Νέος στο forum.

Ξεκίνησε από difan, 22 Αυγ 2009, 09:11:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

difan

Καλημέρα σε όλους.

Ελπίζω να έχουμε μια καλή χρονιά.

Για αρχή μια βοήθεια τεχνικής φύσεως. Όταν θέλω να κατεβάσω κάποια αρχεία (π.χ. ένα διαγώνισμα) παρόλο που αναφέρεται σαν .doc, στο παράθυρο του κατεβάσματος δε μπορώ να το ανοίξω γιατί το βγάζει ως .php

Τι μπορώ να κάνω?

pentsas

Δες το βιντεάκι συνάδελφε, αφού διαβάσεις πρώτα το παρακάτω μήνυμα.  ::)

pentsas

Εγώ χρησιμοποιώ τον chrome ως browser.
Όταν κατέβει το αρχείο φαίνεται ως index.php στην γραμμή κατάστασης του browser.
Ανοίγουμε τον φάκελο λήψης του αρχείου και με δεξικλίκ επάνω στο αρχείο index.php επιλέγουμε "άνοιγμα με" και επιλέγουμε από το παράθυρο διαλόγου την εφαρμογή που θέλουμε.

difan

Σε ευχαριστώ πολύ.

Δε μου κάνει ελαχιστοποίηση κάτω αριστερά όπως στο βιντεάκι, αλλά μου ανοίγει το γνωστό download παράθυρο. Μου έδωσες ιδέα όμως τελικά και χειροκίνητα το μετονομάζω σε .doc στο save as (ή ότι άλλο είναι) και το σώζει ως έγγραφο. ;)

Καλή συνέχεια.

difan

edit.

Έχω το firefox γιαυτό δεν το έβλεπα.

Τέλος καλό.....

alkisg

Παράθεση από: difan στις 22 Αυγ 2009, 09:11:13 ΠΜ
Καλημέρα σε όλους.

Ελπίζω να έχουμε μια καλή χρονιά.

Για αρχή μια βοήθεια τεχνικής φύσεως. Όταν θέλω να κατεβάσω κάποια αρχεία (π.χ. ένα διαγώνισμα) παρόλο που αναφέρεται σαν .doc, στο παράθυρο του κατεβάσματος δε μπορώ να το ανοίξω γιατί το βγάζει ως .php

Τι μπορώ να κάνω?

Βρέθηκε ο φταίχτης.

Το φόρουμ χρησιμοποιεί κωδικοποίηση Windows-1253. Ο server, σε κάποια αναβάθμισή του, σταμάτησε να το υποστηρίζει σαν κωδικοσελίδα (χρειάζεται σε μια συνάρτηση της PHP που λέγεται iconv). Έτσι προέκυψε το πρόβλημα που τα συνημμένα φαινόταν σαν "index.php".

Πείραξα τον κώδικα του φόρουμ ώστε να παρακάμπτει το πρόβλημα, ελπίζω ότι όλα είναι εντάξει τώρα.