Κόλλημα (crash) thin terminals

Ξεκίνησε από chew, 18 Φεβ 2011, 02:41:05 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

chew

Εγκατέστησα πρόσφατα το Ubuntu 10.04 LTSP στο εργαστήριο μου και μπορώ να πω ότι με έχει ικανοποιήσει απόλυτα. Ωστόσο αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με 3 μηχανήματα του εργαστηρίου (1 fat & 2 thin clients) τα οποία κατά την διάρκεια που είναι συνδεδεμένοι οι χρήστες σε αυτά ξαφνικά το PC παγώνει και αντίστοιχα στον server μου εμφανίζουν μήνυμα τα sch-scripts ότι αποσυνδέθηκαν οι αντίστοιχοι clients. Να πω ότι ο server είναι καινούργιο μηχάνημα (Amd 4core, 4GB μνήμη, Gbit Lan) το switch 10/100/1000 και σε όλους τους clients (7 το σύνολο) έχω τοποθετήσει καινούργια κάρτα δικτύου 10/100/1000 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616011. Τα υπόλοιπα μηχανήματα λειτουργούν άψογα. Τι μπορεί να φταίει για αυτή την κατάσταση;

alkisg

Για το 90% των περιπτώσεων που έχω δει κολλήματα, έφταιγε είτε ο driver της κάρτας γραφικών είτε η χαμηλή RAM του client, σε συνδυασμό με την απουσία αρκετού swap.

Ποιες κάρτες γραφικών και πόση RAM έχουν; Μπορείς να τα δεις με δεξί κλικ → ιδιότητες μέσα από τα sch-scripts.

Επίσης, δοκίμασε και τα παρακάτω, τα οποία αναφέρονται και στην ενότητα αντιμετώπισης προβλημάτων του οδηγού εγκατάστασης Ubuntu 10.04 / LTSP.

Απενεργοποίηση Kernel Mode Setting, σε μερικές περιπτώσεις κάνει πιο σταθερό τον driver της κάρτας γραφικών:
sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default

και αλλαγή του quiet splash που έχει εκεί, με nomodeset.
Αυτή η αλλαγή είναι προσωρινή και θα χαθεί στην επόμενη συμπίεση του εικονικού δίσκου, αλλά αν βοηθήσει να σου γράψω και πώς γίνεται μόνιμη.

Χορήγηση 512 Mb δικτυακού swap file σε όλους τους clients:
echo 'SIZE=512' | sudo tee /etc/ltsp/nbdswapd.conf

και από το μενού Εξυπηρετητής →  Αρχεία ρυθμίσεων → Επεξεργασία του lts.conf των sch-scripts, προσθέτουμε ακριβώς κάτω από τη γραμμή 14 που γράφει [Default], το παρακάτω:
NBD_SWAP=True

chew

Ευχαριστώ πάρα πολύ.Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά και θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα μάλλον την Δευτέρα.

  • Οι κάρτες γραφικών στους client είναι με chip της Nvidia με 32ΜΒ μνήμη.
  • Στον server είναι της Nvidia με 512 ΜΒ μνήμη. Οι drivers που χρησιμοποιεί το σύστημα είναι οι προτεινόμενοι κλειστού τύπου της Nvidia.
  • Η μνήμη στους client είναι 256 ΜΒ

chew

Δοκίμασα αυτά που μου πρότεινες και φαίνεται να λειτουργούν όλα καλά. Με την εντολή nomodeset απενεργοποιούμε τον οδηγό της κάρτας γραφικών του συστήματος;

alkisg

Υποθέτω ότι έφταιγε η RAM.

Με το nomodeset απενεργοποιούμε τη δυνατότητα KMS της κάρτας, όχι τον driver. Αυτό μερικούς drivers τους κάνει πιο σταθερούς, επειδή το KMS μπήκε σχετικά πρόσφατα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mode-setting