρχονται κάποιοι από αυτούς που επιμορφώθηκαν και θα ζητάνε επιτακτικά το εργαστήριο της πληροφορικής και φυσικά τη δική μας συνδρομή. Οπότε θα γίνει πολύ ενδιαφέρουσα για εμάς.  :D

Εμένα η απορία μου είναι η εξής: Αν κατάλαβα καλά αυτό το μάθημα είναι 3ωρο. Άρα θα κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα. Τι ακριβώς θα κάνεις? Δηλαδή πόσο μεγάλο θα είναι αυτό το project? Θα υπάρχει σωστή καθοδήγηση? ή θα καταλήξει ώρα του παιδιού?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Παράθεση από: evry στις 17 Ιουν 2011, 07:18:35 ΜΜ
Εμένα η απορία μου είναι η εξής: Αν κατάλαβα καλά αυτό το μάθημα είναι 3ωρο. Άρα θα κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα. Τι ακριβώς θα κάνεις? Δηλαδή πόσο μεγάλο θα είναι αυτό το project? Θα υπάρχει σωστή καθοδήγηση? ή θα καταλήξει ώρα του παιδιού?
Την ίδια απορία έχω και εγώ. Οι 3 ώρες αυτές μου φαίνονται μαρτύριο για όποιον και να τις κάνει αν υποθέσεις ότι θα αφορούν μόνο το project. Θα γίνει έτσι όμως;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pthomop

Τα έχω πάρει στο κρανίο >:( >:(
Πολλοί λίγοι δικοί μας επιλέχτηκαν. Από το δικό μου Λύκειο μια κοινωνιολογος μονο που έλειπε 3 χρονια απο το σχολείο με άδειες εγκυμοσύνης και μεταπτυχιακού. Από οτι μου ειπε εγραψε ένα σωρό φουμαρα στην αίτηση της για ερευνητικές αηδίες κλπκλπ. Και χρειαζομαι 8 ώρες για την επόμενη χρονιά να συμπληρώσω ωράριο.
Να χ@@ω τα κριτήρια τους.

geochatz

Δε νομίζω να τις πολυέλεγξαν. Μάλλον πήραν τους 1057 πρώτους χρονικά ή αναλογικά ανά ΠΕΚ.
Και οι Πληροφορικοί είμαστε 183 σε αυτή τη φάση. Περίπου το 20%.

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: pthomop στις 18 Ιουν 2011, 10:03:33 ΠΜ
Και χρειαζομαι 8 ώρες για την επόμενη χρονιά να συμπληρώσω ωράριο.
Έκανα και εγώ και δε με πήραν. Πήραν συνάδελφο που είναι προσωρινά τοποθετημένος.(για 10 ώρες και 3 ημέρες) στο σχολείο.
Πέρα από αυτό νομίζω ότι - σύμφωνα και με την πρώτη ανακοίνωση του ΟΕΠΕΚ- αν κάποιος δεν επιμορφωθεί δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει και ώρες project. ( Η ανακοίνωση έλεγε ότι οι πρώτοι επιμορφούμενοι θα δράσουν "ως πολλαπλασιαστές" ;D για τους υπόλοιπους).
Πάντως νομίζω ότι τα κριτήρια για το ποιός τελικά θα πάρει τις ώρες το Σεπτέμβριο θα πρέπει να είναι δύο:
1). Να θέλει και να μπορεί να κάνει τις ώρες του project.
2). Να έχει πρόβλημα ωραρίου.
Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό κάποιος που μπορεί να συμπληρώσει ωράριο με τις αναθέσεις του, να πάρει ώρες project και κάποιος άλλος που θα έχει πρόβλημα ωραρίου, να μείνει μετέωρος και να ψάχνεται.
Και ένα τελευταίο: Οι πληροφορικοί επειδή θα κληθούν σίγουρα να βοηθήσουν λίγο ή πολύ-  λόγω εργαστηρίου, γνώσεων και ...χαζού εθελοντισμού - όλοι καταλαβαίνουν τι εννοώ... - δεν είναι δυνατόν - αν θέλουν φυσικά να κάνουν project - να τους αρνηθεί κάποιος να πάρουν ώρες.
Οπότε pthmop (λογικά...) μην ανησυχείς...

dkonetas

  19/6/11
Θαυμάστε διαφάνεια και αξιοκρατία στον Οργανισμό ΕΠιμόρφωσης ΕΚπαιδευτικών (ΟΕΠΕΚ) :
http://edu4adults.blogspot.com/2011/06/blog-post_19.html#axzz1PhRXljCB 

lp

Είμαι από τους λίγους που επιλέχθηκαν... Ο μόνος λόγος που δήλωσα είναι γιατί έχω τη δεύτερη οργανική στο σχολείο μου και από του χρόνου θα είχα πρόβλημα.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

iliasthes

Το θέμα είναι πως από τη στιγμή που η υπηρεσία βάζει σε προτεραιότητα όσους παρακολουθήσουν τα σχετικά σεμινάρια, θα έπρεπε να βρει τρόπο όσοι έκαναν αίτηση να μπορούν να τα παρακολουθήσουν κι όλας.

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 10:32:32 ΜΜ
Το θέμα είναι πως από τη στιγμή που η υπηρεσία βάζει σε προτεραιότητα όσους παρακολουθήσουν τα σχετικά σεμινάρια
Στην αρχική ανακοίνωση του ΟΕΠΕΚ δε φαίνεται κάπου ότι έχουν προτεραιότητα όσοι παρακολουθήσουν την επιμόρφωση. Δε νομίζω ότι θα είναι απαραίτητο να έχει παρακολουθήσει κάποιος την επιμόρφωση για να πάρει project. Άλλωστε αυτοί που επιλέχθηκαν απλά δε φτάνουν για να καλύψουν τις ώρες. ( Σε μερικά σχολεία μάλιστα δεν επιλέχθηκε κανένας ή επιλέχθηκαν άτομα χωρίς οργανική τα οποία του χρόνου μπορεί να είναι σε άλλο σχολείο).

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 10:32:32 ΜΜ
θα έπρεπε να βρει τρόπο όσοι έκαναν αίτηση να μπορούν να τα παρακολουθήσουν κι όλας.
Σωστό.

gimnasio

Νομίζω πως αν στο σχολείο υπάρχει ένας που παρακολούθησε το σεμινάριο και ένας που δε το παρακολούθησε και δικαιούται να το αναλάβει ένας, η λογική λέει πως τις ώρες θα τις πάρει ο πρώτος. Ίσως κάποιος να θέλει να διεκδικήσει και τις ώρες άλλου σχολείου αν θέλει.

Όσοι επιλεγήκατε τι γράψατε στο πλαίσιο για τις εργασίες; Δε θυμάμαι ακριβώς το τίτλο.

Katsadouros_Dhm

Παιδιά, σημερα έμαθα κάποια πράγματα (από επιμορφωτή, μετά από την ενημέρωση που τους έκαναν στην Αθήνα) και τα γράφω, περιμένοντας κάποια επιβεβαίωση ή διάψευση από δικές σας πληροφορίες. ( Γιατί κάποια από αυτά που έμαθα δεν είναι και τόσο ευχάριστα).
1). Το project θα δοθεί ως δεύτερη ανάθεση σε όλες τις ειδικότητες (Αναμενόμενο).
2). Κάθε 3ωρο θα χρεώνεται μάλλον σε 2 καθηγητές ( από 1,5 ώρα ο καθένας!)
3). Τα μαθήματα project θα γίνονται ταυτόχρονα στο ωρολόγιο πρόγραμμα για όλα τα τμήματα. Έτσι ένας καθηγητής το μέγιστο που θα μπορεί να πάρει στην Α' Λυκείου θα είναι ένα τμήμα, δηλαδή 1,5 ώρα!
Δηλαδή για ένα σχολείο με 4 τμήματα στην Α΄ Λυκείου θα χρειάζονται να εμπλακούν -αν ισχύσει 2 σε κάθε τμήμα- 8 καθηγητές.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να εμπλακεί κάποιος με επιμορφώσεις, κόπο κ.λ.π. για 1,5 ώρα.
Μακάρι να τα διαψεύσει κάποιος όλα τα παραπάνω...

poursali

από πότε μπορεί να γίνει ανάθεση 1,5 ώρας;
φαντάζομαι θα είναι ταυτόχρονα δυο καθηγητές παρόν, οπότε 3 ώρες ο καθένας.. μάλλον σπασμένο τηλέφωνο έπεσε σε αυτή την πληροφορία... δεν έχω καμία ενημέρωση ο ίδιος, αλλά αυτό βγάζει μάτι ότι δεν μπορεί να στέκει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Σπύρος Δουκάκης

Τουλάχιστον από την εποχή του Αρσένη γίνεται ανάθεση τέτοιας μορφής με τον εξής τρόπο:

1 ώρα το πρώτο τετράμηνο και 2 ώρες το δεύτερο τετράμηνο ή αντίστροφα.


Παράθεση από: poursali στις 21 Ιουν 2011, 01:47:13 ΜΜ
από πότε μπορεί να γίνει ανάθεση 1,5 ώρας;
φαντάζομαι θα είναι ταυτόχρονα δυο καθηγητές παρόν, οπότε 3 ώρες ο καθένας.. μάλλον σπασμένο τηλέφωνο έπεσε σε αυτή την πληροφορία... δεν έχω καμία ενημέρωση ο ίδιος, αλλά αυτό βγάζει μάτι ότι δεν μπορεί να στέκει

poursali

οκ δεν το είχα υπόψη μου.. αλλά και πάλι από τη στιγμή που θα είναι δυο καθηγητές μέσα δεν πρέπει τις τρεις ώρες να τις πάρει ο καθένας;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Katsadouros_Dhm

Καλύτερα να περιμένουμε τι θα μας πουν αυτοί που θα επιμορφωθούν την άλλη εβδομάδα.
Υπομονή λοιπόν...

lp

Παράθεση από: gimnasio στις 20 Ιουν 2011, 11:17:29 ΜΜ
Όσοι επιλεγήκατε τι γράψατε στο πλαίσιο για τις εργασίες; Δε θυμάμαι ακριβώς το τίτλο.
Αυτό που έγραψα στην αίτηση ήταν τα προγράμματα "ΔΑΙΔΑΛΟΣ" και "Τεχνομάθεια" που συμμετείχα όταν ήμουν σε ΤΕΕ...
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

skoud

ΘΕΜΑ: Επανάληψη του Επιμορφωτικού Προγράμματος  «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών της Α΄ τάξης Γενικών Λυκείων στο αντικείμενο Ερευνητικές Εργασίες (Project)»
Σας ενημερώνουμε ότι οι προσκλήσεις, μαζί με τις αντίστοιχες φόρμες υποβολής ηλεκτρονικής αίτησης επιμορφωτών και επιμορφούμενων, που αφορούν στην επανάληψη του προγράμματος «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών της Α΄ τάξης Γενικών Λυκείων στο αντικείμενο Ερευνητικές Εργασίες (Project)» θα  βρίσκονται αναρτημένες στον ιστότοπο του ΟΕΠΕΚ (www.oepek.gr) από την Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2011 έως και το Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου 2011.
Παρακαλούμε για την προσοχή σας, ώστε να ενημερωθούν εγκαίρως οι εκπαιδευτικοί των Γενικών Λυκείων της χώρας.

Ο  Πρόεδρος  του ΟΕΠΕΚ
Γιώργος Μπαγάκης
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Δημήτρης Γκίνης

#24
Στις 27 και 28 Ιουνίου παρακολούθησα στο ΠΕΚ Πατρών την επιμόρφωση εκπαιδευτικών της Α τάξης γενικών Λυκείων στο αντικείμενο "Ερευνητικές εργασίες" (project).
Στο συνημμένο αρχείο που θα βρείτε, προσπαθώ να απαντήσω σε κάποιες από τις ερωτήσεις (που υπάρχουν πολλές) τουλάχιστον όσον αφορά το οργανωτικό κομμάτι.

Δημήτρης Γκίνης

Laertis

Ευχαριστούμε Δημήτρη για τις πληροφορίες οι οποίες απαντούν σε αρκετά ερωτήματα των γεμάτων μυστήριο projects.
Παρόλα αυτά, υπάρχουν πολλές ασάφειες, αντιφάσεις και αναπάντητες ερωτήσεις που συνεχίζουν να απασχολούν πολλούς συναδέλφους.
Παρακαλώ όσοι άλλοι συνάδελφοι συμμετείχαν στην "επιμόρφωση" να καταθέσουν τις πληροφορίες που συγκέτρωσαν για να κάνουμε διασταύρωση, επαλήθευση και να μάθουμε όσο το δυνατόν περισσότερα.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

iliasthes

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το project  (πέρα από το παιδαγωγικό περιεχόμενο, το οποίο θα πρέπει να αρχίσουμε να το συζητάμε από τη στιγμή που είναι πραγματικότητα πλέον το συγκεκριμένο μάθημα) θα λειτουργήσει ως διπλό σωσίβιο. Από τη μια μεριά σωσίβιο συναδέλφων όλων των ειδικοτήτων, που για λίγες ώρες θα χρειαζόταν αν τρέχουν σε 2ο σχολείο (εδώ ενδέχεται να υπάρξουν προστριβές και εντάσεις αν οι συνάδελφοι που δεν συμπληρώνουν ωράριο σε ένα σχολείο είναι αρκετοί) και από την άλλη πλευρά του υπουργείο, το οποίο έχει κάποιες ώρες pass par tout πλέον, δίνοντας μιας ευελιξία στον εαυτό του για την κάλυψη του κενού. . Σε πλήρη ανάπτυξη σε ένα μέσο λύκειο 4-5 τμήματα επί 3 ώρες στην Α λυκείου και 2 ώρες στις υπόλοιπες τάξεις, οδηγεί σε 2 οργανικές θέσεις, για τις οποίες δεν θα χρειάζεται να γίνεται καμιά πρόσληψη, αλλά θα μπορούν να καλύπτονται από οποιονδήποτε συνάδελφο, οποιασδήποτε ειδικότητας.

soron80

βασικά έμαθα ότι δώσανε και κάποιο υποστηρικτικό υλικό ,
το έχεις κάποιος που παρακολούθησε για να το διαμοιραστεί μαζί μας?
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

elias

Υλικό από την επιμόρφωση για τα project:
http://blogs.sch.gr/nikmichailidis/archives/1829
http://netbooksagymn.blogspot.com/ (πολλά κοινά με το πρώτο σάιτ)
http://ge.tt/8M4PYW5/v (επιλέξτε Download ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΕπεκ.7z).

soron80

Παράθεση από: elias στις 29 Ιουν 2011, 09:17:54 ΜΜ
Υλικό από την επιμόρφωση για τα project:
http://blogs.sch.gr/nikmichailidis/archives/1829
http://netbooksagymn.blogspot.com/ (πολλά κοινά με το πρώτο σάιτ)
http://ge.tt/8M4PYW5/v (επιλέξτε Download ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΕπεκ.7z).

το τελευταίο δεν δουλεύει..
μου έβγαλε τράφικ λιμιτ γίνεται να ανέβει κάπου αλλού?
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

lp

Το υλικό που πήραμε εμείς από την επιμόρφωση στην Τρίπολη...

http://2lyk-nafpl.arg.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=67:----project&catid=43:project&Itemid=53

Γενικά από ότι κατάλαβα κάθε εκπαιδευτής τα έλεγε και κάπως διαφορετικά... Σε γενικές γραμμές αυτά που έμαθα συμπίπτουν με όσα γράφει ο συνάδελφος Δημήτρης Γκίνης παραπάνω.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

P.Tsiotakis

Έμαθα ακόμη οτι κατ' εξάιρεση μπορεί το 3ωρο να μην είναι συνεχόμενο, αλλά 2ωρο (στην αρχή της ημεράς) και 1 ώρα (τελευταίες ώρες)

επίσης, πως η εργασία δεν είναι απαραίτητο να κατατεθεί ηλεκτρονικά  ;)
αυτό βέβαια δεν ξέρω πως κολλάει με τον ηλεκτρονικό φάκελο.

Δημήτρης Γκίνης

Ηλεκτρονικός φάκελος;; Να σου πω την αλήθεια εγώ από αυτά που άκουσα αποκόμισα την εντύπωση ότι θα είναι hard copy, μέσα στον οποίο ο μαθητής , εκτός τω άλλων, θα τηρεί και ένα είδους ημερολόγιο, στο οποίο θα σημειώνει τι αναλαμβάνει να κάνει, τι έκανε κτλ κτλ.
Ξέρεις κάτι συγκεκριμένο επ'αυτού Παναγιώτη;

P.Tsiotakis

δεν συμμετείχα με κανένα τρόπο σε αυτήν την επιμόρφωση!
θυμάμαι τις εξαγγελίες για ηλεκτρονικό φάκελο και συμμετοχή των Project στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια.

Όμως, το hard copy είναι το ... ρεαλιστικό σενάριο ...

gimnasio

στην αβ βγήκε ο οδηγός για τις εργασίες

gimnasio

ξέρουμε αν ο πολλαπλασιαστής θα έχει ώρες για το project; Δικαιούται κανά τρίωρο;

alex1alex

Αρχισαν οι αιτησεις για τα Project στον ΟΕΠΕΚ

lp

Το βιβλίο του εκπαιδευτικού για τις Ερευνητικές Εργασίες στη σελίδα του ΟΕΠΕΚ

http://www.oepek.gr/portal/index.php?option=com_remository&Itemid=107&func=select&id=11
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

lykos

"Δουλειά δεν είχε ο διάολος..."
Η αποψή μου είναι πως το καινούργιο φρούτο είναι - πάλι - πατάτα. Εγώ δεν "επιμορφώνομαι" και ας πάω και σε 10 Σχολεία για κάλυψη ωραρίου.
Ως συνήθως: Θεωρίες, πειραματισμοί,  μεγάλες κουβέντες και να τα "πάρει κάνας δικός μας". Αφού διέλυσαν την τεχνική εκπαίδευση, έστειλαν όλα τα παιδιά στα Λύκεια (Μη προσαρμογή του προφορικού στο γραπτό για απολυτήριο, με 3 στα ΤΕΙ, ...), συνεχίζουν να μας πουλάν παραμύθι.
Αν είναι μάγκες, ας βάλουν τα projects στην Γ' Λυκείου και να μετράν για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια. Εκεί σε θέλω. Όταν γίνει αυτό, θά 'χει γίνει και η Ελλάδα κράτος...

fof

Παράθεση από: lykos στις 25 Αυγ 2011, 10:35:56 ΜΜ
"Δουλειά δεν είχε ο διάολος..."
Η αποψή μου είναι πως το καινούργιο φρούτο είναι - πάλι - πατάτα. Εγώ δεν "επιμορφώνομαι" και ας πάω και σε 10 Σχολεία για κάλυψη ωραρίου.
Ως συνήθως: Θεωρίες, πειραματισμοί,  μεγάλες κουβέντες και να τα "πάρει κάνας δικός μας". Αφού διέλυσαν την τεχνική εκπαίδευση, έστειλαν όλα τα παιδιά στα Λύκεια (Μη προσαρμογή του προφορικού στο γραπτό για απολυτήριο, με 3 στα ΤΕΙ, ...), συνεχίζουν να μας πουλάν παραμύθι.
Αν είναι μάγκες, ας βάλουν τα projects στην Γ' Λυκείου και να μετράν για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια. Εκεί σε θέλω. Όταν γίνει αυτό, θά 'χει γίνει και η Ελλάδα κράτος...

:-*

dkonetas

Προτάσεις για τον ρόλο των πληροφορικών στις Ερευνητικές εργασίες
http://www.epe.org.gr/various/EreynitikiErgasia_2011_09_26.pdf

ΔΚ :-)

fof

Μπράβο στην ΕΠΕ!!!!!! Οι πιο κατάλληλοι  για τα 'project' είναι ο κλάδος ΠΕ19/20!

Κι ενώ κανένας δεν θέλει να τα αναλάβει, σπεύδουν οι 'φουκαριάρηδες' του σχολείου!

Να ρωτήσω κάτι; Από πού/πως  συμπέρανε  η ΕΠΕ πως οι Πληροφορικοί θέλουν να εμπλακούν σ' αυτή τη γελοιότητα (κατ εμέ), ρωτήθηκε κανένας;

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνονται τέτοιου είδους πρωτοβουλίες,  εάν είναι να στέλνει ο καθένας στο Υπουργείο Παιδείας ότι προτάσεις θέλει, τότε να καταθέσω κι εγώ τις προτάσεις μου , κι ας μην εκπροσωπώ κανέναν!
Τι να πω .... Έλεος!

Vangelis

Φωτεινή όχι και κανέναν υπερβάλεις !!!!    17 άτομα ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές απο την Αττική (δεν ξέρω πόσοι ήταν καθηγητές αλλα θα με ενδιέφερε να μάθω)

dkonetas

σε ένα θέμα με πολύ συγκεκριμένο τίτλο "Αιτήσεις για το Project" θα ήταν πολύ καλύτερο να υπήρχε αν όχι κάποια αντιπρόταση τουλάχιστον κάποιος επί της ουσίας σχολιασμός στην μόνη πρόταση η οποία, με βάση όσα έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου, έχει δημόσια κατατεθεί.
Ακολουθώντας πρώτα ο ίδιος την προτροπή μου και δεν θα ξεφύγω από το θέμα του νήματος αποφεύγοντας να απασχολήσω τη λίστα  απαντώντας σε πικρόχολες και άσχετες με την υποβαλλόμενη παρέμβαση παρατηρήσεις και απλά θα θέσω τα εξής ερωτήματα:
- Διαφωνείτε σε κάτι από αυτά που προτείνονται;
Πιό συγκεκριμένα:
α) Μεγάλο μέρος των καθηγητών ΠΕ-19 & ΠΕ-20, πέρα από τα όσα άλλα πρόσθετα επιφορτίζονται σε κάθε σχολείο καλούνται,   ούτως ή άλλως, να υποστηρίξουν και τις διαδικασίες του νεοεφαρμοζόμενου μαθήματος. Άραγε γιατί μπορεί κάποιος να διαφωνεί με το να  ανατίθεται σε πληροφορικούς defacto τουλάχιστον η 1 ώρα   (και οι 3 αν είναι κάποιο project το εφαρμόζουμε οι ίδιοι)  για κάθε σχετικό τμήμα ...
Έχετε αναλογιστεί με πόσες θέσεις εργασίας (ή μη εφεδρείας) αντιστοιχεί αυτό αν γίνει ποτέ δεκτό; Έχετε αναλογιστεί με πόσες θέσεις εργασίας μπορεί να αντιστοιχεί του χρόνου και αργότερα, οπότε το ίδιο μάθημα θα εφαρμοστεί , όπως προβλέπεται και στις επόμενες τάξεις του Λυκείου; Έχουμε αλήθεια το δικαίωμα απέναντι σε όσους είτε απειλείται η θέση τους είτε παραμένουν άνεργοι είτε περισσεύουν να απεμπολήσουμε το δικαίωμα έστω να διεκδικήσουμε αυτές τις ώρες;
β) Διαφωνείτε μήπως με την ανάδειξη του παράδοξου να καλούνται οι μαθητές και οι καθηγητές να εφαρμόσουν τα αποτελέσματα και τις μεθόδους του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής το οποίο πρόσφατα καταργήθηκε; Διαφωνείτε ότι είναι ευκαιρία να επαναφέρουμε για άλλη μία φορά την πρόταση για την επανένταξή του στο πρόγραμμα των Λυκείων και με την ευκαιρία της υποστήριξης του νέου μαθήματος; Άλλωστε για το θέμα υπάρχουν σχετικές σύμφωνες παρεμβάσεις όπως επισημαίνεται και στο υπόμνημα από το σύνολο των εμπλεκόμενων φορέων. 
γ) διαφωνείτε με το ότι σε κάθε ευκαιρία οι αποφάσεις του υπουργείου υποβαθμίζουν την Τεχνική εκπαίδευση; (άραγε γιατί στα ΕΠΑΛ ακριβώς για την ίδια εργασία προβλέπονται 2 έναντι 3 ωρών;)
δ) διαφωνείτε με το 3ο σκέλος της πρότασης του  http://www.epe.org.gr/various/EreynitikiErgasia_2011_09_26.pdf όπου περιλαμβάνει και την δημιουργία ξεχωριστού κύκλου «Εφαρμογές Πληροφορικής και Νέες Τεχνολογίες» έτσι ώστε πιό εύκολα όσοι από τους πληροφορικούς ενδιαφέρονται να μπορούν να επιλέξουν την υλοποίηση σχετικότερων με τις σπουδές τους projects ...




Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: dkonetas στις 28 Σεπ 2011, 08:40:19 ΜΜ
...
β) Άλλωστε για το θέμα υπάρχουν σχετικές σύμφωνες παρεμβάσεις όπως επισημαίνεται και στο υπόμνημα από το σύνολο των εμπλεκόμενων φορέων...


Εντάξει... dkonetas. Μας έπεισε το κείμενο για τους αγαθούς σκοπούς της προσπάθειας που αναφέρει:

Παράθεση
παρεμβάσεις όλων των εμπλεκομένων φορέων (ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, Ένωση Πληροφορικών Ελλάδος, Σύλλογοι Καθηγητών Πληροφορικής, Πανεπιστημιακά Τμήματα Πληροφορικής, Σύνδεσμο Επιχειρήσεων Πληροφορικής και Επικοινωνιών κλπ)

Μισές αλήθειες... γιατί άραγε νιώθει την ανάγκη ο συγγραφέας του κειμένου να κρύψει αυτούς που αγωνίστηκαν για να υπάρχουν τα μαθήματα στο Λύκειο;

θέλει Αρετή και Τόλμη...

dkonetas

Παράθεση από: dkonetas στις 28 Σεπ 2011, 08:40:19 ΜΜ
σε ένα θέμα με πολύ συγκεκριμένο τίτλο "Αιτήσεις για το Project" θα ήταν πολύ καλύτερο να υπήρχε αν όχι κάποια αντιπρόταση τουλάχιστον κάποιος επί της ουσίας σχολιασμός στην μόνη πρόταση η οποία, με βάση όσα έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου, έχει δημόσια κατατεθεί.
Ακολουθώντας πρώτα ο ίδιος την προτροπή μου και δεν θα ξεφύγω από το θέμα του νήματος αποφεύγοντας να απασχολήσω τη λίστα  απαντώντας σε πικρόχολες και άσχετες με την υποβαλλόμενη παρέμβαση παρατηρήσεις και απλά θα θέσω τα εξής ερωτήματα:
- Διαφωνείτε σε κάτι από αυτά που προτείνονται;
υπενθυμίζω τον τίτλο του θέματος μπας και κάποιος συνεισφέρει στον διάλογο...

fof

#46
Το Project στο Λύκειο: Μια άκυρη επιστημονική και παιδαγωγική διαδικασία, των Σπύρου Τουλιάτου - Μιχάλη Δουλκέρη
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46480

Για την εισαγωγή του Project στο Λύκειο. Παίρνεις την αλήθεια μου και μου την κάνεις λιώμα..., της Ολγας Τσιλιμπάρη
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45473

Project στο πουθενά για τους μαθητές της Α' Λυκείου
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=311800

fof

Κι επειδή προαισθάνομαι ότι το μέλλον του project θα είναι αβέβαιο και πιθανώς ανύπαρκτο!
Θα μπορούσαμε σαν κλάδος να διεκδικήσουμε  και άλλου τύπου εργασιακή απασχόληση ώστε να 'φύγουμε' τελευταίοι από τα σχολεία, για παράδειγμα:
α) Τεχνικός σχολείου
β) Γραμματέας – Υπεύθυνος μηχανογράφησης
γ)Υπεύθυνος ηλεκτρονικής φύλαξης χώρου
δ)Υπεύθυνος καθαριότητας
ε)Υπεύθυνος ελέγχου - συντήρησης και επισκευής σχολικών ηλεκτρονικών – ψηφιακών και διαδραστικών μέσων

(μπορώ να σκευτώ κι άλλα...)
Γιατί όχι;;; τα κάνουμε όλα! και συμφέρουμε!!  ;) ;) ;)

skoud

Παράθεση από: sdoukakis στις 29 Σεπ 2011, 01:03:04 ΠΜ
Μισές αλήθειες... γιατί άραγε νιώθει την ανάγκη ο συγγραφέας του κειμένου να κρύψει αυτούς που αγωνίστηκαν για να υπάρχουν τα μαθήματα στο Λύκειο;

To γαρ πολύ του (μη) έρωτος γεννά παραφροσύνη...

Η λέξη Π.Ε.ΚΑ.Π. σε κάποιους είναι απαγορευμένη, όπως είναι για τους ταλιμπάν η εκπαίδευση των γυναικών


Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Vangelis

Δεν διαφωνούμε με το νόημα των προτάσεων αν και θα μπορούσαν να έχουν διατυπωθεί πολύ καλύτερα, με μεγαλύτερη πληρότητα και αφού είχε ερωτηθεί ένα πλήθος συναδέλφων. 

Διαφωνούμε με το καπέλωμα που προσπαθεί να κάνει σε κάθε ανακοίνωσή της η ΕΠΕ.

Διαφωνούμε με την τακτική που ακολουθεί η ΕΠΕ να προβάλει θέματα που αφορούν αποκλειστικά καθηγητές πληροφορικής χωρίς  συνεννόηση με την ένωση των καθηγητών Πληροφορικής με αποτελέσμα να δημιουργεί την εντύπωση σε ορισμένους φορείς του Υπουργείου (ευτυχώς λίγους) ότι σα κλάδος είμαστε χίλια κομμάτια που δεν μπορούν να συνενοηθούν.

Είναι σαν η ΠΕΚΑΠ να βγάζει συνεχώς ανακοινώσεις για το πως πρέπει να γίνει το Επιμελητήριο Πληροφορικής.

Τόσο δύσκολο είναι να αποδεχθείτε την ύπαρξη της ΠΕΚΑΠ και ότι αυτή ως κλαδική ένωση  πρέπει να έχει τον πρώτο λόγο στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση;

amichail

Ασχέτως του μέλλοντος του project, μήπως ξεχνάμε ότι καλώς ή κακώς είναι μάθημα , δηλαδή εκπαιδευτικό έργο, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις;

Παράθεση από: fof στις 29 Σεπ 2011, 04:09:34 ΜΜ
Κι επειδή προαισθάνομαι ότι το μέλλον του project θα είναι αβέβαιο και πιθανώς ανύπαρκτο!
Θα μπορούσαμε σαν κλάδος να διεκδικήσουμε  και άλλου τύπου εργασιακή απασχόληση ώστε να 'φύγουμε' τελευταίοι από τα σχολεία, για παράδειγμα:
α) Τεχνικός σχολείου
β) Γραμματέας – Υπεύθυνος μηχανογράφησης
γ)Υπεύθυνος ηλεκτρονικής φύλαξης χώρου
δ)Υπεύθυνος καθαριότητας
ε)Υπεύθυνος ελέγχου - συντήρησης και επισκευής σχολικών ηλεκτρονικών – ψηφιακών και διαδραστικών μέσων

(μπορώ να σκευτώ κι άλλα...)
Γιατί όχι;;; τα κάνουμε όλα! και συμφέρουμε!!  ;) ;) ;)
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

nk

Παράθεση από: fof στις 29 Σεπ 2011, 04:09:34 ΜΜ
Κι επειδή προαισθάνομαι ότι το μέλλον του project θα είναι αβέβαιο και πιθανώς ανύπαρκτο!
Θα μπορούσαμε σαν κλάδος να διεκδικήσουμε  και άλλου τύπου εργασιακή απασχόληση ώστε να 'φύγουμε' τελευταίοι από τα σχολεία, για παράδειγμα:
α) Τεχνικός σχολείου
β) Γραμματέας – Υπεύθυνος μηχανογράφησης
γ)Υπεύθυνος ηλεκτρονικής φύλαξης χώρου
δ)Υπεύθυνος καθαριότητας
ε)Υπεύθυνος ελέγχου - συντήρησης και επισκευής σχολικών ηλεκτρονικών – ψηφιακών και διαδραστικών μέσων

(μπορώ να σκευτώ κι άλλα...)
Γιατί όχι;;; τα κάνουμε όλα! και συμφέρουμε!!  ;) ;) ;)

Άρα συμφωνείς με την ΕΠΕ η οποία ζητάει να επανέλθει το μάθημα της Πληροφορικής και απαιτεί να έχουμε
ώρες σε ένα άλλο μάθημα (Ερευνητική Εργασία), δηλαδή διδακτικό έργο, το οποίο μάλιστα ακολουθεί τη μεθοδολογία που
ακολουθούν η συντριπτική πλειοψηφία των μαθημάτων Πληροφορικής και απαιτεί και το εργαστήριο πληροφορικής
στις περισσότερες εργασίες.
Επίσης πρέπει να διαφωνείς με το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ, μέλη του οποίου πρότειναν στην Γενική Συνέλευση που έγινε
16-3-2011 ακριβώς την μετατροπή μας σε Τεχνικούς για να εξυπηρετήσουμε τους σχεδιασμούς του Υπουργείου.
Δες το κείμενο καταγγελίας της ΕΠΕ αν δεν το ήξερες ή δεν ήσουν στη Γ.Σ. (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=467), υπάρχει και το σχετικό video.
Τελικά καμιά φορά συμφωνούμε, τουλάχιστον από τα λεγόμενά μας, με κάποιους που νομίζουμε ή κάποιοι θέλουν να μας
κάνουν να νομίζουμε ότι διαφωνούμε.

Παράθεση από: Vangelis στις 29 Σεπ 2011, 11:40:44 ΜΜ
Δεν διαφωνούμε με το νόημα των προτάσεων αν και θα μπορούσαν να έχουν διατυπωθεί πολύ καλύτερα, με μεγαλύτερη πληρότητα και αφού είχε ερωτηθεί ένα πλήθος συναδέλφων. 

Διαφωνούμε με το καπέλωμα που προσπαθεί να κάνει σε κάθε ανακοίνωσή της η ΕΠΕ.

Διαφωνούμε με την τακτική που ακολουθεί η ΕΠΕ να προβάλει θέματα που αφορούν αποκλειστικά καθηγητές πληροφορικής χωρίς  συνεννόηση με την ένωση των καθηγητών Πληροφορικής με αποτελέσμα να δημιουργεί την εντύπωση σε ορισμένους φορείς του Υπουργείου (ευτυχώς λίγους) ότι σα κλάδος είμαστε χίλια κομμάτια που δεν μπορούν να συνενοηθούν.

Είναι σαν η ΠΕΚΑΠ να βγάζει συνεχώς ανακοινώσεις για το πως πρέπει να γίνει το Επιμελητήριο Πληροφορικής.

Τόσο δύσκολο είναι να αποδεχθείτε την ύπαρξη της ΠΕΚΑΠ και ότι αυτή ως κλαδική ένωση  πρέπει να έχει τον πρώτο λόγο στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση;

Γιατί το θεωρείς καπέλωμα ? Αν εσύ αγωνίζεσαι σωστά δεν πρόκειται να σε καπελώσει ποτέ κανείς, εκτός αν
θεωρείς ότι είσαι ανεπαρκής ...
Αλήθεια εσύ συμμετέχεις στην προσφυγή που έκανε η ΕΠΕ (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=344)
για την ακύρωση των αναθέσεων ? Αν δεν συμμετέχεις δεν είναι λίγο οξύμωρο να απαιτείς να έχεις τον πρώτο λόγο ?
Αλήθεια τι σημαίνει να έχεις τον πρώτο λόγο ? Να φαίνεσαι εσύ, να αποφασίζεις για τους άλλους τι θα γράψουν και πότε ή
να έχεις αποκλειστικότητα ? Το να διεκδικείς αποκλειστικότητα στον συνδικαλισμό και να προσπαθείς
να φημώσεις άλλους που αγωνίζονται και αυτοί για το όφελος του κλάδου, παραπέμπει σε "μεσίτες" όπως αποκαλώ
κάποιους συνδικαλιστές που έχουν τεράστιες ευθύνες για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα μας και για το
ότι όλοι μας (και οι Καθηγητές) έχουμε απολέσει ακόμα και τα αυτονόητα !
Και στο κάτω κάτω γιατί δεν έβγαλε η ΠΕΚΑΠ την ανακοίνωση πρώτη ? Φοβήθηκε να μην δυσαρεστήσει το Υπουργείο ή
δεν το σκέφτηκε ? Αν πάλι διαφωνεί με κάτι από αυτά γιατί κανένας δεν το γράφει ?

Παράθεση από: skoud στις 29 Σεπ 2011, 06:55:09 ΜΜ
To γαρ πολύ του (μη) έρωτος γεννά παραφροσύνη...

Η λέξη Π.Ε.ΚΑ.Π. σε κάποιους είναι απαγορευμένη, όπως είναι για τους ταλιμπάν η εκπαίδευση των γυναικών




Εδώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάς, να αναφέρει η ΕΠΕ την ΠΕΚΑΠ στις ανακοινώσεις της ? Γιατί ? Πότε η ΠΕΚΑΠ
ανέφερε την ΕΠΕ στις ανακοινώσεις της ? Αλλά και τι νόημα θα είχε εκτός αν είναι τόσο γνωστή η δράση της ΠΕΚΑΠ που
έχει ανάγκη να την αναφέρουν για να αναγνωριστεί ....
Θεωρώ ότι οι πολλές συναντήσεις με τους συμβούλους (τους οποίους ποτέ δεν κατονόμασε) και τους υπουργούς
έχει κάνει κάποιους να νομίζουμε ότι εξουσιάζουν και όχι ότι υπηρετούν τους συναδέλφους μας ως πρέπει.
Αλήθεια ποια είναι η γνώμη του προέδρου της ΠΕΚΑΠ για τους συναδέλφους που "εκπροσωπεί" ? Την έχεις
διαβάσει ? Τα καλύτερα λόγια έχει πει :-) (δες και το http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=456).

Ο αγώνας συνεχίζεται από όποιο μετερίζι μπορεί να προσφέρει ο καθένας. Αυτοί που προσκολούνται στις καρέκλες
τους και θέλουν αποκλειστικές αντιπροσωπείες και το όνομά τους πρώτο στην ταμπέλα απλώς θα μείνουν πίσω ...

Καλό μας αγώνα, γιατί τα δύσκολα είναι μπροστά ! 

peter13

Άσχετο με το αιτήσεις PROJECT αλλά νομίζω τρομακτική δήλωση...
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46745

skoud

Δεν θα αναφερθώ σε όλα όσα γράφει ο συνάδελφος(?) nk μιας και τα περισσότερα έχουν συζητηθεί πολλές φορές, γενικά όλοι οι συνάδελφοι ξέρουν την κατάσταση στον κλάδο μας, το ρόλο, τους αγώνες και την αποτελεσματικότητα όλων μας και γιατί για τα θέματα που απασχόλησαν τον κλάδο τα τελευταία χρόνια θα υπάρξει σύντομα ο επίσημος απολογισμός του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. ενόψει των εκλογών για το νέο Δ.Σ., στις 11.11.11.

Θα απαντήσω μόνο σε ένα σημείο, με την θερμή παράκληση να προσέξουν οι συνάδελφοι που το διαβάζουν τις λεπτομέρειες που παραθέτω, ώστε να καταλάβουν το μέγεθος της επιχειρούμενης, για μια ακόμα φορά χωρίς όριο, διαστρέβλωσης της πραγματικότητας και να μου συγχωρήσουν το χαρακτηρισμό αυτής της ενέργειας που παραθέτω στο τέλος:

Το θέμα αφορά στο εξής:

Παράθεση από: nk στις 01 Οκτ 2011, 03:17:45 ΜΜ
Επίσης πρέπει να διαφωνείς με το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ, μέλη του οποίου πρότειναν στην Γενική Συνέλευση που έγινε
16-3-2011 ακριβώς την μετατροπή μας σε Τεχνικούς για να εξυπηρετήσουμε τους σχεδιασμούς του Υπουργείου.
Δες το κείμενο καταγγελίας της ΕΠΕ αν δεν το ήξερες ή δεν ήσουν στη Γ.Σ. (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=467), υπάρχει και το σχετικό video.


Μετά τη συγκέντρωση που διοργάνωσε η Π.Ε.ΚΑ.Π. (ναι η Π.Ε.ΚΑ.Π., δεν έγινε μόνη της η συγκέντρωση...) έξω από το Υπουργείο Παιδείας στις 15/2/2011, έγινε στις 22/2/2011 συνάντηση με την ηγεσία του υπουργείου όπου μεταξύ των άλλων (αντιγράφω από το Δελτίο τύπου που εκδόθηκε: http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=229) «ζητήθηκε η γνώμη της Π.Ε.ΚΑ.Π. για το θέμα της μείωσης του διδακτικού ωραρίου στους συναδέλφους που θα αναλάβουν την τεχνική ή/και την γραμματειακή υποστήριξη στα σχολεία. Η αντιπροσωπεία της Π.Ε.ΚΑ.Π. έκανε ξεκάθαρο ότι αυτό το θέμα δεν είναι του κλάδου μας, αλλά αφορά τη συνολική λειτουργία του σχολείου και όλους τους εκπαιδευτικούς και επιφυλάχτηκε να απαντήσει. Για το θέμα αυτό θα υπάρξει διαβούλευση μεταξύ των μελών της Π.Ε.ΚΑ.Π. ώστε, αν υπάρξει πρόταση του κλάδου, να δοθεί στην πολιτική ηγεσία.»

Μέχρι την έκτακτη Γενική Συνέλευση της Π.Ε.ΚΑ.Π. στις 15/3/2011 έγιναν πολλές συζητήσεις και στο Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. και στην ομάδα google  της Π.Ε.ΚΑ.Π. και εδώ στο ΣΤΕΚΙ και στάλθηκαν δεκάδες απόψεις και προτάσεις συναδέλφων με e-mail. Το Δ.Σ., ενόψει της Γ.Σ. αποφάσισε να συζητηθεί το θέμα εκεί, μιας και η Γ.Σ. είναι το ανώτερο όργανο της Π.Ε.ΚΑ.Π. και μάλιστα ενημέρωσε και τους συναδέλφους και το υπουργείο για αυτό (Δελτίο τύπου: http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=232)
«Η αντιπροσωπεία της Π.Ε.ΚΑ.Π. έκανε σαφές ότι δεν μπορεί να κάνει καμιά συζήτηση για όλα αυτά πριν τη Γ.Σ. της 15ης Μαρτίου 2011 και πριν την ανακοίνωση του σχεδίου για το Νέο Λύκειο, επισημαίνοντας ότι για να υπάρξει οποιαδήποτε συζήτηση θα πρέπει πρώτα απ' όλα ο καθηγητής Πληροφορικής να είναι καθηγητής με εκπαιδευτικό αντικείμενο αυτόνομο μάθημα Πληροφορικής.»

Στην έκτακτη γενική συνέλευση κατατέθηκαν για το θέμα 2 προτάσεις και οι 2 από μέλη του Δ.Σ.:

Η πρώτη έλεγε ότι να αποφασίσουμε και να απαντήσουμε ότι «είμαστε κατ' αρχήν θετικοί σε ένα τέτοιο ρόλο με προϋπόθεση να υπάρχει το μάθημα στο Λύκειο και αφού υπάρξει αποτίμηση σε διδακτικές ώρες της τεχνικής και επιστημονικής υποστήριξης που θα παρέχουμε»

Η δεύτερη πρόταση που κατατέθηκε από τον Γ.Γ. του Δ.Σ. (ο υποφαινόμενος) και ψηφίστηκε από την πλειοψηφία της ΓΣ   έλεγε τα εξής:

«Οι καθηγητές Πληροφορικής με αφορμή την συνάντηση αντιπροσωπείας του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. µε τον Γ.Γ. του Υπουργείου στις 11/3/2011 και το θέμα που τέθηκε για την υποστήριξη των σχολείων σε επίπεδο εργασιών που απαιτούν επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις που έχουν µόνο οι καθηγητές Πληροφορικής, καθώς και για την κατάθεση γενικότερης πρότασης για την αξιοποίηση του επιστημονικού δυναμικού του κλάδου μας, δηλώνουν ότι δεν  μπορεί να γίνει καμία συζήτηση για τα παραπάνω θέματα πριν την ανακοίνωση του σχεδίου για το Νέο Λύκειο από το Υπουργείο, επισημαίνοντας ότι για να υπάρξει οποιαδήποτε συζήτηση θα πρέπει πρώτα απ' όλα ο καθηγητής Πληροφορικής να είναι καθηγητής µε εκπαιδευτικό αντικείμενο αυτόνομο μάθημα Πληροφορικής.» (http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=234) καθώς και στο video της ΓΣ: http://www.ustream.tv/channel/pekapone 

Νομίζω ότι είναι προφανές από τα παραπάνω η γκαιμπελίστικου τύπου συκοφαντία που επιχειρείται με όσα αναφέρει ο nk (και, πιο προσεκτικά είναι η αλήθεια, η σχετική ανακοίνωση της ΕΠΕ, που παραθέτει)

Ταυτίζει τεχνηέντως το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. με μια άποψη που δεν ήταν του Δ.Σ. ούτε απόφαση της Γ.Σ., αλλά ενός μέλους του Δ.Σ. και άλλων βέβαια συναδέλφων εκτός ΔΣ, κρύβει χωρίς αιδώ ότι η πρόταση που ψηφίστηκε ήταν ενός άλλου μέλους του ΔΣ που μάλιστα έχει αυξημένες ευθύνες λόγω της θέσης του, αγνοεί ηθελημένα(?) το τι σημαίνει δημοκρατική διαδικασία και πως παίρνονται οι αποφάσεις σε μια δημοκρατική ένωση προσώπων, διαστρεβλώνει κατάφωρα και την ίδια την πρόταση που μειοψήφησε στη Γ.Σ. (που είδε θέση για μετατροπή σε τεχνικούς υπευθύνους;), ταυτίζει το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. με την ίδια την Π.Ε.ΚΑ.Π. ίσως γιατί κρίνοντας από εαυτόν(?) θεωρεί ισόβια τα μέλη του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π., ίσως γιατί βλέπει στο περιβάλλον του  κάποιους που «προσκολλούνται στις καρέκλες»

Δεν θα επανέλθω στο θέμα, νομίζω κάθε καλής θέλησης άνθρωπος μπορεί απ' όλα αυτά να βγάλει, για μια ακόμα φορά, τα συμπεράσματά του!
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Vangelis

Αυτοί που βρίσκονται ψηλά θεωρούνε ταπεινό να μιλάς για το φαΐ. Ο λόγος: έχουνε κιόλας φάει. (Μπέρτολ Μπρέχτ)

Για να παραφράσω λίγο το παραπάνω
Αυτοί που έχουν οργανικές θέσεις θεωρούν ταπεινό να μιλάς για απασχόληση σε τεχνικές ή σε εργασίες γραμματειακής υποστήριξης του σχολείου.  Ο λόγος: αυτοί έχουν πλήρες ωράριο.

Υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι που είτε έχουν μειωμένο ωράριο είτε δεν έχουν οργανική θέση και κάθε χρόνο μεταφέρονται εδώ και εκεί. Ορισμένοι από αυτούς είμαι σίγουρος ότι  θα προτιμούσαν να αναλάβουν τον Έπαφο,  την διαχείριση του site του σχολείου, την διαχείριση της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας και να αποκτήσουν οργανική θέση από το να μεταφέρονται σε δημοτικά ή σε δύο ή σε τρία σχολεία (τα οποία πιθανόν απέχουν αρκετά μεταξύ τους). 

Η πρόταση λοιπόν που κατατέθηκε στην γενική συνέλευση να γίνει αποτίμηση όλων των εργασιών του σχολείου  σε ώρες και  να υπάρχει η προαιρετική δυνατότητα ανάληψης αυτών των εργασιών από καθηγητές πληροφορικής (κατά προτεραιότητα)  ή από καθηγητές  με πιστοποιημένες γνώσεις πληροφορικής.

Προσωπικά θεωρώ ότι κάθε καθηγητής πληροφορικής ξέρει πολύ καλά ποιο είναι το συμφέρον του και δεν περιμένει να του το δείξει καμιά ένωση.  Ο κάθε ένας λοιπόν που έχει πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου ας αποφασίσει αν θέλει μόνο διδασκαλία (οπότε θα πάει και σε άλλο σχολείο) η θα αναλάβει κάποιες εργασίες στο σχολείο που είναι και δεν θα μετακινηθεί.

Οι "αγωνιστικές" κορόνες περί εξυπηρετήσεως του Υπουργείου εξυπηρετούν μόνο αυτούς  που πουλάνε "αγωνιστικότητα" σε βάρος του κλάδου.
   
Η πρόταση αυτή δεν ψηφίστηκε από τη Γενική συνέλευσή (προσωπικά το δέχομαι αλλά το θεωρώ λάθος)  γιατί και τώρα οι δουλείες αυτές γίνονται (όλοι ξέρουμε από ποιους συνήθως) χωρίς να υπάρχει κανένα όφελος για τους συναδέλφους μας.

Η στάση της ΕΠΕ έχει κριθεί από τους συναδέλφους.  Ενδιαφέρον θα ήταν να ανακοινώσει πόσοι από τους 17 που ψήφισαν στην Αττική είναι καθηγητές πληροφορικής.


fof

Παράθεση από: Vangelis στις 04 Οκτ 2011, 10:39:59 ΜΜ
Προσωπικά θεωρώ ότι κάθε καθηγητής πληροφορικής ξέρει πολύ καλά ποιο είναι το συμφέρον του και δεν περιμένει να του το δείξει καμιά ένωση. 

Ο κάθε καθηγητής πληροφορικής ξέρει πολύ καλά ποια είναι τα συμφέροντα του κλάδου συνεπώς του ιδίου, και Περιμένει την ένωση που τον εκπροσωπεί να Αγωνιστεί γι΄αυτά!

nk

Απαντώ στους skoud και Vangelis αν και ουσιαστικά με τις δικές τους απαντήσεις επιβεβαιώνουν αυτά που λέω.
Για τον skoyd:
Για το ζήτημα που ανέφερα ότι έγινε πρόταση από μέλη του ΔΣ για ουσιαστική μετατροπή σε τεχνικούς υπευθύνους επιβεβαιώνεις απόλυτα αυτό που είπα και άρα δεν νομίζω ότι έχω τίποτα άλλο να προσθέσω. Τώρα για αυτά που γράφεις  ότι διαστρεβλώνω την αλήθεια:
Παράθεση
Ταυτίζει τεχνηέντως το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. με μια άποψη που δεν ήταν του Δ.Σ. ούτε απόφαση της Γ.Σ., αλλά ενός μέλους του Δ.Σ. και άλλων βέβαια συναδέλφων εκτός ΔΣ, κρύβει χωρίς αιδώ ότι η πρόταση που ψηφίστηκε ήταν ενός άλλου μέλους του ΔΣ που μάλιστα έχει αυξημένες ευθύνες λόγω της θέσης του, αγνοεί ηθελημένα(?) το τι σημαίνει δημοκρατική διαδικασία και πως παίρνονται οι αποφάσεις σε μια δημοκρατική ένωση προσώπων, διαστρεβλώνει κατάφωρα και την ίδια την πρόταση που μειοψήφησε στη Γ.Σ. (που είδε θέση για μετατροπή σε τεχνικούς υπευθύνους;), ταυτίζει το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. με την ίδια την Π.Ε.ΚΑ.Π. ίσως γιατί κρίνοντας από εαυτόν(?) θεωρεί ισόβια τα μέλη του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π., ίσως γιατί βλέπει στο περιβάλλον του  κάποιους που «προσκολλούνται στις καρέκλες»
Επειδή θεωρώ ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος (αλλά δεν πρέπει να υποτιμάς αυτούς που εκπροσωπείς εκτός αν έχεις τις ίδιες απόψεις για αυτούς με τον πρόεδρο του Δ.Σ.) όταν κυκλοφορεί ένα σχέδιο για κατάργηση του μαθήματος πληροφορικής και σου προτείνει το Υπουργείο να αναλάβεις γραμματειακή/τεχνική υποστήριξη με μείωση του ωραρίου εσύ τι καταλαβαίνεις ?? Ότι θα μείνουν τα μαθήματα και θα μειωθεί το ωράριο κάποιων από εμάς και θα προσλάβει νέους συναδέλφους ? Ή ότι ώρες που θα χάσουμε από την κατάργηση του μαθήματος θα τις αναπληρώσουμε με κάποιες ώρες υποστήριξης (ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ) ? Είχες υποχρέωση να το πεις ξεκάθαρα στους συναδέλφους και ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ.  Μάλιστα για οποιονδήποτε ξαναδεί το video προσεκτικά (http://www.ustream.tv/recorded/13359795 μετά το 13 λεπτό) θα δει πως ως μέλη του ΔΣ με αυξημένη θέση ΕΥΘΥΝΗΣ λειτουργήσατε περιέργως συντονισμένα (τουλάχιστον 2-3 από εσάς) προσπαθώντας να χειραγωγήσετε τους συναδέλφους για να περάσει η εξής ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ  πρόταση !

Παράθεση
«Οι καθηγητές Πληροφορικής με αφορμή την συνάντηση αντιπροσωπείας του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. µε τον Γ.Γ. του Υπουργείου στις 11/3/2011 και το θέμα που τέθηκε για την υποστήριξη των σχολείων σε επίπεδο εργασιών που απαιτούν επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις που έχουν µόνο οι καθηγητές Πληροφορικής, καθώς και για την κατάθεση γενικότερης πρότασης για την αξιοποίηση του επιστημονικού δυναμικού του κλάδου μας, δηλώνουν ότι δεν  μπορεί να γίνει καμία συζήτηση για τα παραπάνω θέματα πριν την ανακοίνωση του σχεδίου για το Νέο Λύκειο από το Υπουργείο, επισημαίνοντας ότι για να υπάρξει οποιαδήποτε συζήτηση θα πρέπει πρώτα απ' όλα ο καθηγητής Πληροφορικής να είναι καθηγητής µε εκπαιδευτικό αντικείμενο αυτόνομο μάθημα Πληροφορικής.» (http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=234) καθώς και στο video της ΓΣ: http://www.ustream.tv/channel/pekapone 

Μπορείς να καταλάβεις τι λέει η πρόταση αυτή ?
Πριν σου εξηγήσω, γιατί είπαμε ότι σε θεωρώ έξυπνο άνθρωπο αλλά δυστυχώς μάλλον δεν χρησιμοποιείς αυτήν την εξυπνάδα για να μας αντιπροσωπεύσεις, σου αναφέρω (ας δει όποιος θέλει το video):
1) Ενώ κάποιοι συνάδελφοι ζήτησαν να μπει το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ στο ψήφισμα με απόλυτη ευκολία το θάψατε !
2) Ενώ πολλοί συνάδελφοι ζήτησαν να μπει σε όλες τις τάξεις του Λυκείου εσείς με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ όπως
το αδιανόητο "θα παγιδευτούμε" και δεν θα μπορέσουμε να συζητήσουμε το αφαιρέσατε ! Μα εσείς τα δεχτήκατε όλα αρκεί να σας πετάξουν ένα κόκκαλο !!

και τελικά περάσατε την παραπάνω πρόταση που λέει (στην εξηγώ αν δεν την κατάλαβες):
"Αφήστε έστω και ένα μάθημα σε κάποια τάξη του Λυκείου και έστω και αν είναι επιλογής και μετά συζητάμε."

Δηλαδή τι χειρότερο θα μπορούσες να ψηφίσεις ?

Για να μην χάνω τα λόγια μου θεωρώ ότι εμένα ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΣ !

Για τον Vangelis:
Μου θυμίζεις το ρητό να σε κάψω Γιάννη να σε αλείψω λάδι !!
Και μόνο ο τρόπος που γράφεις αποδεικνύει ότι έχεις δεκτεί την κατάργηση του μαθήματος και εμφανίζεσαι ως "μεσίτης" για να εξασφαλίσεις λίγες ώρες !! Μα η ουσία είναι στην κατάργηση των μαθημάτων, στο ότι η Πληροφορική είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Γενικής Παιδείας που πρέπει να λαμβάνουν οι μαθητές σε όλες τις τάξεις του Λυκείου και γιαυτό πρέπει να αγωνιστούμε !!
Εσύ αντί να συζητάς αυτό κάθεσαι και συζητάς για το μετά την κατάργηση !! Εγώ αυτό κατάλαβα ! Η απόδειξη γιαυτό είναι παντού ακόμα και στα λεγόμενά σου:

Παράθεση
Η πρόταση αυτή δεν ψηφίστηκε από τη Γενική συνέλευσή (προσωπικά το δέχομαι αλλά το θεωρώ λάθος)  γιατί και τώρα οι δουλείες αυτές γίνονται (όλοι ξέρουμε από ποιους συνήθως) χωρίς να υπάρχει κανένα όφελος για τους συναδέλφους μας.
Άρα γιατί να το συζητήσουμε τώρα που μεθοδεύεται η κατάργηση ? Είναι διαφορετικό ζήτημα και θα συζητηθεί άλλη στιγμή, αλλιώς είναι ξεκάθαρο ότι μπαίνει εκ του πονηρού.

Για το πως σκέφτεσαι (λανθασμένα) σου απάντησε και ο χρήστης fof και συμφωνώ με την τοποθέτησή.


P.Tsiotakis

Παράθεση από: fof στις 04 Οκτ 2011, 11:23:40 ΜΜ
Ο κάθε καθηγητής πληροφορικής ξέρει πολύ καλά ποια είναι τα συμφέροντα του κλάδου συνεπώς του ιδίου, και Περιμένει την ένωση που τον εκπροσωπεί και -γι' αυτό άλλωστε- είναι μέλος της να Αγωνιστεί γι΄αυτά!


Keep Growing

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. 
Η 11.11.11, είναι κοντά. Μπορείτε πολύ απλά να αλλάξετε το διοικητικό συμβούλιο της ΠΕΚΑΠ και να βάλετε αυτούς που πιστεύετε ότι είναι ικανότεροι και να ζητήσετε και την αλλαγή του καταστατικού . Εκτός και αν δεν είναι επιθυμητή, μια ένωση καθηγητών Πληροφορικής, οπότε αλλάζει το πράμα.

Η Φωτεινή λέει "...Ο κάθε καθηγητής πληροφορικής ξέρει πολύ καλά ποια είναι τα συμφέροντα του κλάδου...".
Εμένα προσωπικά με τρομάζει η παραπάνω πρόταση, διότι έχει μέσα την λέξη συμφέρον.
Αν μου το επιτρέπεις Φωτεινή, θα τολμήσω άλλη μια παράφραση: ...Ο κάθε καθηγητής πληροφορικής θα πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά, ποιος είναι ο ρόλος του μέσα στο εκπαιδευτικό σύστημα και αφού τον γνωρίσει και τον αποδεχτεί έτσι, να αγωνίζεται για αυτόν...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

P.Tsiotakis


dkonetas

#60
Απαντώ στον Vangelis ... αργότερα αν έχω χρόνο ελπίζω να απαντήσω και σε άλλους συνομιλητές του Forum ...
Παράθεση από: Vangelis στις 29 Σεπ 2011, 11:40:44 ΜΜ
Δεν διαφωνούμε με το νόημα των προτάσεων
Ο κυριότερος λόγος ο οποίος ξεκίνησα από τον Vangelis είναι ότι είναι μάλλον ο μόνος ο οποίος από το σύνολο του παραπάνω διαλόγου απαντά και με κάτι που αφορά το προς συζήτηση θέμα αυτού του thread

Παράθεση από: Vangelis στις 29 Σεπ 2011, 11:40:44 ΜΜ
αν και θα μπορούσαν να έχουν διατυπωθεί πολύ καλύτερα, με μεγαλύτερη πληρότητα και αφού είχε ερωτηθεί ένα πλήθος συναδέλφων. 
τα κείμενα που βγάζει ως ανακοινώσεις της η ΕΠΕ τυγχάνουν της επεξεργασίας πληθώρας μελών και παραρτημάτων είτε σε δια ζώσης ανά την Ελλάδα είτε σε διαδικτυακές συναντήσεις  όπως φαντάζομαι ότι γίνεται και στην ΠΕΚΑΠ. Αν κάποιος έχει καλύτερη πρόταση ή καλύτερη διατύπωση ευπρόσδεκτη η παρέμβασή του ... Οι 2 φωνές αποκλείεται αν δεν αλληλοαναιρούνται να κάνουν κακό.

Παράθεση από: Vangelis στις 29 Σεπ 2011, 11:40:44 ΜΜ
Διαφωνούμε με το καπέλωμα που προσπαθεί να κάνει σε κάθε ανακοίνωσή της η ΕΠΕ.
αλήθεια δεν αντιλαμβάνομαι από που προκύπτει καπέλωμα...  Η Ένωση η οποία εκπροσωπεί το σύνολο των αποφοίτων, τμημάτων πληροφορικής και μόνο, της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης,  βγάζει μία ανακοίνωση χωρίς να έχει την παραμικρή αιχμή κατά άλλων ενώσεων στην οποία προτείνει: α) να ανατίθεται defacto τουλάχιστον η μία ώρα του μαθήματος των ερευνητικών εργασιών σε πληροφορικούς β) να αντιμετωπιστούν τα ΕΠΑΛ ισότιμα με τα άλλα Λύκεια  γ) να διευρυνθεί η θεματολογία των πιθανών ερευνητικών εργασιών και δ)επαναφέρει το θέμα του 2ωρου της πληροφορικής (το οποίο πέρυσι δεν αντιλαμβάνομαι πώς εμφανίστηκε ως επιτυχία η απώλειά του)   ... Ειλικρινά δεν μπορώ να δώ κάτι το μεμπτό ούτε διαβάζοντας όσα γράψατε κάποιοι πιό πάνω

Παράθεση από: Vangelis στις 29 Σεπ 2011, 11:40:44 ΜΜ
Διαφωνούμε με την τακτική που ακολουθεί η ΕΠΕ να προβάλει θέματα που αφορούν αποκλειστικά καθηγητές πληροφορικής χωρίς  συνεννόηση με την ένωση των καθηγητών Πληροφορικής με αποτελέσμα να δημιουργεί την εντύπωση σε ορισμένους φορείς του Υπουργείου (ευτυχώς λίγους) ότι σα κλάδος είμαστε χίλια κομμάτια που δεν μπορούν να συνενοηθούν.
Είναι σαν η ΠΕΚΑΠ να βγάζει συνεχώς ανακοινώσεις για το πως πρέπει να γίνει το Επιμελητήριο Πληροφορικής.
Τόσο δύσκολο είναι να αποδεχθείτε την ύπαρξη της ΠΕΚΑΠ και ότι αυτή ως κλαδική ένωση  πρέπει να έχει τον πρώτο λόγο στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση;
μα η ΕΠΕ ποτέ δεν προσπάθησε να εκπροσωπήσει τους ΠΕ-19 και ΠΕ-20 στο σύνολό τους ... Προφανώς και το γράφει ευθαρσώς δεν έχει το δικαίωμα από το καταστατικό της να βάλλει κατά των δικαιωμάτων των μελών της υποστηρίζοντας το σύνολο των ΠΕ-19 και ΠΕ-20 συμπεριλαμβάνοντας και όσους έχουν νομίμως , επειδή λανθασμένα κατά την άποψή μου, τους έδωσε το δικαίωμα η πολιτεία, παρεισφρήσει σε ειδικότητα την οποία δεν έχουν σπουδάσει ... Είναι πάρα πολύ απλά τα πράγματα και τα κάνουμε πολύπλοκα ... Αντίστοιχα η ΠΕΚΑΠ δεν θα ήταν σωστό και δίκαιο απέναντι σε όσα από τα μέλη της δεν είναι πληροφορικοί να υποστηρίξει για παράδειγμα την σταδιακή  μετάταξη έστω και στο ίδιο σχολείο όσων ΠΕ-19 και ΠΕ-20 έχουν διοριστεί έχοντας σπουδάσει άλλη επιστήμη ... Αντίστοιχα δεν θα μπορούσε από το καταστατικό της - μιά και αναφέρθηκε ως παράδειγμα να έχει άποψη για ένα επιμελητήριο το οποίο δεν θα είχε δικαίωμα εγγραφής μεγάλη μερίδα των μελών της...

Εκτιμώ ότι το θέμα θα γίνει ακόμα απλούστερο , και τότε πράγματι θα φανεί ποιός υποστηρίζει τα δικαιώματα ποιού, όταν φθάσουμε για παράδειγμα σε περιπτώσεις εφεδρείας ή απολύσεων. Τότε  τόσο το θέμα των δεκάδων θέσεων οι οποίες διεκδικούνται μέσω της πρότασης που αφορά και τα project όσο και το θέμα των προτεινόμενων μετατάξεων θα δείξει σε όλους τους ενδιαφερόμενους ,πληροφορικούς και μη, οι οποίοι απαρτίζουν σήμερα τους ΠΕ-19 και ΠΕ-20 ποιός υποστηρίζει τα συμφέροντα ποιών...


fof


Παράθεση από: Keep Growing στις 05 Οκτ 2011, 05:35:18 ΜΜ
...Ο κάθε καθηγητής πληροφορικής θα πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά, ποιος είναι ο ρόλος του μέσα στο εκπαιδευτικό σύστημα και αφού τον γνωρίσει και τον αποδεχτεί έτσι, να αγωνίζεται για αυτόν...

Έχεις δίκιο η λέξη συμφέρον δεν είναι καλή,  η ερμηνεία της όμως είναι  :)

Το συμφέρον για μένα σημαίνει  'δικαίωμα' , 'αξίωση' , 'ωφέλεια' και  γι' αυτά περιμένω να αγωνιστεί  η ένωση που με εκπροσωπεί!

Παναγιώτη , ο ρόλος μας μέσα στο Εκπαιδευτικό σύστημα διαμορφώνεται και  αλλοιώνετε συνεχώς, οι λόγοι και οι παράγοντες είναι πολλοί!  Περιμένω από την ένωση που με εκπροσωπεί να αγωνιστεί για να μείνει ο ρόλος μας αναλλοίωτος , περιμένω από μας να αγωνιστούμε γι αυτό που είμαστε, όχι γι αυτό που δεν είμαστε.....  και τι  θέλουμε να γίνουμε εν τέλει; 

Είμαστε όλοι υπόλογοι και συμμέτοχοι στην κατρακύλα , όχι τόσο γι αυτά που κάνουμε, αλλά κυρίως γι΄αυτά που δεν κάνουμε!


Keep Growing

Φωτεινή, το ήξερες ότι γιορτάζουμε σήμερα;
Χρόνια μας πολλά στο δημόσιο, δωρεάν σχολείο λοιπόν.
Αυτό δεν είναι ευχή, είναι υπόσχεση!  :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

#63
Παράθεση από: Keep Growing στις 05 Οκτ 2011, 05:35:18 ΜΜ
Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. 
Η 11.11.11, είναι κοντά. Μπορείτε πολύ απλά να αλλάξετε το διοικητικό συμβούλιο της ΠΕΚΑΠ και να βάλετε αυτούς που πιστεύετε ότι είναι ικανότεροι και να ζητήσετε και την αλλαγή του καταστατικού . Εκτός και αν δεν είναι επιθυμητή, μια ένωση καθηγητών Πληροφορικής, οπότε αλλάζει το πράμα.

Παναγιώτη, έπρεπε να υπάρχουν like και στο ΣΤΕΚΙ!
Το ίδιο προσπαθώ να πω εδώ και πολύ καιρό. Άλλο μια ένωση (οποιαδήποτε) και άλλο το εκάστοτε ΔΣ της. Ακόμα και το ΔΣ δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν ένα μονολιθικό και συμπαγές σώμα, αλλά σαν μια ομάδα που παίρνει αποφάσεις δημοκρατικά, με πλειοψηφία και μειοψηφία..

Παράθεση από: nk στις 05 Οκτ 2011, 11:12:28 ΠΜ
Για τον skoud:

Επειδή θεωρώ ότι όλοι εδώ μέσα είναι έξυπνοι άνθρωποι και δεν ξεχωρίζω ούτε κατά ένα χιλιοστό από κανέναν άλλον, είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν καταλάβει την αλήθεια και εσύ βέβαια την ήξερες και αποδείχτηκε αυτό με την αλλαγή της επιχειρηματολογίας σου.

Όσο για την «απαράδεκτη» πρότασή μου που πέρασε στη ΓΣ, απλώς σε ενημερώνω ότι, με έκπληξη είναι αλήθεια, άκουσα τον ομόλογό μου Γ.Γ. της ΕΠΕ στο συνέδριό μας (της ΠΕΚΑΠ εννοείται) στα Γιάννενα, να μιλά δημόσια για "2 ευχάριστες εκπλήξεις" που του έκανε η Π.Ε.ΚΑ.Π.: η μία που κάλεσε στο συνέδριο τους Κύπριους συναδέλφους και η άλλη αυτή ακριβώς η απόφαση της ΓΣ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος από τους 500+ παρόντες.

Επί της ουσίας, η εξέλιξη των πραγμάτων δείχνει αν υπήρχαν οι προθέσεις που με το μυστρί πετάς: Αντί να γίνουμε τεχνικοί κερδίσαμε την απαλλαγή από τις εξωδιδακτικές και στο Λύκειο υπάρχουμε, όχι στο βαθμό που θέλαμε, αλλά υπάρχουμε και συνεχίζουμε και θα συνεχίσουμε τον αγώνα βελτίωση.

Να μην ασχοληθώ βέβαια με τον υπαινιγμό σου για τους συναδέλφους που ψήφισαν και τις 2 προτάσεις στη ΓΣ, αυτόν δηλ. που εμπεριέχει η άποψή σου ότι «χειραγωγήθηκαν» οι συνάδελφοι. Ποιος υποτιμά τους συναδέλφους και έχει αρνητικές απόψεις για αυτούς? Γλώσσα λανθάνουσα, λένε...

..και επειδή στο προηγούμενο post σου έγραψες ότι δεν ασχολήθηκε  η Π.Ε.ΚΑ.Π. με το πρότζεκτ και με την Α' Λυκείου δες αυτά:

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=273 (7 μήνες πριν)
http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=257 (4 μήνες πριν)
http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=246 ή ολόκληρο στο http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/PEKAP_4_5_11.pdf  (5 μήνες πριν)

Τέλος κάτι επί προσωπικού:
Το θέμα δεν είναι αν σε εκπροσωπώ ή όχι. Προφανώς και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις για το ένα ή το άλλο θέμα, πάντα και διαχρονικά. Απ' αυτή την άποψη μπορεί να μην εκπροσωπώ εσένα και άλλους πολλούς. Γι αυτό η εκπροσώπηση πρέπει να βασίζεται σε δημοκρατικές διαδικασίες και να είναι συλλογική και επίσης ανακλητή και με χρονικό όριο.

Αυτά ήταν και είναι οι αρχές μου, τις οποίες πάντα τήρησα, σε όποια θέση υπηρεσιακή ή συλλογική βρέθηκα.

Γι αυτό λοιπόν σε ενημερώνω, έχω από καιρό ενημερώσει σχετικά και τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π., ότι δεν θα είμαι υποψήφιος στις επερχόμενες εκλογές, γιατί το χρονικό όριο των 2 συνεχόμενων θητειών στο ΔΣ που έχω θέσει ως όριο, έληξε. Το ίδιο έκανα και όταν ήμουν ΠΛΗΝΕΤ, το ίδιο θα έκανα και αν είχα επιλεγεί για 2η θητεία ως δ/ντης... (έγινε η "επανίδρυση" του κράτους τότε και ευτυχώς "κόπηκα")

Ο σκοπός που ασχολήθηκα με τα του κλάδου μας δεν ήταν να πιάσω καμιά καρέκλα και να την κρατήσω εφ' όρου ζωής, κατηγορία που με το μυστρί, εσύ και άλλοι όμοιοί σου, πετάτε χωρίς να κοιτάτε καν δίπλα σας..., αλλά να βοηθήσω όσο μπορώ και μου επιτρέπουν οι διανοητικές και σωματικές δυνάμεις μου. Ούτε να καθοδηγήσω, ούτε να ποδηγετήσω, ούτε να χειραγωγήσω.

Η αποχώρησή μου από το Δ.Σ. δεν σημαίνει βέβαια και αποχώρηση από την Π.Ε.ΚΑ.Π. την οποία με όποιο τρόπο μπορώ και είναι θεσμικά επιτρεπτό, θα συνεχίσω να βοηθώ.

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

jfk1976

Εγώ πάντως είδα ότι στη συνέλευση ο κ. Λούβρης και ο κ. Κουνάδης υποστήριζαν την άποψη ότι δεν πρέπει να πάμε κόντρα στο υπουργείο και να δεχτούμε να συζητήσουμε την πρόταση της μετατροπή μας σε τεχνικούς. Δε μου έδιναν την εντύπωση ότι θέλουμε να πάμε σε πόλεμο με το Υπουργείο εφόσον το τελευταίο είχε τη πρόθεση να καταργήσει την Πληροφορική από το Λύκειο...Δε θέλω να υποψιαστώ ότι προωθούσαν την πρόταση του υπουργείου, θα ήθελα να πιστεύω ότι ήταν απλά ανεπαρκείς στο συνδικαλιστικό τους ρόλο και ευτυχώς που δεν εισακούστηκαν από τη Γενική συνέλευση..


Ο κ. Κουνάδης δεν μου έδωσε αυτήν την εντύπωση...

Τώρα η ΠΕΚΑΠ πιστεύω πως πρέπει να υποστηρίξει την πρόταση της ΕΠΕ για εθελοντική μετάταξη των καθηγητών Πληροφορικής που δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής στον κλάδο τους και την 1η ανάθεση σε αυτούς στα μαθήματα του βασικού της πτυχίου...

dkonetas

#65
Παράθεση από: jfk1976 στις 06 Οκτ 2011, 09:00:28 ΜΜ
    Εγώ πάντως είδα ότι στη συνέλευση ο κ. Λούβρης και ο κ. Κουνάδης υποστήριζαν την άποψη ότι δεν πρέπει να πάμε κόντρα στο υπουργείο και να δεχτούμε να συζητήσουμε την πρόταση της μετατροπή μας σε τεχνικούς.
    ...

    Ο κ. Κουνάδης δεν μου έδωσε αυτήν την εντύπωση...
αν δεν έχεις κάνει λάθος jfk και δεν εννοείς κ. Κανίδης στην 1η αναφορά και κ.Κουνάδης στην 2η αναφορά σου αυτοαναιρείσαι ...


Ο κ. Κουνάδης όντως είχε διαφορετική άποψη...

Αλήθεια για να το ξαναγυρίσω στο θέμα προς συζήτηση με δεδομένη τη συγκεκριμένη απόφαση υπα΄ρχει κανείς που διαφωνεί να διεκδικήσουμε να ανατίθεται defacto σε πληροφορικούς η 1 ώρα των project ... (επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνω με τον σχεδιασμό τους έως τώρα όπως δεν συμφωνούσα και με το σχεδιασμό του μαθήματος της Επιλογής  της Πληροφορικής)

jfk1976

Παράθεση από: dkonetas στις 06 Οκτ 2011, 09:30:55 ΜΜ
αν δεν έχεις κάνει λάθος jfk και δεν εννοείς κ. Κανίδης στην 1η αναφορά και κ.Κουνάδης στην 2η αναφορά σου αυτοαναιρείσαι ...

Ο κ. Κουνάδης όντως είχε διαφορετική άποψη...

Αλήθεια για να το ξαναγυρίσω στο θέμα προς συζήτηση με δεδομένη τη συγκεκριμένη απόφαση υπα΄ρχει κανείς που διαφωνεί να διεκδικήσουμε να ανατίθεται defacto σε πληροφορικούς η 1 ώρα των project ... (επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνω με τον σχεδιασμό τους έως τώρα όπως δεν συμφωνούσα και με το σχεδιασμό του μαθήματος της Επιλογής  της Πληροφορικής)   



εννοούσα ο κ. Κανίδης Βαγγέλης...

pgrontas

#67
Παράθεση
Αλήθεια για να το ξαναγυρίσω στο θέμα προς συζήτηση με δεδομένη τη συγκεκριμένη απόφαση υπα΄ρχει κανείς που διαφωνεί να διεκδικήσουμε να ανατίθεται defacto σε πληροφορικούς η 1 ώρα των project ... (επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνω με τον σχεδιασμό τους έως τώρα όπως δεν συμφωνούσα και με το σχεδιασμό του μαθήματος της Επιλογής  της Πληροφορικής)   

Η γνώμη μου είναι ότι η defacto ανάθεση 1 ώρας project στους πληροφορικούς είναι μία πρόταση η οποία έχει κάποια θετικά και κάποια αρνητικά.

Τα θετικά είναι τα γνωστά που αναφέρονται και στην ανακοίνωση της ΕΠΕ. Το πιο σημαντικό είναι  ότι αποτελεί μια καλή ευκαιρία  να μάθουμε τα παιδιά να συνεργάζονται ηλεκτρονικά με αποτελεσματικό τρόπο  και όχι με χαρτόνια και ζωγραφιές (αν και δεν πήγα σε επιμόρφωση, από ό,τι μου είπαν συνάδελφοι, κατάλαβα ότι το project μπορεί να καταλήξει να είναι άσκηση χειροτεχνίας).

Κάποια πιθανά αρνητικά που βλέπω:
Ίσως ενισχύσει την εικόνα του διεκπεραιωτή οποιασδήποτε δουλειάς έχει σχέση με υπολογιστή.
Μπορεί να αποτελέσει αφορμή να αποκλείστουμε από την πρόταση και ανάληψη αυτόνομου project που θα αφορά την πληροφορική ή την σχέση πληροφορικής και άλλων επιστημών. Το project είναι μάθημα και μάθημα που μπορεί να πλασάρει την επιστήμη μας και την ουσιαστική της σχέση της με κάθε πτυχή του σύγχρονου κόσμοι.

Νομίζω ότι στόχος μας πρέπει να είναι η διεκδίκηση υποχρεωτικού μαθήματος γενικής παιδείας πληροφορικής (ως επιστήμη) στην Α' Λυκείου και τα project να παραμείνουν ως έχουν.

ΥΓ: @dkonetas πήγα να πατήσω παράθεση στο μήνυμα σου, αλλά κατά λάθος πάτησα τροποποίηση. Ελπίζω να στο επανέφερα σωστά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

fof

Γιατί dkoneta τέτοια βιασύνη ;;

Ακόμα το project δεν άρχισε , δεν ξέρουμε πως θα κυλήσει, θα ικανοποιηθούν οι στόχοι του; Θα ωφελήσει τους μαθητές; Τι γνώμη έχει η εκπαιδευτική κοινότητα;

Ότι καινούριο ξεπετιέται στον χώρο μας δεν σημαίνει ότι είναι και άξιο εκπαιδευτικής καινοτομίας, ούτε σημαίνει πως θα ικανοποιήσει στο έπακρον τους παιδαγωγικούς σκοπούς και στόχους μάθησης.

Θα έπρεπε λοιπόν η ΕΠΕ να περιμένει (ή μάλλον να μην ασχοληθεί)

Στο τέλος θα καταντήσουμε οι ζήτουλες του σχολείου, και δεν θα μας παίρνει κανείς στα σοβαρά γιατί θα σπεύδουμε να αρπάξουμε ότι προλάβουμε...!

P.Tsiotakis

Αναρωτιέμαι πόσα από όλα όσα γράφτηκαν μέχρι τώρα, εκφράζουν τους καθηγητές πληροφορικής (δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι όλοι) σε μεγάλο ποσοστό.

και φυσικά όχι μόνο αυτούς που έχουν οργανική θέση με πλήρες ωράριο (με το παρόν ωρολόγιο πρόγραμμα και εργασιακό καθεστώς) σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε επιθυμητή περιοχή
αλλά και αυτούς

που είναι εκπαιδευτικοί σε δημόσιο σχολείο
που είναι εκπαιδευτικοί σε ιδιωτικό σχολείο
που είναι εκπαιδευτικοί σε φροντιστήριο

που θέλουν να διοριστούν
που είναι ή θα γίνουν υπεράριθμοι
που είναι στη διάθεση και δεν έχουν διάθεση για περιπέτειες
που θέλουν να μετακινηθούν πιο κοντά στο σπίτι τους

που θέλουν τη βελτίωση του αντικειμένου τους
που θέλουν τη βελτίωση των αποδοχών τους
που θέλουν μάθημα κατεύθυνσης στη Γ λυκείου
που θέλουν πάσει θυσία να έχουν ώρες διδασκαλίας
που δε θέλουν πάσει θυσία να έχουν ώρες διδασκαλίας

που θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας
που δε θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας
που θεωρούν ότι δεν είναι σωστό να γίνουν εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας

που θέλουν να αναλάβουν τεχνικά καθήκοντα για δικούς τους λόγους (ίσως αναφέρονται κάποιοι παραπάνω, ίσως είναι και άλλοι)
που δε θέλουν να αναλάβουν τεχνικά καθήκοντα για δικούς τους λόγους (ίσως αναφέρονται κάποιοι παραπάνω, ίσως είναι και άλλοι)
που αν χρειαστεί να αναλάβουν τεχνικά καθήκοντα θέλουν να είναι επιλογή τους

που θέλουν να αναλάβουν γραμματειακά καθήκοντα για δικούς τους λόγους (ίσως αναφέρονται κάποιοι παραπάνω, ίσως είναι και άλλοι)
που δε θέλουν να αναλάβουν γραμματειακά καθήκοντα για δικούς τους λόγους (ίσως αναφέρονται κάποιοι παραπάνω, ίσως είναι και άλλοι)
που αν χρειαστεί να αναλάβουν γραμματειακά  καθήκοντα θέλουν να είναι επιλογή τους
....


μια ένωση ανθρώπων με μέλη, κατά τη γνώμη μου, πρωτίστως εκφράζει και αφουγκράζεται τα μέλη της. Αυτά δικαιούνται να έχουν λόγο στην χάραξη της πορείας της. Και όχι για τη συνδρομή, αλλά γιατί επέλεξαν να είναι μέρος μιας κοινότητας ενώ άλλοι επέλεξαν να μην είναι κάτι που αποτελεί αναμφισβήτητα δικαίωμά τους (δεν υπάρχει τρίτη περίπτωση).

Επομένως, όποιοι κι αν είναι οι τίτλοι των ενώσεων, ακόμη κι αν περιλαμβάνουν λέξεις όπως ελληνική, Ελλήνων, πανελλήνια, παγκόσμια κ.λπ., όποια κι αν είναι η κάθε ένωση
ακόμη κι αν έχει πολύ όμορφο καταστατικό
ακόμη κι αν εκδίδει ωραίες ανακοινώσεις ή προκαλεί ωραίες επερωτήσεις στη βουλή
ακόμη κι αν έχει καλές ή κακές σχέσεις με το υπουργείο

καλείται να συγκεράσει απόψεις και τάσεις των μελών της, επιζητώντας τη μεγαλύτερη δυνατή εκπροσώπηση και αύξηση των μελών

και αν πρόκειται για επιστημονική ένωση, πρέπει να λαμβάνει υπόψη της και επιστημονικά (και παιδαγωγικά) κριτήρια για τη διαμόρφωση των θέσεών της και όχι συνδικαλιστικά ή μικροπολιτικά κριτήρια. Ακόμη κι αν τα κριτήρια αυτά, έρχονται σε σύγκρουση με κάποιες από τις τάσεις...

nk

Απαντώ στον skoud με συντομία:
Παράθεση από: skoud στις 06 Οκτ 2011, 12:16:22 ΠΜ
Παναγιώτη, έπρεπε να υπάρχουν like και στο ΣΤΕΚΙ!

Επειδή θεωρώ ότι όλοι εδώ μέσα είναι έξυπνοι άνθρωποι και δεν ξεχωρίζω ούτε κατά ένα χιλιοστό από κανέναν άλλον, είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν καταλάβει την αλήθεια και εσύ βέβαια την ήξερες και αποδείχτηκε αυτό με την αλλαγή της επιχειρηματολογίας σου.

Όσο για την «απαράδεκτη» πρότασή μου που πέρασε στη ΓΣ, απλώς σε ενημερώνω ότι, με έκπληξη είναι αλήθεια, άκουσα τον ομόλογό μου Γ.Γ. της ΕΠΕ στο συνέδριό μας (της ΠΕΚΑΠ εννοείται) στα Γιάννενα, να μιλά δημόσια για "2 ευχάριστες εκπλήξεις" που του έκανε η Π.Ε.ΚΑ.Π.: η μία που κάλεσε στο συνέδριο τους Κύπριους συναδέλφους και η άλλη αυτή ακριβώς η απόφαση της ΓΣ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος από τους 500+ παρόντες.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε ο Γ.Γ. της ΕΠΕ. Είπε ότι ήταν ευχάριστη έκπληξη που ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ αυτό που πήγατε συντονισμένα να περάσετε και ήταν ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ χειρότερο από αυτό που ψηφίστηκε και το οποίο όπως σου εξήγησα για εμένα ήταν το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που θα μπορούσατε να ψηφίσετε. Φυσικά αυτό έγινε γιατί αντί να στρέψετε την συζήτηση στην κατάργηση την στρέψατε στην μετατροπή σε τεχνικούς και οδηγήσατε σε αυτή την απόφαση. Σε αυτό αναφερόταν και αν διαφωνείς στείλε του ένα mail να το επιβεβαιώσεις ! Για να σε διευκολύνω το κείμενο http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=467 έχει την απάντηση.

Παράθεση
Επί της ουσίας, η εξέλιξη των πραγμάτων δείχνει αν υπήρχαν οι προθέσεις που με το μυστρί πετάς: Αντί να γίνουμε τεχνικοί κερδίσαμε την απαλλαγή από τις εξωδιδακτικές και στο Λύκειο υπάρχουμε, όχι στο βαθμό που θέλαμε, αλλά υπάρχουμε και συνεχίζουμε και θα συνεχίσουμε τον αγώνα βελτίωση.

Να μην ασχοληθώ βέβαια με τον υπαινιγμό σου για τους συναδέλφους που ψήφισαν και τις 2 προτάσεις στη ΓΣ, αυτόν δηλ. που εμπεριέχει η άποψή σου ότι «χειραγωγήθηκαν» οι συνάδελφοι. Ποιος υποτιμά τους συναδέλφους και έχει αρνητικές απόψεις για αυτούς? Γλώσσα λανθάνουσα, λένε...

Δηλαδή λες ότι υποτιμώ τους συναδέλφους επειδή λέω ότι συντονισμένα τους καθοδηγήσατε να συζητούν για τους τεχνικούς, με έξυπνο τρόπο αποφύγατε να βάλετε βασικές απαιτήσεις τους μέσα (όπως υποχρεωτικό και σε όλες τις τάξεις) ? Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι όποιος χειραγωγείται είναι χαζός ή κάτι τέτοιο ?
-Πρώτον οι συνάδελφοι ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΝ αυτό που προσπαθήσατε να περάσετε συντονισμένα ! Φυσικά η προσπάθεια έφερε αποτελέσματα όπως το συγκεκριμένο παθητικό - ελάχιστο για τις περιστάσεις ψήφισμα. 
-Δεύτερον όλοι χειραγωγούμαστε καθημερινά με διάφορους τρόπους, όλη η κοινωνία, και το πιο εύκολο είναι να χειραγωγήσεις άτομα σε συνέλευση ιδιαίτερα αν σε εμπιστεύονται ή νομίζουν ότι εκπροσωπείς αυτούς ή ότι ξέρεις περισσότερα από αυτούς.
-Τρίτον δεν είναι υποτιμητικό αν σε έχουν χειραγωγήσει, υποτιμητικό είναι η πράξη της χειραγώγησης, δηλαδή σε υποτιμά αυτός που προσπαθεί να σε χειραγωγήσει.

Άλλο ένα παράδειγμα υποτίμησης είναι αυτό που κάνεις εσύ που πετάς λάσπη σε εμένα και την ίδια στιγμή λες ότι εγώ πετάω λάσπη (με την έκφραση "...που με το μυστρί πετάς."). Δηλαδή μας υποτιμάς όταν ισχυρίζεσαι ότι υποτιμώ τους συναδέλφους επειδή λέω ότι προσπαθήσατε να τους χειραγωγήσετε και ότι έχω αρνητικές απόψεις ενώ απλώς περιέγραψα τι προσπαθήσατε να κάνετε.
Το γελοίο είναι ότι λες ότι εγώ έχω αρνητικές απόψεις ενώ ο Πρόεδρος της ΠΕΚΑΠ έχει γράψει τα ακατανόμαστα για τους  συναδέλφους και είχε το θράσος να ισχυρίζεται ότι τους εκπροσωπεί !!!! Μάλιστα εσύ κατηγορείς εμένα λασπολογώντας ενώ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΑΙ με αυτόν πολύ καλά !!!
Ερώτηση:Μήπως έχεις πρότυπα τους πολιτικούς που μας κυβερνάνε και υιοθετείς τις επικοινωνιακές τους τεχνικές ?


Παράθεση
..και επειδή στο προηγούμενο post σου έγραψες ότι δεν ασχολήθηκε  η Π.Ε.ΚΑ.Π. με το πρότζεκτ και με την Α' Λυκείου δες αυτά:

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=273 (7 μήνες πριν)
http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=257 (4 μήνες πριν)
http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=246 ή ολόκληρο στο http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/PEKAP_4_5_11.pdf  (5 μήνες πριν)

Τέλος κάτι επί προσωπικού:
Το θέμα δεν είναι αν σε εκπροσωπώ ή όχι. Προφανώς και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις για το ένα ή το άλλο θέμα, πάντα και διαχρονικά. Απ' αυτή την άποψη μπορεί να μην εκπροσωπώ εσένα και άλλους πολλούς. Γι αυτό η εκπροσώπηση πρέπει να βασίζεται σε δημοκρατικές διαδικασίες και να είναι συλλογική και επίσης ανακλητή και με χρονικό όριο.

Αυτά ήταν και είναι οι αρχές μου, τις οποίες πάντα τήρησα, σε όποια θέση υπηρεσιακή ή συλλογική βρέθηκα.
Το να μου στέλνεις συνδέσμους με κείμενα που βγήκαν κατά τον "υποτιθέμενο διάλογο" του υπουργείου ενώ τώρα που ψηφίστηκε δεν κάνετε τίποτα λες και το έχετε αποδεκτεί, δεν μου λέει τίποτα !! Τα ίδια κάνατε με τις αναθέσεις βγάλατε 2 κείμενα πριν και μετά τα αποδεκτήκατε όλα !!! Σιγή ιχθύος για τα ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ που αφορούν την Πληροφορική και έχουν ήδη ψηφιστεί και εφαρμόζονται.
Φυσικά τι να πείτε όταν μετά από τόσα που έχει κάνει το Υπουργείο πηγαίνετε και οργανώνεται συνέδρια μέσα σε αυτό και καλείτε και ομιλητές από την ηγεσία του χωρίς να τους τα ΞΑΝΑΘΕΤΕΤΕ ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ !!! Αλήθεια πριν σας δώσουν αίθουσες και κανονίσετε να έρθει η Υπουργός/Υφυπουργός/ΓΓ κάνετε και συμφωνία για το τι θα πείτε όπως κάνουν στα κανάλια στην προσπάθειά τους να χειραγωγήσουν τους τηλεθεατές ?
Κάνατε 4-5 συναντήσεις με "κάποιους" στο Υπουργείο πριν την κατάργηση και βγαίνατε και κάνατε ανακοινώσεις ότι τα πράγματα είναι καλά και είμαστε σε συζήτηση κλπ καθησυχάζοντας τους συναδέλφους ενώ προετοιμαζόταν η κατάργηση !
Σας ζήτησε η ΕΠΕ να είναι σε κάποια από αυτές τις συνατήσεις και ΑΡΝΗΘΗΚΑΤΕ ! Σας ζήτησαν να κατονομάσετε με ποιους μιλάγατε και ΑΡΝΗΘΗΚΑΤΕ !!

Μήπως αυτός ο τρόπος λειτουργίας από κάποια μέλη του ΔΣ εκπροσωπεί το Υπουργείο αντί να επκροσωπεί τους συναδέλφους ?

Κατάλαβες τώρα γιατί λέω ότι δεν με εκπροσωπείς ?

Αλήθεια εσείς τι πρόβλημα έχετε με την ΕΠΕ ? Ούτε στις Συνδέσεις-->Άλλες Επιστημονικές Ενώσεις δεν έχετε βάλει έναν σύνδεσμο αλλά απαιτείται να σας αναφέρει με τα ακριβή αρχικά σας στις ανακοινώσεις της !!!


Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι τα προβλήματα της Πληροφορικής στην Εκπαίδευση είναι απολύτως συνδεδεμένα με την ευρύτερη πολιτική της κυβέρνησης (της όποιας κυβέρνησης) για την Πληροφορικής γενικότερα.
Η Πληροφορική είναι συνολικά υπό διωγμό σε αυτή τη χώρα γιατί η αξιοποίσησή της θα οδηγούσε άμεσα στην κατάργηση του πελατειακού-κομματικού κράτους, θα καταπολεμούσε τη γραφειοκρατεία, τη διαφθορά και την φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή μέσα σε ελάχιστο (ιστορικά) χρόνο και θα απογείωνε αναπτυξιακά τη χώρα. Μόνο συνολικά ως Πληροφορικοί θα λύσουμε τα προβλήματα και όχι ως Εκπαιδευτικοί, ως Ιδιωτικοί Υπάλληλοι, ως Ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ !!
Ας σταματήσουν κάποιοι να διασπούν τους Πληροφορικούς και να τους εγκλωβίζουν σε δέκα διαφορετικούς χώρους "προστατεύοντας" τους χώρους αυτούς σαν να είναι το δικό τους μαγαζί ...




Για τον χρήση fof
Παράθεση από: fof στις 06 Οκτ 2011, 10:39:29 ΜΜ
Γιατί dkoneta τέτοια βιασύνη ;;

Ακόμα το project δεν άρχισε , δεν ξέρουμε πως θα κυλήσει, θα ικανοποιηθούν οι στόχοι του; Θα ωφελήσει τους μαθητές; Τι γνώμη έχει η εκπαιδευτική κοινότητα;

Ότι καινούριο ξεπετιέται στον χώρο μας δεν σημαίνει ότι είναι και άξιο εκπαιδευτικής καινοτομίας, ούτε σημαίνει πως θα ικανοποιήσει στο έπακρον τους παιδαγωγικούς σκοπούς και στόχους μάθησης.

Θα έπρεπε λοιπόν η ΕΠΕ να περιμένει (ή μάλλον να μην ασχοληθεί)

Στο τέλος θα καταντήσουμε οι ζήτουλες του σχολείου, και δεν θα μας παίρνει κανείς στα σοβαρά γιατί θα σπεύδουμε να αρπάξουμε ότι προλάβουμε...!


Το κείμενο βγήκε γιατί αν διαβάσετε καλά τις οδηγίες της Ερευνητικής Εργασίας στα ΓΕΛ ουσιαστικά αυτά που λένε, όπως και το βιβλίο του εκπαιδευτή, δημιουργούν τα εξής:
1) Αποδεικνύουν τις αντιφάσεις του Υπουργείου που καταργεί τα μαθήματα Πληροφορικής (μαθήματα με εργασίες) ενώ μιλάει για την σημαντικότητα των εργασιών.
2) Προωθούν άλλους κλάδους και κόβουν εμάς (πχ με την αναφορά της σημαντικότητας του να συσχετίζεται με υπάρχον μάθημα ενώ καταργήσαν το δικό μας, αλλά και με άλλους τρόπους).
3) Ουσιαστικά (αν δει κανείς τις φάσεις της ερευνητικής εργασίας αλλά και το βιβλίο του εκπαιδευτικού) χρειάζεται ως βασική υλικοτεχνική υποδομή το εργαστήριο, αλλά το σημαντικότερο οι γνώσεις που απαιτούνται από το δικό μας μάθημα το οποίο όμως το κατάργησαν και αυτό το κενό είναι απαράδεκτο και για εμάς που χάνουμε αλλά κυρίως για τους μαθητές πολλοί από τους οποίους μπορεί να καταφύγουν και στην παραπαιδεία και τα πιστοποιητικά για να καλύψουν κάποια κενά.

Το κείμενο δεν μπαίνει πουθενά στην ουσία να κρίνει αν είναι καλό ή όχι το συγκεκριμένο μάθημα. Αντιθέτως αποκαλύπτει τις προχειρότητες και τους ανύπαρκτους σχεδιασμούς του Υπουργείου. Έχω προσωπική άποψη για το μάθημα αλλά η δική μας συμμετοχή μπορεί να βοηθήσει στο να έχει καλό αποτέλεσμα για τους μαθητές.

Ναι το κείμενο ζητάει κάποια πράγματα, με ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ το να επαναφερθεί το μάθημα της Πληροφορικής, αλλά όλα είναι σε όφελος και της Ερευνητικής Εργασίας και των Μαθητών και των συναδέλφων ! Εκτός αν διαφωνείς ότι κάποιο δεν είναι οπότε γράψε ποιο και γιατί να το συζητήσουμε ...
Δεν θεωρώ ότι από αυτά που ζητάμε βγαίνει το συμπέρασμα ότι είμαστε ζήτουλες όπως αναφέρεις. Το να ζητάς να κάνεις κάτι που ήδη διδάσκεις (μάθημα με βασικό στοιχείο την εργασία) και το οποίο μπορεί και θα έπρεπε να αξιοποιεί γνώσεις των μαθημάτων που διδάσκεις σε διάφορες φάσεις του δεν μπορείς να το χαρακτηρίζεις έτσι.


Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους !!

Vangelis

Είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να συνενοηθούμε.  Με εκφράσεις που με κάνουν "μεσίτη" συμφαιρόντων κ.λπ δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.  Όλη τη μου τη ζωή παλεύω απέναντι στη μη ορθολογική σκέψη.  Με λύπη μου διαπιστώνω ότι έτσι σκεφτονται και πολλοί συνάδελφοί μας (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ο nk είναι συνάδελφος και όχι απλός προβοκάτορας).
Οι εκλογές της ΠΕΚΑΠ είναι κοντά (11.11.11) οι καθηγητές πληροφορικής έχουν την ευκαιρία να κρίνουν ποιοί αξιζει να τους εκπροσωπούν καλύτερα.

Άλλωστε με τις ψήφους τους οι συνάδελφοι της Πληροφορικής έχουν δείξει ποια ένωση θεωρούν σοβαρή.
Αν θέλεις πες μας πόσοι ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές της ΕΠΕ Πανελαδικά, πόσοι στην Αττική και πόσοι απο αυτούς είναι καθηγητές.   

Τέλος μήπως μπορούσες να μου πεις τι γνωμη έχεις για τις μη κυβερνητικές οργανώσεις που θα νοικιάζουν εργαζόμενους (πιθανά και εκπαιδευτικούς) στο Δημόσιο.

Vangelis

Μήπως ξέρει κάποιος ποιοί είναι στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΠΕ? δεν βρήκα κάτι σχετικό στο site τους.

dkonetas

#73
Παράθεση από: Vangelis στις 07 Οκτ 2011, 05:26:50 ΜΜ
Μήπως ξέρει κάποιος ποιοί είναι στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΠΕ? δεν βρήκα κάτι σχετικό στο site τους.
καθαρά ενημερωτικό και μιά και το θέμα ήδη έχει ξεφύγει από το αρχικό (παρά τις προσπάθειες λιγοστών)
Το ΔΣ είναι καλά "κρυμμένο"  στην αρχική σελίδα στο menu επικοινωνία: http://www.epe.org.gr/contact.jsp
απλά να σημειώσω επειδή τέθηκε το θέμα καρεκλολαγνείας ότι από το  5μέλη του 1ου ΔΣ μόνο ένας ήταν υποψήφιος και στο 2ο και ακριβώς το ίδιο παρατηρήθηκε όχι μάλιστα με το ίδιο μέλος και μεταξύ του 2ου και του 3ου ΔΣ... Το ίδιο μάλιστα προβλέπω να συμβαίνει και μεταξύ 3ου και 4ου καθότι κανένας -ευτυχώς κατά την άποψή μου- δεν αισθάνεται επαγγελματίας συνδικαλιστής

Αν ενδιαφέρεται κανείς και για τα κατά τόπους ΔΣ των παραρτημάτων (αν και σε κάποιες περιπτώσεις επί της ουσίας είναι παρωχημένα τα στοιχεία καθώς δεν ακολουθείται το τυπικό για πολλές ενώσεις μοντέλο της κεντρικής διοίκησης. Άλλωστε στο σύνολό τους οι απόψεις προκύπτουν από ανοικτές συνεργατικές διαδικτυακές διαδικασίες και όχι από ΔΣ)
μπορεί να τα αναζητήσει στο: http://www.epe.org.gr/local-contact.jsp   
http://www.epe.org.gr/local-contact.jsp

p.s. Εκκρεμεί απάντησή μου πάνω στο θέμα των project στα θέματα που έθεσε ο pgrontas, και η fof ...  και στον όντως  ενδιαφέρον προβληματισμό του Παναγιώτη Τσιωτάκη

fof

(συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα που έχει ήδη ξεφύγει) αλλά ...

Δυστυχώς, όταν δημοσιεύονται και στέλνονται στο Υπουργείο τέτοιες επιστολές ,
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=487

ειδικά αυτήν την περίοδο που διανύουμε, με τον φόβο κυρίαρχο, την ψυχική και οικονομική εξαθλίωση, την καθολική απαξίωση των «έμπιστων»  κυβερνώντων, τότε, φαίνεται ξεκάθαρα ποιους σκοπούς και στόχους εξυπηρετούν .

Είναι τουλάχιστον ανήθικο να στέλνονται τέτοιες επιστολές σήμερα από έναν σύλλογο που δεν εκπροσωπεί Καθηγητές.

Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να δω τα πραγματικά κίνητρα και επιδιώξεις μιας τέτοιας επιστολής.

Τι όφελος θα έχετε αν απομακρυνθούν οι μερικές εκατοντάδες συναδέλφων που τους θεωρείτε «μη Πληροφορικούς»;

Επίσης με ποια  κριτήρια  αποφασίζετε ΕΣΕΙΣ για το ποιοι θα μείνουν και ποιοι θα φύγουν από τον Κλάδο ΠΕ19/20;

Ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά στην περιβόητη μελέτη που βασίζεται στα «διεθνή πρότυπα» όχι μόνο είναι λανθασμένη! έχει πολλές ελλείψεις ! είναι άκαιρη! Άτυπη! Και δεν εντάσσεται στα Ελληνικά εκπαιδευτικά πρότυπα!

Πέρα από αυτά όμως , Κοι της ΕΠΕ πρέπει να καταλάβετε  πως η ανηθικότητα, ο παραλογισμός, η ασυδοσία στους κατέχοντες οποιαδήποτε μορφή εξουσίας, η καταπάτηση αξιών και δικαιωμάτων , κάποια στιγμή θα λάβουν τέλος!   

P.Tsiotakis

Παράθεση από: dkonetas στις 07 Οκτ 2011, 06:40:13 ΜΜ
p.s. Εκκρεμεί απάντησή μου  ...  και στον όντως  ενδιαφέρον προβληματισμό του Παναγιώτη Τσιωτάκη

λάβε υπόψη σου Δημήτρη, ότι δεν αναφέρομαι μόνο στην ΕΠΕ,
ούτε μόνο στις ΠΕΚΑΠ και ΕΠΕ...

και η συζήτηση αυτή είναι στον πυρήνα και του thread αυτού αλλά και του forum

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 07 Οκτ 2011, 05:25:40 ΜΜ
Είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να συνενοηθούμε.  Με εκφράσεις που με κάνουν "μεσίτη" συμφαιρόντων κ.λπ δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.  Όλη τη μου τη ζωή παλεύω απέναντι στη μη ορθολογική σκέψη.  Με λύπη μου διαπιστώνω ότι έτσι σκεφτονται και πολλοί συνάδελφοί μας (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ο nk είναι συνάδελφος και όχι απλός προβοκάτορας).
Οι εκλογές της ΠΕΚΑΠ είναι κοντά (11.11.11) οι καθηγητές πληροφορικής έχουν την ευκαιρία να κρίνουν ποιοί αξιζει να τους εκπροσωπούν καλύτερα.

Άλλωστε με τις ψήφους τους οι συνάδελφοι της Πληροφορικής έχουν δείξει ποια ένωση θεωρούν σοβαρή.
Αν θέλεις πες μας πόσοι ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές της ΕΠΕ Πανελαδικά, πόσοι στην Αττική και πόσοι απο αυτούς είναι καθηγητές.   

Τέλος μήπως μπορούσες να μου πεις τι γνωμη έχεις για τις μη κυβερνητικές οργανώσεις που θα νοικιάζουν εργαζόμενους (πιθανά και εκπαιδευτικούς) στο Δημόσιο.

Είμαι καθηγητής Πληροφορικής μην ανησυχείς ! Όσον αφορά το προβοκάτορας μόνο το λες δεν το εξηγείς ...  Προσπάθησε να μένεις στα γεγονότα να τα παραθέτεις και βγάλε τα συμπεράσματά σου ... Εγώ απλώς παραθέτω τα γεγονότα. Επίσης μπορείς να συνεχίσεις την πολιτική του skoud, άλλωστε εναλλάσσεστε στις απαντήσεις με ακριβώς την ίδια τακτική.

Όμως δεν πτοούμε γιατί οι συνάδελφοι που δεν είναι προκατελλειμένοι θα κερδίσουν κάτι από αυτή τη συζήτηση.

Καταρχήν εγώ ποτέ δεν αναφέρθηκα ότι δεν είναι σοβαρή ένωση η ΠΕΚΑΠ ! Εσύ το γενικεύεις και εκτοξεύεις κατηγορίες για την ΕΠΕ (αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί ? Α ξέχασα γιατί δεν πήρε την άδειά σας ...). Εγώ σε ότι με αφορά μιλάω για το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ και τον τρόπο λειτουργίας του !

Όσον αφορά την ερωτησή σου για τους εργαζόμενους μπορείς να μου πεις γιατί λες μή κυβερνητικές οργανώσεις ? Τι σχέση έχει ποιος κάνει την κατάπτυστη αυτή (ψηφισμένη από το ΠΑΣΟΚ και φυσικά υιοθετημένη και από ΝΔ) δουλειά της ενοικίασης εργαζομένων. Όποιος και να την κάνει είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!
Αφού όμως θέτεις πολιτικά ζητήματα να σου πω τι θα έπρεπε να κάνετε σαν ΔΣ της ΠΕΚΑΠ για να στείλουμε και ένα μήνυμα ως ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:
Εγώ θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ όσα μέλη του ΔΣ είναι της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ είτε από το ΔΣ είτε από το κόμμα τους και να δεσμευτούν ότι δεν θα κατέβουν ξανά στην ΠΕΚΑΠ με την παράταξή αυτή !! Και μόνο η παρουσία τους στις κομματικές παρατάξεις αυτές μετά από όσα έχουν κάνει στην χώρα και στην εκπαίδευση είναι αδιανόητη ! Φυσικά αυτό πρέπει να γίνει με ανακοίνωση του ΔΣ !

Τι λες συμφωνείς ? Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου !

Αλήθεια είσαι μέλος κάποιας από αυτές τις παρατάξεις ?
Εγώ δεν είμαι μέλος κανενός κόμματος (ήμουν όμως παλαιότερα αλλά τους σιχάθηκα και έφυγα) !

Παράθεση από: fof στις 07 Οκτ 2011, 07:35:02 ΜΜ
(συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα που έχει ήδη ξεφύγει) αλλά ...

Δυστυχώς, όταν δημοσιεύονται και στέλνονται στο Υπουργείο τέτοιες επιστολές ,
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=487

ειδικά αυτήν την περίοδο που διανύουμε, με τον φόβο κυρίαρχο, την ψυχική και οικονομική εξαθλίωση, την καθολική απαξίωση των «έμπιστων»  κυβερνώντων, τότε, φαίνεται ξεκάθαρα ποιους σκοπούς και στόχους εξυπηρετούν .

Είναι τουλάχιστον ανήθικο να στέλνονται τέτοιες επιστολές σήμερα από έναν σύλλογο που δεν εκπροσωπεί Καθηγητές.

Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να δω τα πραγματικά κίνητρα και επιδιώξεις μιας τέτοιας επιστολής.

Τι όφελος θα έχετε αν απομακρυνθούν οι μερικές εκατοντάδες συναδέλφων που τους θεωρείτε «μη Πληροφορικούς»;

Επίσης με ποια  κριτήρια  αποφασίζετε ΕΣΕΙΣ για το ποιοι θα μείνουν και ποιοι θα φύγουν από τον Κλάδο ΠΕ19/20;

Ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά στην περιβόητη μελέτη που βασίζεται στα «διεθνή πρότυπα» όχι μόνο είναι λανθασμένη! έχει πολλές ελλείψεις ! είναι άκαιρη! Άτυπη! Και δεν εντάσσεται στα Ελληνικά εκπαιδευτικά πρότυπα!

Πέρα από αυτά όμως , Κοι της ΕΠΕ πρέπει να καταλάβετε πως η ανηθικότητα, ο παραλογισμός, η ασυδοσία στους κατέχοντες οποιαδήποτε μορφή εξουσίας, η καταπάτηση αξιών και δικαιωμάτων , κάποια στιγμή θα λάβουν τέλος!   


Πρώτον ο φόβος είναι ένα από όπλα των κυβερνώντων (διαχρονικά), οπότε να μην φοβόμαστε για να μην μας ελέγχουν (χειραγωγούν). Οι εκβιασμοί της πτώχευσης και τώρα του κόλπου με την εσωτερική στάση πληρωμών δεν πρέπει να περάσουν.

Οι σημερινοί κυβερνώντες είναι αυτοί που διορίσαν ακόμα και το 1995 (ΠΔ 118/1995 που υπέγραψε ο σημερινός πρωθυπουργός) και μάλιστα ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ (!!!!) όσους δεν είχαν πτυχίο Πληροφορικής ως Καθηγητές Πληροφορικής (από Γυμναστές μέχρι οτιδήποτε).
Αυτό είναι παραλογισμός, ασυδοσία στους κατέχοντες οποιαδήποτε μορφή εξουσίας και τα υπόλοιπα που γράφεις στην τελευταία σου παράγραφο και ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΕΛΟΣ ! Το όφελος θα είναι σημαντικό, εξηγώ παρακάτω, και δεν λέμε να χάσουν τη δουλειά τους, αλλά να μεταταχθούν στην ειδικότητα του πτυχίου τους !
Αν δεν λάβει τέλος - αλλάξει, δηλαδή αν η αδικία αυτή δεν αρθεί, τότε η πληροφορική θα έχει διαρκή φθίνουσα στην εκπαίδευση. Αυτό συμβαίνει για αυτοί οι διορισμοί που έγιναν αντιμετωπίζουν την Πληροφορική ως δεξιότητα και όχι ως επιστήμη που την διδάσκουν μόνο πτυχιούχοι.
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα πόσες στρεβλώσεις δημιουργεί αυτό σου λέω το εξής:
Στο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ υπάρχει κάποιος που δεν έχει πτυχίο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ? Αν υπάρχει (αν δεν υπάρχει πάλι το ίδιο είναι γιατί εκπροσωπεί) και πάει στην υπουργό και της πει:
"Πρέπει να αλλάξετε τις αναθέσεις γιατί δεν είναι σωστό πιστοποιημένοι να μπορούν να κάνουν μαθήματα δικά μας σαν δεύτερη ανάθεση. Τότε η Υπουργός θα τον κοιτάξει, θα γελάσει και θα πει, μα πλάκα μας κάνεις ?! Αφού και εσύ δεν έχεις πτυχίο. Με Χ ώρες σεμινάρια διορίστηκες και κάνεις τα μαθήματα, πως λοιπόν μου λες ότι δεν μπορούν ?!?!"

Μπορώ να σου δώσω πολλά τέτοια παραδείγματα τα οποία δείχνουν την στρέβλωση που έχει δημιουργηθεί και πρέπει και εσύ να καταλάβεις ότι από τότε (μέσα του 1990 αλλά και πιο πριν) το υπουργείο (ουσιαστικά τα 2 κόμματα που έχουν διαλύσει τα πάντα και μοιράζονται την εξουσία) αντιμετωπίζει διαρκώς την Πληροφορική ως δεξιότητα.
Το ίδιο έγινε και με την κατάργηση του μαθήματος φέτος, η βασική δικαιολογία εκφράζεται από την άποψη της υπουργού " ...τα παιδιά μας ξέρουν να πατάνε κουμπάκια ...". Μήπως να σου θυμίσω ότι το είπε από το βήμα συνεδρίου της ΠΕΚΑΠ μέσα στο Υπουργείο της !!!!!!!
Προσπάθησε να καταλάβεις ! Αυτό που ζητάει η ΕΠΕ, και εσύ το βλέπεις παράλογο και ότι άλλο, είναι αυτό που ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους άλλους κλάδους !! Είναι αυτό που ορίζει ο νόμος 2009/92 (άρθρο 30) που δημιούργησε τους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 !
Εγώ δεν είμαι κατά των συναδέλφων που δεν έχουν πτυχίο. Τους σέβομαι και συνεργάζομαι με αυτούς όπως θα συνεργαζόμουν με οποιονδήποτε Πληροφορικό. Κάποιοι από αυτούς (κυρίως αυτοί που είχαν διοριστεί πριν το 1993) έχουν προσφέρει αλλά κάποιοι άλλοι απλώς βρήκαν ένα παράθυρο (ασκώντας πίεση-συναλλασόμενοι με το διεφθαρμένο κράτος) για να διοριστούν σε θέσεις που ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ !! Αν δεν μεταταχθούν τότε δυστυχώς η πληροφορική στην εκπαίδευση θα δέχεται διαρκώς χτυπήματα  και η ΠΕΚΑΠ ΔΕΝ θα μπορεί να τα αντικρούσει !

Επίσης επειδή δεν το γνωρίζεις η ΕΠΕ έχει κάνει και άλλη πρόταση. Όποιος δεν είχε πτυχίο και ήθελε να έμπαινε εκτός κλήρωσης στο τμήμα Πληροφορικής του ΕΑΠ ή σε κάποιο τμήμα Πληροφορικής (χωρίς κατατακτήριες) κοντά στην κατοικία του και να έβγαζε το πτυχίο ! Ακόμα πρέπει να ξέρεις ότι τώρα που μιλάμε όσοι δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής είναι σε καλύτερη θέση αφού αποκτούν και 2 ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ !! Με ένα Πτυχίο - 2 Ειδικότητες !!

Καλό Σαββατοκύριακο ! Ξεκουραστείτε γιατί την επόμενη εβδομάδα πρέπει να κάνουμε την επανάσταση (ήδη την αργήσαμε) ! Δεν έχω καταλάβει τι περιμένουμε ακόμα να κάνουν οι κυβερνώντες για να ξυπνήσουμε !! Η κατάντια της εκπαίδευσης εντάσσεται στην ευρύτερη πολιτική κατεύθυνση .....


Keep Growing

Συνάδελφε, καταλαβαίνω την οργή σου.
Δυστυχώς, αυτές είναι οι συνέπειες της αστικής - αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας.
Πρώτα γίνεσαι πρόβατο και μετά εκλέγεις τους αντιπροσώπους σου.
Και μετά αρχίζεις να βόσκεις, στα απέραντα λιβάδια της "δημοκρατίας" που δημιούργησες.
Εδώ, συμφωνώ με τον συνάδελφο που είπε πριν, ότι το πρόβλημα δεν είναι ούτε ΕΠΕ, ούτε ΠΕΚΑΠ, ούτε οτιδήποτε άλλο.
Το πρόβλημα είναι καθαρά φιλοσοφικό και πηγάζει από μέσα μας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Circle

Μην την διαβάζετε την απάντηση.

E, αυτοί που δεν έχουν πτυχίο (του δημοτικού είναι; ) λέω να τους πάνε σε εφεδρεία, τους πληροφορικούς με πτυχίο να τους πάνε στις μηχανοργανώσεις των υπηρεσιών, τους πληροφορικούς - μηχανικούς να τους πάνε σε τεχνικές υπηρεσίες να επιδιορθώνουν φωτοτυπικά, κομπιούτερ και να αλλάζουν μελάνια, την πληροφορική στο δημοτικό να την δώσουν στους δασκάλους που γνωρίζουν πιο πολλά για τα μικρά παιδιά, ξέρω και εγώ τι άλλο; Μήπως και τις γυναίκες να τις μετατάξουν στο προσωπικό καθαριότητας μια και ασχολούνται και στο σπίτι τους με αυτό;

Ναι, μην την διαβάζετε και μην την σχολιάζετε την απάντηση και σβήστε την αν έτσι πρέπει. Είναι ηθελημένα κακόβουλη και θυμωμένη! Έτσι πρέπει να καταλήξουμε. Να παίζουμε την κολοκυθιά για το ποιος να φύγει από την πληροφορική. Να μαλώνουμε μεταξύ μας, να νομίζουμε ότι κάποιοι από εμάς είναι πιο κατάλληλοι για τον μάθημα της πληροφορικής και ότι έχουμε το μαχαίρι για να κόψουμε το πεπόνι.  Δεν βλέπουμε όμως ότι το μαχαίρι πέφτει σε όλους.


υγ 1: Αλήθεια, το επόμενο βήμα θα είναι οι ονομαστικές καταστάσεις και οι ατομικές προσκλήσεις για καθεμιά από τις παραπάνω υποκατηγορίες πληροφορικών; Ή μήπως να παραιτηθούν κιόλας όσοι μη πτυχιούχοι (δεν έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο; ) τολμάνε να είναι ακόμη στην δημόσια εκπαίδευση και να μαθαίνουν τα παιδιά να χτυπάνε πλήκτρα;

υγ 2: Και μην μου απαντήσετε γιατί δεν θέλω την απάντησή σας. Την αλληλεγγύη σας σαν ανθρώπους μάλλον θα ήθελα.

Circle

Παράθεση από: nk στις 07 Οκτ 2011, 09:29:46 ΜΜ
...
Αν δεν λάβει τέλος - αλλάξει, δηλαδή αν η αδικία αυτή δεν αρθεί, τότε η πληροφορική θα έχει διαρκή φθίνουσα στην εκπαίδευση. Αυτό συμβαίνει για αυτοί οι διορισμοί που έγιναν αντιμετωπίζουν την Πληροφορική ως δεξιότητα και όχι ως επιστήμη που την διδάσκουν μόνο πτυχιούχοι.
...


Τα έχουμε παραδιαβάσει και για τις δεξιότητες και για τις επιστήμες. Και ναι, όλα τα πλαίσια σπουδών πρωτοβάθμιας δευτεροβάθμιας, σαν δεξιότητα την αντιμετωπίζουν. Κάνω λάθος;

Τα μικρά παιδιά που τώρα είναι προνήπιο, νήπιαγωγείο και στην αρχή του Δημοτικού, ευτυχώς, μαθαίνουν και αποχτούν τις δεξιότητες που σχετίζονται με την "πληροφορική" από μόνα τους καθώς είναι ο δικός τους κόσμος. Άρα να μείνει η πληροφορική (με τον προσανατολισμό που έχει) στο Δημοτικό και πολύ της είναι.

Και γιατί να διδαχθεί στη δευτεροβάθμια; Τι χρειάζεται η επιστημονική προσέγγιση; Όσοι πρόκειται να περάσουν στο επιστημονικό πεδίο της πληροφορικής, μπορούν μια χαρά να το κάνουν στο πανεπιστήμιο. Να μην γελιόμαστε ότι με μια ώρα την εβδομάδα και δυό ώρες σε επιλογής μαθήματα, θα είμαστε και μέσα στην επιστημονικότητα!

Πιο πιθανό είναι να καταργηθεί σαν αυτοτελές διδακτικό αντικείμενο παρά να "αναβαθμιστεί".

Αλήθεια, στο εξωτερικό γνωρίζετε χώρες που να έχουν την πληροφορική σαν αυτοτελές μάθημα και με "επιστημονική" προσέγγιση; Δεν το έχω ψάξει, όμως όποιες περιπτώσεις γνωρίζω, η πληροφορική (αυτό που λέμε εμείς πληροφορική) απλά συνεπικουρεί τα άλλα μαθήματα.

Μήπως το όφελος σε χρήμα = αριθμοί (σκεφτείτε πόσοι θα μπούμε εφεδρεία ή θα απολυθούμε) είναι να καταργηθεί από τη Δευτεροβάθμια κάθε αυτοτελές αντικείμενο με το όνομα πληροφορική;

vagelispe19

είμαι αριστούχος απόφοιτος πληροφορικής του οικονομικού πανεπιστημίου αθηνών και αποφάσισα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση. Υπέθεσα ότι αυτοί τουλάχιστον που ασχολούνται και είναι διορισμένοι σε θέσεις πληροφορικής ενώ χιλιάδες πτυχιούχοι είναι αυτή τη στιγμή χωρίς δουλειά, θα το εκτιμούσαν.

εσύ προφανώς circle δεν το εκτιμάς
@circle
το καλύτερο που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να παραιτηθείς αφού θεωρείς ότι το γνωστικό αντικείμενο που διδάσκεις δεν είναι επιστήμη. Η αλήθεια όμως που πονάει είναι ότι έχεις αυτή την άποψη επειδή δεν έχεις πτυχίο πληροφορικής. Δεν έχεις καμία σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, ούτε καν ξέρεις τι είναι πληροφορική. Ασχολήσου λοιπόν με τον κλάδο σου και άσε την πληροφορική στους πληροφορικούς.

Νισάφι πια, όλοι μαθηματικοί φυσικοί, θεολόγοι έχετε μετατρέψει την πληροφορική σε ΤΠΕ, λες και είναι word, excel ιντερνετ και γουιντοους. Αυτά ξέρατε αυτά διδάσκατε. Τώρα όμως που υπάρχουν άνθρωποι καταρτισμένοι στο αντικείμενο καιρός είναι να γυρίσετε πίσω στους κλάδους σας και να αφήσετε την πληροφορική στους πληροφορικούς!!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Circle

Παράθεση από: vagelispe19 στις 08 Οκτ 2011, 08:56:09 ΠΜ
είμαι αριστούχος απόφοιτος πληροφορικής ...
εσύ προφανώς circle δεν το εκτιμάς

Σαφώς και εκτιμώ και τιμώ και σέβομαι τον "αριστούχο" και αυτόν με το "μεταπτυχιακό" και το "διδακτορικό". Οι "καλοί βαθμοί" από μόνοι τους, δεν κάνουν όμως τον "καλό δάσκαλο".


Παράθεση από: vagelispe19 στις 08 Οκτ 2011, 08:56:09 ΠΜ
@circle
το καλύτερο που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να παραιτηθείς ...

Με την θυμωμένη και «ειρωνική» απάντησή μου, ακριβώς αυτό ήθελα να καταδείξω. Ότι δηλαδή, έχουμε αρχίσει και υψώνουμε ένα χέρι προς το συνάδελφο λέγοντάς του «Φύγε!» και λέγοντας ταυτόχρονα ότι η δική μας «υποκατηγορία» μέσα στην ειδικότητα της πληροφορικής είναι η καλύτερη, ή ότι εμείς είμαστε οι «καλύτεροι» πτυχιούχοι και ακόμη καλύτεροι αυτοί με καλύτερο βαθμό στο πτυχίο ή αυτοί με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό!

Ο στόχος αγαπητοί,  δεν είναι ο συνάδελφος. Ο στόχος και ο σκοπός μας ταυτόχρονα είναι το ίδιο το αντικείμενο της πληροφορικής στην εκπαίδευση και τι θετικό έχει ο καθένας να συμβάλλει.




Circle

Παράθεση από: vagelispe19 στις 08 Οκτ 2011, 08:56:09 ΠΜ
... ενώ χιλιάδες πτυχιούχοι είναι αυτή τη στιγμή χωρίς δουλειά, ...

...

Για αυτούς τους χιλιάδες πτυχιούχους πληροφορικής χωρίς δουλειά, φταίνε (προφανώς) οι διορισμένοι καθητητές στην πληροφορική της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. (LOL)

Έτσι, για τον άνεργο φταίει αυτός που έχει δουλειά, για τον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα, φταίειο ο δημόσιος υπάλληλος, για τον δημόσιο υπάλληλο φταίειι κάποιος άλλος. Μέσα σε τούτη την κοινωνία και την συγκυρία που ζούμε, περνάμε και στο σημείο της επίθεσης σε όλους τους άλλους για να κρατήσουμε τα ψιχουλάκια της θέσης μας.


Keep Growing

Βαγγέλη, αν κρίνω από τον τύπο που έχεις για avatar, μάλλον το να είσαι "αριστούχος" και να το φωνάζεις, δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό.
Σκέψου κάποιον άλλο τρόπο για να κερδίσεις μια θέση αξιοπρεπή, μέσα στη ζούγκλα της αγοράς εργασίας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Crazy_Waters

#84
Όπως αναφέρθηκε και από άλλους συναδέλφους η μετάταξη των ΠΕ19/20 χωρίς πτυχίο Πληροφορικής  δεν είναι ένα "βίτσιο" της ΕΠΕ και μια διασπαστική απόπειρα στις δύσκολες ώρες, αλλά απλώς ότι εφαρμόζεται για όλους τους άλλους κλάδους εκπαιδευτικών.  Θα μπορούσαν να είχαν και δίκιο όσοι (fof κ.ά.) κατηγορούν την ΕΠΕ ΑΝ τώρα έφερνε για πρώτη φορά στην επιφάνεια το ζήτημα της υποχρεωτικής μετάταξης των μη Πληροφορικών διορισμένων ως ΠΕ19/20. Η θέση αυτή υποστηρίζεται από την ΕΠΕ για χρόνια και απλά τώρα αντί να διορθωθεί το λάθος αυτό παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις (δεύτερη ειδικότητα με 1 πτυχίο!!!). Κατ' εμένα ανάμεσα στους πολλούς που διορίστηκαν ως ΠΕ19/20 υπάρχουν αξιόλογοι εκπαιδευτικοί που με πολύ κόπο και χρόνο καταφέρνουν να διδάσκουν Πληροφορική και να καλύπτουν "κάπως" την έλλειψη πτυχίου. Υπάρχουν άλλοι που απλώς έχοντας "καβάτζωσει" μια οργανική εδώ και 10+ χρόνια δεν αλλάζουν βαθμίδα και στέκονται στην τάξη κυρίως λόγω εμπειρίας (αντίθετα από το 2005 που διορίστηκα έχω διδάξει σε ΤΕΕ, Γυμνάσιο, Λύκειο, Δημοτικό, ΕΠΑΛ). Υπάρχουν όμως και πολλοί που έχουν κάψει φουρνιές και φουρνιές μαθητών με την ημιμάθεια και την άγνοιά τους. Συνήθως οι διορισμένοι ΠΕ19/20 με πτυχίο δεν έχουν επαφή με τέτοιους συναδέλφους (άλλωστε οι ίδιοι είναι σε απομακρυσμένες περιοχές ενώ οι άλλοι ακλόνητοι στα μεγάλα αστικά κέντρα), αλλά ειδικά όσοι συνάδελφοι διδάσκουν σε φροντιστήρια θα έχουν να πουν πολλά για κάποιους καθηγητές των μαθητών τους στο σχολείο που "διδάσκουν" ΑΕΠΠ χωρίς πτυχίο Πληροφορικής. Οι παραπάνω περιπτώσεις μπορεί να ομαδοποιούνται αδίκως για την πρώτη αλλά το κοινό τους είναι η έλλειψη των προσόντων που απαιτούνται για διορισμό στον κλάδο τους και σε κάθε κλάδο. Επιπλέον μπαίνει και το ζήτημα εκπροσώπησης του κλάδου απέναντι στο Υπουργείο κτλ. με το παράδειγμα που ανέφερε ο nk. Τρόποι αποκατάστασης της αδικίας υπάρχουν πολλοί: π.χ στους μουσικούς υπάρχει ο κλάδος ΠΕ16 για τους απόφοιτους ΑΕΙ μουσικών σπουδών και ο ΤΕ16 για τους κατόχους πτυχίων Ωδείων ή εμπειροτέχνες Μουσικούς. Η πρόταση της ΕΠΕ (μπείτε σε σχολές Πληροφορικής χωρίς κόπο και αφού "τα ξέρετε" πάρτε πτυχίο να είμαστε ισότιμοι) θα ήταν μια κάλή επιλογή. Εγώ θα πρότεινα ακόμα και ένα είδος ΑΣΕΠ για διορισμένους με θέματα αντίστοιχα του Γνωστικού των δύο τελευταίων ΑΣΕΠ Πληροφορικής (με PROLOG, SQL κτλ.) και που όσοι θα έπαιρναν τη βάση θα έμεναν στον κλάδο (να μην προλάβει όμως να το μάθει η Ε.Ε.Φ. και κάνει σεμινάρια με τα SOS).
Οι διορισμένοι χωρίς πτυχίο Πληροφορικής ας πούμε ότι σε εμένα π.χ. δεν έχουν να απολογηθούν για κάτι ("και εσύ το ίδιο θα έκανες" θα πουν και ίσως να έχουν και δίκιο). Έχω μεγάλη απορία όμως στους μαθητές τους τι απαντούν όταν τους ρωτάνε τι έχουν σπουδάσει και πώς διορίστηκαν?? Η απάντηση "Ε κάτι ήξερα από τη σχολή, έκανα και 400 ώρες σεμινάριο, τότε δε χρειάζονταν πτυχίο, μετά έμαθα μόνος μου" κάνει καλό στο μέλλον της Πληροφορικής στην εκπαίδευση?

Υ.Γ. Μήπως να μεταφερθούν αλλού τα τελευταία posts, αφού δεν έχουν σχέση με τα project?

Keep Growing

Εγώ προσωπικά, δεν κατηγόρησα ποτέ την ΕΠΕ, ίσα ίσα που είναι από τις περισσότερο δραστήριες επιστημονικές ενώσεις που υπάρχουν.
Επειδή όμως ο ρόλος μου είναι αυτός, μιλάω περισσότερο ως εκπαιδευτικός Πληροφορικής και λιγότερο ως Πληροφορικός.

Αυτό που εμένα μου τη δίνει στα νεύρα, είναι το "τάισμα" του κοινωνικού αυτοματισμού, σε περιόδους που απαιτούν "αυστηρή δίαιτα".
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Circle

Παράθεση από: Crazy_Waters στις 08 Οκτ 2011, 03:47:42 ΜΜ
... Θα μπορούσαν να είχαν και δίκιο όσοι (fof, Circle κ.ά.) κατηγορούν την ΕΠΕ ...

Δεν κατηγόρησα ποτέ καμία ΕΠΕ και δεν την έχω αναφέρει καν στα προηγούμενα μηνύματά μου, ούτε ήταν στην σκέψη μου. Σε παρακαλώ, να αποσύρεις το nickname το δικό μου από την απάντησή σου.

Crazy_Waters

Παράθεση από: Circle στις 08 Οκτ 2011, 05:14:05 ΜΜ
Δεν κατηγόρησα ποτέ καμία ΕΠΕ και δεν την έχω αναφέρει καν στα προηγούμενα μηνύματά μου, ούτε ήταν στην σκέψη μου. Σε παρακαλώ, να αποσύρεις το nickname το δικό μου από την απάντησή σου.

Εκ παραδρομής το σφάλμα, διορθώθηκε και ζητώ συγνώμη.

P.Tsiotakis

Ανεξάρτητα αν μπορεί να χαρακτηριστεί ως βίτσιο ή εμμονή ή δικαιοσύνη ή όπως αλλιώς,
η ΕΠΕ έχετε μείνει σε ένα θέμα που αφορά στο 2000, ενώ σήμερα έχουμε 2012 και πρέπει να κοιτάμε το 2020.
Αυτό δεν είναι παρά η γνώμη (και η τελευταία παρέμβαση στο ζήτημα) ενός απλού ερυθρόδερμου που ξεβάφει με τα χρόνια.
Υπάρχουν πολλά που μπορούν να ειπωθούν αλλά δεν είναι θέμα δημόσιας συζήτησης.

Μακάρι η όμορφη αυτή κουβέντα, που εξελίσσεται παραμονές εκλογών της ΠΕΚΑΠ, να είναι για το καλό του κλάδου (σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ ότι η σκόνη πρέπει να τοποθετείται κάτω από το χαλί). Ωστόσο, αν δεν εξελιχθούν τα πράγματα όπως θέλουμε (ποιοι βέβαια είμαστε εμείς είναι ένα άλλο υπαρξιακό ερώτημα) τότε, στα σίγουρα, ο χρόνος δε θα μπορεί να γυρίσει πίσω.

Circle

Για να θυμηθούμε ότι είμαστε εκπαιδευτικοί, έχω να προσθέσω τις δυο αυτές αναρτήσεις:

Ο καθένας έχει μια ιστορία για έναν εμπνευσμένο δάσκαλο

"Stay Hungry, Stay Foolish"


και ας τις αξιοποιήσει ο κάθενας όπως νομίζει.

Crazy_Waters

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 08 Οκτ 2011, 06:59:38 ΜΜ
η ΕΠΕ έχετε μείνει σε ένα θέμα που αφορά στο 2000, ενώ σήμερα έχουμε 2012 και πρέπει να κοιτάμε το 2020.
Αν τα πράγματα συνεχιστούν έτσι, το 2020 εγώ προσωπικά δεν νομίζω να έχω παραμείνει στην εκπαίδευση και αυτό οφείλεται ΚΑΙ (όχι αποκλειστικά) σε λάθη του 2000.
Από κει και πέρα πιστεύω και εγώ ότι αυτή τη στιγμή προέχουν άλλα ζητήματα, όπως αυτό: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4154.0 και αυτό: http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440

Vangelis

Παράθεση από: nk στις 07 Οκτ 2011, 09:29:46 ΜΜ
Όσον αφορά την ερωτησή σου για τους εργαζόμενους μπορείς να μου πεις γιατί λες μή κυβερνητικές οργανώσεις ? Τι σχέση έχει ποιος κάνει την κατάπτυστη αυτή (ψηφισμένη από το ΠΑΣΟΚ και φυσικά υιοθετημένη και από ΝΔ) δουλειά της ενοικίασης εργαζομένων. Όποιος και να την κάνει είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!


Αυτό θυμήσου το .......



Παράθεση από: nk στις 07 Οκτ 2011, 09:29:46 ΜΜ
Ακόμα πρέπει να ξέρεις ότι τώρα που μιλάμε όσοι δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής είναι σε καλύτερη θέση αφού αποκτούν και 2 ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ !! Με ένα Πτυχίο - 2 Ειδικότητες !!

Για ξαναδιάβασε τις εγκυκλίους... (αυτό ισχύει και για τον Τρελλά_Νερά)


Αν θέλεις στείλε μου τα ονόματα των μελών του ΔΣ της ΕΠΕ, μπορεί να προκύψουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

dkonetas

#92
Παράθεση από: Vangelis στις 10 Οκτ 2011, 02:06:02 ΠΜ
Αν θέλεις στείλε μου τα ονόματα των μελών του ΔΣ της ΕΠΕ, μπορεί να προκύψουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
Εξακολουθώ να εκτιμώ ότι  δεν παρατηρείται  (ευτυχώς κατ εμέ) η ίδια με πολλούς άλλους φορείς "ΔΣ-κεντρική" λειτουργία και δομή στην ΕΠΕ ΚΑΙ συγχρόνως δεν μπορώ να ερμηνεύσω  για ποιό λόγο (προφασίζεσαι πώς?) αγνοείς ότι η απάντηση στην ερώτηση την οποία θέτεις και ξαναθέτεις είναι στο διαδίκτυο (κρυμμένη στην αρχική σελίδα της ΕΠΕ  :D ) και μάλιστα υποδεδειγμένη σε προηγούμενη παρόμοια ερώτησή σου ακόμα και στο ίδιο thread   ...
παραθέτω επαναλαμβανόμενος λοιπόν:
Παράθεση από: dkonetas στις 07 Οκτ 2011, 06:40:13 ΜΜ
καθαρά ενημερωτικό και μιά και το θέμα ήδη έχει ξεφύγει από το αρχικό (παρά τις προσπάθειες λιγοστών)
Το ΔΣ είναι καλά "κρυμμένο"  στην αρχική σελίδα στο menu επικοινωνία: http://www.epe.org.gr/contact.jsp
απλά να σημειώσω επειδή τέθηκε το θέμα καρεκλολαγνείας ότι από το  5 μέλη του 1ου ΔΣ μόνο ένας ήταν υποψήφιος και στο 2ο και ακριβώς το ίδιο παρατηρήθηκε όχι μάλιστα με το ίδιο μέλος και μεταξύ του 2ου και του 3ου ΔΣ... Το ίδιο μάλιστα προβλέπω να συμβαίνει και μεταξύ 3ου και 4ου καθότι κανένας -ευτυχώς κατά την άποψή μου- δεν αισθάνεται επαγγελματίας συνδικαλιστής
Αν ενδιαφέρεται κανείς και για τα κατά τόπους ΔΣ των παραρτημάτων (αν και σε κάποιες περιπτώσεις επί της ουσίας είναι παρωχημένα τα στοιχεία καθώς δεν ακολουθείται το τυπικό για πολλές ενώσεις μοντέλο της κεντρικής διοίκησης. Άλλωστε στο σύνολό τους οι απόψεις προκύπτουν από ανοικτές συνεργατικές διαδικτυακές διαδικασίες και όχι από ΔΣ)
μπορεί να τα αναζητήσει στο: http://www.epe.org.gr/local-contact.jsp   
http://www.epe.org.gr/local-contact.jsp

Ελπίζω να βρώ το χρόνο (πριν με βρεί η εφεδρεία  ??? ) να απαντήσω και σε σοβαρότερα μηνύματα... όπως :
Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Οκτ 2011, 08:13:47 ΜΜ
λάβε υπόψη σου Δημήτρη, ότι δεν αναφέρομαι μόνο στην ΕΠΕ,
ούτε μόνο στις ΠΕΚΑΠ και ΕΠΕ...
προφανώς Παναγιώτη...   

Απλά προς προβληματισμό (πριν από την ελπίζω αναλυτικότερη απάντησή μου): Είναι πολύ εύκολο να λέμε εμείς που έχουμε ένα - έστω διολισθαίνοντα - μισθό ότι "έχουμε μείνει σε θέμα που - υποτίθεται πώς λύθηκε το 2000 - και έχουμε 2012" αλλά είναι πολύ δύσκολο να το λέμε σε αυτούς που σε μεγαλύτερο βαθμό υπόκεινται την αδικία του 2000 (και όχι μόνο) εν έτει 2012 ...  Αλήθεια ποιός από όσους διορίστηκαν - σε αντίθεση με τα ισχύοντα για ΟΛΕΣ τις ειδικότητες- σε κάτι που δεν σπούδασαν (ανεξάρτητα από το σημερινό επίπεδο γνώσης τους ή και από το επίπεδο μαθήματος ή προσφοράς τους στα σχολεία) μπορεί να αντικρύσει τις χιλιάδες των ανέργων πληροφορικών οι οποίοι αποφοιτούν επαναλαμβάνω σήμερα το 2011 2012 και όχι το 2000 και να αισθάνονται ότι  είναι δίκαιο να κατέχουν μία θέση που με βάση τη λογική και την επιστημονική ορθότητα δεν τους ανοίκει; 
Από μόνο του αυτό δεν καθιστά το πρόβλημα εξόχως επίκαιρο? για να μην πώ όχι απλά του παρόντος αλλά ΚΑΙ του άμεσου μέλλοντος ...

skoud

Από την Παρασκευή υπάρχει στην επικαιρότητα το φονικό νέο μισθολόγιο που θεωρώ ότι μπορεί να ανατραπεί μόνο με γενικό ξεσηκωμό και αγώνα, ο οποίος προϋποθέτει τουλάχιστον την ενότητα όλων των εργαζομένων και όλων των εκπαιδευτικών,  ανεξάρτητα από βαθμίδα και ειδικότητα.

Όποιος θεωρεί, σκεπτόμενος προσωπικά ή στενά συντεχνιακά, ότι θα γλυτώσει από την λαίλαπα και την επιδρομή που μόλις τώρα αρχίζει ουσιαστικά, αν πάψει να εθελοτυφλεί, γρήγορα θα διαπιστώσει το λάθος του.

Θεωρώ ότι κάθε προσωπική απάντηση που θα έδινα στον παραλήρημα του nk δεν θα ωφελούσε αυτό το στόχο, ούτε θα ενδιέφερε κάθε υγιώς σκεπτόμενο συνάδελφο. Σταματώ λοιπόν εδώ αυτή την κουβέντα και απλώς τον προ(σ)καλώ να παραστεί στη ΓΣ της Π.Ε.ΚΑ.Π. στις 11.11.11 για να θέσει τα όποια ερωτήματα ή απόψεις έχει. Αν δεν επιθυμεί αυτό, ας ψάξει να με βρει για να του δώσω τις απαντήσεις που θέλει, στις όποιες κινητοποιήσεις – πορείες – συγκεντρώσεις αποφασιστούν τις επόμενες ώρες/ημέρες.  Από το 1983 που διορίστηκα στην εκπαίδευση είμαι πάντα, ελλείψει κομματικής στέγης, κάτω από τα πανώ της ΟΛΜΕ.
Τον περιμένω!
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Crazy_Waters

Παράθεση από: Vangelis στις 10 Οκτ 2011, 02:06:02 ΠΜ

Για ξαναδιάβασε τις εγκυκλίους... (αυτό ισχύει και για τον Τρελλά_Νερά)


Οι εγκύκλιοι είναι σαφείς.
Στην Υ.Α. 81504/Δ2 - 19-7-2011 αναφέρεται ότι:
Για τους εκπαιδευτικους που έχουν μεταταγεί από άλλο κλάδο ή άλλη ειδικότητα, κάνοντας χρήση άλλου πτυχίου, επιπλέον του πτυχίου διορισμού, ή, προκειμένου για τους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20, των προϋποθέσεων της παρ. 1 του άρθρου 30 του ν. 2009/1992 (Α 18), μπορεί να ληφθεί υπόψη για την απόδοση δεύτερης ειδικότητας και το πτυχίο με βάση το οποίο έγινε ο αρχικός διορισμός.

Στο διευκρινιστικό έγγραφο 111528/Δ2 - 27-9-2011 (διευκρινίσεις για την παραπάνω ΥΑ) αναφέρει:
Από το συνδυασμό των διατάξεων των παρ. 1 και 2 προκύπτει ότι για την απόδοση δεύτερης
ειδικότητας απαιτείται άλλο πτυχίο, επιπλέον του πτυχίου διορισμού του εκπαιδευτικού.
Εξαιρούνται μόνο οι εκπαιδευτικοί που έχουν μεταταχθεί από άλλο κλάδο ή άλλη ειδικότητα,
κάνοντας χρήση άλλου πτυχίου, επιπλέον του πτυχίου διορισμού τους. Το ίδιο ισχύει και για τους
εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ19 και ΠΕ20
, που έχουν μεταταχθεί κατά την πρώτη εφαρμογή του ν.
2009/1992 (Α 18) στις συνιστώμενες θέσεις των ανωτέρω κλάδων με τις προϋποθέσεις της παρ. 1 του
άρθρου 30 του ίδιου νόμου. Οι ως άνω εκπαιδευτικοί μπορούν, για την απόδοση δεύτερης
ειδικότητας, να καταθέτουν το πτυχίο, με βάση το οποίο έγινε ο αρχικός διορισμός τους.

Η παρ. 1 του άρθρου 30 του ν. 2009/1992 υπάρχει στο συνημμένο:

Katsadouros_Dhm

Crazy_Waters διάβασε τις εγκυκλίους που παρέθεσες προσεκτικά και θα δεις ότι ο συνάδελφος vangelis έχει δίκιο...που λεει να τις ξανακοιτάξεις

Crazy_Waters

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, από τα παραπάνω δεν βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάποιος που μετατάχθηκε στον κλάδο ΠΕ19 έχοντας 16 μήνες προϋπηρεσία στην Πληροφορική ή "εμπειρία στην παρακολούθηση της εφαρμογής του προγράμματος Πληροφορικής" και πτυχίο π.χ. Μαθηματικού ή Φυσικού αποκτά δεύτερη ειδικότητα αυτή του πτυχίου του? Με 1 πτυχίο δύο ειδικότητες δεν είναι αυτο? Δεν μιλησα για όλους όσους ανήκουν στον κλάδο Πληροφορικής και δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής (αργότερα ίσως γίνει και αυτό).

nk

Έχω κάνει τα εξής ερωτήματα ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ της ΠΕΚΑΠ ! Γιατί ??
Ερώτημα 1:
Στο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ υπάρχει κάποιος που δεν έχει πτυχίο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ? Αν υπάρχει (αν δεν υπάρχει πάλι το ίδιο είναι γιατί εκπροσωπεί) και πάει στην υπουργό και της πει:
"Πρέπει να αλλάξετε τις αναθέσεις γιατί δεν είναι σωστό πιστοποιημένοι να μπορούν να κάνουν μαθήματα δικά μας σαν δεύτερη ανάθεση. Τότε η Υπουργός θα τον κοιτάξει, θα γελάσει και θα πει, μα πλάκα μας κάνεις ?! Αφού και εσύ δεν έχεις πτυχίο. Με Χ ώρες σεμινάρια διορίστηκες και κάνεις τα μαθήματα, πως λοιπόν μου λες ότι δεν μπορούν ?!?!"

Πως θα το αντιμετωπίσετε αυτό σαν ΔΣ ?

Ερώτημα 2:
Εγώ θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ όσα μέλη του ΔΣ είναι της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ είτε από το ΔΣ είτε από το κόμμα τους και να δεσμευτούν ότι δεν θα κατέβουν ξανά στην ΠΕΚΑΠ με την παράταξή αυτή !! Και μόνο η παρουσία τους στις κομματικές παρατάξεις αυτές μετά από όσα έχουν κάνει στην χώρα και στην εκπαίδευση είναι αδιανόητη ! Φυσικά αυτό πρέπει να γίνει με ανακοίνωση του ΔΣ !
Τι λες συμφωνείς ? Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου !

Ερώτημα 3:
Όσον αφορά τη δεύτερη ειδικότητα, το οποίο ισχύει σύμφωνα με τις εγκυκλίους, ούτως ή άλλως κάποιοι χωρίς πτυχίο πληροφορικής έχουν ήδη μεταταχθεί μόνοι τους στο κλάδο του πτυχίου τους τώρα που δυσκολεύουν τα πράγματα ! Και μόνο αυτό δηλώνει ξεκάθαρα και στον πιο δύσπιστο πως συμπεριφέρονται και τι τους ενδιαφέρει ... Εσείς τι λέτε ?

Όσον αφορά αυτά που γράφει ο skoud και ο Vangelis, έχω να πω ότι πραγματικά εκπλήσσομαι με την εμμονή τους να μην απαντάνε σε τίποτα και να μιλλάνε με ένα εντελώς "αόριστο τρόπο", προσπαθώντας να αλλάξουν συζήτηση. Παράδειγμα:

Παράθεση από: Vangelis στις 10 Οκτ 2011, 02:06:02 ΠΜ

Αυτό θυμήσου το .......

Για ξαναδιάβασε τις εγκυκλίους... (αυτό ισχύει και για τον Τρελλά_Νερά)

Αν θέλεις στείλε μου τα ονόματα των μελών του ΔΣ της ΕΠΕ, μπορεί να προκύψουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
Τι σημαίνει "Αυτό θυμήσου το ......."
Έκανες ένα ερώτημα και σου απάντησα (κάτι που αποφεύγεις να κάνεις εσύ) και μετά απαντάς με μια αόριστη έκφραση που δεν μπορεί να καταλάβει κανείς γιατί εξαρχής έθεσες ένα πολιτικό ερώτημα ?? Εκτός και αν το έκανες για να αλλάξεις και πάλι συζήτηση όπως και ο skoud που μιλάει για το νέο μισθολόγιο το οποίο είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αλλά δεν είναι αυτής της συζήτησης, εκτός και αν και αυτός θέλει πολύ απλά να αλλάξει συζήτηση και να αποφύγει να απαντήσει ?!

Περιμένω απαντήσεις στα 3 ερωτήματά μου που έχουν μεγάλη σημασία !! Ιδιαίτερα το ζήτημα των παρατάξεων έχει σχέση και με το νέο μισθολόγιο που λέει ο skoud το οποίο είναι ευρύτερο πολιτικό ζήτημα και συνδέεται άμεσα και με τις υπεραριθμίες των καθηγητών όλων των κλάδων, με τις συγχωνεύσεις των σχολείων, με τον αρμοδιότητες των διευθυντών σχολικών μονάδων και φυσικά με ότι εργασιακό δικαίωμα προσπαθούν να μας αφαιρέσουν αλλά και γενικότερα για τα σχέδια που έχουν για την Ελλάδα ...

Περιμένω τις απαντήσεις στα συγκεκριμένα ερωτήματα που έθεσα .... 

Ευχαριστώ

Vangelis

Να απαντήσω λοιπόν πολύ συγκεκριμένα στις ερωτήσεις του nk. 

Απάντηση 1.
Στην ΠΕΚΑΠ δεν διαχωρίζουμε τους  καθηγητές πληροφορικής με κανένα τρόπο. Θεωρούμε ότι κλάδος πρέπει να μείνει ενωμένος γιατί αρχίσουμε τους  διαχωρισμούς  δεν βλέπουμε γιατί θα σταματήσουμε σε αυτούς που θέτεις εσύ (και η ΕΠΕ).  Ορισμένοι μπορούν να θεωρούν ότι πρέπει να  συνεχίσουμε και σε άλλους. Για παράδειγμα διαχωρισμούς σε σχέση με το τι έχεις τελειώσει (πολυτεχνεία, πανεπιστήμια ή ΤΕΙ).  Πως θα αντιμετώπιζες ένα αίτημα του τύπου" Ένας απόφοιτος Πολυτεχνείου θα πρέπει να προηγείται για υπεύθυνος εργαστηρίου σε σχέση με έναν απόφοιτο ΤΕΙ";. Μπορούμε να πάμε ακόμα παρακάτω να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε τι δουλεία έχει ένας απόφοιτος του Πολυτεχνείου ή του τμήματος "Βιομηχανικής Πληροφορικής" στην εκπαίδευση να πάει στη βιομηχανία. Τι δουλεία έχει ένας απόφοιτος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου στην εκπαίδευση να πάει στις επιχειρήσεις, ένας των τηλεπικοινωνιών στις εταιρίες  τηλεφωνίας  κ.λπ. 
Άρα το πρώτο ερώτημα σου για μας είναι αντίστοιχο με το να σε ρωτούσα πόσοι από το ΔΣ της ΕΠΕ είναι Straight και πόσοι Gay. (Αν το θεωρείς σοβαρό ερώτημα μπορείς να το απαντήσεις).
Η ΠΕΚΑΠ λοιπόν εκπροσωπεί όλους (μα όλους) τους καθηγητές πληροφορικής  ΠΕ19-20 χωρίς διαχωρισμούς τελεία και παύλα.

Απάντηση 2.
Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί την "απαίτηση - πρόταση" αυτή δεν την κάνεις στην δική σου ένωση και την κάνεις στην ΠΕΚΑΠ.  Εκτός αν  υπάρχει κάποια ανακοίνωση της ΕΠΕ που αναφέρει ότι κανένα μέλος του ΔΣ της δεν ανήκει σε κάποιο κόμμα.
Δεύτερον γιατί να το περιορίσουμε μόνο στην ΠΑΣΚΕ και τη ΔΑΚΕ; προσωπικά θεωρώ ότι και η αριστερά έχει ένα σεβαστό μερίδιο ευθύνης για την σημερινή κρίση. Άρα να παραιτηθούν και οι αριστεροί.  Επίσης μπορεί να θεωρηθεί ότι και αυτοί που δεν ανήκουν σε κάποιο κόμμα με την ανοχή σους  επέτρεψαν να συμβούν αυτά, άρα να παραιτηθούν και αυτοί!!!.
Για να σοβαρευτούμε λοιπόν το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ είναι εκλεγμένο και κανένας (ιδιαίτερα έξω από την ΠΕΚΑΠ) δεν μπορεί να το  "παραιτήσει" επειδή θεωρεί ότι δεν έπραξε σωστά ή γιατί  κάποιος ανήκει σε μια  παράταξη. Το καταστατικό της ΠΕΚΑΠ προβλέπει διαδικασίες μομφής κατα οποιοδήποτε.  Επίσης αν θέλουν οι συνάδελφοι να το αλλάξουν έχουν σε λίγες μέρες την ευκαιρία αυτή  (εκλογές ΠΕΚΑΠ 11/11/11 με ενιαίο ψηφοδέλτιο μη παραταξιακό).

Τέλος  επειδή με ρώτησες προσωπικά δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα (ούτε και άνηκα ποτέ)

Απάντηση 3.
Ναι πράγματι μερικοί με βασικό πτυχίο μη πληροφορικής έχουν μεταταχθεί σε άλλους κλάδους. ¨Όπως και άλλοι συνάδελφοι που έχουν ένα δεύτερο πτυχίο κάνουν μετάταξη στον δεύτερο κλάδο τους.  Δεν βλέπω που είναι το "κακό".  Θεωρείς  ότι αυτός που πήρε μετάταξη για μαθηματικός ενδιαφέρεται για τα μαθηματικά αλλά αυτός που πήρε μετάταξη στην πληροφορική  δεν ενδιαφέρεται για την πληροφορική;.  Όποιος πληροφορικός ήθελε να πάρει μετάταξη στην ειδικότητα του πρώτου πτυχίου του μπορούσε  να την πάρει,  για να μην την παίρνει σημαίνει ότι η πληροφορική τον ενδιαφέρει.  Θεωρώ ότι αρκετοί  καθηγητές πληροφορικής (με αντίστοιχο πτυχίο) θα έπαιρναν μετάθεση για θέση μαθηματικού αν τους δίνονταν αυτή η δυνατότητα.  Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό να υπάρχουν δυνατότητες μετακίνησης.  Προτιμώ έναν καθηγητή που κάνει αυτό που τον ενδιαφέρει απο κάποιον που κάνει κάτι επειδή κάποτε (και πιθανόν τυχαία) πέρασε σε μια αντίστοιχη σχολή.
Το ενδιαφέρον φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτούς που ήδη υπηρετούσαν στην εκπαίδευση (Μαθηματικοί, Φυσικοί κυρίως) –άρα δεν πήγαν στην πληροφορική  για να διοριστούν- έστησαν την πληροφορική στην Ελλάδα και κάποια στιγμή (πριν 20 χρόνια) πήραν μετάταξη στον κλάδο που τους ενδιαφέρει.  Τώρα έρχεται ο νέος απόφοιτος της σχολής "Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής" και του λέει "Κοίταξε εσύ δεν είσαι καθαρός πληροφορικός, δεν τα ξέρεις αυτά, να πας στην πρώτη σου ειδικότητα  για να διοριστώ εγώ".

Τέλος δεύτερη ειδικότητα (με το νέο νόμο) δεν μπορούν να πάρουν όσοι διορίστηκαν στην πληροφορική με άλλο πτυχίο (+ κάτι άλλο).   Ο νόμος εξαιρεί μόνο αυτούς που πήραν μετάταξη (άρα ήταν ήδη  διορισμένοι – οι παλιοί που λέγαμε-).

Γενικά τώρα
Συνάδελφε nk
Το θυμήσου το αυτό ....   Τα ονόματα που σου ζήτησα ...
Δεν είναι  καθόλου άσχετα ... περίμενε λίγο.

Προφανώς εσύ είσαι στην "απέξω" και δεν ξέρεις..., σε έχουν μόνο για να φωνάζεις, άλλοι πάνε για το "μέλι".



Vangelis

Για να μην αγωνιάς συνάδελφε nk και πριν το ξεχάσεις...  κοίτα το post "Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις".
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4208.0


Πάντως στην EQUAL ζητάνε εθελοντές.....

nk

Οι απαντήσεις είναι πραγματικά αποκαλυπτικές και επιβεβαιώνουν αυτά που έγραψα:

Παράθεση από: Vangelis στις 11 Οκτ 2011, 05:57:42 ΜΜ
Να απαντήσω λοιπόν πολύ συγκεκριμένα στις ερωτήσεις του nk. 

Απάντηση 1.
Στην ΠΕΚΑΠ δεν διαχωρίζουμε τους  καθηγητές πληροφορικής με κανένα τρόπο. Θεωρούμε ότι κλάδος πρέπει να μείνει ενωμένος γιατί αρχίσουμε τους  διαχωρισμούς  δεν βλέπουμε γιατί θα σταματήσουμε σε αυτούς που θέτεις εσύ (και η ΕΠΕ).  Ορισμένοι μπορούν να θεωρούν ότι πρέπει να  συνεχίσουμε και σε άλλους. Για παράδειγμα διαχωρισμούς σε σχέση με το τι έχεις τελειώσει (πολυτεχνεία, πανεπιστήμια ή ΤΕΙ).  Πως θα αντιμετώπιζες ένα αίτημα του τύπου" Ένας απόφοιτος Πολυτεχνείου θα πρέπει να προηγείται για υπεύθυνος εργαστηρίου σε σχέση με έναν απόφοιτο ΤΕΙ";. Μπορούμε να πάμε ακόμα παρακάτω να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε τι δουλεία έχει ένας απόφοιτος του Πολυτεχνείου ή του τμήματος "Βιομηχανικής Πληροφορικής" στην εκπαίδευση να πάει στη βιομηχανία. Τι δουλεία έχει ένας απόφοιτος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου στην εκπαίδευση να πάει στις επιχειρήσεις, ένας των τηλεπικοινωνιών στις εταιρίες  τηλεφωνίας  κ.λπ. 
Άρα το πρώτο ερώτημα σου για μας είναι αντίστοιχο με το να σε ρωτούσα πόσοι από το ΔΣ της ΕΠΕ είναι Straight και πόσοι Gay. (Αν το θεωρείς σοβαρό ερώτημα μπορείς να το απαντήσεις).
Η ΠΕΚΑΠ λοιπόν εκπροσωπεί όλους (μα όλους) τους καθηγητές πληροφορικής  ΠΕ19-20 χωρίς διαχωρισμούς τελεία και παύλα.

Αφού θεωρείς ότι όλοι είμαστε ίδιοι (και αναφέρομαι αν έχουμε πτυχίο πληροφορικής ή όχι) τότε προφανώς συμφωνείς ότι:

  • Καλώς διορίστηκαν το 1995 με το Π.Δ 118 σαν καθηγητές Πληροφορικής καθηγητές άλλων κλάδων χωρίς πτυχίο πληροφορικής και μάλιστα κατα προτεραιότητα !!!
  • Καλώς στις αναθέσεις στα ΕΠΑΛ μπορούν σαν δεύτερη ανάθεση να κάνουν μαθήματα πληροφορικής και όσοι έχουν πιστοποίηση, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Προφανώς λοιπόν και να διοριστούν μεθαύριο στις θέσεις που θα ανοίξουν (αν ανοίξουν) καθηγητές χωρίς πτυχίο πληροφορικής αλλά με πιστοποίηση, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό !

Γιατί αν δεν συμφωνείς με όλα αυτά τότε πως λες ότι είμαστε ίδιοι ? Αλήθεια στο Υπουργείο όταν μιλάς με τους συμβούλους τι τους λες για τα συγκεκριμένα θέματα ? Συμφωνείς ή διαφωνείς ? Προφανώς δεν έχεις κανένα επιχείρημα για να διαφωνήσεις αφού δέχεσαι ότι όλοι είμαστε ίδιοι !! Δηλαδή μεθαύριο, αν μας εκπροσωπείς, και πάνε να κάνουν τα ίδια και στο νέο πρόγραμμα του Γυμνασίου που το μάθημα λέγεται ΤΠΕ, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα (ολοι ίδιοι είμαστε) !

Παράθεση
Απάντηση 2.
Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί την "απαίτηση - πρόταση" αυτή δεν την κάνεις στην δική σου ένωση και την κάνεις στην ΠΕΚΑΠ.  Εκτός αν  υπάρχει κάποια ανακοίνωση της ΕΠΕ που αναφέρει ότι κανένα μέλος του ΔΣ της δεν ανήκει σε κάποιο κόμμα.
Δεύτερον γιατί να το περιορίσουμε μόνο στην ΠΑΣΚΕ και τη ΔΑΚΕ; προσωπικά θεωρώ ότι και η αριστερά έχει ένα σεβαστό μερίδιο ευθύνης για την σημερινή κρίση. Άρα να παραιτηθούν και οι αριστεροί.  Επίσης μπορεί να θεωρηθεί ότι και αυτοί που δεν ανήκουν σε κάποιο κόμμα με την ανοχή σους  επέτρεψαν να συμβούν αυτά, άρα να παραιτηθούν και αυτοί!!!.
Για να σοβαρευτούμε λοιπόν το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ είναι εκλεγμένο και κανένας (ιδιαίτερα έξω από την ΠΕΚΑΠ) δεν μπορεί να το  "παραιτήσει" επειδή θεωρεί ότι δεν έπραξε σωστά ή γιατί  κάποιος ανήκει σε μια  παράταξη. Το καταστατικό της ΠΕΚΑΠ προβλέπει διαδικασίες μομφής κατα οποιοδήποτε.  Επίσης αν θέλουν οι συνάδελφοι να το αλλάξουν έχουν σε λίγες μέρες την ευκαιρία αυτή  (εκλογές ΠΕΚΑΠ 11/11/11 με ενιαίο ψηφοδέλτιο μη παραταξιακό).

Τέλος  επειδή με ρώτησες προσωπικά δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα (ούτε και άνηκα ποτέ)

Αναφέρθηκα σε όσους κατέβηκαν με ψηφοδέλτιο ΠΑΣΚΕ και ΔΑΚΕ ή είχαν δίπλα από το όνομά τους τις συγκεκριμένες παρατάξεις. Στην ΕΠΕ το ψηφοδέλτιο είναι και ενιαίο και μη παραταξιακό από τότε που ιδρύθηκε. Το ίδιο θα έκανα και σε κάθε χώρο που είμαι. Ήδη το έχω ζητήσει από την ΕΛΜΕ στην οποία είμαι !
Πάντως και μόνο που το γενικεύεις - διαχέεις τις ευθύνες σε όλους δείχνει το πως στηρίζεις το διεφθαρμένο συνδικαλιστικό κίνημα και τις μεγάλες ευθύνες των 2 κομματικών παρατάξεων που μετά από κάθε κυβέρνηση ένα μέλος τους (και υποτίθεται δικός μας εκπρόσωπος - χα - χα) γινόταν βουλευτής, υπουργός ή ευρωβουλευτής !!!
Όχι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ-ΕΧΟΥΝΕ όλοι τις ίδιες ευθύνες αλλά και όσες ευθύνες να έχουν κάποιοι δεν συγκρίνονται με τις ευθύνες των 2 μεγάλων κομμάτω και των συνδικαλιστικών τους παρατάξεων !! Πολύ λυπάμαι που υιοθετείς τις απόψεις των κυβερνώνων για διάχυση ευθυνών και το πλέον δυστυχές είναι ότι είσαι και σε θέση ΕΥΘΥΝΗΣ !!! Ο νοών νοείτω ...

Παράθεση
Απάντηση 3.
Ναι πράγματι μερικοί με βασικό πτυχίο μη πληροφορικής έχουν μεταταχθεί σε άλλους κλάδους. ¨Όπως και άλλοι συνάδελφοι που έχουν ένα δεύτερο πτυχίο κάνουν μετάταξη στον δεύτερο κλάδο τους.  Δεν βλέπω που είναι το "κακό".  Θεωρείς  ότι αυτός που πήρε μετάταξη για μαθηματικός ενδιαφέρεται για τα μαθηματικά αλλά αυτός που πήρε μετάταξη στην πληροφορική  δεν ενδιαφέρεται για την πληροφορική;.  Όποιος πληροφορικός ήθελε να πάρει μετάταξη στην ειδικότητα του πρώτου πτυχίου του μπορούσε  να την πάρει,  για να μην την παίρνει σημαίνει ότι η πληροφορική τον ενδιαφέρει.  Θεωρώ ότι αρκετοί  καθηγητές πληροφορικής (με αντίστοιχο πτυχίο) θα έπαιρναν μετάθεση για θέση μαθηματικού αν τους δίνονταν αυτή η δυνατότητα.  Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό να υπάρχουν δυνατότητες μετακίνησης.  Προτιμώ έναν καθηγητή που κάνει αυτό που τον ενδιαφέρει απο κάποιον που κάνει κάτι επειδή κάποτε (και πιθανόν τυχαία) πέρασε σε μια αντίστοιχη σχολή.
Το ενδιαφέρον φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτούς που ήδη υπηρετούσαν στην εκπαίδευση (Μαθηματικοί, Φυσικοί κυρίως) –άρα δεν πήγαν στην πληροφορική  για να διοριστούν- έστησαν την πληροφορική στην Ελλάδα και κάποια στιγμή (πριν 20 χρόνια) πήραν μετάταξη στον κλάδο που τους ενδιαφέρει.  Τώρα έρχεται ο νέος απόφοιτος της σχολής "Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής" και του λέει "Κοίταξε εσύ δεν είσαι καθαρός πληροφορικός, δεν τα ξέρεις αυτά, να πας στην πρώτη σου ειδικότητα  για να διοριστώ εγώ".

Τέλος δεύτερη ειδικότητα (με το νέο νόμο) δεν μπορούν να πάρουν όσοι διορίστηκαν στην πληροφορική με άλλο πτυχίο (+ κάτι άλλο).   Ο νόμος εξαιρεί μόνο αυτούς που πήραν μετάταξη (άρα ήταν ήδη  διορισμένοι – οι παλιοί που λέγαμε-).
Ποιος το λέει ότι δεν πήγαν στην Πληροφορική για να διοριστούν ?!  Όσοι διορίστηκαν, κατά προτεραιότητα μάλιστα , με το ΠΔ 118/1995 εννοείται ότι πήγαν για να διοριστούν γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ διοριστούν στον κλάδο τους (ήταν πολύ χαμηλά στην επετηρίδα). Επίσης εξυπηρέτησαν και εξυπηρετήθηκαν από τα σεμινάρια που κάνουν τα διάφορα κυκλώματα για να βγάλουν λεφτά και να χρησιμοποιήσουν τον δημόσιο τομέα για να κάνουν τη δουλειά τους !
Αυτά τα έχεις ξεχάσει ? Ή μήπως δεν ξέρεις ότι ήταν παράνομα αφού στον Ν. 2009/2992 αναφέρετε ότι κάποιοι μπορούν ΜΕΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ και όχι για ΝΕΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ! Δεν μπορεί το ΠΔ να μην είναι σύμφωνα με το νόμο, αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ !

Η φράση σου και μόνο "Τώρα έρχεται ο νέος απόφοιτος της σχολής "Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής" και του λέει ..." δείχνει την αντίληψή σου για τους αποφοίτους Πληροφορικής και το πως τους αντιμετωπίζει αλλά και "εκπροσωπείς" !

Για την δεύτερη ειδικότητα μόνο σου απαντάς ότι όσοι μετατάχτηκαν μπορούν να έχουν με ένα πτυχίο 2 ειδικότητες ! Επίσης με κατάλληλη ερμηνεία του νόμο από κάποιους καλοθελητές γραφειοκράτες θα γίνει το ίδιο και για τους υπόλοιπους !

Τελικά δυστυχώς για εμάς τους καθηγητές Πληροφορικής, με επιβεβαίωσες απόλυτα ...

Παράθεση
Γενικά τώρα
Συνάδελφε nk
Το θυμήσου το αυτό ....   Τα ονόματα που σου ζήτησα ...
Δεν είναι  καθόλου άσχετα ... περίμενε λίγο.

Προφανώς εσύ είσαι στην "απέξω" και δεν ξέρεις..., σε έχουν μόνο για να φωνάζεις, άλλοι πάνε για το "μέλι".


Συνάδελφε δεν με έχει κανένας να φωνάζω παρά μόνο ο εαυτός μου. Αυτά που σου λέω είναι απόψεις μου και είναι κρίμα που τα χαρακτηρίζεις φωνές απλώς γιατί αποδεικνύουν κάποια πολύ σημαντικά πράγματα που δεν γνωρίσουν πολλοί συνάδελφοι και αποτελούν αίτια της σημερινής κατάστασης και στην πληροφορική παιδεία και στη εκπροσώπησή μας !

Όσον αφορά το ποιοι πάνε για το μέλι ελπίζω και θα αγωνιστώ να αποκαλυφθούν και να απομονωθούν και αν είναι δυνατόν να αναλάβουν και τις ευθύνες τους ! Πρόσεχε όμως γιατί η λάσπη θα γυρίσει σε αυτόν που την ρίχνει και φρόντισε να έχεις επιχειρήματα γιαυτά που λες αλλιώς απλώς θα είναι άλλη μια προσπάθεια χειραγώγησης των συναδέλφων και αποπροσανατολισμού τους !

Vangelis

Συνάδελφε nk άμα δεν διαβάζεις αυτά που γράφω δεν υπάρχει περίπτωση να συνενοηθούμε. Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτά που γράφω και για την αντιμετώπιση των συναδέλφων απο την ΠΕΚΑΠ και  γιαυτούς που δεν πήγαν στην Πληροφορική για να διοριστούν και τα ξαναλέμε.
Αν θέλεις διευκρινήσεις για να μην κουράζουμε τους συναδέλφους στείλε pm.

Για τις πρώτες ερωτήσεις σου  διάβασε τις ανακοινώσεις της ΠΕΚΑΠ γαι τη θέση που διατύπωσε απο το 1995.

Τελικά ελπίζω και εγώ ότι θα αγωνιστής να αποκαλυφθούν και να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι "μη κερδοσκόποι".
(Μήπως θα έπρεπε να καταδικάσεις κάτι σύμφωνα με αυτά που έπρεπε να θυμάσαι... ή τα ξέχασες)

Περιμένουμε πάντως να μας ενημερώσεις για τις ενέργειές σου. 

Keep Growing

...είμαι περίεργος να δω, που θα καταλήξει τελικά αυτός ο διάλογος.  :-\
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Stefania

Παράθεση από: Vangelis στις 11 Οκτ 2011, 05:57:42 ΜΜ
Τώρα έρχεται ο νέος απόφοιτος της σχολής "Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής" και του λέει "Κοίταξε εσύ δεν είσαι καθαρός πληροφορικός, δεν τα ξέρεις αυτά, να πας στην πρώτη σου ειδικότητα  για να διοριστώ εγώ".

Βαγγέλη, ποιο είναι το τμήμα Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Είναι προσωπική σου θέση αυτή, ή θέση της ΠΕΚΑΠ; Το ρωτώ γιατί απαντάς εκ μέρους της ΠΕΚΑΠ. Περιμένω να πεις το τμήμα αυτό. Εκτός και αν εννοείς ότι όλα τα τμήματα πληροφορικής είναι επιπέδου αγελαδοτροφίας - πληροφορικής. Σε παλιότερες συζητήσεις μας είχες αναρωτηθεί αν μπορώ να διδάξω καλύτερα το μάθημα της πληροφορικής από έναν θεολόγο. Τα τμήματα πληροφορικής τελικά, έχουν κάποια χρησιμότητα στην εκπαίδευση; Αν ναι, ποια ακριβώς είναι αυτή και τι δικαιώματα θα πρέπει να έχουν;
Άσχετο με την κουβέντα, αλλά μέχρι στιγμής κανένας ΠΕ19-20 δεν έχει κληθεί ως αναπληρωτής, ενώ την προηγούμενη χρονιά είχαν καλέσει περίπου 2000 συναδέλφους. Είμαστε ο μοναδικός κλάδος που συμβαίνει. Δεν ξέρω βέβαια πόσο και αν ενδιαφέρει κανέναν και καμία αυτό το γεγονός.

nk


Παράθεση από: Vangelis στις 12 Οκτ 2011, 04:12:30 ΜΜ
Συνάδελφε nk άμα δεν διαβάζεις αυτά που γράφω δεν υπάρχει περίπτωση να συνενοηθούμε. Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτά που γράφω και για την αντιμετώπιση των συναδέλφων απο την ΠΕΚΑΠ και  γιαυτούς που δεν πήγαν στην Πληροφορική για να διοριστούν και τα ξαναλέμε.
Αν θέλεις διευκρινήσεις για να μην κουράζουμε τους συναδέλφους στείλε pm.

Για τις πρώτες ερωτήσεις σου  διάβασε τις ανακοινώσεις της ΠΕΚΑΠ γαι τη θέση που διατύπωσε απο το 1995.

Τελικά ελπίζω και εγώ ότι θα αγωνιστής να αποκαλυφθούν και να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι "μη κερδοσκόποι".
(Μήπως θα έπρεπε να καταδικάσεις κάτι σύμφωνα με αυτά που έπρεπε να θυμάσαι... ή τα ξέχασες)

Περιμένουμε πάντως να μας ενημερώσεις για τις ενέργειές σου. 

Εγώ διάβασα πολύ καλά τι έγραψες και πολύ απλά επαλήθευσες αυτά που έλεγα εξαρχής.

Όσον αφορά το "θυμήσου ...", τώρα που είδα και κατάλαβα που το πήγαινες περιμένω από εσένα επώνυμα να πεις τις κατηγορίες σου στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4211.0 ....

Επειδή γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα περιμένω με ενδιαφέρον να δω τι θα πεις !

Παράθεση από: Keep Growing στις 12 Οκτ 2011, 04:35:17 ΜΜ
...είμαι περίεργος να δω, που θα καταλήξει τελικά αυτός ο διάλογος.  :-\

Ο διάλογος δεν είναι απαραίτητο να καταλήξει κάπου για να είναι χρήσιμος. Τις περισσότερες φορές αρκεί να τον παρακολουθήσεις, να δεις ιστορικά τι έχει γίνει (δηλαδή την αλήθεια, την πραγματικότητα) και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.
Οπότε εγώ ολοκλήρωσα την παρουσία μου σε αυτό το thread και ελπίζω να πρόσφερα στους συναδέλφους έστω και λίγα από αυτά που έχω ζήσει από πολύ κοντά και που θα μας βοηθήσουν να συνεχίσουμε τους αγώνες μας για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Πληροφορική με πολύ καλύτερους όρους ...

Τα λέμε σε άλλο thread ...

P.Tsiotakis

Αν αρχίσει η διάκριση με βάση κάποιο κριτήριο, τότε θα ανακύψουν και άλλα κριτήρια, μπορώ και γω να απαριθμήσω μερικά
αυτό είπε ο vangelis και αποδείχτηκε άμεσα ότι είχε δίκιο.

γι αυτό εν έτει 2011, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πορευτούμε μαζί

εντάξει, το ξέρω οτι δε θα γίνει, αλλά έχω δικαίωμα να ελπίζω

iliasthes

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη.  Η αρχή των πιο βάρβαρων μέτρων είναι κάτι που φαίνεται λογικό και δίκαιο. Θυμάστε πως είχε ξεκινήσει η κουβέντα για το νέο μισθολόγιο και όλα αυτά τα μέτρα; Από τους μισθούς 3000 ευρώ της καθαρίστριας στην εφορία και από το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης. Έγινε η αρχή και από εκεί που θα θίγονταν όσοι είχαν μισθό 3000 ευρώ, φτάσαμε να θίγονται οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί των 450 ευρώ με τη νέα φορολογική κλίμακα και να συζητείται μείωση της βασικής σύνταξης του ΟΓΑ. Δεν μπορεί λοιπόν κατά τη γνώμη να είναι αίτημα οποιασδήποτε ένωσης διεκδικεί να εκπροσωπεί έναν κλάδο η εργασιακή σφαγή κάποιων εργαζομένων και να ανοίγει τους ασκούς του αιόλου δίνοντας δωράκι στην Κυβέρνηση κάτι που μπορεί να αποτελέσει εφιάλτη για χιλιάδες εργαζόμενους, όχι μόνο του κλάδου ΠΕ 19-20 και όχι μόνο στην εκπαίδευση.


nk

Συνάδελφοι απαντώ και στους 2 γιατί τα συμπεράσμα σας δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο.

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 13 Οκτ 2011, 09:48:39 ΠΜ
Αν αρχίσει η διάκριση με βάση κάποιο κριτήριο, τότε θα ανακύψουν και άλλα κριτήρια, μπορώ και γω να απαριθμήσω μερικά
αυτό είπε ο vangelis και αποδείχτηκε άμεσα ότι είχε δίκιο.

γι αυτό εν έτει 2011, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πορευτούμε μαζί

εντάξει, το ξέρω οτι δε θα γίνει, αλλά έχω δικαίωμα να ελπίζω

Γιατί να γίνουν άλλες διακρίσεις ? Πως προκύπτει αυτό που λες "...είπε ο vangelis και αποδείχτηκε άμεσα ότι είχε δίκιο..."
Γιατί αποδείχθηκε άμεσα ότι έχει δίκιο ? Πως βγαίνει το συμπέρασμα αυτό ?

Συνάδελφοι επειδή μάλλον, από αυτά που λέτε, δεν γνωρίζετε ότι είναι πάγια θέση της ΟΛΜΕ για όλους τους κλάδους ότι ο διορισμός σε έναν κλάδο απαιτεί βασικο και μόνο πτυχίο (όχι μεταπτυχιακό-διδακτορικό-σεμινάρια-προϋπηρεσία κλπ). Κανένας διαχωρισμός δεν γίνεται σε κανέναν άλλο κλάδο, εκτός αν ο Vangelis έχει στο μυαλό του ότι κάποιος έχει σκοπό να κάνει τέτοιους διαχωρισμούς για να σπείρει διχόνοια ανάμεσά μας. Τον πληροφορώ λοιπόν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, τουλάχιστον στην εκπαίδευση !!! Και όποιος προσπαθήσει να το κάνει, εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα και θα απομονωθεί !

Αντιθέτως, πάλι σύμφωνα με τις θέσεις της ΟΛΜΕ, είμαστε ο μόνος κλάδος που έχουμε διορισμένους (δεν μιλάω για τους αποσπασμένους το οποίο έγινε με νόμο Ν. 2009/1992) χωρίς το αντίστοιχο πτυχίο αλλά με σεμινάρια-μεταπτυχιακά-διδακτορικά κλπ.

Επίσης αυτοί που διοριστήκαν με τα σεμινάρια, διορίστηκαν παράνομα με το ΠΔ 118/1995 και μάλιστα κατά προτεραιότητα !!!!!!

Και επειδή πολύ λόγος γίνεται για ηθικό και νόμιμο (από Vangelis), οι συγκεκριμένοι διορισμοί ήταν και ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και ΜΗ ΗΘΙΚΟΙ !!!! Αλλά εδώ δεν μας βολεύει οπότε το χειριζόμαστε αλλιώς .....


Παράθεση από: iliasthes στις 13 Οκτ 2011, 10:06:42 ΠΜ
Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη.  Η αρχή των πιο βάρβαρων μέτρων είναι κάτι που φαίνεται λογικό και δίκαιο. Θυμάστε πως είχε ξεκινήσει η κουβέντα για το νέο μισθολόγιο και όλα αυτά τα μέτρα; Από τους μισθούς 3000 ευρώ της καθαρίστριας στην εφορία και από το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης. Έγινε η αρχή και από εκεί που θα θίγονταν όσοι είχαν μισθό 3000 ευρώ, φτάσαμε να θίγονται οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί των 450 ευρώ με τη νέα φορολογική κλίμακα και να συζητείται μείωση της βασικής σύνταξης του ΟΓΑ. Δεν μπορεί λοιπόν κατά τη γνώμη να είναι αίτημα οποιασδήποτε ένωσης διεκδικεί να εκπροσωπεί έναν κλάδο η εργασιακή σφαγή κάποιων εργαζομένων και να ανοίγει τους ασκούς του αιόλου δίνοντας δωράκι στην Κυβέρνηση κάτι που μπορεί να αποτελέσει εφιάλτη για χιλιάδες εργαζόμενους, όχι μόνο του κλάδου ΠΕ 19-20 και όχι μόνο στην εκπαίδευση.



Συνάδελφε πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που ζητάει η ΕΠΕ (δες http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=487) είναι η αποκατάσταση της νομιμότητας, της ηθικής και του ότι ισχύει για όλους (δηλαδή της ισονομίας). Δεν έχει καμία σχέση με το διαίρει και βασίλευε των κυβερνώντων αντιθέτως πάει να αποκαταστήσει κάτι στο οποίο είναι εμπλεκόμενοι οι διεφθαρμένοι κυβερνώντες και όχι να παίξει το παιχνίδι τους. Στο λέει κάποιος που το 1996 ήταν στην συνάντηση με τον Ανθόπουλο (Υφυπουργός) στο ΥΠΕΠΘ και ξέρει τι ειπώθηκε και ολοι ξέρουμε πως έφυγε από την πολιτική ο Ανθόπουλος ...

Επίσης η ΕΠΕ δεν ζητάει να διωχθεί κανένας εργαζόμενος αλλά απλώς να μεταταχθούν εκεί που μπορούσαν και θα έπρεπε να διορισθούν χωρίς να απολέσουν το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ! Οπότε εκφράσεις όπως "εργασιακή σφαγή" που χρησιμοποιείς είναι τουλάχιστον άστοχες αλλά και επικίνδυνες !

Η ΕΠΕ εκπροσωπεί τον κλάδο των Πληροφορικών και όχι όσων δηλώνουν ότι είναι πληροφορικοί !

Επίσης όσον αφορά την εφεδρεία δεν μπορώ να καταλάβω πως ενώ είμαστε Επιστήμονες και Καθηγητές δεχόμαστε τόσο εύκολα κάτι σαν δεδομένο ! Η εφεδρεία είναι ένας νόμος (ψηφίστηκε από πέρσι) και οι νόμοι αλλάζουν !!! Οπότε δεν πρέπει να φοβόμαστε αλλά να αγωνιστούμε, να επιλέξουμε αυτούς που πραγματικά εκπροσωπούν τα "συμφέροντά μας"  και οι οποίοι θα καταργήσουν τον νόμο αυτό αλλά και πολλούς άλλους !! Είναι τόσο απλό αρκεί όλοι να το αποφασίσουμε και να αγωνιστούμε γιαυτό.

Σας καλώ όλους να συνεχίσουμε την συζήτηση στο thread https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4211.0 για να μάθετε πολλές αλήθειες (για ΠΕΚΑΠ, ΕΠΥ, ΕΠΕ κλπ) που ίσως δεν γνωρίζετε και που κάποιοι προσπαθούν να σας αποκρύψουν ... Σε κάθε περίπτωση θα είναι ένας χρήσιμος διάλογος ...
 


Stefania

iliasthes, αυτή τη στιγμή με τι ακριβώς ασχολείσαι στην δημόσια εκπαίδευση; Να υποθέσω ότι είσαι καθηγητής σε γυμνάσιο και λύκειο. Σε δημοτικό το αποκλείω, γιατί θα είχες παραιτηθεί  (σε παλιότερους διαλόγους μας, έλεγες ότι ο εκπαιδευτικός πληροφορικής καταστρέφει τα παιδιά στο δημοτικό). Να έχεις αναλάβει κάποια διοικητική-γραμματειακή υποστήριξη σε γραφείο, ιεκ, πάλι το αποκλείω (σύμφωνα πάντα με παλιότερα μηνύματα σου, μου έλεγες ότι διορίστηκες σαν καθηγητής πληροφορικής και μόνο).

Τώρα μόλις διάβασα ότι δεν έχεις οργανική αν και είσαι 7 χρόνια διορισμένος; Τι ακριβώς κάνεις αλήθεια;

Anyway, δεν μπορώ να συνεχίσω αυτόν τον διάλογο. Μερικοί μιλάνε εκ του ασφαλούς και δυστυχώς η υποκρισία περισσεύει.

Πάντως μου αρέσει πολύ η ευαισθησία για τους ΠΕ19 ΦΥΣΙΚΟΥΣ, ΠΕ19 ΧΗΜΙΚΟΥΣ, ΠΕ19 ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕ19 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, νοιάζεται κανείς; Χιλιάδες άτομα φέτος χάνουν και τα ελάχιστα χρήματα της αναπλήρωσης. Αυτοί όμως δεν έχουν το μαξιλαράκι της μετάταξης σε φυσική, χημεία και φιλολογικά. Αλλά βλέπεις έκαναν ένα μεγάλο λάθος. Αποφοίτησαν από τμήματα Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής.

iliasthes

Αγαπητή Στεφανία,
σε προσωπικές επιθέσεις δεν έχω διάθεση να απαντήσω, ιδιαίτερα όταν διαστρεβλώνονται πράγματα τα οποία έχω πει. Αν θέλεις να γράψεις κάτι επί της ουσίας της κουβέντας, ευχαρίστως να απαντήσω.

Katsadouros_Dhm

Συμφωνώ 100% με τους συναδέλφους Παναγιώτη Τσιωτάκη και Ηλία (iliasthes) για ενότητα, συναδελφικότητα και αλληλεγγύη.
Τώρα, μήπως θα πρέπει να συγκεντρωθούμε στα μαθήματα του Λυκείου και στο ρόλο τους ως προς τις εισαγωγικές, γιατί θα χάσουμε και τα λίγα που έχουμε...

Vangelis

Παράθεση από: nk στις 07 Οκτ 2011, 09:29:46 ΜΜ

Όσον αφορά την ερωτησή σου για τους εργαζόμενους μπορείς να μου πεις γιατί λες μή κυβερνητικές οργανώσεις ? Τι σχέση έχει ποιος κάνει την κατάπτυστη αυτή (ψηφισμένη από το ΠΑΣΟΚ και φυσικά υιοθετημένη και από ΝΔ) δουλειά της ενοικίασης εργαζομένων. Όποιος και να την κάνει είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!


nk  τι έγινε? συνεχίζεις να το θεωρείς απαράδεκτο ή τώρα που εμφανίστηκε ο ....Λοχαγός  έπεσε σιωπή στο θάλαμο.

Αλλά και ο Λοχαγός σιωπή .....θέλει λέει πρώτα ονομαστικό προσκλητήριο.... δεν πειράζει  όμως περιμένουμε τις ενέργειες που θα προβεί ο nk

(προφανώς αναφέρομαι στην εποχή που ήμουν φαντάρος κάθε ομοιότητα με σημερινά γεγονότα είναι τυχαία)

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 13 Οκτ 2011, 10:59:29 ΜΜ
nk  τι έγινε? συνεχίζεις να το θεωρείς απαράδεκτο ή τώρα που εμφανίστηκε ο ....Λοχαγός  έπεσε σιωπή στο θάλαμο.

Αλλά και ο Λοχαγός σιωπή .....θέλει λέει πρώτα ονομαστικό προσκλητήριο.... δεν πειράζει  όμως περιμένουμε τις ενέργειες που θα προβεί ο nk

(προφανώς αναφέρομαι στην εποχή που ήμουν φαντάρος κάθε ομοιότητα με σημερινά γεγονότα είναι τυχαία)


Γιατί έβγαλες το συμπέρασμα ότι άλλαξα γνώμη ? Γενικά βγάζεις πολλά "καταπληκτικά" συμπεράσματα !?!?!

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι εγώ απλώς ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΣΕΝΑ να κάνεις τις καταγγελίες σου στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4211.0 για να δώσεις την ευκαιρία να απαντήσει ο θιγόμενος !

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ότι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΣ έναν άλλον άνθρωπο ο οποίος ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ στο σκέκι (όπου διεξάγεται ΔΗΜΟΣΙΑ συζήτηση) να γραφτεί μόνο και μόνο για να απαντήσει στις ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ?
Δηλαδή ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΝΩΣΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ !!!
Τι περισσότερο θα μπορούσε να κάνει από το να γραφεί και να σε καλέσει να γράψεις ΕΠΩΝΥΜΩΣ τις καταγγελίες σου για να σου ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ? Ήδη έχουν γράψει πολλοί συνάδελφοι και εσύ που είσαι ο υπαίτιος και εκτόξευσες τις κατηγορίες τηρείς σιγή ιχθύος !!!!

Τι περιμένεις για να τις γράψεις ? Φοβάσαι κάτι ? Αν δεν γράψεις τις κατηγορίες σου στο συγκεκριμένο thread https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4211.0 για να λάβεις τις απαντήσεις τότε λυπάμαι πάρα πολύ για όσους εκπροσωπούσες τόσο καιρό γιατί δεν μπορείς να τηρήσεις βασικούς κανόνες δεοντολογίας αλλά και ηθικής (για να μην μιλήσω και για νομιμότητα) !

Περιμένω και μόλις τις γράψεις και λάβεις απαντήσεις τότε θα τοποθετηθώ και εγώ ! Αυτό λέει η δική μου ηθική !


Vangelis

nk
Αφού δεν άλλαξες γνώμη και συνεχίζεις να το θεωρείς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γιατί δεν αναφέρεσαι στον σύλλογό σου να σου εξηγήσει τι συμβαίνει.
Ποιές είναι  οι ενέργειες που έκανες? (και τις είχες ανακοινώσει)

Ο kammenos είναι πιο εντάξει είπε ότι υπάρχει συγκατοίκηση αλλα δεν το θεωρεί παράνομο (κρίση υπάρχει πρέπει να μοιράζουμε τα έξοδα!).

Εγω απλά δεν ενδιαφέρομαι, δεν είναι δικός μου σύλλογος.   Στα μέλη του πρέπει αρχικά να δώσει εξηγήσεις, και μετα να θέλει στην κοινότητά μας,  αν δεν θέλει δικαιωμά του.

Τέλος δεν κατηγόρησα κανένα παρέθεσα στοιχεία (αν προσέξεις δεν αναφέρω κανένα όνομα) και έθεσα ερωτήσεις τίποτα άλλο.

Αν θέλετε απαντήστε, αν όχι δικό σας θέμα.  Τα περι ανωνυμίας και επωνυμίας είναι δικαιολογίες, δεν θα επανέλθω.

Άλλωστε στο στέκι όλοι είμαστε EQUAL, (Μόνο που μερικοί θέλουν να είναι πιο EQUAL απο τους  άλλους).

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 14 Οκτ 2011, 07:12:41 ΜΜ
nk
Αφού δεν άλλαξες γνώμη και συνεχίζεις να το θεωρείς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γιατί δεν αναφέρεσαι στον σύλλογό σου να σου εξηγήσει τι συμβαίνει.
Ποιές είναι  οι ενέργειες που έκανες? (και τις είχες ανακοινώσει)

Ο kammenos είναι πιο εντάξει είπε ότι υπάρχει συγκατοίκηση αλλα δεν το θεωρεί παράνομο (κρίση υπάρχει πρέπει να μοιράζουμε τα έξοδα!).

Εγω απλά δεν ενδιαφέρομαι, δεν είναι δικός μου σύλλογος.   Στα μέλη του πρέπει αρχικά να δώσει εξηγήσεις, και μετα να θέλει στην κοινότητά μας,  αν δεν θέλει δικαιωμά του.

Τέλος δεν κατηγόρησα κανένα παρέθεσα στοιχεία (αν προσέξεις δεν αναφέρω κανένα όνομα) και έθεσα ερωτήσεις τίποτα άλλο.

Αν θέλετε απαντήστε, αν όχι δικό σας θέμα.  Τα περι ανωνυμίας και επωνυμίας είναι δικαιολογίες, δεν θα επανέλθω.

Άλλωστε στο στέκι όλοι είμαστε EQUAL, (Μόνο που μερικοί θέλουν να είναι πιο EQUAL απο τους  άλλους).


Εγώ αυτά που πρέπει να ξέρω για τον σύλλογό μου τα ξέρω, απλώς δεν είμαι αυτός που θα απαντήσει σε κατηγορίες που αφορούν άλλο πρόσωπο !
Η αντίληψη και η ηθική μου, μου επιβάλλει να περιμένω να θέσεις τις κατηγορίες σου σε αυτόν που ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕΣ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΣ ξεκάθαρα, να σου απαντήσει όπως αυτός έχει δικαίωμα και υποχρέωση και μετά να τοποθετηθώ και εγώ !

Ολόκληρο thread άνοιξε (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4211.30) για να μπορείς να μάθεις ότι θέλεις ! Το ότι ακόμα δεν έχεις θέσει επωνύμως τα ερωτήματά σου για να λάβεις τις απαντήσεις σου είναι πολύ περίεργο ....

Είναι πραγματικά ιδιαίτερα περίεργο κάποιος που ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ συναδέλφους να μην μπορεί να πει επώνυμα και συγκεκριμένα αυτά που με τόσο ευκολία λέει ανώνυμα και γενικά !

Μου θυμίζει τις συναντήσεις, πριν την κατάργηση του μαθήματος της Πληροφορικής από την Α Λυκείου, με τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ στο Υπουργείο Παιδείας και οι γενικόλογες και πολλές φορές καθυσυχαστικές διαρροές που ακολουθούσαν !!

Και κάτι άλλο, επειδή ωραίο είναι να παίζουμε με τις λέξεις αλλά δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να παίζουμε με τη νομιμότητα και την υπομονή πολλών που έχουν κατάφωρα αδικηθεί. Όχι δεν είμαστε όλοι EQUAL αφού κάποιοι χωρίς τα απαραίτητα προσόντα που καθορίζει ο νόμος και ενάντια στις πάγιες θέσεις της ΟΛΜΕ και όσων ισχύουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ (που συνέχεια ξεχνάς) διορίστηκαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ έναντι αυτών που θα έπρεπε !

Περιμένω .......

Vangelis

nk
Προτείνω να "καρφώσεις" το ποιός είμαι μπας και έχουμε απαντήσεις.
Μπορείς  να το κάνεις και με κουκούλα αφού ούτε και εσύ έχεις δηλώσει το όνομά σου. 

Είναι πάντως ανησυχητικό μετά τον διαχωρισμό των εκπαιδευτικών σε διάφορα είδη  (κατώτερα και ανώτερα)  του Crazy_Waters  τώρα να εκφράζονται απόψεις ότι ούτε (καν) στο στέκι είμαστε ίσοι.  Μπορείτε να προτείνετε στον Άλκη να βάζει ένα σημάδι στους μη καθαρόαιμους εγγεγραμμένους ώστε να τους αποφεύγουν οι καθαρόαιμοι.  Ορισμένοι παλαιότερα για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιούσαν κίτρινα αστέρια για να σημαδέψουν κάποιο διαφορετικό είδος ανθρώπου (κατα την άποψή τους).

Ενδιαφέρουσες απόψεις έχουν μέλη της ΕΠΕ ας τις κρίνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Τέλος οι απόψεις που εκφράζω εδώ στιο στέκι είναι του Vangelis o οποίος είναι εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ19 και ιδρυτικό μέλος της ΠΕΚΑΠ τίποτα άλλο.

Stefania

Βαγγέλη ακόμα δεν έχεις πει ποια είναι τα τμήματα Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής; Είναι των Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής; Είναι της Εφαρμοσμένης Πληροφορικής; Ποια είναι; Πετάς μια βόμβα, και μετά εξαφανίζεσαι; Ποια είναι αυτά τα τμήματα αγελαδοτροφίας και πληροφορικής; Σε ποιο τμήμα δεν κάνουν βάσεις δεδομένων;

Και εγώ μαντεύω ποιος είσαι (στο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ δεν υπάρχει άλλος Βαγγέλης), αλλά αφού δεν θέλεις να το αποκαλύψεις, δικαίωμα σου. Όμως Βαγγέλη αυτό που κάνεις, δεν το έχω συναντήσει ούτε σε παιδιά Δημοτικού. Καταγγέλλεις, και αντί να υπερασπιστείς την καταγγελία σου, σαν λαγός πετιέσαι και γράφεις σε διάφορα άλλα θέματα, παρά σε αυτό που άνοιξε ο καταγγελλόμενος. Στα μάτια μου, φαίνεται το λιγότερο αστείο. Και δεν αρμόζει σε ένα forum, που συμμετέχουν ενήλικα άτομα. Βγες και απάντησε του, ή πες sorry συνάδελφοι έκανα λάθος. Όλα τα άλλα είναι καραγκιοζιλίκια. Γιατί στο τέλος θα τον κάνεις ήρωα αυτόν που καταγγέλλεις.

Πάντως και εσύ και ο συνάδελφος που ήθελε να είναι μόνο καθηγητής και τελικά χτυπά σφραγίδες σε ΙΕΚ, κάνετε τρομερή διαφήμιση στην ΕΠΕ. Εσύ Βαγγέλη λέγοντας για τμήματα αγελαδοτροφίας και πληροφορικής, μήπως ουσιαστικά θέτεις στάνταρ σαν αυτό http://review.epe.org.gr/ ; Δηλαδή τα τμήματα που είναι έξω (Αυτοματισμού, Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας) είναι αυτά που αναφέρεις για αγελάδες και βοσκοτόπια;
Ο άλλος συνάδελφος, ο οποίος από αλληλεγγύη δεν θέλει να πάρει τη θέση των θεολόγων πληροφορικών. Προτιμά να χτυπά σφραγίδες; Προτιμά να έχει διοικητική θέση; Προτιμά να είναι υπεύθυνος τμήματος οικονομικών θεμάτων σε ΙΕΚ, ενώ μου έλεγε κατηγορηματικά ότι διορίστηκε ΜΟΝΟ για να διδάσκει; Τι πιο απλό από το θεολόγο στα θρησκευτικά, τον παραπάνω συνάδελφο στην πληροφορική. Το ΙΕΚ να προκηρύξει τη θέση του γραμματέα. Και τη Στεφανία άνεργη. Win-win situation για όλους.

Και επειδή βλέπω πολλούς συναδέλφους να μιλούν για αλληλεγγύη και κοινωνικούς αυτοματισμούς και όλα αυτά τα ωραία και σωστά. Για τους χιλιάδες αναπληρωτές ΠΕ19-20 που φέτος δεν εργάζεται κανείς τους, καμιά δήλωση συμπαράστασης υπάρχει; Γιατί όλοι εμείς σπείραμε επί πολλά χρόνια. Αλλά αντί να θερίσουμε, μας θέρισαν. (το τελευταίο είναι κλεμμένο από έναν εκλεκτό -κατά τα άλλα- συνάδελφο μας)

vagelispe19

όλα τα τμήματα ΤΕΙ που έχουν πολύ χαμηλή βάση και πρόγραμμα σπουδών που ισοδυναμεί με το ECDL (advanced) ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
Δείτε μόνο τις βάσεις και τις βαθμολογίες των μαθητών που περνούν εκεί.
Όσο για τις σχολές που λες ΤΕΙ αυτοματισμού και αυτό το πολιτισμικής......!!!!!!!!!!!!!  για ρίξτε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών να δείτε τι μαθήματα έχουν.

Αυτά τα τμήματα δεν έχουν καμία σχέση με την πληροφορική

Παράθεση από: Stefania στις 15 Οκτ 2011, 10:20:35 ΠΜ
Βαγγέλη ακόμα δεν έχεις πει ποια είναι τα τμήματα Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής; Είναι των Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής; Είναι της Εφαρμοσμένης Πληροφορικής; Ποια είναι; Πετάς μια βόμβα, και μετά εξαφανίζεσαι; Ποια είναι αυτά τα τμήματα αγελαδοτροφίας και πληροφορικής; Σε ποιο τμήμα δεν κάνουν βάσεις δεδομένων;
Δηλαδή τα τμήματα που είναι έξω (Αυτοματισμού, Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας) είναι αυτά που αναφέρεις για αγελάδες και βοσκοτόπια;

Vangelis

Stefania
το τμήμα "Αγελαδοτροφίας και Πληροφορικής" δεν είναι μομφή για αυτούς που το τελείωσαν αλλα για αυτούς που το δημιούργησαν.  Χαρακτηρίζει την τάση ορισμένων άσχετων τμημάτων (με την Πληροφορική)  να εκμεταλλευτούν τη ζήτηση που υπήρχε (και δυστυχώς δεν υπάρχει) στο κλάδο αυτό και πρόσθεσαν τον τίτλο "Πληροφορική"  στο ονομά τους χωρίς όμως να έχουν το αντίστοιχο επίπεδο σπουδών αφού η πλειοψηφία των μαθημάτων παρέμενε στην αρχική τους ιδιότητα. 

Ορισμένα απο αυτά είναι αλήθεια ότι με τα χρόνια προσέλαβαν καθηγητές και βελτίωσαν το επίπεδό τους ορισμένα συνεχίζουν να έχουν τα περισσότερα μαθήματά τους άσχετα με την πληροφορική.
Είναι σίγουρο ότι όλα τα τμήματα πληροφορικής δεν έχουν το ίδιο επίπεδο (άλλωστε ούτε όλα τα Πανεπιστήμια έχουν ίδιο επίπεδο).  Είναι  γνωστές οι λίστες αξιολόγησης πανεπιστημίων και σχολών που δημοσιεύονται κατά καιρούς.

Επίσης επειδή τυχαίνει να κάνω το μάθημα Βάσεις  Δεδομένων σε κάποιο κεντρικό ΤΕΙ, το παράδειγμα που έδωσα είναι απολύτως αληθινό  (το μάθημα αυτό δεν υπήρχε πριν μερικά χρόνια). 

Η δική μου θέση και της ΠΕΚΑΠ είναι ότι αυτά δεν έχουν καμιά σημασία για τους καθηγητές που υπηρετούν στην εκπαίδευση (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια) όλοι είμαστε ίσοι, έχουμε τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις (φυσικά έχουμε διαφορετικές ανάγκες επιμόρφωσης).  Δεν υπάρχουν λοιπόν για μας διαφορετικά είδη εκπαιδευτικών πληροφορικής ούτε καθαρόαιμοι και καθαρόαιμοι++.

Αυτό δεν αρέσει σε ορισμένους και προσπαθούν να διασπάσουν τον κλάδο ελπίζοντας ότι κάτι θα κερδίσουν  (όπως μια θέση κοντά στο σπίτι τους). Δεν καταλαβαίνουν ότι ανοίγουν τους  ασκούς του Αιόλου για έναν τόσο ανομοιογενή κλάδο όπως ο δικός μας.   

Για τις "καταγγελίες" που αναφέρεις εγώ παρέθεσα τα στοιχεία μου.  Αυτός που αναγνώρισε τον ευατό του  θεώρησε καλό να μην απαντήσει, να ανοίξει ένα άλλο post, να βάλει τους δικούς του όρους και να περιμένει "ερωτήσεις" .  Δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι του ούτε να κάνω τον εισαγγελέα ας τα βρει με τη δική του ένωση.

Σχετικά με τη δική σου θέση σε καταλαβαίνω απόλυτα και εσένα και τους 600.000 άνεργους του ιδιωτικού τομέα.  Η ανεργία  είναι  ίσως η πιο σκληρή μορφή κοινωνικού αποκλεισμού και τη ζω σε κοντινούς μου ανθρώπους.  Δεν έχω τη δυνατότητα να δημιουργήσω θέσεις  ΠΕ19-20 αν και παλέψαμε (και προσωπικά και σαν ένωση) να υπάρχουν τα μαθήματα μας στο Λύκειο και στο Δημοτικό.  Τώρα έρχονται μερικοί όψιμοι επαναστάτες και λένε γιατί "τόσες ώρες και όχι παραπάνω" ξεχνάνε βέβαια ότι τότε το διακύβευμα ήταν  αν θα υπάρχουμε σα κλάδος στο Λύκειο.

Άρχισαν να γίνονται  προσλήψεις αναπληρωτών αλλά η δική μου πρόβλεψη για τον κλάδο μας φέτος (τουλάχιστον στην Αττική) είναι απογοητευτική.  Ελπίζω του χρόνου που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα πληροφορικής στη Β Λυκείου τα πράγματα να βελτιωθούν (με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξουν καινούργιες συγχωνεύσεις σχολείων και θα υπάρξει αύξηση των Δημοτικών σχολείων που λειτουργούν με αναμορφωμένο πρόγραμμα).  Ο γραμματέας της ΠΕΚΑΠ σου απάντησε ότι θα προσπαθήσουμε να μάθουμε τι ακριβώς θα γίνει.

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 15 Οκτ 2011, 01:43:00 ΠΜ
nk
Προτείνω να "καρφώσεις" το ποιός είμαι μπας και έχουμε απαντήσεις.
Μπορείς  να το κάνεις και με κουκούλα αφού ούτε και εσύ έχεις δηλώσει το όνομά σου. 

Καλά νομίζεις ότι σε πιστεύει κανένας που λες ότι θέλεις απαντήσεις ?! Ακόμα εσένα περιμένουνε στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4211.0 !!

Το γελοίον του θέματος είναι ότι με κατηγορείς ότι φοράω και κουκούλα ενώ εσύ λειτουργείς ακριβώς σαν να φοράς κουκούλα αφού απευθύνεις κατηγορίες χωρίς να έχεις το θάρος να το κάνεις επώνυμα ! Δηλαδή "φωνάζει ο κλέφτης" που λέει και ο σοφός λαός.

Αν ήθελες να μάθεις το όνομά μου δεν είχες παρά να ρωτήσεις (στο τέλος του μηνύματος μπορείς να το διαβάσεις).

Παράθεση
Είναι πάντως ανησυχητικό μετά τον διαχωρισμό των εκπαιδευτικών σε διάφορα είδη  (κατώτερα και ανώτερα)  του Crazy_Waters  τώρα να εκφράζονται απόψεις ότι ούτε (καν) στο στέκι είμαστε ίσοι.  Μπορείτε να προτείνετε στον Άλκη να βάζει ένα σημάδι στους μη καθαρόαιμους εγγεγραμμένους ώστε να τους αποφεύγουν οι καθαρόαιμοι.  Ορισμένοι παλαιότερα για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιούσαν κίτρινα αστέρια για να σημαδέψουν κάποιο διαφορετικό είδος ανθρώπου (κατα την άποψή τους).

Ενδιαφέρουσες απόψεις έχουν μέλη της ΕΠΕ ας τις κρίνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Τέλος οι απόψεις που εκφράζω εδώ στιο στέκι είναι του Vangelis o οποίος είναι εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ19 και ιδρυτικό μέλος της ΠΕΚΑΠ τίποτα άλλο.

Το στέκι γιατί το μπλέκεις ? Ποιος μίλησε για ισότητα ή ανισότητα στο στέκι ?

Αφού λοιπόν είμαστε όλοι ίδιοι (με πτυχίο και χωρίς) τότε προφανώς όταν πας στο Υπουργείο και μιλάς με τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ δεν σε πειράζει που τα μαθήματα Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ (σύμφωνα με τις αναθέσεις) τα διδάσκει οποιοσδήποτε έχει πιστοποίηση ή μεταπτυχιακό ή Διδακτορικό στην Πληροφορική ! Επίσης δεν έχεις πρόβλημα αν στα μαθήματα του Γυμνασίου και του Δημοτικού αύριο-μεθαύριο μπορεί να διδάξει όποιος έχει "παρόμοια προσόντα" ! Τέλος δεν έχεις πρόβλημα που κάποιοι έχουν με 1 πτυχίο 2 ειδικότητες !!
Περίεργη ισότητα είναι αυτή  :o !

Τελικά δεν έχω καταλάβει ποιον εκπροσωπείς, τους συναδέλφους Καθηγητές Πληροφορικής ή οποιονδήποτε βαπτίσει το Υπουργείο Καθηγητή Πληροφορικής ? Στην δεύτερη περίπτωση προφανώς και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ κανένας διορισμός Καθηγητών Πληροφορικής ιδιαίτερα όταν μία ένωση έχει στο ΔΣ της μέλη που εκπροσωπούν περισσότερο τις αποφάσεις του Υπουργείου παρά το ότι ισχύει για όλους τους άλλους Κλάδους και φυσικά και για την ΟΛΜΕ !

Για να δώσω ένα απλό παράδειγμα, πέρα από αυτά που έδωσα παραπάνω και αποδεικνύουν το έλλειμμα εκπροσώπησης, ώστε όλοι να καταλάβουν τι λες, σου λέω το εξής:
Αν ένας εκπρόσωπος στο ΔΣ της ένωσης Φυσικών έλεγε ανάλογα πράγματα (σε σχέση με Καθηγητές Φυσικής χωρίς πτυχίο Φυσικής) θα τον έπαιρναν με τα γιαούρτια αν όχι με τις πέτρες !!! Φυσικά αυτοί αποκλείεται να εκλέγαν κάποιον τέτοιον αλλά αυτό είναι μια άλλη θλιβερή ιστορία που έχει (ή μήπως δεν έχει) να κάνει και με την ίδρυση της ΠΕΚΑΠ !!

Αλλά σύμφωνα με τις απόψεις σου η ένωση Φυσικών, Μαθηματικών και φυσικά η ΟΛΜΕ πρέπει να είναι φασίστες (τα κίτρινα αστεράκια που ανέφερες) αφού θεωρούν ότι πχ φυσική μπορεί να διδάσκουν μόνο οι έχοντες πτυχίο Φυσικής !
Ενώ εσύ είσαι ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΗΣ, περάστε όλοι μπορείτε να διδάξετε Πληροφορική !

Όσον αφορά αυτά που απαντάς στον/στην χρήστη stefania είναι αστείο και μόνο ότι μπαίνεις στη διαδικασία να κρίνεις ότι είναι πολύ διαφορετικά τα τμήματα πληροφορικής ενώ θεωρείς ίδιους όσους έχουν διοριστεί ως καθηγητές πληροφορικής ανεξάρτητα αν έχουν ή όχι πτυχίο πληροφορικής !!!
Μάλιστα η αναφορά σου και μόνο στο "...(φυσικά έχουμε διαφορετικές ανάγκες επιμόρφωσης)..." επιβεβαιώνει ακριβώς όσα έχω γράψει μέχρι τώρα, δηλαδή είσαι απόλυτα σύμφωνος με τις αποφάσεις του υπουργείου για το οποίο οποιοσδήποτε μπορεί να διδάξει πληροφορική αρκεί να κάνει κάποια επιμόρφωση !!

Προφανώς κανένας δεν είναι ανώτερος ή κατώτερος, κανένας δεν μίλησε για απολύσεις ή διώξεις, κανένας δεν μίλησε για ισότητα ή ανισότητα στο στέκι, και πρέπει επιτέλους να σταματήσεις να παραφράζεις ότι γράφεται από τους συνομιλητές ! Αναφερόμαστε στο απλό και αυτονόητο για όλους τους άλλους κλάδους και συνολικά για τους Εκπαιδευτικούς, ότι σε κάθε κλάδο απαιτείται το βασικό πτυχίο για να διδάξεις τα μαθήματά του! Αν αυτό δεν επικρατήσει προς τα έξω, ανεξάρτητα αν μεταταχθούν ή όχι οι καθηγητές ΠΕ19-20 χωρίς πτυχίο, η Πληροφορική Παιδεία οδεύει σε πλήρη λεηλασία !

Νίκος Κατσάλης
Καθηγητής ΠΕ19

odysseas

ΠαράθεσηΜε την εγγραφή σας στο φόρουμ, συμφωνείτε ότι δε θα χρησιμοποιήσετε υλικό ή κείμενο στις δημοσιεύσεις σας το οποίο είναι αναληθές, δυσφημιστικό, συκοφαντικό, ανακριβές, υβριστικό, αγενές, που να προκαλεί μίσος, πρόστυχο, βλάσφημο, που να απειλεί ή να παραβιάζει την ιδιωτική σφαίρα ενός άλλου μέλους, ή να έρχεται σε αντίθεση με κάποιον ελληνικό η διεθνή νόμο.

spantoulis

Αιτήσεις για το Project (sos)
Αυτό το είδατε πριν αρχίσετε τη φαγωμάρα?
Για τα project  έχει να πει κανείς κάτι?
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

Vangelis

Συνάδελφε Νίκο λυπάμαι άλλα έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένων.
Αν κάποιος δηλώνει ότι δεν διαχωρίζει επαγγελματικά ανδρες και γυναίκες εσύ καταλαβάινεις ότι γυναίκες και άνδρες είναι ίδιοι.

Δεν θα επανέλθω εδώ αν θέλεις στείλε pm

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 16 Οκτ 2011, 05:16:01 ΜΜ
Συνάδελφε Νίκο λυπάμαι άλλα έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένων.
Αν κάποιος δηλώνει ότι δεν διαχωρίζει επαγγελματικά ανδρες και γυναίκες εσύ καταλαβάινεις ότι γυναίκες και άνδρες είναι ίδιοι.

Δεν θα επανέλθω εδώ αν θέλεις στείλε pm
Διαρκώς παραφράζεις αυτά που γράφω, και εγώ στα Επαγγελματικά αναφέρομαι και λέω ότι αν δεν διαχωρίζεις επαγγελματικά τους πτυχιούχους με τους μή πτυχιούχους τότε το αποτέλεσμα είναι να αποδέχεσαι και όλα αυτά που έγραψα:

Παράθεση από: nk στις 15 Οκτ 2011, 05:33:02 ΜΜ
....
Αφού λοιπόν είμαστε όλοι ίδιοι (με πτυχίο και χωρίς) τότε προφανώς όταν πας στο Υπουργείο και μιλάς με τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ δεν σε πειράζει που τα μαθήματα Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ (σύμφωνα με τις αναθέσεις) τα διδάσκει οποιοσδήποτε έχει πιστοποίηση ή μεταπτυχιακό ή Διδακτορικό στην Πληροφορική ! Επίσης δεν έχεις πρόβλημα αν στα μαθήματα του Γυμνασίου και του Δημοτικού αύριο-μεθαύριο μπορεί να διδάξει όποιος έχει "παρόμοια προσόντα" ! Τέλος δεν έχεις πρόβλημα που κάποιοι έχουν με 1 πτυχίο 2 ειδικότητες !!
Περίεργη ισότητα είναι αυτή  :o !

Τελικά δεν έχω καταλάβει ποιον εκπροσωπείς, τους συναδέλφους Καθηγητές Πληροφορικής ή οποιονδήποτε βαπτίσει το Υπουργείο Καθηγητή Πληροφορικής ? Στην δεύτερη περίπτωση προφανώς και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ κανένας διορισμός Καθηγητών Πληροφορικής ιδιαίτερα όταν μία ένωση έχει στο ΔΣ της μέλη που εκπροσωπούν περισσότερο τις αποφάσεις του Υπουργείου παρά το ότι ισχύει για όλους τους άλλους Κλάδους και φυσικά και για την ΟΛΜΕ !
.......

Λέω λοιπόν ότι αφού υποστηρίζεις ότι "...είμαστε όλοι ίδιοι (με πτυχίο και χωρίς) ..." αναφερόμενος φυσικά στα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ !!

Πλάκα μου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις που αναφέρομαι ? Γιατί συζητάμε τόσες ημέρες για το αν είμαστε ίδιοι νοητικά, ψυχικά και βιολογικά !?!?!?! Συνέχεια αλλάζεις συζήτηση για να αποφύγεις να απαντήσεις !!

Εγώ δεν καταλαβαίνω ή εσύ ΚΑΝΕΙΣ ότι δεν καταλαβαίνεις ?
Την επόμενη φορά να γράψεις και το όνομά σου αλλιώς να μην γράφεις για ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ, ΚΑΡΦΩΜΑΤΑ κλπ στα μηνύματά σου !

Νίκος Κατσάλης
Καθηγητής ΠΕ19

Vangelis

Τα μαθήματα κατανόησης κειμένων χρεώνονται

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 16 Οκτ 2011, 11:43:29 ΜΜ
Τα μαθήματα κατανόησης κειμένων χρεώνονται

Πραγματικά λυπάμαι γιατί όσα πίστευα απλώς επιβεβαιώνονται ...

Οι υπεκφυγές για να μην δώσεις απαντήσεις, οι κατηγορίες-λασπολογία και η εμμονή στην ανωνυμία δεν ταιριάζει:
Ούτε σε κάποιον που λέει ότι είναι Καθηγητής
Ούτε σε κάποιον που εκπροσωπεί Καθηγητές και Επιστήμονες
Ούτε σε κάποιον που γράφει "... ακούτε και κανένα Μεγαλύτερο ..."

Μάλλον έχεις επιλέξει να εκπροσωπήσεις επάξια το τρέχον συνδικαλιστικό-πολιτικό σύστημα .... Έτσι δικαιολογείται και η φθίνουσα πορεία της Πληροφορικής Παιδείας ...

Νίκος Κατσάλης
Καθηγητής ΠΕ19

Vangelis

Και τα μαθήματα λογικής σκέψης χρεώνονται


Keep Growing

Οριζοντιοποίηση, ολέ!

Το δόγμα για το λαό.
Όλοι για όλα και όλα για τίποτα.

Το δόγμα για τους λίγους.
Όλα για μας και τίποτα για όλους (εκτός από μας).


...και στο βάθος, ...θυμάρι.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

από τη μια ακούγεται "δίκαιο"

από την άλλη φοβάμαι ότι απλά θα ανατίθεται σε όποιον του περισσεύουν ώρες.... δυστυχώς συνδυάζουμε τα μειονεκτήματα των καταστάσεων και όχι τα πλεονεκτήματα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

P.Tsiotakis

Παράθεση από: poursali στις 25 Οκτ 2011, 09:37:08 ΜΜ
από την άλλη φοβάμαι ότι απλά θα ανατίθεται σε όποιον του περισσεύουν ώρες.... δυστυχώς συνδυάζουμε τα μειονεκτήματα των καταστάσεων και όχι τα πλεονεκτήματα

Πολυ απλά θα καταλάβουν σύντομα ότι ο καλύτερος σχεδιασμός στα χαρτιά στην πράξη αλλάζει. Θα περίμενε κανεις όμως πλέον να έχει γίνει αντιληπτό ότι για να σχεδιασεις σωστά οτιδήποτε πρέπει να έχεις επίγνωση της πραγματικής κατάστασης αλλα και του τι μπορείς να αλλάξεις και σε ποιο χρονικό ορίζοντα

Keep Growing

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 25 Οκτ 2011, 10:39:02 ΜΜ
Πολυ απλά θα καταλάβουν σύντομα ότι ο καλύτερος σχεδιασμός στα χαρτιά στην πράξη αλλάζει. Θα περίμενε κανεις όμως πλέον να έχει γίνει αντιληπτό ότι για να σχεδιασεις σωστά οτιδήποτε πρέπει να έχεις επίγνωση της πραγματικής κατάστασης αλλα και του τι μπορείς να αλλάξεις και σε ποιο χρονικό ορίζοντα

... για να μπορέσει  να καταλάβει κάτι κάποιος, θα πρέπει να είναι ελεύθερος να σχεδιάζει και ελεύθερος να κρίνει τα αποτελέσματα της σχεδίασης.
Το παραμύθι με τη Σταχτοπούτα το γνωρίζουμε όλοι μας. Είναι δυνατόν, να παντρευτεί τον πρίγκηπα, αυτή που ματώνει το πόδι της για  να ταιριάζει στο γοβάκι;

...είμαι αισιόδοξος, ότι κάποτε θα βρεθεί η Σταχτοπούτα, ...αλλά θέλει ψάξιμο...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

jfk1976

Παράθεση από: jfk1976 στις 06 Οκτ 2011, 09:00:28 ΜΜ
Εγώ πάντως είδα ότι στη συνέλευση ο κ. Λούβρης και ο κ. Κανίδης υποστήριζαν την άποψη ότι δεν πρέπει να πάμε κόντρα στο υπουργείο και να δεχτούμε να συζητήσουμε την πρόταση της μετατροπή μας σε τεχνικούς. Δε μου έδιναν την εντύπωση ότι θέλουμε να πάμε σε πόλεμο με το Υπουργείο εφόσον το τελευταίο είχε τη πρόθεση να καταργήσει την Πληροφορική από το Λύκειο...Δε θέλω να υποψιαστώ ότι προωθούσαν την πρόταση του υπουργείου, θα ήθελα να πιστεύω ότι ήταν απλά ανεπαρκείς στο συνδικαλιστικό τους ρόλο και ευτυχώς που δεν εισακούστηκαν από τη Γενική συνέλευση..


Ο κ. Κουνάδης δεν μου έδωσε αυτήν την εντύπωση...

Τώρα η ΠΕΚΑΠ πιστεύω πως πρέπει να υποστηρίξει την πρόταση της ΕΠΕ για εθελοντική μετάταξη των καθηγητών Πληροφορικής που δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής στον κλάδο τους και την 1η ανάθεση σε αυτούς στα μαθήματα του βασικού της πτυχίου...

P.Tsiotakis

Για το θέμα της τεχνικής στήριξης κάποτε η ΠΕΚΑΠ και ο τομέας παιδείας της ΕΠΕ
θα πρέπει να ρωτήσουν τους περίπου 7.500 εκπαιδευτικούς πληροφορικής για το τι πιστεύουν ότι πρέπει να γίνει.

Vangelis

jfk1876
Η παραπληροφόρηση θέσεων μελών του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ έχει και κάποιο όριο.

Συμφωνω απόλυτα με τον Παναγιώτη την απόφαση πρέπει να την παρουν οι συνάδελφοι (και μάλιστα ο καθένας για τον ευατό του) και όχι οποιαδήποτε ένωση.
Στο κάτω-κάτω ο κάθε συνάδελφος ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του από το κάθε μέλος  ΔΣ μιας ένωσης.   

Για να το συζητήσουμε άνοιξα ένα σχετικό θέμα.

jfk1976

Παράθεση από: Vangelis στις 18 Νοε 2011, 11:36:27 ΜΜ
jfk1876
Η παραπληροφόρηση θέσεων μελών του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ έχει και κάποιο όριο.

Συμφωνω απόλυτα με τον Παναγιώτη την απόφαση πρέπει να την παρουν οι συνάδελφοι (και μάλιστα ο καθένας για τον ευατό του) και όχι οποιαδήποτε ένωση.
Στο κάτω-κάτω ο κάθε συνάδελφος ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του από το κάθε μέλος  ΔΣ μιας ένωσης.   

Για να το συζητήσουμε άνοιξα ένα σχετικό θέμα.

Συνάδελφε Vangelis είπα την γνώμη μου για το πως είδα τη συνέλευση και πως μου φάνηκε οι θέσεις κάποιων μελων του ΔΣ. Δεν έκανα καμιά παραπαπληροφόρηση. Αν κρίνεις ότι η εντύπωση που αποκόμισα είναι εσφαλμένη έχεις κάθε δικαίωμα γιατί έχουμε δημοκρατία και ο καθένας μπορεί λέει την άποψή του.:)
Επίσης ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του...Και κάθε μέλος οποιουδήποτε ΔΣ πρέπει να κρίνεται γιατί έχει θέση ευθύνης..