Πρόταση βοηθήματος για τη χρονιά 2008-2009

Ξεκίνησε από sofi_arg, 02 Σεπ 2008, 09:35:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sofi_arg

Γεια σας!Είναι η τρίτη χρονιά που θα διδάξω το μάθημα φέτος. Τις 2 προηγούμενες χρονιές χρησιμοποίησα κάποια πολύ καλά βοηθήματα του κ.Τσιωτάκη που ξέρω ότι είναι και μέλος του forum και των κ. Καραϊσκου και Καραμπή. Φέτος θέλω να ανανεώσω κάπως το ασκησιολόγιο μου και να προτείνω στους μαθητές μου ενδεχομένως κάποιο άλλο βοήθημα.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο εγγυημένα εύχρηστο και μεθοδικό βοήθημα?Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Ένα βοήθημα που βρήκα αρκετά ενδιαφέρον είναι του κ.Λαζαρίνη από τις εκδόσεις Βιβλιοεκδοτική. Έχει δουλέψει κάποιος με αυτό για να μου πει τη γνώμη του?

p-p

Ναί, το δούλεψα πέρσυ, μεταξύ άλλων, και είναι πολύ καλό.

p-p
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών (Α.Π.Θ.)
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

sofi_arg

Ευχαριστώ πολύ!Θα το δοκιμάσω λοιπόν κι εγώ μαζί με τα άλλα που δουλεύω ούτως...

dpa2006

Παράθεση από: sofi_arg στις 02 Σεπ 2008, 09:35:42 ΜΜ
Γεια σας!Είναι η τρίτη χρονιά που θα διδάξω το μάθημα φέτος. Τις 2 προηγούμενες χρονιές χρησιμοποίησα κάποια πολύ καλά βοηθήματα του κ.Τσιωτάκη που ξέρω ότι είναι και μέλος του forum και των κ. Καραϊσκου και Καραμπή. Φέτος θέλω να ανανεώσω κάπως το ασκησιολόγιο μου και να προτείνω στους μαθητές μου ενδεχομένως κάποιο άλλο βοήθημα.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο εγγυημένα εύχρηστο και μεθοδικό βοήθημα?Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Ένα βοήθημα που βρήκα αρκετά ενδιαφέρον είναι του κ.Λαζαρίνη από τις εκδόσεις Βιβλιοεκδοτική. Έχει δουλέψει κάποιος με αυτό για να μου πει τη γνώμη του?

το βιβλίο του Λαζαρίνη το δουλεύω απο το 2003-2004,αρκετά καλο και αναλυτικό.κυκλοφορει παράλληλα ενα τευχος με ασκησεις επανάληψης.καλο θεωρώ το βιβλίο των Κ. Ντζιος & Ι. Κοψίνης απο Σαββάλα επίσης.
ειχα χρησιμοποιήσει την 1η και 2η εκδοση του.
http://www.algorithmoi.gr/default.htm
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

EleniK

Νομίζω ότι στην αγορά υπάρχουν πολλά καλα βοηθήματα  :D πλέον:
1) Τσιωτάκη 2) Λαζαρίνη 3) Κοψίνη-Ντζιού κλπ. (Δεν είναι απαραίτητα με σειρά προτίμησης).
Το καλύτερο είναι να καθίσεις και να δεις τι θα σε βόλευε προσωπικά εσένα π.χ. ο Τσιωτάκης εχει μια αλλη φιλοσοφία το βιβλίο του φέτος: είναι χωρισμένο ανά μάθημα, ενώ π.χ. ο Λαζαρίνης και ο Ντζιός είναι ανά ενότητες. Και τα 3 βιβλία τα έχω δουλέψει κατά καιρούς (όχι βέβαια τις νέες εκδόσεις) και είμαι ικανοποιημένη. Όλα είναι αρκετά ενημερωμένα και καλά βοηθήματα. Κοίταξε καλύτερα τι είναι πιο κοντά στη φιλοσοφία σου και στην ποιότητα μαθητών που έχεις.

Καλή χρονιά.  ;)
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

sofi_arg

Ευχαριστώ πολύ!Αυτά ακριβώς τα βοηθήματα είχα υπόψιν μου κι εγώ..Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!