Χάθηκαν τα windows εμφανίστηκε το Ubuntu !

Ξεκίνησε από bakatsel, 20 Νοε 2023, 12:20:53 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bakatsel

Καλημέρα σας. Παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο παρακάτω τεχνικό πρόβλημα.
Σε υπολογιστή που είχε εγκατεστημένο μόνο Ubuntu εγκατέστησα windows 10. Χωρίς να επιδιώξω να έχει dual boot  προέκυψε το εξής : 1η επιλογή: windows 10. 2η επιλογή : δεν θυμάμαι την  φράση νομίζω windows set up κάτι τέτοιο, πάντως παρέπεμπε σε εκ νέου εγκατάσταση των windows..

Μετά από δυο μήνες λειτουργίας με windows 10 ο υπολογιστής δεν ξέρω για ποιο λόγο λειτούργησε με Ubuntu , προφανώς δεν έκανα φορμάτ  στην εγκατάσταση των windows  και ήταν εγκατεστημένο το Ubuntu σε partition στον σκληρό δίσκο. 
Τώρα προσπαθώντας να αποφύγω την εκκίνηση με Ubuntu στο bios εμφανίζεται ως 1η επιλογή εκκίνησης : Ubuntu.   Την οποία αν και διαγράφω και αποθηκεύω την αλλαγή πάλι σε Ubuntu ξεκινά ο υπολογιστής ( και ξανά εμφανίζεται ως 1η επιλογή εκκίνησης: Ubuntu!).
Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει δυνατότητα ή με κάποιες εντολές ίσως μέσα από περιβάλλον ubuntu να επαναφέρω στον υπολογιστή το dual boot και να έχω επιλογή για windows 10 ξανά .  Φυσικά κάποια πρόταση επίλυσης μέσω bios ευπρόσδεκτη! 

gidarakos

Με αυτά που περιγράφεις πρέπει να είσαι σε κατάσταση UEFI/GPT.
Δοκίμασε τις οδηγίες της τεκμηρίωσης: https://ts.sch.gr/wiki/linux/guides/grub/#uefi
Ξεκίνα με το "Προεπιλεγμένος boot loader" και μετά το "Επιδιόρθωση GRUB".
Έτσι θα επιβεβαιώσεις αν είσαι και σε UEFI/GPT.