Hot Potatoes & Google Earth

Ξεκίνησε από walkleon, 09 Μαρ 2011, 04:35:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

walkleon

Καλησπέρα σε όλους.
Ήθελα να ρωτήσω: υπάρχει περίπτωση να εγκαταστήσω και να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα Hot Potatoes & Google Earth σε Η/Υ χώρις πρόσβαση στο διαδίκτυο;;
Ευχαριστώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

hot potatoes νομίζω ναι.
google earth δεν γνωρίζω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

petrosp13

Το google earth κατεβάζει από το διαδίκτυο τα δεδομένα του
Δεν ξέρω αν υπάρχει έκδοση που να εγκαθιστάς τα δεδομένα στον υπολογιστή, αλλά μου φαίνεται απίθανο να δίνει αυτά τα δεδομένα η Google
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

walkleon

Λοιπόν ακούστε πώς έχει η κατάσταση:

--Το Hot Potatoes 6 παω να το εγκαταστήσω σε ένα pc χωρίς Internet.Ξεκινάει η εγκατάσταση και διακόπτεται τη στιγμή που ανοίγει ο explorer.Δεν μου επιτρέπει να το εγκαταστήσω.Κάτι μου ζητάει πιθανότατα απο το Internet.Υπάρχει καμία λύση σε αυτό;Θέλω απλά να το εγκαταστήσω για να δουλέψω με τους μαθητές μου.

--Το google earth το εγκαθιστώ κανονικά απλά μετά είναι άχρηστο δεδομένου οτι δεν υπάρχει σύνδεση internet.Λογικό.

αν μπόρει κάποιος να προτείνει καποιά λύση,καλώς

poursali

Παράθεση από: walkleon στις 10 Μαρ 2011, 06:14:27 ΜΜ
Κάτι μου ζητάει πιθανότατα απο το Internet.Υπάρχει καμία λύση σε αυτό;

εξήγησέ μας περισσότερο τι συμβαίνει.. γράψε ή ακόμα καλύτερα βάλε ένα screenshot από το πρόβλημα αυτό.. το hot potatoes παίζει και χωρίς διαδίκτυο.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

walkleon

Παράθεση από: poursali στις 10 Μαρ 2011, 07:00:25 ΜΜ
εξήγησέ μας περισσότερο τι συμβαίνει.. γράψε ή ακόμα καλύτερα βάλε ένα screenshot από το πρόβλημα αυτό.. το hot potatoes παίζει και χωρίς διαδίκτυο.
Παράθεση από: poursali στις 10 Μαρ 2011, 07:00:25 ΜΜ
εξήγησέ μας περισσότερο τι συμβαίνει.. γράψε ή ακόμα καλύτερα βάλε ένα screenshot από το πρόβλημα αυτό.. το hot potatoes παίζει και χωρίς διαδίκτυο.
πατάω αυτό το αρχείο "installer_hot_potatoes_6_3_0_4_English.exe".ξεκινάει η εγκατάσταση και αμέσως μου ανοίγει παράθυρο internet (το οποίο δεν εμφανίζει τίποτα γιατί στο εργαστήριο δεν υπάρχει σύνδεση) και σταματάει η εγκατάσταση.Αυτά.

poursali

στην επίσημη σελίδα έχει αυτό το αρχείο: http://hotpot.uvic.ca/setup_hotpot_6304.exe
δοκίμασέ το αν θέλεις... σε μένα δούλεψε η εγκατάσταση, χωρίς σύνδεση στο δίκτυο :)

επίσης, εγώ σε λινουξ  χρησιμοποιώ το εξής: http://hotpot.uvic.ca/javahotpot61.zip και δουλεύει μια χαρά
το τελευταίο είναι έκδοση σε java και παίζει και σε windows
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

walkleon

ευχαριστώ πολύ.θα το δοκιμάσω!

lp

Μια και μιλάμε για το hotpot έχει δοκιμάσει κανένας αν μπορούμε να εισάγουμε τεστ του hotpotatoes σε άρθρο joomla?
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου