Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Πάντως, συνεχίζουμε να γράφουμε μόνο 4-5 άτομα εδώ μέσα...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katsadouros_Dhm

#286
Παιδιά, μιλάμε για κανονική εκτέλεση της Πληροφορικής.
Οι άνθρωποι τελικά θέλουν μαθητές χωρίς φαντασία και δημιουργική σκέψη, και ένα παιδί του Δημοτικού το καταλαβαίνει.

Το πρόγραμμα αυτό με μια πρώτη ματιά θα είναι ό,τι πιο βαρετό, χωρίς φαντασία, έχει υπάρξει για μαθητές.
Στην Α' Λυκείου 3 ώρες πολιτική παιδεία, συνολικά 18 ώρες θεωρητικών μαθημάτων, μιλάμε για το απόλυτο χασμουρητό. (Έχοντας σεβασμό βέβαια στα αντίστοιχα μαθήματα, αλλά έτσι είναι...). Φαντασία μηδέν. Μιλάμε για απίστευτη ενίσχυση της παπαγαλίας, βγάζει μάτια.

Στη Β' Λυκείου μια από τα ίδια. Όποιος έχει γλιτώσει την ύπνωση στην Α' έχει ισχυρότερη δόση στη Β'!
Στη Γ' 8 ώρες Βιολογία και 6 Χημεία! Μα τι στο καλό θα κάνουν τόσες ώρες, ούτε στο Βιολογικό δεν υπάρχει μάθημα 8 ωρών, ούτε στα φροντιστήρια δεν υπάρχει τέτοιο παίδεμα.

Κάτι πρέπει να κάνουμε, το πρόγραμμα είναι επιεικώς απαράδεκτο.
Κακό πισωγύρισμα 35 χρόνων. Είμαι έτοιμος εγώ και όλοι οι συνάδελφοι από Τρίκαλα, για οποιαδήποτε μα οποιαδήποτε αντίδραση αποφασιστεί.

* Αληθεια, το επιλεγόμενο μάθημα Πληροφορικής στην Α΄γιατί το έβαλαν; Δε βλέπω να συνδέεται με τίποτα άλλο στο πρόγραμμα...
Μήπως το έβαλαν για να δικαιολογείται 1 Πληροφορικός σε 4-5 Λύκεια και να βγάζει και όλη τη χαμαλοδουλειά των σχολείων;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 01 Αυγ 2013, 10:58:29 ΠΜ
παιδιά, το 2013
ο γκλαβάς με τις πλάτες Σαμαρά, Βενιζέλου, Αρβανιτόπουλου και Κεδίκογλου

εκτέλεσε την πληροφορική από γενικό και τεχνικό λύκειο

Το συνημμένο για το Γυμνάσιο πώς προέκυψε ξαφνικά;

Για τα ΕΠΑΛ δεν είπαν 6 ώρες Πληροφορική εβδομαδιαία;

Μου φαίνεται ότι πλέον πρόκειται για ψυχολογικό πόλεμο...

Keep Growing

Με όλα αυτά ξεχάσαμε να πούμε και καλό Μήνα.
Μπήκαμε στον Αύγουστο, το Μήνα των σπουδαίων αλλαγών.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

alfabit

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 01 Αυγ 2013, 02:41:03 ΜΜ

* Αληθεια, το επιλεγόμενο μάθημα Πληροφορικής στην Α΄γιατί το έβαλαν; Δε βλέπω να συνδέεται με τίποτα άλλο στο πρόγραμμα...
Μήπως το έβαλαν για να δικαιολογείται 1 Πληροφορικός σε 4-5 Λύκεια και να βγάζει και όλη τη χαμαλοδουλειά των σχολείων;


Ξανακάνω την ίδια πρόταση. Ας το πει και η ΠΕΚΑΠ στον υπουργό, δε δεχόμαστε καμία ώρα στα Λύκεια σαν κλάδος αν φύγει η Α.Ε.Π.Π από την Γ' Λυκείου. Ας φτιάξουν με τους χημικούς και τους νομικούς το Νέο ψηφιακό Λύκειο...

dtsilog

Για να καταλάβουμε πως νομοθετούν π.χ. πως καθορίζουν τις ώρες Πληροφορικής στα ωρολόγια των νέων σχολείων.

Πόσους καθηγητές Πληροφορικής θέλουμε να μετατάξουμε, πόσοι μας μένουν, άρα τόσες ώρες Πληροφορικής μας παίρνει να έχουμε στα δημόσια σχολεία. Κι εμείς καθόμαστε και αναπτύσσουμε επιχειρήματα γιατί πρέπει να διδάσκεται η Πληροφορική σε όλες τις τάξεις της δ/θμιας εκπ/σης και γιατί πρέπει να υπάρχει τομέας Πληροφορικής στα νέα Τε.Λ. κτλ.

Πραγματικά μιλάμε για τον ορισμό της Μεταρρύθμισης στο Δημόσιο Σχολείο.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Keep Growing στις 01 Αυγ 2013, 03:16:17 ΜΜ
Μπήκαμε στον Αύγουστο, το Μήνα ...

... που 'ναι παχιές οι μύγες...

alfabit

Παράθεση από: che στις 01 Αυγ 2013, 12:28:53 ΜΜ
Τέλος πάντων ... Ότι και να είναι Θανάση , η κατάσταση έχει ξεφύγει ...

Θέλω να εκφράσω μία απορία ρε παιδιά ... Θέλω να με βοηθήσετε πραγματικά γιατί το μυαλό μου είναι θολωμένο !

ΑΝΤΕ και το περάσανε ....


Θα εφαρμοστεί ????


Γιατί να μην εφαρμοστεί;;;; Εδώ περάσανε άλλα και άλλα και εφαρμόστηκαν.

Στο χώρο της εκπαίδευσης οι αλλαγές είναι το μόνο εύκολο...Θα τοποθετήσουν σε κάθε σχολείο όσους χρειάζονται και θα ξεκινήσουμ με το νέο πρόγραμμα σπουδών! Καιρός για αλλαγή επαγγέλματος λοιπόν!

petrosp13

Αυτά τα έγγραφα που εστάλησαν στις ΔΔΕ συνοδεύονταν από οδηγία ώστε να αποστείλουν οι διευθυντές αριθμούς μέχρι την Παρασκευή με τις απαιτούμενες θέσεις;
Ψηφίστηκε και δεν το μάθαμε;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katsadouros_Dhm

Να πω και κάτι θετικό μέσα στην όλη μαυρίλα μας μήπως ανέβει και λίγο το ηθικό:
Σύμφωνα με το έγγραφο που στάλθηκε στα σχολεία και που διάβασα σε άλλο forum - αν είναι αληθές - αναφέρει ότι τα κενά και πλεονάσματα για τη χρονιά που έρχεται, θα υπολογιστούν για την Α' σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα (αλήθεια, αφού δεν έχει ψηφιστεί και είναι σε διαβούλευση... κανονικό δούλεμα, τέλος πάντων) και για τις Β'και Γ' σύμφωνα με το παλιό πρόγραμμα. Άρα οι ώρες Πληροφορικής για του χρόνου θα είναι αυξημένες !  στα Λύκεια, αφού διατηρούμε τις Β' και Γ' και ξαναμπαίνουμε στην Α᾿ με το επιλεγόμενο (που σίγουρα θα το επιλέξει η πλειοψηφία των μαθητών).
Καλά, θα μου πείτε για του παραχρόνου τι γίνεται; Δεν ξέρω, πρέπει να αποφασίσουμε να το παλέψουμε μέχρι τέλος, μέσα σε ένα χρόνο πολλά μπορεί να αλλάξουν. (Θυμηθείτε ότι η Α' Λυκείου τα τελευταία 2 χρόνια άλλαξε, περιμένοντας ... μάταια να ακολουθήσουν οι Β' και Γ').

* Πάντως στα κυριότερα εκπαιδευτικά site δε βλέπω μέχρι τώρα να έχει δημοσιευτεί κάτι σχετικό με τα νέα-νέα σχέδια ή τις οδηγίες προς τα σχολεία...

labrosD

Με βάση το word που κυκλοφόρησε η πληροφορική γίνεται 2ωρη στο Γυμνάσιο;
Και εκείνο το Project που έχει ως τελευταίο μάθημα στην λίστα τι είναι;

Keep Growing

Πάντως εγώ δεν ένοιωσα καλύτερα Δημήτρη.
Είναι κάπως σαν τη μεταβατική ΕΡΤ ένα πράμα.

Με τι όρεξη θα κάνεις ένα μελλοθάνατο μάθημα, γνωρίζοντας πως την επόμενη χρονιά δε θα βρίσκεσαι ούτε σε Δημοτικό; Θα μου πεις πως είσαι λειτουργός και είναι χρέος σου να τα δίνεις όλα. Ναι αλλά είσαι και άνθρωπος ...

Εκτός και αν στο μεσοδιάστημα γίνουν συνταρακτικές αλλαγές, όπως αλλαγή κυβέρνησης, αλλαγή εκπαιδευτικής πολιτικής, αλλαγή αγωνιστικής κουλτούρας, αλλαγή νοοτροπίας τύπου "κοιτάζω την πάρτη μου και τον πολύ στενό συντεχνιακό μου κύκλο", κ.λπ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

tdrivas

επαναλαμβάνω, όμως, ότι από το esos.gr δεν έχει γίνει καμμία αναφορά στο περιεχόμενο του σχεδίου..και θεωρείται πολύ αξιόπιστη πηγή.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Katsadouros_Dhm

Παναγιώτη, συμφωνώ σε όλα μαζί σου και αισθάνομαι και γω το ίδιο. Απλώς, θέλω από κάπου να πιαστώ...

P.Tsiotakis

Παράθεση από: dtsilog στις 01 Αυγ 2013, 03:55:58 ΜΜ
Για να καταλάβουμε πως νομοθετούν π.χ. πως καθορίζουν τις ώρες Πληροφορικής στα ωρολόγια των νέων σχολείων.

Πόσους καθηγητές Πληροφορικής θέλουμε να μετατάξουμε, πόσοι μας μένουν, άρα τόσες ώρες Πληροφορικής μας παίρνει να έχουμε στα δημόσια σχολεία. Κι εμείς καθόμαστε και αναπτύσσουμε επιχειρήματα γιατί πρέπει να διδάσκεται η Πληροφορική σε όλες τις τάξεις της δ/θμιας εκπ/σης και γιατί πρέπει να υπάρχει τομέας Πληροφορικής στα νέα Τε.Λ. κτλ.

Πραγματικά μιλάμε για τον ορισμό της Μεταρρύθμισης στο Δημόσιο Σχολείο.

έτσι έγινε!!