Επιλογή σχολής πληροφορικής (part2)

Ξεκίνησε από Apostkef, 27 Ιουλ 2021, 01:55:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Apostkef

Καλησπέρα σας,έγραψα 18.710 μόρια και έχω την δυνατότητα να περάσω σε όποια σχολή επιθυμώ (από επαλ). Μένω Καβάλα, και γενικά, μετά από ψάξιμο, κατέληξα στις σχολές πληροφορικής Καβάλας και ΑΠΘ Πληροφορικής. Γνωρίζω οτι της Καβάλας, για περιφερειακό πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό και απαιτητικό. Ωστόσο, από όσο είδα το πρόγραμμα σπουδών, το απθ έχει περισσότερες ώρες μαθηματικά, και πιθανόν να είναι πιο απαιτητικό. Οι γονείς μου μπορούν οικονομικά να με στηρίξουν στη Θεσσαλονίκη. Το ερώτημα λοιπόν έγκειται, στο άμα αξίζει ο επιπλέον κοπος (και ίσως χρήμα, αλλα αυτο δεν με απασχολεί τόσο) να φοιτήσω στο απθ, και άμα θα με δώσει καλύτερες βάσεις και περισσότερα ερεθίσματα και ευκαιρίες από οτι της Καβάλας. Ξέρω οτι αμα περασω Καβάλα πιθανόν να εχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο (πιο συντομες μετακινήσεις, λιγότερο απαιτητικά μαθήματα) απο οτι στο απθ, και ίσως να μπορώ να ασχοληθώ περισσότερο με προσωπικά projects και γλωσσες (κατι που και στο απθ θα κανω, αλλά ισως σε μικρότερο βαθμό). Και από την άλλη σκέφτομαι οτι ισως τα παραπάνω μαθηματικά (του απθ) με βοηθήσουν στη σωστή αλγοριθμική σκέψη και γενικότερα στο να προγραμματίζω αποδοτικά (σε ai,blockchain κ.α)..Ποια η άποψη σας? (αύριο θα πρέπει να υποβάλω το μηχανογραφικό) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!