Windows 8.1 και LTSP fat client

Ξεκίνησε από falexakos, 06 Νοε 2014, 12:51:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Μπορώ να έχω ένα εργαστήριο με σύγχρονους Η/Υ που να τρέχουν Windows 8.1 και να μπορούν να λειτουργήσουν ως LTSP fat clients;
Έχω ρυθμίσει το BIOS σε Legacy Mode (τα Windows 8.1 εκκινούν κανονικά), αλλά φαίνεται πως ο τελευταίος win32-loader δεν μπορεί να εγκατασταθεί. (Συνημμένο screenshot του σφάλματος).
Η παρούσα ανάρτηση αποτελεί συνέχεια του δελτίου 139268 που είχα ανοίξει στο ΠΣΔ ως ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καρδίτσας.
Τα μηχανήματα έχουν όλα on-board κάρτες δικτύου, αλλά για να επιλλέξω εκκίνηση ως LTSP fat client πρέπει σε κάθε Η/Υ, κάθε φορά να αλλάζω τις ρυθμίσεις του BIOS ώστε να εκκινεί από LAN.
Ευχαριστώ πολύ,
Φώτης Αλεξάκος.

alkisg

Φώτη γιατί δεν αφήνεις μόνιμα το "Boot from LAN" στο BIOS;

1) Όταν ο server δεν έχει ανοιχτό Ubuntu, τότε οι clients αποτυγχάνουν στο "Boot from LAN" και εκκινούν από το δίσκο τα Windows.

2) Όταν στον server τρέχει το Ubuntu/LTSP, τότε:
α) Αν οι χρήστες δεν πατήσουν τίποτα, μπαίνουν Ubuntu,
β) Αν πατήσουν Esc, μπαίνουν Windows.

Πού δημιουργείται πρόβλημα; Τι παραπάνω θα σου έδινε ο win32-loader;

Katsadouros_Dhm

Με τον win32-loader δημιουργείται στην εκκίνηση ένα μενού επιλογής Lan-Windows. Αυτό στην αρχή τουλάχιστον είναι βολικό.
Βέβαια από τη στιγμή που θα καταλάβουν τα παιδιά τι να κάνουν, δεν έχει νόημα.

falexakos

Κατ' αρχάς, συγγνώμη που άργησα τόσο πολύ ν' απαντήσω (κάτι τρεξίματα δικά μου).
Λοιπόν, αυτό με το "Boot from LAN" δεν το δοκίμασα στο ίδιο το εργαστήριο. Πάντως, εδώ στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ που έχω πάρει ένα μηχάνημα, όταν το έχω στο boot from LAN και δεν βρίσκει LAN, απλά δεν εκκινεί. (Λες και δεν έχει Windows).
Θα ξανακοιτάξω προσεκτικότερα τις ρυθμίσεις του BIOS και θα ενημερώσω.

falexakos

Τελικά ήταν θέμα ρυθμίσεων στο BIOS (ενεργοποίησα το Network Stack). Τώρα απλά, πρέπει να πατήσεις Esc για να εκκινήσει σε Windows 8.1, αλλιώς ψάχνει να βρει DHCP server.
Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ελπίζω κάποια στιγμή να αναβαθμιστεί κι ο win32-loader.