Samba client Ubuntu σε server Ubuntu

Ξεκίνησε από falexakos, 04 Φεβ 2021, 09:38:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Καλημέρα περνάω κατευθείαν στο ψητό:

Έχω την εξής γραμμή στο /etc/fstab του Η/Υ που χρησιμοποιώ εγώ στο ΠΛΗΝΕΤ:
//UBUSRV/NewCompany /mnt/company cifs user=o_admin,pass=to_sosto_password, vers=1.0

Ένα ping UBUSRV απαντά πως όλα καλά. Και πράγματι, ως τώρα δούλευα μια χαρά στον δίσκο του UBUSRV (Ubuntu 12.04 , 32-bits).
Το κομμάτι που μας ενδιαφέρει στο /etc/samba/smb.conf έχει ως εξής:
[NewCompany]
    path = /media/NewCompany
    writeable = yes
;   browseable = yes
;   guest ok = yes

Από μηχανήματα (και το δικό μου) που εκκινούν με Windows Xp, 7, 10 (32 και 64 bits) όλα μια χαρά. "Βλέπουν" το share NewCompany ως RW.
Από το Ubuntu 20.04, 64-bits η sudo mount -av χτυπάει:
mount.cifs kernel mount options: ip=10.181.254.89,unc=\\UBUSRV\NewCompany,vers=1.0,user=o_admin,pass=********
mount error(13): Permission denied
Και με το dmesg βλέπω:
CIFS: Attempting to mount //UBUSRV/NewCompany
Status code returned 0xc000006d NT_STATUS_LOGON_FAILURE
CIFS VFS: \\UBUSRV Send error in SessSetup = -13
CIFS VFS: cifs_mount failed w/return code = -13


Μέχρι πριν κάμποσο καιρό, δούλευε ρολόϊ. Το mount γινόταν.
Ιδέες;
Ευχαριστώ,

Φώτης





falexakos

Ωωωχ. Αυτό έπρεπε να το έχω ανοίξει στο topic Linux. Συγγνώμη.

ioakyriazis

Εγώ στο /etc/fstab εχω κάτι τέτοιο
//netword-device/shared-folder			  /media/mount-point	  cifs	  username=αυτό-που-έχω-στο-linux,password=το-σωστό,iocharset=utf8,file_mode=0777,dir_mode=0777


Μόνο αυτό. Ούτε smb.conf, ούτε τίποτε άλλο. Εννοείται ότι έχω εγκαταστήσει και cifs-utils για να μπορώ να κάνω mount τον δικτυακό πόρο.
Δώσε σημασία στις τελευταίες παραμέτρους. Νομίζω αυτές είναι που θα σου λύσουν το πρόβλημα.

iocharset=utf8,file_mode=0777,dir_mode=0777

falexakos

Χμμ. Μα μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε και από Ubuntu client, ενώ από Windows client λειτουργεί πάντα. Οι δυο τελευταίες παράμετροι έχουν να κάνουν με τα permissions (rwxrwrwx) (7=111=rwx, 6=110=rw-, 4=100=r-- κλπ.)  που έτσι κι αλλιώς, στο εν λόγω share τα έχω ορθάνοιχτα. Τέλος πάντων, θα το δοκιμάσω και θα σας πω.
Ευχαριστώ.

ΥΓ. Εικάζω ότι έχει να κάνει με το όνομα του τοπικού χρήστη στο Ubuntu που δεν είναι το ίδιο με κανέναν χρήστη δηλωμένο στον file server.  ;)