Χρήση συναρτήσεων

Ξεκίνησε από xara_pap, 13 Σεπ 2011, 12:20:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xara_pap

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στον ψευδοκώδικα κάποιες συναρτήσεις όπως τετραγωνική ρίζα, ακέραιο μέρος, απόλυτη τιμή κλπ.
Ευχαριστώ

petrosp13

Σε ένα τόσο κακογραμμένο βιβλίο, όλα είναι σχετικά
Σε αλγόριθμο, χρησιμοποίησε ό,τι θέλεις
Στο κάτω κάτω, ποιος θα σου πει ότι είναι λάθος;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis


xara_pap

Ναι απλά στο αναπτυξη εφαρμογών το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά από τη ΓΛΩΣΣΑ. Τώρα εδώ δεν ήξερα πώς να το πω.
Ευχαριστώ πολύ!

P.Tsiotakis

ωωω
συγγνώμη, κοιτώντας τα πρόσφατα θέματα
δεν πρόσεξα οτι μιλάμε για το δομημένο προγραμματισμό

είναι άκυρη η τοποθέτησή μου!!!

καλή συνέχεια

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις έτοιμες συναρτήσεις της pascal που υπάρχουν στο τέλος του σχολικού βιβλίου.

xryka

Απο συναρτήσεις της Pascal μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτές που αναφέρει στο κεφ.12 σελ.121 και αυτές του κεφ.13, οι υπόλοιπες του παραρτήματος λογικά δεν είναι εκτός ύλης, αφού η ύλη τελειώνει στην ενότητα 13.2; 

Ιωάννης Γκίνης

Θέλω να πιστεύω πως αν τεθεί θέμα που να απαιτεί τέτοιου είδους γνώση, κάτι που μου φαίνεται όχι τόσο πιθανό εφόσον αυτή δεν ανήκει στη διδαχθείσα ύλη, θα δοθούν και οι κατάλληλες οδηγίες. Οπότε δεν νομίζω πως θα πρέπει να ανησυχούμε.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Και εγώ δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο θέμα στις εξετάσεις που να δημιουργεί ανησυχία ως προς τη χρήση των συναρτήσεων.

Μπορεί κάποιες συναρτήσεις να δύνονται και στην εκφώνηση των θεμάτων και απλώς τα παιδιά να τις χρησιμοποιούν.