e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

skoud

Λάμπρο θα δείξει!
Όντως μοιάζει περισσότερο με το survey, δες όμως προσεκτικά τις σελίδες 8-9 του επισυναπτόμενου* και πάρε υπόψη σου ότι τελικά το e-school δεν είναι μια διαδικτυακή εφαρμογή... Συνάδελφος που είχε ασχοληθεί στο υπουργείο με το e-school στην αρχική φάση της δημιουργίας του, έχει την ίδια άποψη, ότι πάνε δηλ. να φτιάξουν το νέο e-school γιατί το υπάρχον δεν τους εξυπηρετεί...

* "Τα δεδομένα που θα αποτυπώνονται αφορούν τουλάχιστο στις ακόλουθες οντότητες της σχολικής ζωής"

* Η αποτύπωση των πρωτογενών στοιχείων θα γίνεται μόνο από τις σχολικές μονάδες και σε αρχική φάση αυτή θα πραγματοποιείται με χειρωνακτική καταχώριση. Η διαδικτυακή εφαρμογή θα σχεδιασθεί έτσι ώστε σε μελλοντική φάση αξιοποίησης ένα μεγάλο μέρος των δεδομένων της καρτέλας να μπορούν να αντλούνται αυτοματοποιημένα από άλλα υφιστάμενα πληροφοριακά συστήματα που θα αναπτυχθούν σε πλαίσια άλλων πράξεων.

* διερεύνηση επιδόσεων μαθητών και ομάδων μαθητών με κοινά χαρακτηριστικά.

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Wizard

Πάντως σε πρώτη φάση, μάλλον θα αξιοποιήσουν περισσότερο το survey. Βλέπω ότι προσθέσανε για το σχολ. έτος 2011-2012 καρτέλα με το ωρολόγιο πρόγραμμα που περιλαμβάνει και αναθέσεις μαθημάτων (τρελή καταχώριση δεδομένων!) και στο συνοδευτικό υλικό βγάλανε 30σέλιδο manual για τη χρήση του survey για το σχολ. έτος 2011-2012. Βρε, μπας και το σουτάρουνε το e-school?

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δε βλέπω κανένα προφανή λόγο για να "κλείσει" το eschool.
Μπορεί να ξεκίνησε προβληματικά το eschool, αλλά είναι πλέον ένα πολύ ωραίο εργαλείο (εμένα τουλάχιστο μου αρέσει πολύ και πιστεύω πως αν ήμουν δντής, θα μου έλυνε τα χέρια).

δε γνωρίζω αν τους βολεύει σχεδιαστικά να κρατούν σε μια βάση όλα τα δεδομένα από survey & eschool. εκεί ίσως δικαιολογείται η "εξαγορά" του eschool από το survey.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...