Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itt

Παράθεση από: vistrian στις 07 Αυγ 2013, 10:27:08 ΜΜ
itt δεν το λέω για εμένα (εμάς). Είναι η απάντηση στον Παναγιώτη που λέει τι δεν καταλαβαίνεις προς όλους τους άλλους. ΕΛΕΟΣ είπαμε κιόλας... μας έχει χτυπήσει και η ζέστη..

Πολλές ώρες δουλειά αλλά τέλοσπαντων, mea culpa.

stpdt

Παράθεση από: ftsak στις 08 Αυγ 2013, 11:33:29 ΠΜ
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

Προφανώς έχουμε να κάνουμε με άλλον έναν θεολόγο-πληροφορικό εδώ.

Ναι κύριε, πρέπει η νέα γενιά να είναι σε θέση να καταλάβει τι κάνει οποιοσδήποτε κώδικας.

Πρέπει όπως υπάρχει άγνωστο κείμενο στα αρχαία, να υπάρχει και άγνωστος κώδικας, στον οποίο τα παιδιά να εξετάζονται.

petrosp13

Εδώ δεν υπάρχει καν μάθημα Πληροφορικής κι εμείς ονειρευόμαστε να μαθαίνουν όλοι να διαβάζουν κώδικα;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

andrika

Δεν τα αφηνουμε αυτα και να εστιασουμε την προσοχη μας στον αν θα υπαρχουμε η οχι στο Λυκειο;

stpdt

Παράθεση από: petrosp13 στις 08 Αυγ 2013, 02:23:32 ΜΜ
Εδώ δεν υπάρχει καν μάθημα Πληροφορικής κι εμείς ονειρευόμαστε να μαθαίνουν όλοι να διαβάζουν κώδικα;

Όλοι πρέπει να μάθουν να διαβάζουν κώδικα. Είναι καθοριστικής σημασίας για την δημιουργία της κοινωνίας των ελευθέρων ανθρώπων του αύριο.

Να πάμε στον γκλαβά και στον κουμέντο, και να σπάσουμε μπροστά τους τα κινητά μας σε ένδειξη διαμαρτυρίας.

Φωνάζοντας: "Αυτό ξέρεις να το χρησιμοποιείς! Πως δουλεύει ξέρεις; Αναλφάβητε!!!!!!!!!!!...Που έχεις και το θράσος να θέλεις να ορίσεις και την παιδεία του μέλλοντος, το μέλλον των παιδιών μας!!!!"

xara_pap

Η ΠΕΚΑΠ θα συναντηθεί την Παρασκευή με υπουργούς, επιτροπές;

petrosp13

Είπαν ότι σήμερα υπάρχει ευρεία σύσκεψη όπου θα συζητηθούν και οι προτάσεις μας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

NiColas1957

"Είπαν ότι σήμερα υπάρχει ευρεία σύσκεψη όπου θα συζητηθούν και οι προτάσεις μας"  ... 

Ποιος το είπε ??
Μεταξύ τους υπουργοί και σύμβουλοι και εκπρόσωποι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ?

Ή θα μιλήσουν και με εκπροσώπους των ενδιαφερομένων όπως πχ και εκπροσώπους από την ΠΕΚΑΠ? 


tdrivas

αυριο θα ειν;ι η πεκαπ στο υπουργειο,οχι σημερα.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

NiColas1957

ΟΚ ....  Αύριο λοιπόν τα σπουδαία !!
Πραγματικά σκέπτομαι ... Όταν τα λογικά επιχειρήματα δεν επαρκούν, τότε τι κάνεις ??  >:(



Keep Growing

Μη ξεχνάτε ότι δε βγήκε ακόμα επίσημα κανένα σχέδιο, ούτε για Τεχνικό, ούτε για Γενικό.

Οι συναντήσεις μεταξύ τους γίνονται για τα μάτια του κόσμου (όπως και οι διαπραγματεύσεις με τους τροϊκανούς ).

Θα έρθουν αύριο και θα μας παρουσιάσουν επίσημα τα 2 σχέδια που διέρρευσαν την τελευταία στιγμή στα ΝΕΑ (και όχι τυχαία) και θα μας πουν πόσο πολύ κουράστηκαν οι του Πασοκ για να πιέσουν τους της ΝΔ και τελικά το αποτέλεσμα που προέκυψε ικανοποιεί σχεδόν τους πάντες.

ps. Προς θεού, δεν είναι μάταιοι οι αγώνες μας, να μην παρεξηγηθώ. Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι αγώνες δε θα έβγαινε ποτέ για εμάς το ευνοϊκότερο σενάριο από το συρτάρι τους.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

panos_t

το μαθημα της ΑΕΠΠ ξεκούραζε και κινούσε το ενδιαφέρον των παιδών με τη νεα οπτική γωνία που τους πρόσφερε, τις νέες και πρακτικές εφαρμογές του και τη νέα πόρτα στον κόσμο των υπολογιστών. Παράλληλα τους βοηθούσε πολύ όταν με το καλό πήγαιναν σε σχολή με μάθημα προγραμματισμού αλλά και γενικότερα στην συγκροτηση της σκέψης τους, την αναλυτική ικανότητά τους και την συγκέντρωση και ευστοχία στην πορέια λύσης ενός προβλήματος.
Πολύ λυπηρό ότι σήμερα στις εφημερίδες υπάρχει ένα Λύλειο που φαίνεται να ρίχνει όλα τα προβήματά του στην ΑΕΠΠ (αφού ουσισατικά αυτή έχει εξαφανιστεί)
Άνθρωποι του ίδιου του Υπουργείου που επικροτούσαν την αξία και το παιδαγωγικό, γνωσιακό και ουσιαστικό βάρος που είχε το μάθημα φαίνεται να έχουν χαθεί ή να του γύρισαν την πλάτη.
Κρίμα.
Αν δεν επανέλθει και μάλιστα στη Β και Γ Λυκείου τα παιδιά οδηγούνται σε ένα τελείως θεωρητικό μοντέλο με παρωπίδες με μόνο στόχο τα μαθηματικά την φυσική την χημεία και την έκθεση. Με τέτοιο τροπο ώστε κάθε μια από αυτές να φωνάζει "το κράτος είμαι εγώ - εδώ μάλλον η Παιδέια είμαι εγώ" σαν τον Ναπολέοντα.

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Σημερα  ακουσα στο ραδιοφωνο απο καποιον της ηγεσιας ΠΑΣΟΚ ( δεν εχω λεπτομεριες) απαντησε οτι οι καθηγητες πληροφορικης να ηρεμισουν λιγο και να αναμενουν προφανος ασκουμε καλη πιεση μπραβο μας συνεχιστε
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

P.Tsiotakis