ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ PC (TRIUMPH OF THE NERDS)

Ξεκίνησε από za√‘ag, 06 Μαΐου 2012, 01:32:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag



ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ 1996 ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΤ-2 (Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΝΕΤ)

ΤΙΤΛΟΣ: TRIUMPH OF THE NERDS (Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΩΝ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΟ-ΣΠΑΣΙΚΛΩΝ)


ΤΟ  ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΗ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ – PERSONAL COMPUTERS (PCs).
ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΟΥ  ΑΞΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ «ΤΥΧΑΙΑ» ( ;; ) ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ  ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΥΣ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ  ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ.
ΚΑΘΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ (ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΥΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ):
Bill  Gates, Steve Balmer, Paul Allen, Steve Wozniak, Steve Jobs, Tim Patersson, Bob Frankston, Dan Briclin, Gary Kildal, Lary Elisson, ΚΛΠ  ...

ΣΤΟ 1ο ΜΕΡΟΣ:
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΟ-ΣΠΑΣΙΚΛΕΣ (NERDS), ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ  ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΤΑ ΓΚΑΡΑΖ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΤΟΥΣ.

ΣΤΟ 2ο ΜΕΡΟΣ:
ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ  ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η MICROSOFT ΝΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕΙ  ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ MS-DOS ΓΙΑ ΤΗΝ I.B.M ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ APPLE ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΔΙΚΟ  ΤΗΣ ΔΡΟΜΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ΣΤΟ 3ο ΜΕΡΟΣ:

ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ  ΣΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (GUI).  ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ WINDOWS 95 (ΤΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ 1996), ΣΤΟ  ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΟΥ MACINTOSH ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ  ΤΗΣ XEROX (!!!)



ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΤΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ


ΤΟ  ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο Robert X. Cringely (ΚΑΙ  ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ «The Rise of Accidental Empires»)

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ: Oregon Public Broadcasting ΓΙΑ ΤΟ Channel 4 and PBS (C) Channel Four Television Corporation.

ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΕΔΩ: http://en.wikipedia.org/wiki/Triumph_of_the_Nerds

ΤΟ  ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟΤΕ (1996) ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΑ (ΕΛΕΙΠΑ ΜΑΛΙΣΤΑ  ΣΤΟ 3ο ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ) ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ, ΛΕΙΠΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.  ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΑ  ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ :)  )
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΧΤΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ «ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΕΣ» ΤΗΣ MICROSOFT KAI TΗΣ APPLE.

ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΔΩ (διάρκεια 2ω 31λ):

http://www.youtube.com/watch?v=6jK4dBrAmzU

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dora

Μου άρεσε παααααααρα πολύ. Μπράβο!!! και Ευχαριστώ!!!! :)

za√‘ag

Να σαι καλά ... Το έχω δείξει και στους μαθητές μου ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

evry

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ταινία για όσους δεν την έχουν υπόψιν τους είναι η παρακάτω

http://en.wikipedia.org/wiki/Pirates_of_Silicon_Valley

η οποία θεωρείται αρκετά αντικειμενική όσον αφορά και την ιστορία του Bill Gates και του Steven Jobs.
Κορυφαία στιγμή της ταινίας κατά τη γνώμη μου είναι όταν ο Steven Jobs ανακαλύπτει ότι ο Gates πουλάει τα windows τα οποία έχει αντιγράψει από το λειτουργικό του Mac
και του τα χώνει οπότε ο Bill Gates του απαντά κάτι του στυλ "Τι θέλεις τώρα αφού και εσύ τα έκλεψες από τη Xerox"

Μια ταινία που δείχνει την πραγματικότητα. η οποία είναι πως σπάνια αυτός που έχει την πρωτότυπη ιδέα είναι και αυτός που θα πάρει και τη δόξα ή τα χρήματα.
Πραγματικά αξίζει να τη δει κάποιος για να απομυθοποιήσει κάποια άτομα που κάποιοι θεωρούν πρωτοπόρους της πληροφορικής και τα βάζουν δίπλα στον dijkstra ή τον dennis richie.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μπράβο βρε Βαγγέλη... το είδα και στη δημοσίευσή σου στο edmodo.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

ozorgnax

Μήπως υπάρχει το ντοκιμαντέρ με ελληνικούς υπότιτλους; Το αρχικό λινκ στο youtube δυστυχώς δεν λειτουργεί πλέον. Είναι εξαιρετικό ντοκιμαντέρ και θέλω να το δείξω στην τάξη αλλά χωρίς ελληνικούς υπότιτλους φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβουν τίποτα...

za√‘ag

Το youtube μου το κατέβασε λόγω παραβίασης πν. δικαιωμάτων (βίντεο σποτ της Apple).
Το έχω βέβαια αλλά όχι σε κάποιο cloud ... το μέγεθος του είναι πανω απο 500 ΜΒ .... Αν το ανεβάσω σε drive θα ενημερώσω ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ozorgnax

Ευχαριστώ για την απάντηση... Αν κάποια στιγμή το ανεβάσεις, ενδιαφέρομαι πολύ γιατί το θεωρώ εξαιρετικό... Ξεκίνησα να βάζω εγώ ελληνικούς υπότιτλους από μόνος μου αλλά κάπου στο 25ο λεπτό κλάταρα  ;D Πολύ βρώμικη δουλειά ο υποτιτλισμός!

za√‘ag

Το ανέβασα εδώ:

http://bit.do/comp-nerds-grsubs


Δεν ξέρω πόσο καιρό θα το αφήσω .... πάρτο κι ενημέρωσέ με ....

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ozorgnax


za√‘ag

Είδα ότι το βλέπουν αρκετοί ... οπότε θα το αφήσω αρκετό καιρό ακόμα :)

Παράθεση από: ozorgnax στις 11 Νοε 2017, 12:20:35 ΜΜ
Ευχαριστώ για την απάντηση... Αν κάποια στιγμή το ανεβάσεις, ενδιαφέρομαι πολύ γιατί το θεωρώ εξαιρετικό... Ξεκίνησα να βάζω εγώ ελληνικούς υπότιτλους από μόνος μου αλλά κάπου στο 25ο λεπτό κλάταρα  ;D Πολύ βρώμικη δουλειά ο υποτιτλισμός!

Μιας και καταπιάνεσαι ... μπορείς να κάνεις τους υπότιτλους στο τελευταίο 5-λεπτο (περίπου);
Είναι ένωση από άλλο βίντεο (από το youtube) μιας και δεν το είχα γράψει τότε στη βιντεοκασέτα (η ΕΡΤ είχε αλλάξει την ώρα προβολής του)

Αν το κάνεις ανέβασε το .srt εδώ .... Ας το κάνουμε καλύτερο :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ozorgnax

Η αλήθεια είναι ότι ξανάπιασα τους υπότιτλους γιατί έχω βρει το βίντεο με πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας και θέλω να τους έχω σε ξεχωριστό srt αρχειο.. Όμως με βοηθάει πολύ το δικό σου στον υποτιτλισμό. Πιστεύω σε καμιά δεκαριά μέρες να έχω τελειώσει το πρώτο μέρος

za√‘ag

Να υποθέσω ότι θα φτιάξεις όλο το βίντεο με καλύτερη ποιότητα και υπότιτλους;

Μακάρι ... θα σου πάρει όμως πολύ χρόνο .... Σε αναμονή λοιπόν :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ozorgnax

Έτοιμο το 1ο μέρος! Έκανα προσπάθεια να είναι οι υπότιτλοι όσο πιο σύντομοι γίνεται για να μην μπερδεύονται οι μαθητές με περιττές πληροφορίες και διόρθωσα αρκετά λάθη που υπήρχαν στους αρχικούς υπότιτλους (της ΕΡΤ). Οποιαδήποτε παρατήρηση καλοδεχούμενη. Το αρχείο (ζιπαρισμένο avi και srt) βρίσκεται εδώ: https://ufile.io/yniof και θα μείνει για 30 μέρες.