Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dtsilog

Κανένα επιθετικό ύφος φίλε Laerti. Απλά βλέπω πως άλλος συνάδελφος κοιτάει το Δημοτικό, άλλος είναι στο Γυμνάσιο και λέει μια χαρά είμαστε εμείς, άλλος είναι στο Γενικό Λύκειο και αγωνιά για τη Πληροφορική (που προσωπικά εγώ αν μπει μόνο επιλογής το θεωρώ μεγάλη ήττα), οπότε κι εγώ να κοιτάξω τηγν Πληροφορική στο ΕΠΑ.Λ. μόνο και να τελειώνει η υπόθεση. Ήρεμοι είμαστε, ανήσυχοι δεν είμαστε.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση
Όσο για το Νέο Γενικό Λύκειο, σήμερα στο κεντρικό δελτίο του Mega αναφέρθηκε ρητά ότι θα περιλαμβάνεται η Πληροφορική στα μαθήματα επιλογής. Ίδωμεν ...

http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17632&subid=2&pubid=18232757

dimosthenis77

Οι δημοσιογράφοι του Mega (που εδώ και καιρό εκτελούν χρέη κυβερνητικού εκπροσώπου) αναφέρουν στο παραπάνω βίντεο:
Η Πληροφορική εντάσσεται στο νέο λύκειο, όπως επίσης και η ψηφιακή υποστήριξη των περισσότερων μαθημάτων!!!
Με άλλα λόγια ετοιμαστείτε να καλύψετε την τεχνολογική ανεπάρκεια των συναδέλφων....

dtsilog

Είδα καλά ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου. Μέσα στο βίντεο του MEGA για το νέο Λύκειο μετά το πρώτο λεπτό έχουν βάλει πλάνα από ιδιωτικό φροντιστήριο;
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: dtsilog στις 21 Νοε 2010, 02:15:12 ΜΜ
Είδα καλά ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου. Μέσα στο βίντεο του MEGA για το νέο Λύκειο μετά το πρώτο λεπτό έχουν βάλει πλάνα από ιδιωτικό φροντιστήριο;

Όχι όχι..δεν ειναι από φροντιστήριο

Είναι demo από το νέο λύκειο! :)



dtsilog

Άλλη μια "αναβάθμιση" της εκπαίδευσης προσφορά του νέου Ψηφιακού Σχολείου;

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14911
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)


alex1alex

Πολυ ησυχία παιδια
Κανενα νεο;
Η Πεκαπ τι κανει;
Συνεχιζονται οι επαφες με το υπουργειο;

dtsilog

#624
Οι επίσημες απαντήσεις του υπουργείου παιδείας στις επερωτήσεις των βουλευτών για την κατάργηση της Πληροφορικής στο νέο Γενικό Λύκειο.

Πηγή: http://pekap.posterous.com/34657796

Μήπως τελικά έχουμε μπερδέψει τους 300 της βουλής με τους 300 του Λεωνίδα που θα μας υπερασπιστούν μέχρι τελικής πτώσης;

Η υφυπουργός απαντώντας σε 2 επερωτήσεις βουλευτών επιμένει στο παραμύθι ότι πρόκειται για διαρροές και φήμες από ανώνυμους, ενώ για οικονομία χρόνου έκανε copy-paste τη δεύτερη απάντηση της.

Διαρροές επιτροπών, ανωνύμων και φημών είναι οι επίσημες εξαγγελίες που έκανε στη συνέντευξη της η υπουργός παιδείας στο Silicon Valley; Μίλησε δημόσια για κατάργηση της Πληροφορικής, μετατροπή της σε εργαλείο μόνο για τα άλλα μαθήματα και μετατροπή των καθηγητών ΠΕ19-20 σε κουβερνάντες των υπολοίπων συναδέλφων, δηλαδή για εν μέρει ή ολική κατάργηση του εκπαιδευτικού τους ρόλου στο νέο Γενικό Λύκειο. Τελικά το θράσος δεν έχει όρια, αυτό φωνάζουν τα λόγια της υφυπουργού στην απάντηση της. Αποφασίζουμε και διατάσσουμε και συζητάμε μόνο όταν το πούμε εμείς. Να χαιρόμαστε τη δημοκρατική διαβούλευση των κυβερνώντων και των εκπροσώπων τους, που τελικά το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα απορροφήσουν το ΕΣΠΑ. Ακόμα κι εκεί αντί να επενδύσουν τα χρήματα στους εργαζομένους αναπληρωτές με αξιοπρεπείς συμβάσεις εργασίας, κοιτούν πως να τα μοιράσουν στους προμηθευτές. Το σύνθημα φαίνεται να αλλάζει από "πρώτα ο μαθητής" σε "πρώτα ο προμηθευτής".

Αυτά τα ολίγα για όσους λένε ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή. Υπομονή απέναντι σε εκείνους τους ανθρώπους που τον Αύγουστο λέγαν πως δεν υπάρχουν πολλά κενά στην εκπαίδευση και έκαναν μόνο 2.500 διορισμούς μονίμων, ενώ από τότε μέχρι σήμερα έχουν προσλάβει ως αναπληρωτές ΕΣΠΑ πλήρους και μειωμένου ωραρίου περίπου 1200 συναδέλφους, μόνο από την ειδικότητα της Πληροφορικής.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

ntzios kostas

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σήμερα το πρωί με πιάσανε οι φιλόλογοι στο σχολείο μου και μου κάνανε ερωτήσεις για το τι γίνεται  με την πληροφορική. Αφορμή ήταν μία ενημέρωση που είχαν από το σύμβολό τους για το νέο σύστημα που θα εφαρμοστεί από του χρόνου στη Α λυκείου. Αφού τους είπε ότι οι φιλόλογοι θα πάνε και στην πέμπτη και έκτη δημοτικού, τους ανέφερε για την ειδικότητά μας ότι τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα, αφού θα πάμε και στην πρώτη δημοτικού και θα φίγουμε σίγουρα από την πρώτη Λυκείου.

Δεν ξέρω αν αυτά που τους είπε ο Σύμβουλος τους είναι αλήθεια ή και αυτός κινήθηκε στο αρχικό σχέδιο που βγήκε στην αέρα πριν δύο μήνες, αλλά παρατηρώ τον τελευταίο καιρό μία απόλυτη σιγή στο θέμα μας η οποία αρχίζει να με ανησυχεί ιδιαίτερα.   
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: ntzios kostas στις 02 Δεκ 2010, 09:43:58 ΠΜ
Καλημέρα συνάδελφοι,

Σήμερα το πρωί με πιάσανε οι φιλόλογοι στο σχολείο μου και μου κάνανε ερωτήσεις για το τι γίνεται  με την πληροφορική. Αφορμή ήταν μία ενημέρωση που είχαν από το σύμβολό τους για το νέο σύστημα που θα εφαρμοστεί από του χρόνου στη Α λυκείου. Αφού τους είπε ότι οι φιλόλογοι θα πάνε και στην πέμπτη και έκτη δημοτικού, τους ανέφερε για την ειδικότητά μας ότι τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα, αφού θα πάμε και στην πρώτη δημοτικού και θα φίγουμε σίγουρα από την πρώτη Λυκείου.

Δεν ξέρω αν αυτά που τους είπε ο Σύμβουλος τους είναι αλήθεια ή και αυτός κινήθηκε στο αρχικό σχέδιο που βγήκε στην αέρα πριν δύο μήνες, αλλά παρατηρώ τον τελευταίο καιρό μία απόλυτη σιγή στο θέμα μας η οποία αρχίζει να με ανησυχεί ιδιαίτερα.

Από την πρώτη Λυκείου μόνο ή γενικά από το Λύκειο?

ntzios kostas

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Eri

Ο δικός μας σύμβουλος απο την άλλη, που ηρθε στο σχολείο μου την προηγούμενη βδομάδα και μιλήσαμε πολύ γιαυτο το θέμα που μας καίει μου τα είπε ακόμη χειρότερα!! Δεν μας έχουν ούτε για το δημοτικό. Μόλις γίνει η πιστοποίηση Β επιπέδου στους δασκάλους (δεν ξερω αν θα εχει ολοκληρωθει απο του χρόνου κιόλας) τελείωσαμε και από το δημοτικό!! Στο δημοτικο εξάλλου, το ξέρω πολύ καλά, περνούν από ΠΕΚ και κάποια σεμινάρια οι καθηγητες πληροφορικής (που είναι ως επι το πλείστον αναπληρωτές) και ξέρετε τι τους λένε??? Πως το μάθημα στο δημοτικό δεν είναι πληροφορική αλλά επικουρικό - συμπληρωματικο των άλλων μαθηματων που διδάσκονται τα παιδάκια στο δημοτικό!! Δηλάδη δεν κατάλαβαν τα παιδάκια ένα φυσικό φαινομενο στο μάθημα την φυσικής ;;... Βάλε και δείξε το φαινομενο στον υπολογιστή από κάποιο λογισμικό το οποίο μπορεί να το εξηγει!!

Πλήρης και τέλεια υποβάθμιση!! Αν όλα αυτά ισχύουν απόρω γιατί καθόμαστε!!!;;;; Γιατι δεν οργανώνουν οι ενώσεις πληροφορικής μια πορεία στο υπουργειο;;; Να πάρουμε ξεκάθαρες απάντησεις!! Και να κινηθούμε ανάλογα με στάσεις εργασίας και αρνηση στο να διδάξουμε εμεις και οι σύμβουλοι πληροφορικής τους δασκάλους νεες τεχνολογίες!! Να πάνε να βρούνε καθηγητές αλλου!! Κανενας από μας να μη βοήθησει αυτήν την απαραδεκτη εξέλιξη για το μάθημα της πληροφορικής!!

Τέτοια είναι η προχειρότητα και η ανοργανωσια στο υπουργειο Παιδείας που ακόμη δεν αξιώνονται να απαντήσουν με το τι θα γινει του χρόνου στο Λύκειο!! Στον αερα οι μαθητές, στον αέρα οι καθηγητες!! 

Gnirut

"Το μάθημα στο δημοτικό δεν είναι πληροφορική αλλά επικουρικό - συμπληρωματικο των άλλων μαθηματων που διδάσκονται τα παιδάκια στο δημοτικό!!"

Τα ίδια λέγανε και για το γυμνάσιο/λύκειο σε κάτι φιλολόγους στα ΠΕΚ πρόσφατα...

Τα πράγματα είναι απλά, εκτός από αυτούς που θα συμπληρώνουν ωράριο στα γυμνάσια οι υπόλοιποι ή θα μεταταχθούν ή θα πάνε σπίτια τους. Αυτό τουλάχιστον διαφαίνεται από τα μέχρι τώρα στοιχεία. Ελπίζω να μην βγει αληθινό.