Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tropheus

Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι το ΠΑ.ΣΟ.Κ. με εκφραστή τον Συμεών Κεδίκογλου  δε θέλει να ικανοποιήσει τα δίκαια αιτήματά μας.

Απομένει να δούμε αν η Ν.Δ. (Κων/νος Αρβανιτόπουλος) έχει αντίθετη άποψη...

Όλοι αυτοί, στο τέλος, ότι και αν κάνουν θα κριθούν από εμάς !!!

noname

Παράθεση από: tonia στις 04 Σεπ 2013, 10:56:00 ΠΜ
Να τους κλείσουμε από φέτος. Διαλύστε την παραπαιδεία.


Με το νέο λύκειο τα φροντιστηριακά μαθήματα θα είναι απαραίτητα και για τις ΤΡΕΙΣ τάξεις του Λυκείου. Επίσης, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Φιλολογικά = 80% των φροντιστηριακών και ιδιαίτερων μαθημάτων.

Αυτά.

Υ.Γ.: Όταν ακούς εκπαιδευτικό να μιλά για "παραπαιδεία" να ξέρεις ότι είναι πάντα ο "άλλος" αλλά ποτέ ο ίδιος.



NiColas1957

Παράθεση από: petrosp13 στις 04 Σεπ 2013, 10:29:29 ΠΜ
Ο κεδίκογλου το είπε και χθες στην συζήτηση. Η πίεση από την άλλη πλευρά είναι αφόρητη. Συνεχίστε, δεν αποφασίζει ο κεδίκογλου

+1

thrace

Παράθεση από: tonia στις 04 Σεπ 2013, 10:56:00 ΠΜ

Είμαι καθηγήτρια πληροφορικής σε Γυμνάσιο ....

Μην ασχολείστε με την κάθε συμπλεγματική που μπαίνει στο στέκι. Συνεχίζουμε, στέλνουμε mail, παίρνουμε τηλέφωνα και στο τέλος θα δούμε τι καταφέραμε!

thana$i$

Ας μάθει κάποιος στην συνάδερφο που βρίσκεται το ελληνικό ερωτηματικό (  ;  ) στο πληκτρολόγιο να το διδάξει και στα παιδιά του Γυμνασίου.  ;D

GEG

Παράθεση από: tropheus στις 04 Σεπ 2013, 11:23:02 ΠΜ
Η αλγοριθμική, μπαίνει για πρώτη φορά στην γενική παιδεία και στην τελική ανάλυση, σημασία έχει η γνώση που πρέπει να παρέχουμε ή ότι κάποιοι θέλουν να κάνουν φροντιστήριο; Ας μη γελιόμαστε για πρώτη φορά, εγώ θεωρώ ότι αναβαθμίζεται το μάθημα γιατί, γίνεται γενικής παιδείας.
Αυτό ακριβώς κύριε υφυπουργέ τι γνώση θα παρέχεται και σε ποιούς μαθητές.
Στους υποψήφιους της θεωρητικής πάρε και μια Αλγοριθμική
Ιδια δόση Αλγοριθμικής θα χορηγείται και σε αυτόν που θέλει να περάσει πληροφορική ΕΚΠΑ ή ΑΣΟΕΕ ή ΗΜΜΥ ή ΜΗΥ ή... ή τοπογράφος ή μαθηματικός.
Το ζητούμενο του νομοσχεδίου όσον αφορά τη Γ Λυκείου είναι η εξειδίκευση για την εισαγωγή στα ΑΕΙ / ΤΕΙ.
Γιατί δηλ ο υποψήφιος φιλόλογος ή χημικός να μπαίνει αρτια εξειδικευμένος (και χωρίς φροντιστήριο κατά εσάς πάντα) και ο υποψήφιος πληροφορικός καθόλου η ελάχιστα?
Hey! It compiles! Ship it! :-)

thana$i$

Παράθεση από: GEG στις 04 Σεπ 2013, 12:17:06 ΜΜ
Αυτό ακριβώς κύριε υφυπουργέ τι γνώση θα παρέχεται και σε ποιούς μαθητές.
Στους υποψήφιους της θεωρητικής πάρε και μια Αλγοριθμική
Ιδια δόση Αλγοριθμικής θα χορηγείται και σε αυτόν που θέλει να περάσει πληροφορική ΕΚΠΑ ή ΑΣΟΕΕ ή ΗΜΜΥ ή ΜΗΥ ή... ή τοπογράφος ή μαθηματικός.
Το ζητούμενο του νομοσχεδίου όσον αφορά τη Γ Λυκείου είναι η εξειδίκευση για την εισαγωγή στα ΑΕΙ / ΤΕΙ.
Γιατί δηλ ο υποψήφιος φιλόλογος ή χημικός να μπαίνει αρτια εξειδικευμένος (και χωρίς φροντιστήριο κατά εσάς πάντα) και ο υποψήφιος πληροφορικός καθόλου η ελάχιστα?
Μην τα γράφεις στο Στέκι. Στείλε τα στο  symeonk@parliament.gr

tropheus

Παράθεση από: GEG στις 04 Σεπ 2013, 12:17:06 ΜΜ
Αυτό ακριβώς κύριε υφυπουργέ τι γνώση θα παρέχεται και σε ποιούς μαθητές.
Στους υποψήφιους της θεωρητικής πάρε και μια Αλγοριθμική
Ιδια δόση Αλγοριθμικής θα χορηγείται και σε αυτόν που θέλει να περάσει πληροφορική ΕΚΠΑ ή ΑΣΟΕΕ ή ΗΜΜΥ ή ΜΗΥ ή... ή τοπογράφος ή μαθηματικός.
Το ζητούμενο του νομοσχεδίου όσον αφορά τη Γ Λυκείου είναι η εξειδίκευση για την εισαγωγή στα ΑΕΙ / ΤΕΙ.
Γιατί δηλ ο υποψήφιος φιλόλογος ή χημικός να μπαίνει αρτια εξειδικευμένος (και χωρίς φροντιστήριο κατά εσάς πάντα) και ο υποψήφιος πληροφορικός καθόλου η ελάχιστα?


++++++++++++++++

GEG

Παράθεση από: thana$i$ στις 04 Σεπ 2013, 12:25:02 ΜΜ
Μην τα γράφεις στο Στέκι. Στείλε τα στο  symeonk@parliament.gr
Του έχω στείλει ήδη πολλά΄περισσότερα....
Hey! It compiles! Ship it! :-)

Νίκος Αδαμόπουλος

Συνάδελφοι μέσα από το Στέκι μας δίνεται μια δυνατότητα για ελεύθερη επικοινωνία... Ας μη το χάσουμε κι αυτό...
Ας κρατάμε κάποιο επίπεδο, τόσο λόγω της ιδιότητάς μας, όσο και επειδή μας διαβάζουν και μαθητές μας...

Verba volant, scripta manent.

lkt

Με τους συγκεκριμένους στο υπουργείο και στην κυβέρνηση (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ) και το δεκανίκι της ΔΗΜΑΡ, τη Ρεπούση που την επικαλείται κιόλας ο Αρβανιτόπουλος, δεν πρόκειται ν'αλλάξει κάτι. Σύντομα όμως θα ξεκουμπιστούν και τότε κάτι θα μπορέσουμε να πετύχουμε.

apom

Παράθεση από: lkt στις 04 Σεπ 2013, 12:41:40 ΜΜ
Σύντομα όμως θα ξεκουμπιστούν και τότε κάτι θα μπορέσουμε να πετύχουμε.

Δεν συμμερίζομαι αυτή την αισιοδοξία σου... ότι είναι να γίνει θα γίνει τώρα διαφορετικά μετά από καμιά 20αριά χρόνια πάλι... η ιστορία αυτό έχει δείξει... αλλαγές στο εξεταστικό πολύ έυκολα αναγγέλονται , σπάνια εφαρμόζονται... αλλά αυτός τώρα είναι αποφασισμένος...

tropheus

Παράθεση από: apom στις 04 Σεπ 2013, 12:49:11 ΜΜ
Δεν συμμερίζομαι αυτή την αισιοδοξία σου... ότι είναι να γίνει θα γίνει τώρα διαφορετικά μετά από καμιά 20αριά χρόνια πάλι... η ιστορία αυτό έχει δείξει... αλλαγές στο εξεταστικό πολύ έυκολα αναγγέλονται , σπάνια εφαρμόζονται... αλλά αυτός τώρα είναι αποφασισμένος...

Μην τα λες αυτά ... ακόμα και αν δεν τα καταφέρουμε τώρα (προς τα εκεί πάει το πράγμα) σίγουρα θα τα καταφέρουμε μέσα στους επόμενους 9 μήνες που θα γίνουν οι Δημαρχιακές - Βουλευτικές εκλογές και θα ξεκουμπιστούν αυτοί οι απίθανοι τύποι ...

ftsak

Παράθεση από: tonia στις 04 Σεπ 2013, 10:56:00 ΠΜ
Καλημέρα σας
Είμαι καθηγήτρια πληροφορικής σε Γυμνάσιο και παρακολουθώντας το στέκι τις τελευταίες μέρες πραγματικά έχω αηδιάσει και ντρέπομαι για την ειδικότητά μου. Δεν πολυδιάβαζα στέκι μέχρι που ο χημικός του σχολείου μου είπε "Μπες στο στέκι να δεις τα χάλια σας".
Πραγματικά έχω μείνει άφωνη με αυτά που διαβάζω από χρήστες που θεωρούν τους εαυτούς τους εκπαιδευτικούς που είναι απίστευτα προκλητικοί και συνεχώς βρίζουν τους χημικούς και τους λένε ρουφιάνους. Επίσης αν διάβασα καλά απαιτούν να διαγράφεται όποιος έχει ειδικότητα Χημικού? Τι φασισμός είναι αυτός? Είστε δημοκρατικό φόρουμ? αντέχετε την άλλη άποψη ή όχι;

Το μήνυμα φυσικά που με εξαγρίωσε και για αυτό μπήκα και έγραψα ήταν το παρακάτω:

Τι λέτε βρε? Τολμάτε να πιάνετε στο στόμα σας το κοινωνικό φροντιστήριο? Εσείς οι φροντιστές/ιδιαιτεράδες έχετε εξελιχθεί σε όρνεα της εκπαίδευσης
ΝΤΡΟΠΗ!!! Αυτά τα παιδάκια δεν έχουν να φάνε και εσείς τα βλέπετε σαν ευρώ!! Τολμάτε να ειρωνεύεστε τα κοινωνικά φροντιστήρια? Μέχρι εκεί φτάσατε? Μήπως να καταργήσουμε και τη δωρεάν παιδεία για να έχετε περισσότερη δουλειά? ΑΙΣΧΟΣ!!!
Σας ενοχλεί ότι κάποιοι προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς γιατί η λέξη αυτή είναι άγνωστη για εσάς.

Χάνετε τα ιδιαίτερά και τα φροντιστήριά σας και για αυτό απειλείτε θεούς και δαίμονες. Όλα γίνονται για την παραπαιδεία και τα λεφτά.
Η ιδιοτέλεια όλων φαίνεται αφού αυτοί που "τρέχουν" είναι είτε φροντιστές είτε ιδιαιτεράδες ή 2-3 συγγραφείς  λυσσαριών-εκτρωμάτων που βλέπουν να χάνουν τα φράγκα και έχουν τρελαθεί.
Ευτυχώς βλέπω ότι αρκετοί αξιόλογοι συνάδελφοι έχουν πάρει αποστάσεις από αυτή την κατάσταση , αλλά αυτό δεν αρκεί. Πρέπει να τους καταγγείλουμε και να διαχωριστούμε από αυτούς που δηλητηριάζουν τον κλάδο μας.
Όπως γράφει και η ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ (για την οποία τους δίνω συγχαρητήρια)

Για αυτό λοιπόν σε λίγο στέλνω μια επιστολή σε όλα τα μέλη της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων στην οποία εξηγώ τα παραπάνω και τους λέω ότι αν θέλουν αληθινή εκπαίδευση πρέπει να αυξήσουν τις ώρες της πληροφορικής στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο αλλά να μην είναι σε καμία περίπτωση πανελλαδικά εξεταζόμενο. Αυτές οι εξετάσεις έχουν καταστρέψει την παιδεία. Ευτυχώς δεν δυσκολεύτηκα να βρω τα mail τους μια και εσείς τα έχετε μαζέψει στο στέκι. Μάλιστα σκέφτομαι να στείλω την επιστολή μου σε όσους την έχετε στείλει και εσείς, αφού έχετε όλα τα emails μαζεμένα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!!  ;D ;D ;D
Φυσικά και θα στείλω την επιστολή και στον υπουργό και τους υφυπουργούς.

Τα 2 χρόνια που μένουν συνάδελφοι όλοι στα κοινωνικά φροντιστήρια. ΟΛΟΙ. Διαθέστε 2 ώρες την εβδομάδα. Πιστέψτε με. Αξίζει. Να τους κλείσουμε από φέτος. Διαλύστε την παραπαιδεία.


και όπως είπε και ο "δημοκράτης" bill_netγια να μην ξεχνιόμαστε

Φιλάκια
Τόνια
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Συγχαρητήρια, συναδέλφισσα, επιτέλους ας σταματήσει κάποιος αυτόν τον ηθικό κατήφορο
Θα μου επιτρέψεις όμως να σε διορθώσω. Δεν πρόκειται για όρνεα, αλλά για αρπακτικά.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: tonia στις 04 Σεπ 2013, 10:56:00 ΠΜ
Για αυτό λοιπόν σε λίγο στέλνω μια επιστολή σε όλα τα μέλη της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων στην οποία εξηγώ τα παραπάνω και τους λέω ότι αν θέλουν αληθινή εκπαίδευση πρέπει να αυξήσουν τις ώρες της πληροφορικής στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο αλλά να μην είναι σε καμία περίπτωση πανελλαδικά εξεταζόμενο. Αυτές οι εξετάσεις έχουν καταστρέψει την παιδεία. Ευτυχώς δεν δυσκολεύτηκα να βρω τα mail τους μια και εσείς τα έχετε μαζέψει στο στέκι. Μάλιστα σκέφτομαι να στείλω την επιστολή μου σε όσους την έχετε στείλει και εσείς, αφού έχετε όλα τα emails μαζεμένα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!!  ;D ;D ;D

Εγώ στο παραπάνω απόσπασμα δεν διακρίνω κάποια διαφορά ήθους... Χωρίς να επιδιώκω την υπεράσπιση κανενός, συναδέλφισσα κι εσύ αφορισμούς και ειρωνείες καταγράφεις...

Ασχέτως της βαθμίδας που ανήκει ο καθένας, το να μην είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο το μάθημα αποτελεί παράλογη και άδικη απόφαση, και αποτελεί πλήγμα για τον κλάδο συνολικά... κι ας μην μπορούμε να το διακρίνουμε από τώρα...
Οι αιτιάσεις σου για την παραπαιδεία, σχετίζονται με όλα τα μαθήματα και όχι ειδικά το δικό μας... Εσύ παρόλα αυτά στοχοποιείς το δικό μας...