Ασφάλεια και κοινωνική δικτύωση στο Internet.

Ξεκίνησε από toufeki, 10 Φεβ 2010, 03:54:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ας κρατήσουμε λοιπόν μακρυά τα παιδιά μας από facebook/TV/psp, έστω κι αν γκρινιάζουν!
Βέβαια γίνεται πολύ καλή δουλειά όταν βλέπουν κι εμάς να έχουμε μια κριτική στάση απέναντί τους και όταν δεν τους το ζητάμε σαν... σεληνιασμένοι.

Πολλές φορές θέλουμε να τους αποτρέψουμε από την εκτός μέτρου και κρίσης χρήση του Η/Υ και της τιβί, αλλά δεν τους προτείνουμε το αντίδοτο! Έτσι τα παιδιά ξαναγυρνούν άμεσα σε εκείνο που έχουν μάθει και ... εποιήσαμεν ουδέν!

Αλήθεια, έχετε δοκιμάσει να παίξετε με τα παιδιά πολύ και με αθώα παιχνίδια ή αστεία; Εγώ το έχω δοκιμάσει, δίνω την ψυχή μου τότε, γίνομαι και λίγο καραγκιόζης, αλλά συνήθως (όχι πάντα) βλέπω το αποτέλεσμα που περιμένω! Μάθαμε να παρκάρουμε τα παιδιά μπροστά στο facebook ή στο msn ή στην τηλεόραση, γιατί έτσι μας βολεύει (προς Θεού Λαέρτη, δεν αναφέρομαι σε σένα, γενική τοποθέτηση κάνω από όσα βλέπω στο περιβάλλον μου), αλλά μετά παραπονιόμαστε για παραβατικές συμπεριφορές...

Είναι δύσκολο το πρόβλημα... Αν βάλεις το παιδί στην τιβί, το αποτέλεσμα είναι άμεσο (ενώ ταυτόχρονα χτίζουμε αργά και σταδιακά τη... λάσπη, στην οποία το παιδί μας θα θεμελιώσει τη ζωή του). Αν επιχειρήσεις να παίξεις με το παιδί, να ασχοληθείς μαζί του, να μιλήσετε, να σε νοιώσει δικό του, τότε: α) θα απογοητευθείς στην αρχή, γιατί το παιδί θέλει χρόνο για να μάθει να προτιμά εσένα από την οθόνη & β) όπως όλες οι σοβαρές επενδύσεις, έτσι και αυτή αποδίδει σε βάθος χρόνου κι εμείς δεν έχουμε μάθει να περιμένουμε...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dora

Αναφέρω τα εξής για να σας πω ένα γεγονός που έγινε στην τάξη του γιου μου (Γ Δημοτικού).

Την τηλεόραση την ανοίγουμε ε λ ά χ ι σ τ α. ......................Είναι στάση ζωής.   8)

Και τα παιδιά όσο μπορώ τα κρατάω μακριά. Υπάρχει νόμος  :police: στο σπίτι που λέει:
"Τηλεόραση καθημερινές απαγορεύεται. Σαββατοκύριακο όση θέλουν."

Και το Σαββατοκύριακο λείπουμε συνεχώς από το σπίτι.   ;) ;) ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
- Πριν περίπου 3 χρόνια τα παιδιά μου έβλεπαν αρκετα, μέχρι που διάβασα ένα άρθρο που μιλούσε για την τηλεόραση και τις επιληψίες.  Από τότε προσπάθησα να τους γεμίσω τον χρόνο με εξωσχολικές δραστηριότητες και δεν προλαβαίνουν ούτε ζήτω να πουν.   
Μέχρι τώρα τα εχω καταφέρει................αλλά είναι μικρά και περνάει ο λόγος μου.   ???
------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν..........................
Έγραψαν μία έκθεση με θέμα: «Τι θα ήθελα να μου φέρει του χρόνου ο Αγ. Βασίλης.» Όλα τα παιδιά έγραψαν playstation  και ΧΒΟΧ .
O γιος μου έγραψε «ένα Φ Τ Υ Α Ρ Ι» ...........για να σκάβει στην Σκίαθο.   ...............................Η δασκάλα του .....κ ο υ φ ά θ η κ ε. Ήταν ο μοναδικός που δεν ζήτησε ηλεκτρονικό.


thtsag

Στο σχολικό περιοδικό του γυμνασίου μας επιλέξαμε το συγκεκριμένο θέμα ώς κύριο θέμα. Οποιος θέλει να ρίξει μια ματιά μπορεί να το δει ή να το κατεβάσει από http://2gym-zefyr.att.sch.gr/Portal/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=102&limitstart=1.
Ενδιαφέρον αρκετό νομίζω παρουσιάζουν οι απαντήσεις των μαθητών στο σχετικό ερωτηματολόγιο.

Loukritia

Παράθεση από: thtsag στις 03 Μαρ 2010, 03:47:50 ΜΜ
Στο σχολικό περιοδικό του γυμνασίου μας επιλέξαμε το συγκεκριμένο θέμα ώς κύριο θέμα. Οποιος θέλει να ρίξει μια ματιά μπορεί να το δει ή να το κατεβάσει από http://2gym-zefyr.att.sch.gr/Portal/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=102&limitstart=1.
Ενδιαφέρον αρκετό νομίζω παρουσιάζουν οι απαντήσεις των μαθητών στο σχετικό ερωτηματολόγιο.


Συνάδελφε, δεν έχω χρόνο να διαβάσω το περιοδικό, αλλά από μια ματιά που έριξα είναι καταπληκτική δουλειά.Θερμά συγχαρητήρια!!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: dora στις 18 Φεβ 2010, 06:58:25 ΜΜ
Αναφέρω τα εξής για να σας πω ένα γεγονός που έγινε στην τάξη του γιου μου (Γ Δημοτικού).

Την τηλεόραση την ανοίγουμε ε λ ά χ ι σ τ α. ......................Είναι στάση ζωής.   8)

Και τα παιδιά όσο μπορώ τα κρατάω μακριά. Υπάρχει νόμος  :police: στο σπίτι που λέει:
"Τηλεόραση καθημερινές απαγορεύεται. Σαββατοκύριακο όση θέλουν."

Και το Σαββατοκύριακο λείπουμε συνεχώς από το σπίτι.   ;) ;) ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
- Πριν περίπου 3 χρόνια τα παιδιά μου έβλεπαν αρκετα, μέχρι που διάβασα ένα άρθρο που μιλούσε για την τηλεόραση και τις επιληψίες.  Από τότε προσπάθησα να τους γεμίσω τον χρόνο με εξωσχολικές δραστηριότητες και δεν προλαβαίνουν ούτε ζήτω να πουν.   
Μέχρι τώρα τα εχω καταφέρει................αλλά είναι μικρά και περνάει ο λόγος μου.   ???
------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν..........................
Έγραψαν μία έκθεση με θέμα: «Τι θα ήθελα να μου φέρει του χρόνου ο Αγ. Βασίλης.» Όλα τα παιδιά έγραψαν playstation  και ΧΒΟΧ .
O γιος μου έγραψε «ένα Φ Τ Υ Α Ρ Ι» ...........για να σκάβει στην Σκίαθο.   ...............................Η δασκάλα του .....κ ο υ φ ά θ η κ ε. Ήταν ο μοναδικός που δεν ζήτησε ηλεκτρονικό.


Ο γιος ενός γνωστού μου ηλικίας 5 χρονών βλέπει μόνο σε dvd τον Ποπαυ, Μίκυ Μάους και  άλλα παιδικά εργα που δεν υπάρχει μέσα η βια, το μίσος το αίμα κτλ
Προχθές είχαμε μια συζήτηση με το εξής θέμα: όλα τα παιδιά στο σχολείο του κοροϊδεύουν το συγκεκριμένο παιδί διότι δεν γνωρίζει  τα κινούμενα σχέδια της εποχής και ότι οι συμμαθητές του μιλούν γι' αυτά και αυτός δεν τους καταλαβαίνει.

Τι μπορείς να πεις σ' αυτό το παιδί; Απο την μια τον προστατεύεις από τα τάχα παιδικά προγράμματα της TV και από την άλλη τον "αποξενώνεις" από τον υπόλοιπο κόσμο

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Τον μαθαίνεις να μην νοιώθει άσχημα για τις επιλογές του!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 04 Μαρ 2010, 10:06:21 ΠΜ
Τον μαθαίνεις να μην νοιώθει άσχημα για τις επιλογές του!

Θα πρόσθετα το ΕΠΙΛΟΓΕΣ του με έντονα γράμματα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dora


ΠαράθεσηΤι μπορείς να πεις σ' αυτό το παιδί; Απο την μια τον προστατεύεις από τα τάχα παιδικά προγράμματα της TV και από την άλλη τον "αποξενώνεις" από τον υπόλοιπο κόσμο

Είναι γεγονός ότι αποξενώνονται. Σε εκδρομή του σχολείου είχαν πάρει όλοι το PSP και έπαιζαν (αν είναι δυνατόν)............. Ο γιος μου  ήρθε στο σπίτι και μου έκανε παράπονα, γιατί δεν τον έπαιζαν. «Δεν καταλάβαινα τι έλεγαν» μου είπε.

Κάναμε δύο ώρες συζήτηση για να καταλάβει τι χάνουν τα άλλα παιδάκια ........και τι κερδίζει εκείνος........αλλά δεν νομίζω να τον έπεισα τελικά.


Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 04 Μαρ 2010, 10:06:21 ΠΜ
Τον μαθαίνεις να μην νοιώθει άσχημα για τις επιλογές του!

Τον κάνουν οι άλλοι να νιώθει άσχημα ...και πολύ μάλιστα,
Αν το πιστεύετε ..........ήδη δέχεται ρατσισμό, επειδή δεν ακολουθεί το «ρεύμα». Κυριολεκτώ.

za√‘ag

Και εγώ όταν ήμουνα Γυμνάσιο/Λύκειο δεν ακολούθησα το τότε ρεύμα της εποχής που ήταν τα φλιπεράκια, το πακ-μαν και τα μπιλιάρδα αλλά δεν θυμάμαι να αισθανόμουν μειονεκτικά ούτε και με αντιμετώπιζαν περίεργα.

Δεν νομίζω ότι είναι κακό για ένα παιδί να μην τα χρησιμοποιεί όλα αυτά που λες. Καλό όμως είναι να τα ξέρει ... να μπορεί να έχει άποψη. Μπορείς λοιπόν να τον αφήσεις να τα δει (από κάποιο άλλο παιδί που τα έχει) χωρίς να τα αγοράσεις ... αν κάνεις την κίνηση να τα αγοράσεις έχασες το παιχνίδι. Και να μιλήσετε πάλι ... θα μπορέσει να καταλάβει περισσότερα ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σωστά. Το μαθαίνεις να έχει άποψη. Και συχνά συμβαίνει να πείθει ο τρόπος και το καθημερινό μας παράδειγμα και να φέρνει απίστευτα αποτελέσματα, τη στιγμή που τα λόγια μας είναι αδύναμα!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).