Δημοτικό > Γενικά

Δυσκολίες - Προβλήματα στη Διδασκαλία των Τ.Π.Ε. στα 800 Ολοήμερα με Ε.Α.Ε.Π.

(1/17) > >>

tom:
Εδώ συζητάμε για δυσκολίες και προβλήματα στη διδασκαλία των Τ.Π.Ε. ...

atogia:
Νομιζω οτι εδω εχουμε αρχισει να γραφουμε ποιοι εχουμε εργαστηρι πληροφορικης στα 800 πιλοτικα δημοτικα.
Διοτι εγω και αλλοι συναδελφοι που εχω δεν εχουμε δει ουτε εναν η/υ στα δημοτικα που μας στειλαν
.
Το μονο που καταφερνουμε να κανουμε ειναι να τους βαζουμε να ζωγραφιζουν....... οθονες , ποντικια εκτυπωτες κλπ.

atogia:
Θα ξαναθεσω τα ερωτηματα μου εδω λοιπον

Ποσο θα τα βαλουμε να ζωγραφιζουμε ακομα???
Θα ερθουν λενε 10 φορητοι ....

Εχει σκεφτει κανεις με ποια ασφαλεια και ποιανου ευθυνη θα μετακινουνται αυτοι οι φορητοι απο ταξη σε ταξη 

Εχει σκεφτει κανεις με ποια ασφαλεια  θα επικοινωνουν αυτοι οι φορητοι με ασυρματο δικτυο (επιπλεον τα συρματα δικτυα εχουν ακτινοβολια)?

Εχει σκεφτει κανεις με ποιoυς κανονες εργονομιας θα χρησιμοποιθουν οι φορητοι απο μικρους μαθητες (ηλικιας 6-12)

Εχει σκεφτει κανεις οτι στο δημοτικα υπαρχουν παιδια με ιδιατερες μαθησιακες δυσκολιες.Σε μια εβδομαδα στην πρωτοβαθμια αντιπμετωσα παιδια με αυτισμο και υψηλη εφυια , με επιληψια, με προβληματα ορασης , υπερκινητικα .
Υπαρχει καποια προβλεψη για το πως αυτα τα παιδια θα μπορεσουν να χρησιμοποιησουν τα περιφημα 10 φορητους

Εχει σκεφτει κανεις πως εφαρμοζεται η ρομποτικη σε παιδακια δημοτικου με 10 φορητους υπολογιστές....

orchid:
Υπάρχει άραγε η σκέψη κάάάάποια στιγμή να βγει κάποιο σχολικό εγχειρίδιο, αν όχι για τους μαθητές, τουλάχιστον για τον εκπαιδευτικό για να έχουμε έναν μπούσουλα; Πιστεύω ότι τα 800 πιλοτικά θα είναι 800 διαφορετικά πιλοτικά προγράμματα! Καλή μας πτήση!

ed:
Συνάδελφοι μοιράζομαι και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς και την ίδια απογοήτευση με εσάς. Ενα από τα μεγαλύτερα προβλήματα μου είναι και ο μεγάλος αριθμός σε κάποιες τάξεις (27 παιδιά) Στα λύκεια από ένα αριθμό μαθητών μπαίνει και δεύτερος καθηγητής. Μου είναι πολύ δύσκολο να κρατήσω τον έλεγχο και την τάξη στο εργαστήριο.

Το πρόγραμμα των 800 πιλοτικών ξεκίνησε χωρίς υποδομές, βιβλίο, ουσιαστικές και ρεαλιστικές οδηγίες για το πως να κινηθούμε.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση