"Τοπική" Τεχνητή Νοημοσύνη;...

Ξεκίνησε από mandarinos, Σήμερα στις 10:40:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

...Και μάλιστα ανοιχτού κώδικα; Πολύ ενδιαφέρον!!!

Το συγκεκριμένο άρθρο (μαζί με τις παραπομπές γιά downloading) βρίσκεται εδώ, ως σελίδα σ' ένα από τα αγαπημένα μου ιστολόγια.

Βέβαια, το LM Studio βρίσκεται σε προέκδοση (0.2 beta, λέει), όπως και το TextGen UI βλέπω ότι χρησιμοποιεί modules, που επίσης βρίσκονται σε προέκδοση. Αλλά δεν τρέχει τίποτε, διότι και το Stellarium, γιά παράδειγμα, βρίσκεται σε προέκδοση (0.20.4), αλλά δουλεύει μιά χαρά.

Η όλη ιδέα μου αρέσει, αν και είναι γιά προχωρημένους τόσο σε εγκαταστάσεις σε Linux από text screen, όσο και -ταυτόχρονα- ήδη κάπως σχετικούς με ΤΝ. Δυστυχώς, δεν ξέρω αν "κάθεται" στους σχολικούς servers που έχουμε...

...Και φοβάμαι πως όχι. Έστω, όχι ακόμη. Αν φτηνήνουν οι κάρτες γραφικών, που αναφέρει το άρθρο, κι από πχ 300 ευρώ φτάσουν τα 100, δηλαδή σε 2-3 χρόνια, τότε ένα σχολείο μάλλον θα σκεφτεί πιό εύκολα να αγοράσει τέτοιο hardware. Αλλά, θα μου πείς, εδώ δίνουν λεφτά γιά ρομποτάκια, με βασικό κόστος module >400 ευρώ. Γιατί να μή δώσουν ένα αντίστοιχο πόσο γιά τέτοια εφαρμογή; (Όσοι το διαθέτουν.)

Ίσως φαίνεται πολύ τραβηγμένη η ιδέα (γιά τώρα), αλλά πιστεύω ότι αρκετοί συνάδελφοι θα τη βρούν ενδιαφέρουσα, καθώς και αρκετοί (καλοί) μαθητές Λυκείου, που ήδη διάλεξαν τον κλάδο.