ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 20.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουλ 2020, 12:43:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Είμαστε σε φάση δοκιμών για την νέα έκδοση της λύσης Ubuntu 20.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη για ΣΕΠΕΗΥ:

  • Ubuntu: προτείνεται καθαρή εγκατάσταση Ubuntu 20.04 το οποίο όμως υποστηρίζει μόνο 64bit clients, οπότε υπάρχει και η δυνατότητα χρήσης του νέου LTSP σε Ubuntu 18.04 32bit.
  • LTSP: ξαναγράψαμε εξ' αρχής το LTSP ώστε να δουλεύει με τις νέες διανομές. Λόγω μη υποστήριξης 32bit clients από το Ubuntu, το LTSP πια δεν υποστηρίζει thin clients. Όσοι χρειάζονται thin clients πρέπει να μείνουν στο παλιό LTSP και στο Ubuntu <= 18.04.
  • sch-scripts: η έκδοση 20.04 είναι έτοιμη στο αποθετήριό μας και υποστηρίζει το νέο Ubuntu.
  • Επόπτης: η έκδοση 20.01 είναι διαθέσιμη στα αποθετήρια του Ubuntu.
  • Wiki: οι βασικές σελίδες για την εγκατάσταση είναι έτοιμες, οι υπόλοιπες ενημερώνονται σιγά σιγά.
  • IRC: βοήθεια μέσω συνομιλίας IRC είναι και θα είναι διαθέσιμη για τα σχολεία.
Θα έρθουν πολλά ακόμα updates μέχρι τέλος Αυγούστου, αλλά η βάση για τις εγκαταστάσεις είναι έτοιμη. Όπως πάντα, ξεκινάμε ακολουθώντας επακριβώς τις παρακάτω οδηγίες:

https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP

Για μικρές απορίες ή παρατηρήσεις που μπορεί να αφορούν και άλλους συναδέλφους, χρησιμοποιήστε το παρόν θέμα. Ο στόχος είναι να λειτουργήσει ως faq, frequently asked questions.
Για πιο προσωπικά προβλήματα όπως "δεν μου μπουτάρει ο τάδε client", ανοίξτε νέο θέμα.

ilias_s

#1
Ευχαριστούμε Άλκη!

Μία προκαταβολική ερώτηση... Στο ένα εργαστήριο (όλα FAT clients) έχω νέα μηχανήματα (UEFI) και μερικά παλιότερα (BIOS). Στη 18.04 τα νέα ήταν ρυθμισμένα για legacy boot. Τώρα φαντάζομαι τα καινούργια θα bootάρουν σε UEFI mode. Με τα παλιά αναμένεται να έχω κάποιο θέμα; Θα πρέπει να κάνω κάτι;


alkisg

Τα 64bit μηχανήματα θα παίξουν με τη μία όπως και να είναι ρυθμισμένα, είτε UEFI είτε BIOS.

gnikolaidis

Πρόβλημα με το boot των clients. Εχω δημιουργήσει τον εικονικό δίσκο και εκτελώ και τις εντολές ltsp. Η ενεργεια ltsp ipxe δεν ολοκληρώνεται (δείτε συνημμένο). Μήπως φταίει αυτό που οι clients δεν bbotαρουν;

alkisg

Σόρρυ ξέχασα μια εξάρτηση, δώσε:

sudo apt install ltsp-binaries

Μετά το ltsp ipxe δεν θα βγάζει πρόβλημα, αν και νομίζω ότι δεν φταίει αυτό που δεν εκκινούν οι clients.

gnikolaidis

Πράγματι, το ltsp ipxe ολοκληρώνεται κανονικά αλλά το πρόβλημα με τους fat clients που δε μπορούν να εκκινήσουν από την κάρτα δικτύου εξακολουθεί να υφίσταται.

Έχω διπλό-τριπλό-τσεκάρει τις οδηγίες εγκατάστασης και ρύθμισης (http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP) μήπως τυχόν παρέλειψα κάτι. Παλαιότερα είχα εγκαταστήσει και λειτουργήσει επιτυχώς και τις εκδόσεις 12.04 και 18.04.

Οι clients είναι όλοι 64bit. Έχει κάποιος-κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει κάποιο αρχείο log που μαρτυρά τι συμβαίνει και θα μπορούσα να ανεβάσω για έλεγχο;

Γιώργος Νικολαίδης
Γυμνάσιο Αρμενίου με Λυκειακές Τάξεις

alkisg

Γιώργο αν έχεις εκτελέσει όλες τις εντολές LTSP επιτυχώς, οι clients θα έπρεπε να μπουτάρουν.
Στον server, τρέξε `journalctl -f`, μετά ξεκίνα τους clients, και ανέβασε εδώ το output.
Στους clients, αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία με το κινητό για να φανεί πού ακριβώς σταματάνε.
Αυτό το κάνει σε όλους τους clients; Τι είναι, UEFI ή BIOS; Αν θες έλα και ένα πρωί από το IRC να το δούμε live· καλύτερα 09:00 με 11:00.

gnikolaidis

OK. Θα προσπαθήσω αύριο πρωί. Δοκιμάζω με clients uefi και legacy mode.

Ευχαριστώ.

gregflo

Kαλησπέρα Άλκη. Κάνω δοκιμαστική εγκατάσταση (στο δικό μου pc) του Ubuntu 20.04.Κατά την εγκατάσταση των νέων sch-scripts, παίρνω ένα μήνυμα λάθους (το επισυνάπτω) και δεν υπάρχει η ομάδα συστήματος teachers. Επίσης δεν μου ανοίγει το αρχείο ρυθμίσεων ltsp.conf. Όλες οι εντολές του νέου LTSP εκτελούνται κανονικά.

alkisg

@gnikolaidis, το media test failure test cable το έχω δει καμιά 100στή φορές. Τις περισσότερες σήμαινε "προβληματική καλωδίωση". Και κανά δυο σήμαινε "κόλλησε η κάρτα δικτύου και θέλει αποφόρτιση πυκνωτών, δηλαδή power on του υπολογιστή όταν δεν είναι στο ρεύμα".
Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό το μήνυμα να σημαίνει "λάθος στον server", είναι πάντα "λάθος στον client".

Ανεξάρτητα τώρα από αυτό το μήνυμα, τρέχεις firewall ufw στον server, που μπορεί να μπλοκάρει κάποιες υπηρεσίες. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις με sudo ufw stop.

alkisg

@gregflo, σόρρυ λάθος μου, τρέξε τα παρακάτω για να το παρακάμψεις, και θα το διορθώσω αύριο/μεθαύριο:

Κώδικας: Bash
sudo /usr/share/sch-scripts/initial-setup.sh
sudo apt install -f

gnikolaidis

Παράθεση από: alkisg στις 09 Αυγ 2020, 06:16:57 ΜΜ
@gnikolaidis, το media test failure test cable το έχω δει καμιά 100στή φορές. Τις περισσότερες σήμαινε "προβληματική καλωδίωση". Και κανά δυο σήμαινε "κόλλησε η κάρτα δικτύου και θέλει αποφόρτιση πυκνωτών, δηλαδή power on του υπολογιστή όταν δεν είναι στο ρεύμα".
Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό το μήνυμα να σημαίνει "λάθος στον server", είναι πάντα "λάθος στον client".

Ανεξάρτητα τώρα από αυτό το μήνυμα, τρέχεις firewall ufw στον server, που μπορεί να μπλοκάρει κάποιες υπηρεσίες. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις με sudo ufw stop.

@alkisg είχες δίκιο. Το μήνυμα έχει να κάνει όντως με τον client. Συγκεκριμένα, προσπαθούσα όλο το προηγούμενο διάστημα να bootαρω χωρίς καλώδιο στο NIC αλλά μέσω Wireless NIC. Εντελώς αφηρημένος. Ο firewall όντως εμποδίζει την εύρεση του server. Απενεργοποιώντας τον (sudo ufw disable) ο client bootαρει, ωστόσο φτάνει ως ένα σημείο και κολλά για 2-3 λεπτά και κατόπιν εμφανίζει μια σειρά μηνύματα λάθους. Υπάρχει κάποιο log που μπορώ να σου στείλω τα μηνύματα εκκίνησης;

alkisg

Αν ο client τελικά μπουτάρει, τότε τα logs φαίνονται στην εντολή journalctl.
Αν δεν μπουτάρει, τότε θέλει φωτογραφία ή netconsole που όμως είναι πιο δύσκολο...

gnikolaidis

Παράθεση από: alkisg στις 12 Αυγ 2020, 11:05:28 ΠΜ
Αν ο client τελικά μπουτάρει, τότε τα logs φαίνονται στην εντολή journalctl.
Αν δεν μπουτάρει, τότε θέλει φωτογραφία ή netconsole που όμως είναι πιο δύσκολο...
journalctl στον client ή ston server;