LTSP και αναστολή

Ξεκίνησε από elf, 03 Νοε 2014, 08:58:50 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Καλημέρα,
κάθε φορά που αντί να πατήσουν τα παιδιά αποσύνδεση μπερδεύονται και πατάνε αναστολή, χάνω τον υπολογιστή από το epoptes και δεν ξανασυνδέεται, ούτε τερματίζει. Είναι εύκολο να βγάλω από το μενού το πεδίο αναστολή;

alkisg

Αν δεις και δεν έρθει ως update στην επόμενη έκδοση είτε του ltsp είτε των sch-scripts, ξαναθύμισέ μας... - ή κάνε ένα bug report στο https://bugs.launchpad.net/sch-scripts όπου και σίγουρα δεν θα ξεχαστεί!  :)

alkisg

elf, δοκίμασε λίγο αυτή την εντολή στο lts.conf:

Παράθεση από: /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf
RCFILE_01="sed 's,<allow_active>yes</allow_active>,<allow_active>no</allow_active>,' -i /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy"

elf

Σε ένα που το δοκίμασα τώρα που σχολάω δεν παίζει, δηλαδή πατώντας αναστολή μπαίνει σε αναστολή, στο epoptes εμφανίζεται να έχει τερματίσει, όταν ξαναξεκινάει δεν φαίνεται στο epoptes και δεν τερματίζει.
Τη γραμμή την κόλλησα στο ltsp.conf πριν από τις ρυθμίσεις που έχω κάνει για κάθε mac address ξεχωριστά. Δεν έκανα νέα συμπίεση του δίσκου.

Δημήτρης Γκίνης

Προσθέτοντας την σχετική εγγραφή που προτείνει ο Άλκης στο ltsp.conf και κάνοντας reboot των clients, η επιλογή Αναστολή δεν υπάρχει πλέον στο σχετικό μενού.
Βέβαια έχω να παρατηρήσω κάτι άλλο που δεν έχει άμεση σχέση με το συγκεκριμένο, παρά μόνο ως προς την εμφάνιση των clients στον επόπτη, και το έχω αναφέρει και παλιότερα:
Αν για κάποιο λόγο χαθεί η σύνδεση του client με τον server (πχ αν βγει το καλώδιο δικτύου, συνηθισμένο φαινόμενο στα δημοτικά που χρησιμοποιούν τα laptop των φορητών εργαστηρίων και τα οποία υποφέρουν στα χέρια των μικρών παιδιών που τα τραβολογάνε) , o client κολλάει και εξαφανίζεται από τον επόπτη - όπως είναι φυσικό. Αν όμως αποκατασταθεί η σύνδεση (πχ ξαναβάλεις το καλώδιο ) ναι μεν ο client "ξαναζωντανεύει" αλλά εξακολουθεί να μην φαίνεται στον Επόπτη

elf

Θα το ξαναδοκιμάσω τη Δευτέρα. Δεν ξέρω αν σε εμένα εμφανίζεται η Αναστολή γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει το dvd της τεχνικής στήριξης, αλλά εγκατέστησα νεότερη έκδοση.

elf

Είναι οκ, δεν πρόσεξα ότι υπήρχε ένα πεδίο [OLD_MONITOR] λίγο παραπάνω, συγγνώμη για τη λάθος ενημέρωση και ευχαριστώ!