e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikos33

ok ! το προχωράω τότε ...!! :)

gimnasio

Τη μετάπτωση θέλω να την κάνω τελικά μετά τις εξετάσεις του Ιουνίου. Διάβασα ότι γίνεται μόνο μια φορά για τα γυμνάσια.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: μπορώ να χρησιμοποιήσω τώρα την εφαρμογή για την προετοιμασία και εξαγωγή των δεδομένων έτσι ώστε να δω πιθανά λάθη, να τα διορθώσω και τον Ιούνιο να ξανακάνω το ίδιο (ουσιαστικά για να προστεθούν οι βαθμοί του Γ τριμήνου-εξετάσεις-απουσίες) και ταυτόχρονα και τη μετάπτωση; (Λογικά ναι.)

nikos33

συνήθως όχι γιατί σου "χαλάει" τα αρχεία της δ-βάσης...

γιαυτό ΠΑΡΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ του directory db2000

gimnasio

μίλησα με το υπουργείο και μου είπε ότι αν και γυμνάσιο μπορώ να κάνω πάνω από μία μετάπτωση και μπορώ να ξεκινήσω από τώρα.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ήρθε σήμερα στο σχολείο mail από τον ΕΠΑΦΟ που αναφέρει ότι  ενημέρωση για την Δβαση σχετικά με την προσαύξηση απουσιών.

Για όσους δουλεύουν το eschool, θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος αν στις αναβαθμίσεις υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την προσαύξηση των απουσιών;

Wizard

Το υπουργείο έβγαλε την εξής εγκύκλιο:
Θέμα: «Έλεγχος και καταχώριση απουσιών »
Σε συνέχεια του με αρ. πρ. 115313/Γ2/21-09-09 εγγράφου μας σχετικά με τον έλεγχο και  την καταχώριση των απουσιών και κατόπιν της έκθεσης ελέγχου του Σώματος Ελεγκτών-Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης, σας γνωρίζουμε τα εξής:
Όλες οι απουσίες, δικαιολογημένες, αδικαιολόγητες και δικαιολογημένες που δεν λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών (άρθρο 21 του Π.Δ. 104/1979, άρ. 1 του Π.Δ. 485/83)), καταχωρίζονται σύμφωνα με το άρθρο 23 του Π.Δ. 104/1979. Επιπλέον, το Σεπτέμβριο 2010 το λογισμικό της εταιρείας «ΕΠΑΦΟΣ Ε.Π.Ε» θα έχει τροποποιηθεί αναλόγως.

Για ποιο λογισμικό της εταιρείας ΕΠΑΦΟΣ αναφέρεται; Δεν υποτίθεται ότι από τη νέα χρονιά θα χρησιμοποιηθεί μόνο το e-school;

Wizard

Μπορεί να μου πει κάποιος που χρησιμοποιεί το e-school, πώς καταχωρούνται οι απουσίες; Με τον παλιό "καλό" τρόπο επιλογής μίας ημέρας και εισαγωγής όλων των τριμηνιαίων απουσιών του μαθητή ή μήπως θα αρχίσει το βάσανο της ημερήσιας καταγραφής;

Antigonh

Παράθεση από: Wizard στις 27 Μαΐου 2010, 09:17:00 ΠΜ
Το υπουργείο έβγαλε την εξής εγκύκλιο:
Θέμα: «Έλεγχος και καταχώριση απουσιών »
Σε συνέχεια του με αρ. πρ. 115313/Γ2/21-09-09 εγγράφου μας σχετικά με τον έλεγχο και  την καταχώριση των απουσιών και κατόπιν της έκθεσης ελέγχου του Σώματος Ελεγκτών-Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης, σας γνωρίζουμε τα εξής:
Όλες οι απουσίες, δικαιολογημένες, αδικαιολόγητες και δικαιολογημένες που δεν λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών (άρθρο 21 του Π.Δ. 104/1979, άρ. 1 του Π.Δ. 485/83)), καταχωρίζονται σύμφωνα με το άρθρο 23 του Π.Δ. 104/1979. Επιπλέον, το Σεπτέμβριο 2010 το λογισμικό της εταιρείας «ΕΠΑΦΟΣ Ε.Π.Ε» θα έχει τροποποιηθεί αναλόγως.

Για ποιο λογισμικό της εταιρείας ΕΠΑΦΟΣ αναφέρεται; Δεν υποτίθεται ότι από τη νέα χρονιά θα χρησιμοποιηθεί μόνο το e-school;

Συνάδελφε το e-school είναι το περί ου ο λόγος "λογισμικό της εταιρείας ΕΠΑΦΟΣ Α.Ε."  στο οποίο και αναφέρεται η εγκύκλιος του υπουργείου.

Η Δ- βάση ας πούμε αν και είναι της ίδιας εταιρείας δεν χρησιμοποιείται από όλα τα Γυμνάσια και δεν αγοράστηκε μαζικά από το υπουργείο. Το κάθε Γυμνάσιο αποφάσιζε πρώτα αν θα έχει μηχανογράφηση και μετά προμηθευόταν το λογισμικό της επιλογής του (Δ- βάση, Μεταλληνός κλπ κλπ).

Άρα η εγκύκλιος αναφέρεται στο "επάρατο" eschool  :)  Από κει και πέρα ελπίζω κάποιος άλλος συνάδελφος να φροντίσει να σε πληροφορήσει για το πώς περνιούνται οι απουσίες. Εγώ τα έχω παρατήσει μετά την εγκατάσταση και τη μετάπτωση και ασχολούνται άλλοι με το θέμα, τους οποίους και φροντίζω να μην ενοχλώ!!   ;)

poursali

εγω ειμαι σε δυο σχολεια μικρης δυναμικοτητας (απο αποψη πληθους μαθητων) και τα περναω ολα μαζι στο τελος καθε τριμηνου οταν εχουν περαστει και ελεχθει απο τους υπευθυνους των τμηματων.
αν ημουν σε μεγαλυτερο σχολειο θα τα περνουσα ανα μηνα ισως... τωρα αν θα γινει υποχρεωτικο ανα ημερα δεν ξερω...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Εγώ πέρασα μέσω Excel από το πρόγραμμα Μεταλληνού σε 1 μέρα (ανά τρίμηνο) συνολικές απουσίες τριμήνων (έτσι κι αλλιώς έτσι τα έχουν περάσει) στο e-school (σιγά μην περνάμε ανα ημέρα !!!!) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ (to e-school). Πήρα τηλ. και μου είπαν ότι θα στείλουν "ticket" στον ΕΠΑΦΟ αλλά ακόμα περιμένω
Εννοείται ότι αν θέλει ανα ημέρα ... ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ !!!!

Το ανέκδοτο: Ο Δ/ντής με ρώτησε αν θα βγάλει το e-school ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

iliasthes

Για να γίνεται κάθε μέρα καταχώρηση, θα πρέπει να φτιαχτούν λογαριασμοί για τους συναδέλφους που είναι υπεύθυνοι τμημάτων και να γίνεται από αυτούς καταχώρηση. Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρόγραμμα server και ένα client και το client, να μπορούμε να το εγκαταστήσουμε σε οποιονδήποτε Η/Υ στο σχολείο. Αλλιώς πάντα θα καταχωρούμε στο τέλος του τριμήνου ή τετραμήνου. Εγώ ακόμα καταχωρώ στον Νέστωρ-ΕΠΑΛ και στο τέλος θα κάνουμε μετάπτωση στο E-school με το συνάδελφο που ανέλαβε την εγκατάσταση, παραμετροποίηση του.

vogiatz

Συνάδελφε zavag για να βγάλει αποτελέσματα φοίτησης το e-school, πρέπει πρώτα να γίνει η ενημέρωση διαγωγής. Σε μένα δούλεψε έτσι και πέρυσι και φέτος. Μάλιστα πέρυσι είχα ενημερώσει το support ότι αυτή η διαδικασία δεν είναι σωστή, αλλά δεν διορθώθηκε ακόμα όπως φαίνεται.
Βογιατζής Σωτήρης, ΠΕ 19
2ο Γυμνάσιο Έδεσσας

fgmarg

... 1ο Γυμ . Καλαμαριάς,

θα πρέπει για τους μαθητές που η φοίτηση τους είναι ανεπαρκής ή ελλιπής λόγω απουσιών να κάνετε τις παρακάτω ενέργειες:

1) Αρχεία -> Μαθητές -> Έκδοση Αποτελεσμάτων -> Ενημέρωση διαγωγής μαθητών
2) Αρχεία -> Μαθητές -> Έκδοση Αποτελεσμάτων -> Ενημέρωση φοίτησης μαθητών
3) Αρχεία -> Μαθητές -> Έκδοση Αποτελεσμάτων -> Ενημέρωση τελικής επίδοσης -> Γενικά αποτελέσματα

Στη συνέχεια μπορείτε να τους εκτυπώσετε από Εκτυπώσεις -> Αναφορές μαθητών -> Αποτελέσματα -> Μαθητές που επαναλαμβάνουν την τάξη λόγω απουσιών και Εκτυπώσεις -> Αναφορές μαθητών -> Αποτελέσματα -> Μαθητές που παραπέμπονται
λόγω απουσιών
...

H απάντηση που μου έστειλαν από την ομάδα υποστήριξης:

Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
Διεύθυνση Λειτουργικών Υποδομών, Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών
Ομάδα Υποστήριξης e-School
e-mail τεχνικής υποστήριξης: eschoolsupport(at)ypepth.gr
Τηλεφωνικό κέντρο: 210 3443941

Απουσίες περνώ και εγώ κάθε τρίμηνο, αν και δεν κατάλαβα τι εννοεί ο ποιητής:

... Όλες οι απουσίες, δικαιολογημένες, αδικαιολόγητες και δικαιολογημένες που δεν λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών (άρθρο 21 του Π.Δ. 104/1979, άρ. 1 του Π.Δ. 485/83)), καταχωρίζονται σύμφωνα με το άρθρο 23 του Π.Δ. 104/1979. Επιπλέον, το Σεπτέμβριο 2010 το λογισμικό της εταιρείας «ΕΠΑΦΟΣ Ε.Π.Ε» θα έχει τροποποιηθεί αναλόγως....


za√‘ag

Παράθεση από: vogiatz στις 27 Μαΐου 2010, 09:27:23 ΜΜ
Συνάδελφε zavag για να βγάλει αποτελέσματα φοίτησης το e-school, πρέπει πρώτα να γίνει η ενημέρωση διαγωγής. Σε μένα δούλεψε έτσι και πέρυσι και φέτος. Μάλιστα πέρυσι είχα ενημερώσει το support ότι αυτή η διαδικασία δεν είναι σωστή, αλλά δεν διορθώθηκε ακόμα όπως φαίνεται.

Ναι ... η ενημέρωση διαγωγής γίνεται στο τέλος (ρώτησα τον Δ/ντή και μου είπε χαρακτηριστικά ότι, θεωρητικά,  μπορεί ένας μαθητής να κάνει κάτι που θα του μειώσει τη διαγωγή κατά τη διάρκεια των εξετάσεων). Θα το δοκιμάσω για ένα μαθητή
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Νίκος Αδαμόπουλος

Υπάρχει ειδικό θέματα για τα τεχνικά ζητήματα του eSchool: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2655.0

Η διαγωγή μπορεί να μπει από τώρα και αν χρειαστεί να διορθωθεί στη συνέχεια ...