προβλημα με upgrade σε 12.10 απο 12.04

Ξεκίνησε από ryback, 20 Οκτ 2012, 09:38:54 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ryback

καλημέρα σας   :)

ο υπολογιστης σπιτι μου "ειχε" το Ubuntu 12.04...εκανα upgrade σε Ubuntu 12.10
δεν εβγαλε κανενα σφαλμα η εγκατασταση.
αλλά πλεον εχω μαυρη οθονη αντι για την επιφανεια εργασιας κτλ.  :'(

μεχρι την οθονη που διαλεγω χρηστες, ολα κανονικα..μετα μονο μαυρο...απλά
φαινεται ο ασπρος δεικτης του ποντικιου.  :(
αν πατησω Alt Ctrl F1 με βγαζει στο terminal...μεχρι εκει.

μηπως ειναι η NVidia καρτα γραφικων??  μπορειτε να βοηθησετε?? 

(γραφω απο το αλλο boot με Windows)

Intel Pentium 4  στα 3GHz
2 GB RAM
Nvidia Geforce FX5600XT

ευχαριστω πολυ

alkisg

Εγώ σ' αυτήν την περίπτωση το μόνο που έχω να προτείνω είναι να χρησιμοποιείτε LTS εκδόσεις που βγαίνουν κάθε 2 χρόνια, και όχι τις ...πειραματικές που βγαίνουν κάθε εξάμηνο.  :(

Δες λίγο την απάντηση στην παρακάτω ερώτηση:
https://answers.launchpad.net/sch-scripts/+question/162307

ryback

Παράθεση από: alkisg στις 20 Οκτ 2012, 09:53:51 ΜΜ
σ' αυτήν την περίπτωση το μόνο που έχω να προτείνω είναι να χρησιμοποιείτε LTS εκδόσεις που βγαίνουν κάθε 2 χρόνια,

να πάω πισω στην 12.04...οκ
με τα δεδομένα που εχω, πώς "πάω πίσω" ??  ???

απο terminal γινεται??  ???

alkisg

"Downgrade" δεν γίνεται, πας για επανεγκατάσταση (εκτός αν κράτησες backup)... αν θες βέβαια μπορείς να κρατήσεις το /home ως έχει.

za√‘ag

Εμένα το πρόβλημα είναι ότι καθώς ξεκινάει εμφανίζει το εξής σφάλμα:

Δεν είναι έτοιμος ο /home
Περιμένετε ή πατήστε S για παράβλεψη, Μ για χειροκίνητη σύνδεση

....

Μετά από λίγο συνεχίζει κανονικά ....

Γενικά ο χρόνος boot είναι σημαντικά περισσότερος από ότι πριν...  (2,5 λεπτά ενώ πριν ήταν 1,5 λεπτά το πολύ)

Επίσης το σπαστικό είναι το LightDM (η οθόνη σύνδεσης) η οποία απαιτεί κωδικό ακόμα και για χρήστες που δεν χρειαζόταν να δώσουν ...
Backup φυσικά και υπάρχει ... αλλά είπα να περιμένω λίγο ακόμα μήπως και διορθωθεί...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ryback

απ' οτι βλεπω, στο Ubuntuforum, υπάρχει πολυς κοσμος που αντιμετωπιζει παρόμοια προβλήματα με το 12.10
Απ' οτι λενε, οφείλεται σε "παλιες" καρτες γραφικων...

κάποιοι προτείνουν καποιες εντολές...σε μενα, δεν διόρθωσαν τίποτα...  :-[

dpa2006

υπαρχει προβλημα με τις παλαιοτερες Nvidia καρτες,δοκιμαστε με live dvd πριν την εγκατασταση,αν ειναι να εμφανισει προβλημα στην καρτα γραφικων θα εμφανιστει και εκει.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science