πρόβλημα στη λειτουργία 2 fat clients

Ξεκίνησε από yiannis, 31 Οκτ 2012, 01:55:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

https://wiki.ubuntu.com/X/Lucid845gAnd855gmGpuFreezes

Αυτές οι κάρτες είχαν hardware πρόβλημα "cache coherency" και οι drivers τους προσπαθούσαν να το παρακάμψουν με διάφορα κόλπα.
Μέχρι την 9.04 έπαιζαν καλά, από 9.10 μέχρι 11.κάτι ήταν χαλασμένες, και τώρα στην 12.04 είναι πάλι σχετικά ΟΚ.
Το πού θα εμφανιστεί το πρόβλημα δεν είναι σταθερό, μπορεί π.χ. να το βγάλει μετά από 20 ώρες χρήσης του ίδιου προγράμματος ή μπορεί να το βγάλει και σε λίγα λεπτά.
Το πρόγραμμα (wine κτλ) ναι θα παίζει ρόλο, γιατί θα καλεί συγκεκριμένες συναρτήσεις του driver οι οποίες δεν καταφέρνουν να παρακάμψουν το πρόβλημα coherency, αλλά δεν φταίει το πρόγραμμα που καλεί τις συναρτήσεις, φταίει πάλι ο driver.

Νομίζω ότι η πιο απλή λύση είναι το να μεταφέρεις όλη την εγκατάστασή σου σε έναν υποφάκελο, ώστε να μπορείς να κάνεις restore αν το θελήσεις, και μετά να εγκαταστήσεις την 12.04. Λογικά με το υλικό που έχεις θα δεις να πάει και καλύτερα, όχι πιο αργά.

yiannis

Ίσως έχεις δίκιο και  η αναβάθμιση να είναι η καλύτερη λύση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι χρησιμοποιώ το εργαστήριο κάθε μέρα και θα πρέπει να γίνει και η μεταφορά των αρχείων των μαθητών. Ενώ στο τέλος της χρονιάς θα ήμουν πιο χαλαρός. Θα το κάνω και θα επανέλθω με νέα προβλήματα και απορίες πάλι :)

Για το flow control το δοκίμασα, αλλά δεν το υποστηρίζει η κάρτα δικτύου. Είναι μια onboard realtek, οπότε μάλλον την πάτησα. Το switch που έχω είναι το Allied Telesis AT-8550/GB (http://www.alliedtelesis.com/p-1924.html). Είναι managed, αλλά μιας και μου χαρίστηκε, δεν ξέρω τρόπο να συνδεθώ (κωδικούς κλπ)!!! Έτσι δεν ξέρω σε τι mode είναι αυτή τη στιγμή σε σχέση με το flow control. Υποθέτω πως ο καλύτερος τρόπος είναι να μπω στις ρυθμίσεις και να απενεργοποιήσω από εκεί το flow control, σωστά;

Υπάρχει άλλος τρόπος να δω αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι στο switch;

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 06 Νοε 2012, 07:17:58 ΜΜ
Ίσως έχεις δίκιο και  η αναβάθμιση να είναι η καλύτερη λύση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι χρησιμοποιώ το εργαστήριο κάθε μέρα και θα πρέπει να γίνει και η μεταφορά των αρχείων των μαθητών. Ενώ στο τέλος της χρονιάς θα ήμουν πιο χαλαρός. Θα το κάνω και θα επανέλθω με νέα προβλήματα και απορίες πάλι :)

Αν θες μπορείς να κάνεις δεύτερο partition ώστε να μπορείς να δουλεύεις με όποια από τις δύο εκδόσεις θες, με κοινό /home. Για βοήθεια, IRC. :)

Παράθεση από: yiannis στις 06 Νοε 2012, 07:17:58 ΜΜ
Για το flow control το δοκίμασα, αλλά δεν το υποστηρίζει η κάρτα δικτύου. Είναι μια onboard realtek, οπότε μάλλον την πάτησα.

Περιέργως, μου φαίνεται ότι σε αρκετές realtek το πρόβλημα του flow control λύθηκε στην 12.04! Με ένα benchmark του δικτύου από τα sch-scripts μπορείς να βεβαιωθείς για το αν υπάρχει το πρόβλημα στο εργαστήριό σου ή όχι.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 06 Νοε 2012, 07:23:36 ΜΜ
Αν θες μπορείς να κάνεις δεύτερο partition ώστε να μπορείς να δουλεύεις με όποια από τις δύο εκδόσεις θες, με κοινό /home. Για βοήθεια, IRC. :)

Έχω ένα SATA 120GB δίσκο που έχω έχει ήδη win vista και ubuntu 10. Πού να χωρέσει και το 12; :)
Έχω έναν παλιότερο IDE 80GB. Θα τον βάλω πάνω και θα κάνω εκεί τις δοκιμές. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην εκκίνηση με το grub; Επειδή θα έχω τα 3 λειτουργικά σε 2 δίσκους και SATA-PATA;

ΠαράθεσηΠεριέργως, μου φαίνεται ότι σε αρκετές realtek το πρόβλημα του flow control λύθηκε στην 12.04! Με ένα benchmark του δικτύου από τα sch-scripts μπορείς να βεβαιωθείς για το αν υπάρχει το πρόβλημα στο εργαστήριό σου ή όχι.

Μόλις τώρα αυτό διάβαζα :) Θα το κάνω αύριο το πρωί να δω...

Eυχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για το χρόνο σου και τη βοήθεια!!!

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 06 Νοε 2012, 07:31:28 ΜΜ
Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην εκκίνηση με το grub; Επειδή θα έχω τα 3 λειτουργικά σε 2 δίσκους και SATA-PATA;

Μπα κανένα πρόβλημα. Αν θες κι όλας στο βήμα της εγκατάστασης που ρωτάει πού να βάλει τον grub, πες του να το βάλει στον δεύτερο δίσκο (/dev/sdb) ώστε να μην μπλέκονται οι δύο grub μεταξύ τους, και μετά στο 10.04 τρέξε update-grub για να δει το 12.04, ή πάτα F12 από το BIOS όταν θες να μπουτάρεις από τον δεύτερο δίσκο. Αλλά και να μπλεχτούνε και να γράφονται μία ο ένας στον MBR του sda και μία ο άλλος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά και από τα δύο Ubuntu θα βλέπεις όλες τις διαθέσιμες επιλογές.

yiannis

Έτρεξα το benchmark για το δίκτυο και φαίνεται ότι το switch δεν εφαρμόζει flow control. Έτσι γλυτώνω το πρόβλημα με τη realtek κάρτα του server που δεν υποστηρίζει την απενεργοποίσησή του, έτσι δεν είναι;

Τα αποτελέσματα με 11 fat clients. Eίμαι πάνω από 900Mbps, όλα καλά, σωστά;

[  3] local 10.65.36.11 port 53123 connected with 10.65.36.105 port 5001
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec  99.4 MBytes  83.4 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    100 MBytes  83.8 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec  99.4 MBytes  83.3 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    104 MBytes  86.8 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.7 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.6 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.7 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    105 MBytes  88.0 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    104 MBytes  87.1 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.7 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    100 MBytes  83.9 Mbits/sec


yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 06 Νοε 2012, 08:49:42 ΜΜ
Μπα κανένα πρόβλημα. Αν θες κι όλας στο βήμα της εγκατάστασης που ρωτάει πού να βάλει τον grub, πες του να το βάλει στον δεύτερο δίσκο (/dev/sdb) ώστε να μην μπλέκονται οι δύο grub μεταξύ τους, και μετά στο 10.04 τρέξε update-grub για να δει το 12.04, ή πάτα F12 από το BIOS όταν θες να μπουτάρεις από τον δεύτερο δίσκο. Αλλά και να μπλεχτούνε και να γράφονται μία ο ένας στον MBR του sda και μία ο άλλος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά και από τα δύο Ubuntu θα βλέπεις όλες τις διαθέσιμες επιλογές.

Επειδή, να πω την αμαρτία μου, όλα αυτά μου φαίνονται λίγο κινέζικα :( λέω να κάνω το εξής:
Θα βγάλω τον υπάρχοντα δίσκο και θα βάλω άλλον να κάνω την εγκατάσταση. Αν όλα πάνε καλά, θα δω μετά αν μπορώ και πώς να μεταφέρω τα αρχεία των χρηστών από την παλιά εγκατάσταση στην καινούρια. Υποθέτω ένα απλό file copy θα είναι, αν βάλω πάλι πίσω τον παλιό σκληρό ως 2ο, αλλά να μην ξεκινήσω από αυτόν.

Σκέφτομαι αυτήν τη λύση, γιατί μετά θα καταργήσω τελείως τον παλιό σκληρό και θα μείνω με τον καινούριο, με μοναδική εγκατάσταση το ubuntu 12. Άλλωστε και τώρα με τα win vista - dual boot, ποτέ δεν μπαίνω εκεί. Έβαλα στο virtual box τα win2000 και αν χρειάζομαι κάτι σε win το κάνω από εκεί, χωρίς επανεκκίνηση ;)

yiannis

#23
Είχες δεν είχες Άλκη, με έριξες στα βαθιά :)

Έβαλα έναν 2ο IDE HDD, παράλληλα με το SATA που είχα. Από το BIOS ρύθμισα να ξεκινάει από τον IDE, ώστε να μην πειραχθεί καθόλου ο αρχικός SATA και να τον έχω για fall back (τόση αισιοδοξία)! Έχω πρόσβαση και στα παλιά αρχεία έτσι.

Εγκαταστάθηκαν όλα σύμφωνα με τις οδηγίες στο wiki. Φοβερή δουλειά, μπράβο σε όλους σας. Περιμένω να γίνει ο εικονικός δίσκος και θα ξεκινήσω τα fat clients να δω συμπεριφορά.

Τα clients δεν ξεκινούν από το δίκτυο. Πάνε στην τοπική εγκατάσταση windows. Ο server είναι με στατική .10 IP address. Τι μπορεί να φταίει;

OK, το βρήκα. Αρχικά είχα βάλει static IP address x.y.z.11 στο server. Μετά που το άλλαξα σε x.y.z.10, όπως έλεγαν οι οδηγίες, έπρεπε να ξαναφτιάξω το αρχείο των ρυθμίσεων για το dnsmasq. Έγινε και τώρα ξεκινούν κανονικά!!! :)

yiannis

Δεν πρόλαβα να κάνω ουσιαστικές δοκιμές. Θα επανέλθω με νεότερα από Δευτέρα (αύριο έχει εκδρομή)...

Κάτι διαφορετικό που παρατήρησα σε σχέση με την 10 είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τη λίστα koina.list. Θα πρέπει τα αντίστοιχα λογισμικά να τα βάλω ένα-ένα τώρα; Οι αντίστοιχες λίστες για Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο κλπ, υπάρχουν, απλά άλλαξε ο τρόπος εγκατάστασης.

Τώρα που δεν υπάρχει ξεχωριστός εικονικός δίσκος για τα fat clients, αυτό σημαίνει ότι ο server θα έχει το ίδιο λογισμικό με τα fat clients. Σωστά; Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι διαφορετικό; Πχ να εξαιρεθούν κάποια πακέτα από τα fat clients;

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 08 Νοε 2012, 06:32:09 ΜΜ
Κάτι διαφορετικό που παρατήρησα σε σχέση με την 10 είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τη λίστα koina.list. Θα πρέπει τα αντίστοιχα λογισμικά να τα βάλω ένα-ένα τώρα;

Τα εκπαιδευτικά λογισμικά μπαίνουν όλα μαζί βάζοντας τα μεταπακέτα dimotiko, gymnasio, lykeio κτλ, ενώ τα υπόλοιπα π.χ. gimp, tuxpaint τα βάζουμε ένα-ένα από το κέντρο λογισμικού.

Αν κάποιος θέλει, μπορεί να κρατήσει δικιά του λίστα με όλα τα προγράμματα που βάζει (για επόμενες εγκαταστάσεις), ως εξής:
Κώδικας: shell
mkdir ~/bin
gedit bin/install-my-programs
(Περιεχόμενα του αρχείου:)
#!/bin/sh
sudo apt-get install gimp tuxpaint tuxtype \
ki alla paketa \
telos paketwn
(Αποθήκευση, έξοδος)
chmod +x ~/bin/install-my-programs
(και για την εγκατάσταση: )
~/bin/install-my-programs


Παράθεση από: yiannis στις 08 Νοε 2012, 06:32:09 ΜΜ
Τώρα που δεν υπάρχει ξεχωριστός εικονικός δίσκος για τα fat clients, αυτό σημαίνει ότι ο server θα έχει το ίδιο λογισμικό με τα fat clients. Σωστά; Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι διαφορετικό; Πχ να εξαιρεθούν κάποια πακέτα από τα fat clients;

Μπορείς να εξαιρέσεις όποια αρχεία θες, δες την τελευταία παράγραφο στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Δημοσίευση_εικονικού_δίσκου. Τα μενού βρίσκονται σαν αρχεία .desktop στο φάκελο /usr/share/applications, ενώ τα εκτελέσιμα συνήθως στο /usr/bin.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 08 Νοε 2012, 06:55:26 ΜΜ
Αν κάποιος θέλει, μπορεί να κρατήσει δικιά του λίστα με όλα τα προγράμματα που βάζει (για επόμενες εγκαταστάσεις), ως εξής:

Πολύ καλή λύση!!

Παράθεση
Μπορείς να εξαιρέσεις όποια αρχεία θες, δες την τελευταία παράγραφο στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Δημοσίευση_εικονικού_δίσκου. Τα μενού βρίσκονται σαν αρχεία .desktop στο φάκελο /usr/share/applications, ενώ τα εκτελέσιμα συνήθως στο /usr/bin.

Την είχα διαβάσει την παράγραφο. Δεν καταλαβαίνω όμως πώς θα αποκλείσω ένα πρόγραμμα. Πχ, εγκατέστησα DropBox, VirtualBox και το FET, τα οποία δεν θέλω να είναι διαθέσιμα στους clients. Τι θα πρέπει να βάλω στο /etc/ltsp/ltsp-update-image.excludes για να τα αποκλείσω; Αυτό που μου έγραψες για τα μενού και τα εκτελέσιμα, δεν το κατάλαβα :(

Η αλήθεια είναι ότι αυτά είναι λεπτομέρειες. Και αρκετά σε έχω ζαλίσει. Ξέφυγε και το θέμα τελείως από το αρχικό!!!
Ελπίζω να λυθούν όλα τα προβλήματα με τις κάρτες γραφικών και να δουλεύουν και το ίδιο καλά τα υπόλοιπα, ώστε να αξίζει η αναβάθμιση.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την όλη βοήθεια! Θα επανέλθω όπως και να 'χει, με εντυπώσεις ;)

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 08 Νοε 2012, 07:34:36 ΜΜ
Την είχα διαβάσει την παράγραφο. Δεν καταλαβαίνω όμως πώς θα αποκλείσω ένα πρόγραμμα. Πχ, εγκατέστησα DropBox, VirtualBox και το FET, τα οποία δεν θέλω να είναι διαθέσιμα στους clients. Τι θα πρέπει να βάλω στο /etc/ltsp/ltsp-update-image.excludes για να τα αποκλείσω; Αυτό που μου έγραψες για τα μενού και τα εκτελέσιμα, δεν το κατάλαβα :(

sudo gedit /etc/ltsp/ltsp-update-image.excludes, και προσθέτεις τις παρακάτω γραμμές:
usr/share/applications/virtualbox.desktop
usr/bin/VirtualBox

Έτσι ούτε στο μενού θα εμφανίζεται, ούτε θα μπορούν να το εκτελέσουν από κονσόλα.

yiannis

Τελικά, με την έκδοση 12.04, οι δύο συγκεκριμένοι clients δεν κολλάνε, αλλά στο Διερμηνευτή, πάλι έχουν πρόβλημα. Συγκεκριμένα, μετά από λίγη ώρα, τα γράμματα βγαίνουν σαν διπλά, το ένα πάνω στο άλλο και δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα!! Κατά τα άλλα, δουλεύουν κανονικά, αλλά νομίζω ότι και με την 10.04, μόνο με χρήση του Διερμηνευτή κολλούσαν... Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο;

Επιπλέον, τώρα έχω διάφορα προβλήματα και σε άλλους clients. Όταν πάνε να ανοίξουν κάποιο πρόγραμμα, πχ Διερμηνευτή ή Firefox, βγαίνει ένα παράθυρο, που ζητάει το root password. Δε θυμάμαι τι ακριβώς λέει, κάτι σχετικό με SSH. Και να δώσω το password του administrator, δεν το δέχεται και το ξαναζητάει. Μόνο με επανειλημμένα Esc (μπορεί και 20) βγαίνει από τη μέση και μπορείς να δουλέψεις.

Με τις εφαρμογές, όλα καλά. Τις εγκατέστησα εύκολα μέσα από το κέντρο λογισμικού. Τα επιπλέον fonts των windows με ταλαιπώρησαν λίγο, αλλά τα έβαλα και αυτά (δε δούλευε εδώ η εύκολη λύση που είχα δει στο 10: διπλό κλικ και άνοιγμα με τον viewer, κλικ στο install και τέλος).

Απομένει η εγκατάσταση του squid. Ισχύουν οι οδηγίες που υπάρχουν από το 2010 στη βιβλιοθήκη; Γιατί στο wiki δεν αναφέρεται κάτι σχετικό...

alkisg

ΟΚ αφού γλύτωσες από τα κολλήματα τώρα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες επιλογές του intel driver μήπως και δεις βελτίωση και στο wine.
Δοκίμασε για τους δύο αυτούς clients να βάλεις στο lts.conf:
X_OPTION_01="\"NoAccel\""

Περισσότερες επιλογές για δοκιμή μπορείς να βρεις στη σελίδα βοήθειας του οδηγού: http://manpages.ubuntu.com/intel

Για το παράθυρο που ζητάει κωδικό, μήπως π.χ. ο firefox ζητάει να κάνει update τον flash player;
Αυτό γίνεται συγκεντρωτικά για όλους τους χρήστες από τον server, κάνοντας update και μετά δημοσίευση εικονικού δίσκου.
Αν όχι, γράψε επακριβώς το μήνυμα.

Για τα fonts των Windows, τα live CDs της Τεχνικής Στήριξης περιέχουν ήδη όλα τα βασικά (/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts).
Αν θες επιπλέον fonts, μπορείς να τρέξεις gksudo nautilus και να αντιγράψεις όποια θες στον παραπάνω φάκελο.