πρόβλημα στη λειτουργία 2 fat clients

Ξεκίνησε από yiannis, 31 Οκτ 2012, 01:55:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

Δύο συγκεκριμένα FAT clients, ενώ ξεκινούν κανονικά, κάνεις login και δουλεύεις κανονικά, μετά από λίγη ώρα εργασίας κολλάνε.

Ο πρώτος, εμφανίζει κάποιες κάθετες άσπρες γραμμές και μένει εκεί παγωμένος.
Ο δεύτερος, σβήνει τελείως η οθόνη, σα να έχει μπει σε stand-by και δεν επανέρχεται ποτέ. Αλλά εκεί, ο ΗΥ φαίνεται να μην έχει κολλήσει. Πχ αν πατήσω τα caps lock κλπ, ανάβουν κανονικά.

Και στους 2 κάνω reset για να ξαναδουλέψουν, αλλά μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια.
Υποπτεύομαι ότι έχει να κάνει κάτι με την υποστήριξη της κάρτας γραφικών; Και οι 2 είναι onboard.

alkisg

Για τον πρώτο, μπούταρέ τον με το live cd και στην εντελώς αρχική οθόνη πάτα ένα πλήκτρο για να βγει το μενού, μετά επίλεξε έλεγχο μνήμης, και άστον να τρέχει κανά τέταρτο να δεις αν κολλάει λόγω θερμοκρασίας κτλ. Αν όχι, δοκίμασε να του βάλεις προσωρινά μια άλλη κάρτα γραφικών. Τι κάρτα γραφικών έχει; (δεξί κλικ ιδιότητες από τον επόπτη).

Για τον δεύτερο, όταν το κάνει αυτό, μπορείς να τον δεις από τον επόπτη, να κάνεις υποβοήθηση μαθητή κτλ;

yiannis

Έχω ελέγξει όλους με το memtest, για αρκετές ώρες. Θα το ξανακάνω όμως, για να το αποκλείσουμε αυτό στα σίγουρα.

Επίσης έχω ακόμα ubuntu 10.04 με τα sch-scripts. Θα δω από κει τι πληροφορίες δίνει και για τους δύο, αύριο, και θα επανέλθω. Και οι δύο έχουν onboard κάρτα.

Για τον δεύτερο, δεν το σκέφτηκα να δω όταν κλείνει η οθόνη τι μου δείχνει το sch-script στον server. Αύριο και αυτό. Θα δοκιμάσω και άλλη κάρτα γραφικών.

Ευχαριστώ!!

alkisg

Μπορείς πάντως να βάλεις επόπτη και στην 10.04, λειτουργεί παράλληλα με τα sch-scripts και προσφέρει περισσότερες λειτουργίες.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 31 Οκτ 2012, 07:39:39 ΜΜ
Μπορείς πάντως να βάλεις επόπτη και στην 10.04, λειτουργεί παράλληλα με τα sch-scripts και προσφέρει περισσότερες λειτουργίες.

Είχα την εντύπωση ότι δεν υποστηριζόταν... Θα το κοιτάξω :) Ευχαριστώ!

yiannis

Κάρτες γραφικών έχουν και οι δύο την ίδια, onboard:
82845G/GL[Brookdale-G]/GE Chipset Integrated Graphics Device [2562]

Έχω συνδεθεί και περιμένω να κολλήσουν, για να δοκιμάσω τα υπόλοιπα :)

alkisg

Οι 8xx κάρτες της Intel είχαν πολλά προβλήματα στην 10.04, δηλαδή τα κολλήματα που βλέπεις είναι αναμενόμενα, βάλε 12.04 που έχει καλύτερους drivers γι' αυτήν.

yiannis

#7
Τώρα μου βάζεις δύσκολα :)
Είχα πει την αναβάθμιση να την κάνω στο τέλος της σχολικής χρονιάς, να έχω χρόνο να αντιμετωπίσω όποιο άλλο πρόβλημα προκύψει. Επίσης έχω αρκετά παλιό εξοπλισμό και δεν ξέρω πόσο καλά θα αποκρίνεται. Αυτή τη στιγμή, κάποιοι είναι ήδη αρκετά αργοί και με την 10.04!

Κάποια άλλη λύση δεν υπάρχει; Να βάλω άλλους drives από αυτούς που έχει η 10.04;

To περίεργο είναι ότι τόση ώρα δεν έχουν κολλήσει. Χθες έκανα μια ενημέρωση του εικονικού δίσκου, μπας και με νέο kernel ή κάτι άλλο βελτιωθεί η κατάσταση. Λες να είμαι τυχερός; Για να βάλω και κανένα βιντεάκι να ζοριστεί η κατάσταση...

============

Είναι σχεδόν 20 λεπτά που παίζουν βίντεο από youtube, 720p τα πιο πολλά, με κάποια σπασίματα φυσικά, αλλά ακόμα δεν έχουν κολλήσει!!!!
Τι να πω. Θα δω και με τους μαθητές σε πραγματική χρήση τι θα γίνει. Ως τώρα, δεν έβγαζαν μία διδακτική ώρα...

alkisg

Σε δυο τρεις βδομάδες θα δημοσιευθεί ένας "στατικός" εικονικός δίσκος μόνο για thin clients, με βάση το Debian Wheezy. Αυτό είναι το ίδιο πρόσφατο με το 12.04, αλλά υποστηρίζει και παλιούς επεξεργαστές, π.χ. AMD K6 που δεν υποστηρίζουν την εντολή cmov και δεν μπουτάρουν καθόλου με 12.04. Επίσης θα προσπαθήσω να τον κάνω να παίζει και με 10.04 server αλλά και με clients με 64 MB RAM (πόσο έχουν οι δικοί σου; ).

Αν δεις και ξανασυμβαίνει το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις και με αυτόν, θα δημοσιευθούν απλές οδηγίες εγκατάστασής του.

yiannis

Αν είχα μηχανήματα με 64MB RAM θα είχα thin clients και δεν τα πολυσηκώνει ο server. Παλιότερα που είχα δοκιμάσει 2 ή 3 το πολύ δούλευαν. Και αυτά πολύ αργά. Τα μηχανήματα που έχω τώρα, δεν είναι τόσο παλιά. Όλα είναι fat clients. Έχει αναβαθμιστεί η μνήμη τους. Τα χειρότερα είναι Ρ4 1.6GHz 1GB RAM. Αυτά βλέπω κάπως να ζορίζονται. Αλλά πιθανώς και να οφείλεται στη δικτυακή λειτουργία. Δεν ξέρω. Ανεξάρτητα από τις απαιτήσεις συστήματος που δίνονται για το ubuntu 10.04, νομίζω ότι θέλει αρκετά σύγχρονο επεξεργαστή για να δουλέψει γρήγορα. Αν τα συγκρίνω με την τοπική εγκατάσταση windows xp, σίγουρα είναι λιγότερο αποκρίσιμο το σύστημα. Λογικό... Έτσι κάπως είχα σκεφτεί και τα παρακάτω.

Μιας που άνοιξε η κουβέντα για στατικούς εικονικούς δίσκους, παλιότερα είχα σκεφτεί το εξής: Να δημιουργείται στο server ένας εικονικός δίσκος, όπως γίνεται στην 10.04. Μετά να υπάρχει η δυνατότητα αυτός ο εικονικός δίσκος να κλωνοποιείται στον τοπικό σκληρό των clients. Οι αναβαθμίσεις θα μπορούσαν και πάλι να γίνουν στον server και όποτε θέλουμε, "στέλνουμε" τον αναβαθμισμένο δίσκο σε κάποιο client. Νομίζω ότι θα επιτάχυνε αρκετά τη λειτουργία του εργαστηρίου. Η κλωνοποίηση θα μπορούσε να γίνει μέσω δικτύου (όπως πχ στο clonezilla) και να το αφήσεις να γίνει την Παρασκευή και τη Δευτέρα όλα έτοιμα. Ή ακόμα και μια υβριδική λύση: κάποια clients τελείως δικτυακά μέσω server και κάποια άλλα τοπικά.

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Αξίζει τον κόπο;

yiannis

Και οι δύο υπολογιστές έμειναν από χθες ανοιχτοί και δεν παρουσίασαν το παραμικρό πρόβλημα!!!
Φαίνεται ότι με το update του εικονικού δίσκου, κάτι θα άλλαξε... Υποθέτω...
Φαίνεται πάντως ότι το πρόβλημα λύθηκε :)

Ευχαριστώ και πάλι Άλκη !

Αν υπάρχει και κάποιο σχόλιο για αυτά που έγραψα πιο πάνω, περί εικονικών δίσκων, θα ήταν ενδιαφέρον...

alkisg

Γιάννη για το πρώτο κομμάτι, των επιδόσεων, έχεις gigabit σύνδεση server <=> switch, και μάλιστα χωρίς πρόβλημα flow control;
Κανονικά τα μηχανήματά σου θα έπρεπε να είναι πιο αποκρίσιμα με Linux παρά με κανονικά εγκατεστημένα XP (δηλαδή με full προγράμματα και updates, αντιιικό κτλ).

Για το δεύτερο κομμάτι, του cloning, το έχουμε συζητήσει κάποιες φορές παλιότερα εδώ, είναι αρκετά εύκολο να γίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο χρήσιμο θα είναι τελικά, όταν με 60 ευρώ που κάνει ένα switch ξενοιάζεις τελείως από το τοπικό cloning.
Το καλό δίκτυο χρησιμοποιείται και για το κοινό /home, όχι μόνο για το λειτουργικό και για τα προγράμματα (/). Και δεν χρειάζεσαι πια καθόλου τοπικούς δίσκους, οπότε θεωρητικά μπορεί να γίνει οικονομία από εκεί.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 04 Νοε 2012, 11:40:07 ΜΜ
Γιάννη για το πρώτο κομμάτι, των επιδόσεων, έχεις gigabit σύνδεση server <=> switch, και μάλιστα χωρίς πρόβλημα flow control;
Κανονικά τα μηχανήματά σου θα έπρεπε να είναι πιο αποκρίσιμα με Linux παρά με κανονικά εγκατεστημένα XP (δηλαδή με full προγράμματα και updates, αντιιικό κτλ).

Ναι, έχω ένα switch με 2 ports X 1 Gbps και άλλες 48 X 100 Mbps. O server πέφτει στη μία 1Gpbs port. Για το flow control, πρέπει να το κοιτάξω. Κάπου είχα βρει εδώ ένα παλιότερο νήμα που έλεγε κάποια πράγματα, θα το ξαναψάξω πώς να το κάνω :) Αν έχεις κάποια ιδέα, μου λες....

Στα windows XP έχουν γίνει όλες οι αναβαθμίσεις και έχουν ένα light antivirus, αλλά από προγράμματα, όχι ότι πιο τελευταίο. Πχ ms office xp!! :) Πάντως είναι πιο αποκρίσιμα απ' ότι με το ubuntu 10 ltsp.

ΠαράθεσηΓια το δεύτερο κομμάτι, του cloning, το έχουμε συζητήσει κάποιες φορές παλιότερα εδώ, είναι αρκετά εύκολο να γίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο χρήσιμο θα είναι τελικά, όταν με 60 ευρώ που κάνει ένα switch ξενοιάζεις τελείως από το τοπικό cloning.
Το καλό δίκτυο χρησιμοποιείται και για το κοινό /home, όχι μόνο για το λειτουργικό και για τα προγράμματα (/). Και δεν χρειάζεσαι πια καθόλου τοπικούς δίσκους, οπότε θεωρητικά μπορεί να γίνει οικονομία από εκεί.

Η ιδέα μου είχε έρθει σκεπτόμενος ότι η ταχύτητα από τον τοπικό σκληρό θα είναι πάντα σταθερή, ανεξάρτητα του φόρτου του τοπικού δικτύου, και επιπλέον πιο υψηλή από την ταχύτητα του τοπικού δικτύου. Πχ, με 100Mbps μεταξύ client και server, έχεις ένα raw throughput 12 MB/s στην ιδανική περίπτωση. Νομίζω ότι το ξεπερνάει εύκολα οποιοσδήποτε σκληρός δίσκος!! Και λογικά θα έχεις μια επιτάχυνση της λειτουργίας από εκεί. Και το /home θα παραμένει στο server, αλλά θα υπάρχει μόνο αυτή η κίνηση δικτυακά.

Αν ήθελα να το δοκιμάσω σε έναν Η/Υ, πώς θα μπορούσα;

Ευχαριστώ!!!

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 05 Νοε 2012, 08:45:04 ΜΜ
Για το flow control, πρέπει να το κοιτάξω. Αν έχεις κάποια ιδέα, μου λες....

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3533.0

Παράθεση από: yiannis στις 05 Νοε 2012, 08:45:04 ΜΜ
Πχ, με 100Mbps μεταξύ client και server, έχεις ένα raw throughput 12 MB/s στην ιδανική περίπτωση. Νομίζω ότι το ξεπερνάει εύκολα οποιοσδήποτε σκληρός δίσκος!!

Ο εικονικός δίσκος είναι συμπιεσμένος περίπου 2.5 φορές, οπότε πας στα 30 Mb/sec. Το σημαντικό όμως είναι ότι δεν έχεις seek time, το οποίο είναι που τρώει την περισσότερη ώρα στους σκληρούς δίσκους, και είναι και το κύριο πλεονέκτημα των SSD. Το seek time στο LTSP είναι σχεδόν μηδενικό, αφού μετά την πρώτη χρήση που κάνει κάποιος μαθητής, για τους υπόλοιπους τα δεδομένα έχουν ήδη cache-αριστεί στη RAM του server. Γι' αυτό και στον μαθητή που θα ανοίξει πρώτος π.χ. το LibreOffice μέσα στη μέρα, θα χρειαστεί 10 secs, ενώ στους επόμενους μόνο π.χ. 2 secs.

Για να το δοκιμάσεις αυτή τη στιγμή δεν είναι δυνατόν, χρειάζεται υποστήριξη upstream στο LTSP. Πιθανώς να το υλοποιήσουμε πάντως γιατί θα ωφεληθούν και οι εγκαταστάσεις με laptops/wireless. Μια αντίστοιχη δοκιμή μπορείς να κάνεις με απλή τοπική εγκατάσταση, κι αν θες ενεργοποιείς και btrfs compression το οποίο μπορεί να ωφελήσει, ανάλογα με τη σχέση ταχύτητας επεξεργαστή/δίσκου.

yiannis

Ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα με τις οθόνες. Ο 2ος, κόλλησε και πάλι :(
Ενώ είναι κολλημένος, είδα στα sch-scripts ότι φαίνεται σαν να μην είναι κανένας συνδεδεμένος. Ο ΗΥ δεν έχει κολλήσει όμως. Μπορώ πχ να τον κλείσω ή να τον επανεκκινήσω μέσα από τα sch-scripts. Αν δοκιμάσω να κάνω προβολή καθηγητή, βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:
XAUTHORITY =
xset: unable to open display ""
Tue 6 Nov .........
VNC Viewer .......
...
xvnc4viewer: unable to open display ""
Αφού δεν κολλάει ο ΗΥ, πρέπει να είναι κάτι με τον driver της κάρτας γραφικών. Αλλά γιατί το κάνει όταν χρησιμοποιούμε το Διερμηνευτή και όχι την άλλη φορά που έτρεχα πχ μόνο firefox; Υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με το wine;