Φρέσκα Μαντάτα από Υπουργό ΠΔΒΜΘ

Ξεκίνησε από astef, 22 Ιαν 2010, 09:06:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Gnirut

Σωστά και άγια αυτά που λες Βασίλη αλλά εγώ σου λέω ότι εαν δεν πατήσουμε ποδάρι σε λίγο δεν θα πάρουμε χαμπάρι στο πότε θα έχουμε διολισθήσει σε γραμματεις.

Και οι γραμματείς από όσο ξέρω ουδέποτε γίνονται διευθυντές...

toufeki

#61
Ρε Βασίλη, δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Όλα αυτά που λες είναι καλά. Μόνο που οι προθέσεις και αποφάσεις του υπουργείου μας μέχρι τώρα, δε μου επιτρέπουν να είμαι και πολύ αισιόδοξος. Και αυτό το υποστηρίζω όχι αυθαίρετα αλλά με το μαξιλάρι 14ων ετών εμπειρίας στο Ελληνικό σχολείο.
Το μόνο που πρέπει να ξεκαθαρίσω είναι ότι με τον όρο ψηφιακή λάντζα δεν εννοώ μόνο την γρ. υποστ.
Μέσα στην ψηφιακή λάντσα θα είναι και η συντήρηση του υλικού - λογισμικού, οι χιλιάδες απορίες των-  ανέτοιμων να δεχτούν την οριζοντιοποίηση- υπόλοιπων συναδέλφων άλλων ειδικοτήτων, τις χιλιάδες απορίες των μαθητών για κάθε είδους θέμα που θα έχει να κάνει για άλλα μαθήματα και όχι μόνο, τις απαιτήσεις της διεύθυνσης που είναι έτσι και αλλιώς αυξημένες(φαντάσου τι απαιτήσεις θα έχουν αν μας φορτώσουν τον ρόλο της οριζοντιοποίησης).
Και ύστερα όλα αυτά περί των μειωμένων  ωραρίων δεν είναι θέματα που εμείς τα προκαλέσαμε. Έτσι δεν είναι;
Είναι μήπως ανίκανοι αυτοί που διαχειρίζονται το προσωπικό της δημόσιας εκπαίδευσης ή υπάρχει σκοπιμότητα;


Σημ: Εγώ προσωπικά φέτος έχω και 1 ώρα υπερωρία Βασίλη.

astef

Παράθεση από: Σούλας Βασίλης στις 26 Ιαν 2010, 05:21:32 ΜΜ
Εγώ ανακεφαλαιώνοντας θα πω το εξής. Να θεσμοθετηθεί η γραμματειακή υποστήριξη με συγκεκριμένους κανόνες και τότε ίσως δούμε πολλές εκπλήξεις, όπως συναδέλφους να συνωστίζονται ποιός θα αναλάβει και σε μία μελλοντική συζήτηση στο στέκι εδώ να διαβάζουμε για αδικίες και για ευνοική μεταχείριση κάποιων που πήραν την γραμματειακή υποστήριξη.  ;) (Για το VBI το έχουμε δει)
Θα δούμε και τέτοιες σκηνές (όχι εκπλήξεις για εμένα), που περιγράφει ο Βασίλης, να είστε σίγουροι ...
Καλά τα λέει για το VBI κ.τ.λ.!
Μήπως τελικά η νεκρική σιωπή του κλάδου δε φανερώνει μόνον αδιαφορία, αλλά κρύβει και κάτι άλλο σχετικά με θέματα προτεραιότητας επιλογής;   ???
Δε νομίζω να έχουμε γίνει τόσο δολοπλόκοι και πονηρίδηδες ... :D
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Wizard

Βασίλη,

1) Τα γραφεία, οι διευθύνσεις και το ΥΠΕΠΘ στελεχώνονται κατά μεγάλο βαθμό λόγω μορίων. Είμαι περίεργος για τη νέα χρονιά, δηλαδή να δούμε πόσοι θα αιτηθούν απόσπαση αν καταργηθούν τα μόρια της οργανικής.

2) Φυσικά και δεν αποκλείεται το διοικητικό έργο στο σχολείο, όμως όχι εις βάρος του εκπαιδευτικού έργου, αυτή είναι η ουσία. Και επειδή αναφέρθηκες στο θεσμοθετημένο ωράριο, δεν μπορεί να πατάνε όλοι σε αυτό και να λένε "ο νόμος λέει μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα και μέχρι 6 ημερησίως" και οι όμως υπόλοιποι να φεύγουν. Αν αναγκάζονταν να μένουν όλοι μέχρι τις 2, τότε ναι, θα ήταν αναγκασμένοι να κάνουν και κάτι.

3) Σε αυτά που λες για ξεκαθάρισμα των ωρών γραμματειακής, συμφωνώ. Πόσο πιστεύεις όμως ότι θα γίνει έτσι; Η μέχρι τώρα πρακτική του ΥΠΕΠΘ αφήνει το Σύλλογο να αποφασίζει για αυτά τα θέματα, πόσω μάλλον τώρα που φημολογείται η αυτοδιοίκηση του σχολείου. Τρανό παράδειγμα το e-school, που το ΥΠΕΠΘ δεν ανέφερε τίποτα για το ποιος το εγκαθιστά και το ποιος το χρησιμοποιεί, καθώς και η Ψηφιακή Τάξη με ανυπαρξία τεχνικής υποστήριξης. Δεν βλέπω γιατί να αλλάξει τώρα.
Αλλά επίσης συμφωνώ σε αυτό που λες, ότι πολλοί θα τρέξουν αν θεσμοθετηθεί γραμματειακή (ειδικά αν υπάρχει και επίδομα ;) )

toufeki

....χαζοί είναι να ορίσουν διακριτούς ρόλους;
Έτσι θα ξεκαθάριζε το τοπίο και ο κάθε κατεργάρης θα πήγαινε στον πάγκο του.
Οι διακριτοί ρόλοι δημιουργούν και επιδόματα πληροφορικής. Έτσι δεν είναι;
Ενώ εάν παραμείνουμε  εκπαιδευτικοί κατ' επίφαση, τότε δικαιούμαστε το επίδομα; Ναι ή ου; ;)

Δεν είναι καθόλου χαζοί λοιπόν, ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Σημ. Με πρόλαβες για το επίδομα wizard. Για να ξέρουμε πως λειτουργούμε στην Ελλάδα όχι τίποτα άλλο.

katrina

Παράθεση από: toufeki στις 22 Ιαν 2010, 10:44:02 ΜΜ
κάποτε στο goodnight είχα γράψει:

"Άντε, ετοιμαστείτε παιδιά για το νέο έτος.
Ε φέτος είμαστε πιο τυχεροί από πέρσι.
Άλλο Άρης, άλλο Νούλα, πως να το κάνουμε!
Να! δείτε και μόνοι σας: http://www.youtube.com/watch?v=4T5iUvDadp4&feature=channel
Άλλο να χορεύεις για γυναίκα και άλλο για άντρα. ;)
...
Εμένα που μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες δε θα βάλω κώλο κάτω φέτος.
Ελπίζω μόνο να με προσέξει περισσότερο η Νούλα από τον Άρη.  >:D
.....
Το πρώτο τραγούδι του έτους το αφιερώνω σε όλους τους χορευταράδες που Θα χορεύουν με τον ίδιο ρυθμό και ακόμα καλύτερα(για την Νούλα μας) και φέτος."

Κάτι ήξερα ο μπαγάσας.
Άντε και καλούς χορούς!

χαχαχα! Ετσι μπράβοοοοοοο. Να δουμε το θέμα της "οριζοντοποίησης" με χιουμορ. :-)
Aραγε, το end  θά είναι happy;

dimitra

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Δε λέω, καλοί οι 2 μήνες άδεια το καλοκαίρι, καλή και η μονιμότητα, αλλά άλλος είναι ο λόγος για τον οποίο έγινα καθηγήτρια. Μου αρέσει η τάξη, μου αρέσει να διδάσκω Πληροφορική. Έχω ψώνιο, πώς το λένε! Και δεν το λέω για να μου πείτε "μπράβο", το λέω γιατί το ξέρω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι έτσι είναι (παρά την προσπάθεια σπίλωσης του επαγγέλματός μας ότι... παίζουμε τάβλι). Αν ήθελα να είμαι γραμματέας θα έκανα άλλη δουλειά (κ θα έπαιρνα κ περισσότερα λεφτά).

Η προσπάθεια να γίνει ο κλάδος της Πληροφορικής υποστηρικτικός στους άλλους κλάδους και η διοικητική στροφή των καθηκόντων μας γίνεται χρόνια τώρα, αλλά αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τις δηλώσεις της υπουργού, προχωρά ένα βήμα παραπέρα. Τι θα κάνουμε; Καλό να τα λέμε μεταξύ μας, λογικό να το συζητάμε στα φόρουμ, αλλά αυτό δεν προχωρά (είναι όπως αυτό στο facebook: ταϊστε τα παιδιά της Αφρικής με ένα κλικ). Χρειάζεται συλλογική δράση. Η ΠΕΚΑΠ είναι ένα επιστημονικό σωματείο, αλλά εδώ χρειαζόμαστε κάτι περισσότερο. Προτείνω ο καθένας μας να ενημερώσει την τοπική του ΕΛΜΕ, ώστε να πιέσουν την ΟΛΜΕ να πάρει θέση στο ζήτημα. Το ξέρω ότι η ΟΛΜΕ συχνά παρουσιάζει αγκυλώσεις, αλλά είναι το συνδικαλιστικό μας όργανο και με πίεση δική μας είναι ο μόνος τρόπος (κατά τη γνώμη μου) για να πετύχουμε κάτι.
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

Gnirut

Δεν βλέπω και πολλές εναλλακτικές εκτός από τις ακόλουθες:
α) Συσπείρωση μέσω εγγραφής στην ΠΕΚΑΠ (αλήθεια τι ποσοστό επίτου συνόλου των πληροφορικάριων είναι γραμμένο στη ΠΕΚΑΠ;)
β) Πρόωθηση των δίκαιων αιτημάτων μας όποτε και όπου μπορούμε σε προσωπικό επίπεδο (προς ΟΛΜΕ και άλλες ειδικότητες).
γ) Επαγγελματική στάση όταν καταπατάται η επαγγελματική μας αξιοπρέπεια.

poursali

μάλλον χρειαζόμαστε εναν κοινο αλγοριθμο αντιδρασης... ισως θα ηταν καλο να τον αναπτυξουμε εδω περα στο στεκι... δεν αστειευομαι
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Εγώ προσωπικά έγινα μέλος πρόσφατα (18/01) και το έκανα όχι γιατί η ΠΕΚΑΠ με καλύπτει απόλυτα, αλλά σε τέτοιες δύσκολες στιγμές πιστεύω ότι είναι η μόνη ένωση που αν έχει δυνατή φωνή(την δική μας και όχι μόνο του διοικητικού συμβουλίου) μπορεί να πιέσει το υπουργείο.
Δε το λέω αυθαίρετα αυτό. Στηρίζομαι στο γεγονός ότι η κ Νουλα επέλεξε την συγκεκριμένη ένωση για να κάνει την πασαρέλα της. Άρα μας "υπολογίζει" περισσότερο μέσα στην ΠΕΚΑΠ και λιγότερο στις επιστημονικές μας ενώσεις. Είπαμε δεν είναι χαζή. Αυτό το κάνει κυρίως για να μην έχουμε και πολλές πιθανότητες στην διεκδίκηση του επιδόματος Πληροφορικής.
Αλήθεια πότε συζητήθηκε τελευταία το θέμα  της διεκδίκησης του παραπάνω επιδόματος (ως εκπαιδευτικών ακόμα) μέσα στο ΣΤΕΚΙ;

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 27 Ιαν 2010, 09:38:12 ΠΜ
Εγώ προσωπικά έγινα μέλος πρόσφατα (18/01) και το έκανα όχι γιατί η ΠΕΚΑΠ με καλύπτει απόλυτα, αλλά σε τέτοιες δύσκολες στιγμές πιστεύω ότι είναι η μόνη ένωση που αν έχει δυνατή φωνή(την δική μας και όχι μόνο του διοικητικού συμβουλίου) μπορεί να πιέσει το υπουργείο.
Δε το λέω αυθαίρετα αυτό. Στηρίζομαι στο γεγονός ότι η κ Νουλα επέλεξε την συγκεκριμένη ένωση για να κάνει την πασαρέλα της. Άρα μας "υπολογίζει" περισσότερο μέσα στην ΠΕΚΑΠ και λιγότερο στις επιστημονικές μας ενώσεις. Είπαμε δεν είναι χαζή. Αυτό το κάνει κυρίως για να μην έχουμε και πολλές πιθανότητες στην διεκδίκηση του επιδόματος Πληροφορικής.
Αλήθεια πότε συζητήθηκε τελευταία το θέμα  της διεκδίκησης του παραπάνω επιδόματος (ως εκπαιδευτικών ακόμα) μέσα στο ΣΤΕΚΙ;

και εγω εγινα μελος αλλα δεν αρκει απο οτι φαινεται... οπως ειπα μονο 300 ατομα ηταν στην ημεριδα.. εγω πηγα παροτι ειμαι στην επαρχια και περιμενα να ερθει ενας αξιοπρεπεις αριθμος συναδελφων απο αθηνα, αλλα τζιφος...

επισης αυτο που εχω να πω για τις λοιπες ενωσεις ειναι οτι δεν πρεπει να τις μπερδευουμε και σε καμια περιπτωση να τις συγκρινουμε... οπως πολυ σωστα ειπες toufeki ειναι επιστημονικες ενωσεις και δεν εχουν πρωτη τους προτεραιοτητα τα δικα μας προβληματα (σαν εκπαιδευτικους εννοω).. η μονη που λειτουργει με βαση αυτα ειναι ΠΕΚαΠ... αρα δεν υπαρχει συγκριση... γνωμη μου ειναι οτι ολοι οι εκπαιδευτικοι ΠΕ19-20 πρεπει να ειναι μελη της ΠΕΚαΠ και απο εκει και περα αν θελουν σε οποιαδηποτε αλλη ενωση χωρις να περιμενουν απο εκει ιδιαιτερες εξελιξεις... γνωμη μου... εδω ειμαστε να το συζητησουμε αν εχει καποιος/α αλλη αποψη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές φίλε poursali(το όνομά σου;).
Επίτηδες το έγραψα για να καταλάβουμε ότι είναι κάποιες λίγες στιγμές που πρέπει να λειτουργούμε περισσότερο ως ΠΕΚΑΠ(όλοι μας) και λιγότερο ως επιστημονικές ενώσεις γιατί αλλιώς δεν έχουμε καμία τύχη.
Εξάλλου οι επιστημονικές ενώσεις είναι το DNA μας.
Μια από τις λίγες στιγμές είναι η τρέχουσα συγκυρία.

astef

Η ΠΕΚΑΠ υποστηρίζει ότι είναι και κλαδική και επιστημονική ένωση.
Έχει διασυνδέσεις στο Υπουργείο και πολλές φορές γνωρίζει τις εγκυκλίους πριν καν τυπωθούν. Έτσι τουλάχιστον είπε ξεκάθαρα, ο κ Ιωαννίδης σε ομιλία του στην ημερίδα της προηγούμενης εβδομάδας.
Το θέμα συνάδελφοι είναι, από ποια οπτική βλέπει η ΠΕΚΑΠ τα πράγματα. Δείτε γι αυτό τα σχόλια του συναδέλφου Πέντσα ( toufeki εσύ δεν είσαι;) και τις απαντήσεις της ΠΕΚΑΠ στο pekap.blogspot.com.
Δεν αρκεί να γραφτεί κάποιος μέλος. Εγώ έχω γραφτεί εδώ και κάποια χρόνια. Χρειάζεται δραστηριοποίηση στις συνεδριάσεις των ΔΣ που γίνονται. Δεν πρέπει να τα περιμένει κανείς όλα, μόνο από το ΔΣ! Βέβαια, ακόμα και αν η ΠΕΚΑΠ, είχε 7500 μέλη (διότι τόσοι περίπου είμαστε!), χωρίς ενεργή συμμετοχή στις συνεδριάσεις, δε θα άλλαζε και πάλι τίποτα.
Δεν πρέπει να περιμένουμε μόνο να δούμε αν βγει κάποια ανακοίνωση στο πρώτο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ μετά τις εκλογές, αν θυμάμαι καλά μέσα στο πρώτο 10ήμερο του Φλεβάρη.
Χρειάζεται ενεργοποίηση από εμάς, όλους, όχι μόνο από τους συναδέλφους της Αθήνας!
Ψαχτείτε! Υπάρχουν και παραρτήματα, αλλά και κατά τόπους Σύλλογοι Καθηγητών Πληροφορικής ενθυλακωμένοι στην ΠΕΚΑΠ ή επικοινωνούντες με αυτήν.
Από όσους έχω ενημερώσει εγώ πάντως, απαντήσεις έως τώρα : ΜΗΔΕΝ!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

poursali

@toufeki κωστα, εσενα?

@astefanogiannis
εχεις δικιο.. τα παραρτηματα ειναι αφαντα.. δεν ξερω ποια ειναι και που υπαρχουν και τι κανουν... ελπιζω σε αλλες περιοχες να ειναι δραστηριοι και απλα να μην το εχω αντιληφθει...
θα πω ομως και την αμαρτια μου.. παροτι ειμαι διορισμενος 4η χρονια φετος, μολις πριν λιγους μηνες εμαθα για την ΠΕΚαΠ... και αυτο περισσοτερο τυχαια ανακαλυψα το ιστολογιο τους και διαβασα και εδω στο στεκι επειτα καποια πραγματα... δεν ξερω ποιανου ευθυνη ειναι αυτο.. μαλλον ισχυει το "μιση ντροπη δικη μου, μιση δικη σου"
και λεω κατι απλο.. οταν εγιναν οι επιμορφωσεις των νεοδιοριστων δεν θυμαμαι να ακουσα ή να ειδα κατι για αυτους...
εχουμε δρομο, αλλα αυτο δεν πειραζει... αρκει να βαλουμε μπρος και να κινηθουμε στη σωστη κατευθυνση
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Gnirut

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε και περίεργος κλάδος.
"501" σύλλογοι πληροφορικών υπάρχουν. Ο καθένας από αυτούς τους συλλόγους περιλαμβάνει συνήθως τους αποφοίτους της σχολής που τελείωσε ...ο πρόεδρος του συλλόγου και όποιος αυτός θεωρεί πληροφορικούς.
Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Αυτό βλέπει και ο κάθε υπουργός και λέει αυτοί είναι σκορπασκέρι.

Η ΠΕΚΑΠ πιστέυω είναι ο πιο σοβαρός σύλλογος που μπορεί να παλέψει για όλον τον κλάδο. Άλλα χρειάζεται και προσωπική συμμετοχή.