ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΕΔΙΩΝ ΑΠΟ ΑΡΧΕΙΟ PDF ΣΕ ΠΕΔΙΑ ΤΟΥ EXCEL

Ξεκίνησε από BASILHS, 18 Σεπ 2012, 12:20:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

BASILHS

      ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΜΟΥ ΤΕΘΗΚΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΤΟ FORUM.ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΣΕ PDF ΜΕ ΠΕΔΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΑ (ΤΟ SOFTWARE ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ ΕΙΝΑΙ ADOBE LiveCycle Designer ES3 ) KAI ENA ΑΡΧΕΙΟ ΣΕ EXCEL ME ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΕΔΙΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ EXCEL ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ PDF ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΕΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

dski

  Βασίλη,

  Για αυτόματη ενημέρωση από pdf σε αρχείο excel δε γνωρίζω σχετικό εργαλείο και -προσωπική εκτίμηση- θεωρώ δύσκολο να υπάρχει. Πιθανώς όμως και να κάνω λάθος.
  Πιο ρεαλιστική λύση μου φαίνεται να μετατρέψεις το pdf σε μια άλλη μορφή και μετά να πάρεις με κάποιο copy-paste από εκεί τα δεδομένα σου. Η Adobe παρέχει online κάποιες υπηρεσίες μετατροπής αρχείων .pdf σε έγγραφα του Microsoft Office (Word, Excel κτλ), όμως απαιτεί συνδρομή και εγγραφή. Επίσης ο Adobe Acrobat (η πλήρης έκδοση όχι ο απλός reader που παρέχεται δωρεάν) έχει επιλογή αποθήκευση αρχείου με τη μορφή Word.
  Φυσικά υπάρχουν και διάφορα εργαλεία που κάνουν αυτή τη δουλειά και που είτε δίνονται δωρεά είτε μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει δωρεάν για κάποια δοκιμαστική περίοδο. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο εργαλείο όμως μια αναζήτηση στο google "Convert pdf to excel" ή "convert pdf to word" θα σου δώσει πολλά αποτελέσματα. Το θέμα με όλα αυτά φυσικά είναι κατά πόσο η μετατροπή θα είναι ικανοποιητική για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις.
  Αν τα δεδομένα στο pdf έχουν μια σχετικά απλή δομή (πχ ένα απλός πίνακας) ίσως θα μπορούσες να κάνεις copy τον πίνακα σαν κείμενο από το pdf χρησιμοποιώντας το εργαλείο επιλογής κειμένου (νομίζω είναι ένα κουμπί με ένα κεφαλαίο Ταυ "Τ") μετά paste σε έναν editor, λίγη επεξεργασία και μετά εισαγωγή στο excel.
  Μακάρι να υπάρχει εργαλείο να κάνεις αυτόματα και γρήγορα τη δουλειά σου αλλά φοβάμαι ότι μάλλον δε θα αποφύγεις λίγη μανούρα...