Ερώτηση

Ξεκίνησε από Πανάγος94, 04 Δεκ 2011, 08:24:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πανάγος94

έχω μία απορία την οποία ίσως θεωρήσετε ηλίθια αλλά τέλος πάντων....πρώτα από όλα θα ήθελα να μου πείτε αν στέκει ένας αλγόριθμος όπως ο παρακάτω:

αλγόριθμος ταδε
αρχη_επαναληψης
Διαβασε α
μεχρις_οτου α > 0
αν α < 0 τοτε
Εμφανισε α
τελος_αν
τελος ταδε

από ότι καταλάβατε αρχικά απαιτεί ο "α" να είναι θετικός και έπειτα έχει μια συνθήκη η οποία πάντα θα είναι ψευδής.
αν στέκει τότε μπορούμε να πούμε ότι ο παραπάνω αλγόρθμος δεν πληρεί το κριτήριο της εξόδου?? ??? ???

eara

Θέμα που βάζεις....
Η απάντηση μου, βασισμένη στην προσωπική μου αποκλειστικά αντίληψη..... για την ερμηνεία του ορισμού του αλγορίθμου είναι ότι .... είναι αλγόριθμος!
Παρόλο που φαίνεται ότι δεν παράγει έξοδο...
Πως το αιτιολογώ τώρα θα μου πεις;
Βάση του ορισμού Αλγόριθμος είναι .... μπλα μπλα ... που αποσκοπεί στην επίλυση ενός προβλήματος!
Η σειρά των εντολών που περιγράφεις τι κάνει στην ουσία, διαβάζει από κάποια είσοδο (π.χ. πληκτρολόγιο, η οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να θεωρηθεί ως είσοδο) κάποιον αριθμό, και σταματάει όταν ως είσοδο δωθεί ένας θετικός αριθμός.
Οπότε αν σταματήσει αυτός ο αλγόριθμος ομαλά, στην ουσία γνωρίζουμε ένα πράγμα...
ότι δόθηκε ως είσοδο ένας θετικός αριθμός (τώρα ποιος ήταν αυτός, ας πούμε ότι δεν μας ενδιαφέρει)....
Αν θεωρήσεις και μόνο αυτό ως πληροφορία νομίζω αρκεί να ικανοποιήσει το κριτήριο εξόδου....
Που αποσκοπεί;
Στο να πάρουμε ως είσοδο έναν θετικό αριθμό, κι ας μην τον χρησιμοποιήσουμε ποτές...
Για πες μου με την σειρά σου έναν άλλο προβληματισμό μου τώρα,
το κριτήριο της περατότητας το ικανοποιεί;;; :)

Πανάγος94

πιστεύω ναι καθώς μπορεί να γίνει η συνθήκη ψευδής και να τελειώσει η επανάληψη...