e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Antigonh

Παράθεση από: toufeki στις 04 Μαρ 2010, 12:48:36 ΠΜ
Μέσα σε πλαίσιο δικαιοσύνης και ισοκατανομής.

Μα σε ποια χώρα ζεις επιτέλους καλέ μου άνθρωπε; Μπορείς να κανονίσεις να μου βγάλεις και μένα μια βίζα να έρθω να εγκατασταθώ εκεί; Δικαιοσύνη; Ισοκατανομή; Αυτές είναι λέξεις άγνωστες η/και απαγορευμένες. Θα φύγω, θα πάω αλλού!!!   :'(

toufeki

Μη μου ξενιτευτείς τώρα.
Τώρα που σε είδαμε κιόλας. (αν και θαμπά). ;D

Μπορείς να έρθεις στην Ρόδο χωρίς βίζα.  >:D >:D >:D

toufeki

Εντάξει να σοβαρευτώ λίγο τώρα...

Η δικαιοσύνη και ισοκατανομή δεν είναι δυστυχώς αυτονόητες έννοιες.
Πρέπει να ματώσουμε για να τις κάνουμε αυτονόητες.
Και πρέπει να το κάνουμε εμείς οι ίδιοι.
Να μην περιμένουμε από τους άλλους να μας ξελασπώσουν.
Και πάντα να έχουμε στο νου μας ότι αντιπροσωπεύουμε σ'αυτόν  τον αγώνα τον οποιονδήποτε καθηγητή Πληροφορικής.

Βέβαια θα μου πεις τώρα: ..εδώ ο κόσμος καίγεται και συ χτενίζεσαι;
Και θα έχεις δίκιο. Άλλα και να μην αγωνίζεσαι; Δεν είναι άδικο για τον εαυτό σου;

Antigonh

Παράθεση από: toufeki στις 04 Μαρ 2010, 01:11:38 ΠΜ
Εντάξει να σοβαρευτώ λίγο τώρα...

Η δικαιοσύνη και ισοκατανομή δεν είναι δυστυχώς αυτονόητες έννοιες.
Πρέπει να ματώσουμε για να τις κάνουμε αυτονόητες.
Και πρέπει να το κάνουμε εμείς οι ίδιοι.
Να μην περιμένουμε από τους άλλους να μας ξελασπώσουν.
Και πάντα να έχουμε στο νου μας ότι αντιπροσωπεύουμε σ'αυτόν  τον αγώνα τον οποιονδήποτε καθηγητή Πληροφορικής.

Βέβαια θα μου πεις τώρα: ..εδώ ο κόσμος καίγεται και συ χτενίζεσαι;
Και θα έχεις δίκιο. Άλλα και να μην αγωνίζεσαι; Δεν είναι άδικο για τον εαυτό σου;

Τώρα πειράζει άραγε  που εγώ δεν μπορώ να σοβαρευτώ απόψε;
Μπορεί το... αγώνισμα που μου πάει να μην είναι η ελληνορωμαϊκή πάλη αλλά ...ο μαραθώνιος. Γι αυτό μου' ρχεται φαίνεται να το βάλω στα πόδια!  ;D

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Όσο μπορούμε, όσο μας επιτρέπουν οι συνθήκες, θα πρέπει ΜΟΝΟΙ μας να βελτιώσουμε ό,τι μπορούμε γύρω μας και μέσα μας... Ας ΜΗΝ περιμένουμε από τους άλλους... Δε θέλουν να μας κάνουν καλύτερους, ούτε την χώρα μας μπορούν τελικά να αλλάξουν.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Antigonh

Λάμπρο ξανα - συμφωνούμε!  :o
Δεν περιμένω από κανέναν να αλλάξει κάτι για μένα. Εντάξει φίλοι και αγαπημένα πρόσωπα εξαιρούνται φυσικα. Θεωρώ όμως πως σαν άτομο δεν έχω τις αντοχές και τη διάθεση να σπαταλήσω την ενεργητικότητά μου παλεύοντας "μόνη" ενάντια στο ρεύμα. Καλώς ή κακώς έχω ήδη κάνει τις επιλογές μου  και έχω δρομολογήσει πράγματα τα οποία ελπίζω να με οδηγήσουν κάπου αλλού μέχρι να λήξει η σχολική χρονιά.
Είπαμε ο καθένας όχι μόνο ερμηνεύει αλλά και αντιδρά διαφορετικά σε μια κατάσταση. Η κουβέντα όμως είναι καλό πράγμα γιατί ακούγοντας και άλλες απόψεις αν μη τι άλλο αποδεικνύουμε στους εαυτούς μας ότι η... αρτηριοσκλήρωση αργεί ακόμα.   :)

toufeki

Όχι  και "μόνη" συναδέλφισσα.
Είμαι και εγώ εδώ, είναι και ο Λάμπρος εδώ, είναι και πάρα πολλοί άλλοι θαμώνες εδώ που είναι μαζί σου.

Κάτι είναι και αυτό, δε νομίζεις;  :)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Antigonh στις 04 Μαρ 2010, 12:10:29 ΜΜ
Λάμπρο ξανα - συμφωνούμε!  :o
Θεωρώ όμως πως σαν άτομο δεν έχω τις αντοχές και τη διάθεση να σπαταλήσω την ενεργητικότητά μου παλεύοντας "μόνη" ενάντια στο ρεύμα. Καλώς ή κακώς έχω ήδη κάνει τις επιλογές μου  και έχω δρομολογήσει πράγματα τα οποία ελπίζω να με οδηγήσουν κάπου αλλού μέχρι να λήξει η σχολική χρονιά.
:)

Αντιγόνη, εύχομαι οι επιλογές σου να είναι καρπός ωριμότητας και να σε οδηγήσουν σε σωστούς δρόμους, για τους οποίους δε θα μετανοιώσεις ποτέ.

Όσο για τα λόγια του Παναγιώτη, είναι γεγονός ότι το στέκι φιλοξενεί τις γνώμες πολλών, που καταγράφουμε τον προβληματισμό μας, ακόμη και αν γνωρίζουμε ότι δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Στην πραγματικότητα πρόκειται για την έκφραση της επιθυμίας μας να δούμε τα σχολεία μας καλύτερα και την παρεχόμενη παιδεία ποιοτική.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι γκρίνια ή κακομοιριά, αν και ο κλάδος μας δεν στερείται τούτων...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Antigonh

#623
Γράφω εδώ μια και δεν πρόκειται για τεχνικής αλλά για... στατιστικής φύσεως πληροφορίες σχετικά με το e-school. Το εγκατέστησα (τι μικρή λέξη για τόσο κόπο, τέλοσπάντων) έκανα και τη μετάπτωση (ολομόναχη χωρίς καμμία συνδρομή από κανέναν, μπράβο συνάδελφοι) και αυτό ήταν.

Η επόμενη ενασχόληση με το λογισμικό θα είναι όταν περνάμε βαθμούς Γ΄τριμήνου (αυτό κατόπιν ρητής συμφωνίας με Διευθυντή - Υποδιευθυντή).  Για τα "τρέχοντα" ανέλαβαν ο άλλος συνάδελφος Πληροφορικής και κάποιοι άλλοι καθηγητές (γραμματέας δεν μας βρίσκεται).

Α, ναι τυπώσαμε και ελέγχους αμέ! Χωρίς μέσους όρους, χωρίς υπεύθυνους τμημάτων και με τις απουσίες περασμένες στο χέρι και με μια σελιδοποίηση που να σας τα λέω. Κάτι πήγαν να πουν κάποιοι εκεί αλλά εγώ δήλωσα αναρμόδια και ο συνάδελφος αδυναμία διόρθωσης και σε τελική ανάλυση οι γονείς δεν έδειξαν να παραξενεύονται. Οπότε... καλώς ήλθατε στην ψηφιακή τάξη, στο ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης σχολείων  και καλώς να μας έρθει και το σχολείο χωρίς τοίχους.   ::)

Υπομονή, τέσσερεις μήνες μείνανε....

ΥΓ Όπως δήλωσα και στην αρχή, το παρόν δημοσίευμα αποτελεί στατιστικό δεδομένο και σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα να εκληφθεί ούτε ως γκρίνια αλλά ούτε και ως αφορμή για υποδείξεις -  hints - συμβουλές σχετικά με το πώς διορθώνεται το "πρόβλημα" των εκτυπώσεων.

andreas_p

Σας μεταφέρω "αυτολεξί" την τελευταία παράγραφο mail της ΔΔ ? /16-3-2010,

σε αντίθεση με τη ΔΔ Δωδεκανήσου :

Θέμα   :   e-school

...
Φυσικά πέρα από το κομμάτι της εγκατάστασης θα πρέπει να ξεκινήσει και το κομμάτι της εκπαίδευσης όλων (ή κάποιων) καθηγητών στη χρήση του.

? = Δε νομίζω ότι εξυπηρετεί σε κάτι η δημοσιοποίηση του ονόματος της ΔΔ. !!!

Συνάδελφοι ΠΕ19-20. Η δουλειά μας είναι η τάξη και μόνο !!!! ΣΤΗΡΙΞΤΕ την ΠΕΚΑΠ.

Α.

Τα επιλογής να γίνουν εξεταζόμενα.

Β.
Αλγοριθμική (ή προγραμματισμό αν θέλετε) στη Β' Λυκείου.
Γ.
Για το κατεύθυνσης :
1) να αυξηθούν οι ώρες
2) το πολύ 10 μαθητές ανά τμήμα
3) χαρακτηρισμός ως εργαστηριακό
4) βαρύτητας για σχολές πληροφορικής
5) οι ασάφειες να διευθετηθούν .... ΧΘΕΣ !!!!

Δ.
Οι σύμβουλοι σε ρόλο δράσης, ρόλο ενεργό, ρόλο καινοτόμο.



tsixlas

Καλημέρα παιδιά!

Να ρωτήσω...... Μπορώ να κάνω εγκατάσταση το e-school για γυμνάσιο και λύκειο στον ίδιο υπολογιστή;

denix

Παράθεση από: tsixlas στις 17 Απρ 2010, 01:21:34 ΠΜ
Καλημέρα παιδιά!

Να ρωτήσω...... Μπορώ να κάνω εγκατάσταση το e-school για γυμνάσιο και λύκειο στον ίδιο υπολογιστή;

Ναι.

1ος τρόπος: Εγκαθιστάς το λειτουργικό δύο (2) φορές σε δυο διαφορετικά partitions ή δίσκους (με κλωνοποίηση θα σου πάρει λίγα λεπτά μονάχα...) και στη συνέχεια το πρόγραμμα για το γυμνάσιο στο πρώτο λειτουργικό και το πρόγραμμα για το λύκειο στο δεύτερο λειτουργικό. Θα απαιτείται επανεκκίνηση για να πας από το ένα στο άλλο. (Έχω εγκατεστημένα στο ίδιο μηχάνημα Windows 98, Windows 2000 server, Windows XP ΔΥΟ φορές, Ubuntu και Opensuse)

2ος τρόπος: Με virtualization. Έχεις το πλεονέκτημα της ταυτόχρονης χρήσης σε αυτή την περίπτωση.

Keep Growing

Για τεχνικά θέματα, σχετικά με το e_skroutz, υπάρχει άλλο topic στο forum.

Με το συμπάθιο.
Έχει χυθεί "αίμα" γιαυτό.  :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

nikos33

Ξεκινάω και πάλι τη δουλειά με το e-school. ελπίζω να καταφέρει να εκτυπώσει τις τελικές καταστάσεις βαθμολογίας (μέχρι τώρα τα εκτύπωνα με έπαφο), εσείς τι λέτε ??

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γιατί να μην μπορεί;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...