Goneis.gr

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 01 Οκτ 2008, 11:35:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

EleniK

Αγαπητέ Γιώργο,

οι προσφορές είναι ανά σχολείο. Προσωπικά δουλεύω σε ιδιωτικό σχολείο της Θεσσαλονίκης, αλλα δεν άκουσα οτι υπάρχει διαφορετική προσφορά για το αν το σχολείο είναι δημόσιο. Αν θέλετε όμως μπορώ να πάρω τηλέφωνο και να μάθω. Γιατί να υπάρχει διαφορά?
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Καρκαμάνης Γεώργιος

Και όμως Ελένη νομίζω πως έχει.
Δεν έχω ακούσει για κανένα δημόσιο σχολείο να λαμβάνει τέτοια μπόνους από τους ιδιώτες. Ούτε και η προκήρυξη για το έργο ,ανέφερε πως ο ιδιώτης είχε κάποια υποχρέωση προς το Γυμνάσιο της περιοχή του.
Ας μας διαφωτίσει και κάποιος άλλος

Laertis

Ούτε εγώ έχω ακούσει για χρήματα που δίνονται προς τα Γυμνάσια. Η ΟΛΜΕ αναφέρει 35 ευρώ το κεφάλι, η Ελένη 130 .... Προφανώς παίζει σα το χρηματιστήριο, ανάλογα με το φορέα υλοποίησης.

Δείτε το συνημμένο που ήρθε σε όλα τα σχολεία. Μπήκε κι η ΕΕΦ στο χορό... ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Γιώργο, μόλις διάβασα το συνημμένο σου, συνειδητοποίησα στιγμιαία οτι ο κλάδος των πληροφορικών είμαστε για τα ΜΠΑΖΑ

Laertis

Δυστυχώς Παναγιώτη η ΕΕΦ και ΕΜΕ είναι αυτοί με τόοοσα χρόνια προσφοράς στην Πληροφορική στην Ελλάδα. Γιαυτό η Πληροφορική μπήκε στραβά στην εκπαίδευση και χωλαίνει μέχρι και σήμερα (15 χρόνια μετά).

Παρόλες τις αντιθέσεις και τις διαφωνίες μου με την ΕΕΦ, και τη θέση που κατέλαβε (για να μην πω άρπαξε) στην Πληροφορική εκπαίδευση, θεωρούσα ότι ήταν σοβαρά άτομα. Πόσο λάθος έκανα...
Σε τι διαφέρει η ΕΕΦ απο το συνοικιακό μου ΚΕΣ ; Φυσικά στην 15ετή προσφορά ....
Βρε δε πάτε όλοι στο διάολο .... >:(

Ο θυμόσοφος λαός μας το εκφράζει καλύτερα αυτό που συμβαίνει με μια σοφή παροιμία :

Μάθανε ότι γ....μαστε, πλακώσανε κι οι γύφτοι ....

Υ.Γ Συγγνώμη συνάδελφοι για τη γλώσσα που χρησιμοποιώ αλλά η υπομονή μου έχει ξεπεράσει τα όρια
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis


Εμένα μου αρέσουν οι επιμορφώσεις
είναι εποικοδομητικές για την απορροφητικότητα

stratosg

#21
Εμένα πάλι μου ήρθε Sms από ΤΕΙ για να συμμετάσχω, αλλά τους έγραψα στα τελευταία των υποδημάτων μου. Τώρα έχω να προτείνω κάτι δυνατό. Αφού τους επιμορφώσουμε τους γονείς, να τους δώσουμε και ένα δυό μαθήματα δεύτερη ανάθεση καλού κακού. Και σιγά μη δώσουν χρήματα σε δημόσια σχολεία. Τα ιδιωτικά είναι απλά επιχειρίσεις, κάτι που δεν είναι τα δημόσια, οπότε το καθεστώς είναι λίγο διαφορετικό.

Τώρα όσον αφορά στο συνάφι μας, την τύφλα μας την μαύρη. Ένα κάρο ενώσεις, διαφορετικές η μία από την άλλη, με διαφορετικές απόψεις η μια από την άλλη. Μπράβο μας, αυτό σημαίνει ότι είμαστε καλοί στην αλγοριθμική και εφαρμόζουμε πλήρως το "διαίρει και βασίλευε", μόνο που σε αυτή την περίπτωση πέσαμε έξω αγαπητοί συνάδελφοι. Έπρεπε ίσως για μια φορά να εφαρμόσουμε το "η ισχύς εν τη ενώσι".

Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος αλλά είμαι κουρασμένος και αγανακτησμένος. Σας ζητώ συγγνώμη.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Οσο αφορά για τα χρήματα που αναφέρει η Ελένη ότι λαμβάνει το σχολείο,μάλλον δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Ισως επειδή η Ελένη εργάζεται σε ιδιωτικό σχολείο, να υπάρχει διαφορετικη μεταχείριση απο τον φορέα υλοποίησης του προγράμματος.

Για την ΕΕΦ που αναφερατε, είχα δει πριν καιρό κάποιο email που είχε ερθει στο σχολείο και δίαφήμιζε σεμινάρια που πραγματοποιούσε η ΕΕΦ, και μάλιστα εξιδικευμένα(για δικτυα,διαχείριση δικτύων κτλ) και παραξενευτηκα αρκετα, αναρωτώντας με τι ασχολείται η ΕΕΦ. Μετά απο καιρό με νεο email διφήμιζε σεμινία που οδηγούν σε πιστοποιητικό γνώσης υπολογιστών αναγνωρισμένο από τον ΟΕΕΚ. Εκει κατάλαβα ότι η ΕΕΦ όπως πολύ σωστά είπε και ο  Laertis  "δεν διαφέρει σε τίποτα απο το συνοικιακό ΚΕΣ" , άρα δεν μπορούσε να μείνει αμέτοχη απο αυτό το πρόγραμμα όπου "και η κουτσή Μαρία έχει συμμετάσχει"


Εμείς τι κάνουμε;

P.Tsiotakis

Λαέρτη, αν και δεν έχει σχέση με το goneis.gr  πάρε άλλο ένα χτύπημα στο συνημμένο έγγραφο

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παρόλα αυτά, εγώ τους συγχαίρω για το περιεχόμενο των σεμιναρίων που  υλοποιούν

P.Tsiotakis

Δεν είδα πουθενά έκπτωση για εκπαιδευτικούς   ;D

ούτε καν για φυσικούς  :D

Crazy_Waters

Το πιο επικίνδυνο και εξοργιστικό σε αυτό που επισύναψε ο συνάδελφος Παναγιώτης είναι ότι
"Η πιστοποιημένη βεβαίωση Ετήσιας διάρκειας δύναται να χρησιμοποιηθεί στη Α/θμια Εκπ/ση, στη Β/θμια Εκπ/ση, στην Ιδιωτική Εκπ/ση, σε Κ.Ε.Κ,  Ι.Ε.Κ και σε Εταιρείες  του Δημόσιου και Ιδιωικού τομέα."
Δεν ντρέπονται καθόλου πάντως!!!!

evry


Εδώ δεν ντρέπεται το υπουργείο που τους προωθεί και βάζει τα σχολεία να μαζέψουν τα προσωπικά δεδομένα των γονέων, θα ντρέπονται αυτοί?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis


stratosg

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά νομίζω πως πολύ καλά κάνουν. Από τη στιγμή που αυτοί έχουν μια ένωση, ενώ εμείς περισσότερες οι οποίες δεν συνεργάζονται μεταξύ τους αλλά ανταγωνίζονται η μια την άλλη τότε επιμένω πως καλά ΜΑΣ κάνουν. Εγώ ΠΕ20 εσύ ΠΕ19, εγώ από την τάδε σχολή εσύ από τη δείνα, στη σχολή μου εμείς έτσι στη δική σας εσείς γιουβέτσι κι αυτά όχι μόνο μεταξύ ΠΕ19 και ΠΕ20 αλλά και ανάμεσα τους ΠΕ19 και ΠΕ20. Τι περιμένετε κύριοι; Ζήτω το διαίρει και βασίλευε, ζήτω μας κι εμάς που το εφαρμόζουμε τόσο καλά. Το έχω ξαναπεί κάποια στιγμή πρέπει να ενωθούμε γιατί καλό το "διαίρει και βασίλευε", καλό και το "μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα" αλλά σε τελική ανάλυση η ισχύς εν τη ενώσι. Δεν είμαστε διαφορετικοί, ίδιοι είμαστε όσον αφορά στην υπηρεσία και στην εκπαίδευση γενικότερα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.