iTalc: Πρόβλημα με τις διαδιακασίες: Τερματισμού, εκκίνησης και σύνδεσης χρήστη

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 18 Οκτ 2009, 06:22:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Γεια σε όλους,
Πρόσφατα εγκατέστησα το Italc στο εργαστήριό μου (win2k server - win 2k prof) και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

1)Η διαδιακασία εκκίνησης των μαθητικών pc από τον server δεν δουλεύει (βέβαια έχω βρει τρόπο να τα ξεκινώ από command prompt από τον server με wake on lan)

2)Δεν δουλεύει η διαδικασία τερματισμού των μαθητικών pc από τον server (βγάζει το μήνυμα των win 95 :It is now safe to turn off your comptuter και πρέπει να τα κλείσεις από τον διακόπτη)

3)Δεν δουλεύει η διαδικασία της σύνδεσης χρήστη (login) στα μαθητικά pc από τον server. Συγκεκριμένα το Italc ζητάει όνομα χρήστη, κωδικό και τομέα για το pc στο οποίο θες να συνδεθείς αλλά δεν "περνάει" το όνομα χρήστη (παρά αφήνει τον χρήστη με τον οποίο έγινε η τελευταία επιτυχημένη σύνδεση στο pc) ενώ και το password είναι λάθος (συγκεκριμένα το μήκος του password με το οποίο προσπαθεί να συνδεθεί είναι μεγαλύτερο από αυτό που του δίνεις). Αντίθετα η διαδικασία της αποσύνδεσης χρήστη δουλεύει κανονικά.

Τα παραπάνω είναι πολύ ενοχλητικά ιδιαίτερα πρόκειται για εργασίες συντήρησης που θέλεις να τις κάνεις από τον server.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάποιο από τα παραπάνω και αν ναι βρήκε κάποιο τρόπο να το αντιμετωπίσει;

Κάθε βοήθεια δεκτή....

alkisg

Δοκίμασε να στείλεις ένα mail στη λίστα του italc, πιθανώς να σου απαντήσει είτε ο developer είτε κάποιος που έχει συναντήσει τα παραπάνω προβλήματα (χρειάζεται εγγραφή πριν την αποστολή):
https://lists.sourceforge.net/lists/listinfo/italc-users

Για το απομακρυσμένο άνοιγμα, θα πρέπει να έχει δηλωθεί και η mac address των clients στο παράθυρο που εισάγουμε τους clients.

Για το shutdown, υποθέτω ότι θα χρειαστεί debugging των Windows - ο κώδικάς του iTalc φαίνεται αρκετά εντάξει, επομένως δεν θα μου φανεί περίεργο αν φταίνε τα ίδια τα Windows (είχα δει συχνά τέτοια προβλήματα με κάποιες κλήσεις να μην παίζουν σε όλες τις εκδόσεις των Windows όταν ανέπτυσσα το Διερμηνευτή, οπότε αναγκαζόμουνα να παίρνω περιπτώσεις):
Κώδικας: C
void powerDown( void )
{
#ifdef BUILD_WIN32
	enablePrivilege( SE_SHUTDOWN_NAME, TRUE );
	ExitWindowsEx( EWX_POWEROFF | SHUTDOWN_FLAGS, SHUTDOWN_REASON );
        ...


Το τελευταίο μάλλον είναι "καθαρό" bug του iTalc... ουσιαστικά "στέλνει" τα πλήκτρα, ε, κάπου θα μετράει ένα tab παραπάνω, ένα enter λιγότερο κτλ. Απλά ανάφερέ το είτε στη mailing list είτε στο bug tracker.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ Δημήτρη δηλώνω εξαρχής κάθε pc με τη mac address του και ΔΕΝ έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοια προβλήματα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Γκίνης

Άλκη και Λάμπρο ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Για το bug με το password θα το αναφέρω στους developers ʼλκη.

Φχαριστώ.....