e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

toufeki

#600
Θα ήθελα να θυμίσω και κάποια άλλα θέματα στους συναδέλφους.
1. Γνωρίζετε βέβαια ότι οι υπεύθυνοι ΣΕΠΕΗΥ κάποτε απαλλάσσονταν από τα εξωδιδακτικά τους καθήκοντα για να μπορούν να ασχολούνται ουσιαστικά με τα θέματα του εργαστηρίου Η/Υ.
Αυτό όπως γνωρίζετε από φέτος δεν ισχύει πια.
Σίγουρα το ότι δεν ισχύει επηρεάζει και τα ίδια τα εργαστήρια, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο topic.
2. Για τους παλαιότερους συναδέλφους κυρίως, αλλά και για τους νεότερους για να μαθαίνουν τι συμβαίνει πραγματικά στην Ελλάδα, θυμίζω τα εργαστήρια της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.
Οι παλαιότεροι γνωρίζουν ότι ήταν μια ιστορία που ξεκίνησε το 1999 (αν θυμάμαι καλά) και είχαν παίσει πολλά χρήματα και είχε προπαγανδιστεί τόσο αποτελεσματικά από τους υπεύθυνους ώστε μέχρι και εγώ πείστηκα ότι επιτέλους κάτι σωστό γίνεται στην χώρα μου και τα έδωσα όλα τότε θυμάμαι για να υποστηρίξω εκείνη την προσπάθεια για ένα σχολείο στην όμορφη Μήλο. Βέβαια τότε για κάθε εργαστήριο είχε προβλεφθεί ο ρόλος του τεχνικού υπεύθυνου με αμοιβή που δεν ήταν καθηγητής Πληροφορικής, αλλά θα μπορούσε να είναι και κάποιος απόφοιτος ΙΕΚ. Την χρονιά εκείνη έτρηβα τα μάτια μου από την αποτελεσματικότητα της λειτουργίας εκείνου του εργαστηρίου οριζόντια για την υποστήριξη της διδασκαλίας όλων των μαθημάτων του σχολείου.
Το εργαστήριο της Πληροφορικής βέβαια υπήρχε και εκεί ήταν υπεύθυνος ένας καθηγητής Πληροφορικής όπου δίδασκε απερίσπαστος κάθε πληροφορικός το μάθημά του.
.....
Ρωτάω τώρα κυρίως τους παλαιότερους που έχουν και την εμπειρία: Πού βρίσκεται  τώρα η ΟΔΥΣΣΕΙΑ οεοοοοο; Που βρίσκεται η δική μου η αισιοδοξία και διάθεση για προσφορά στην αγαπημένη μου Ελληνική πολιτεία οέοοοοοοο;
Εκεί που είναι και οι υπολογιστές της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ απαντώ!!!


Δείτε και τα απομεινάρια του ναυαγίου: http://odysseia.cti.gr/e42/Enotites.htm

"Τελευταία ενημέρωση τρέχουσας σελίδας  July 12, 2001."

Δεν μπήκαν στον κόπο ούτε τα "σκουπίδια" να μαζέψουν.
Σας ρωτώ: ήταν επένδυση τα χρήματα και οι εργατοώρες που σπαταλήθηκαν για την ΟΔΥΣΣΕΙΑ.
Ξέρω εμείς όμως κοιτάμε πάντα μπροστά.

Σημ: Ζητώ συγγνώμη για κάποια ορθογραφικά λάθη τα οποία και διόρθωσα.

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 27 Φεβ 2010, 11:08:18 ΠΜ
1. Γνωρίζετε βέβαια ότι οι υπεύθυνοι ΣΕΠΕΗΥ κάποτε απαλλάσσονταν από τα εξωδιδακτικά τους καθήκοντα για να μπορούν να ασχολούνται ουσιαστικά με τα θέματα του εργαστηρίου Η/Υ.
Αυτό όπως γνωρίζετε από φέτος δεν ισχύει πια.

κάτι που ήθελα να ρωτήσω εδώ και καιρό στο στέκι. δεν γνωρίζω σχολείο που να έφτασε αυτή η νέα εγκύκλιος.
Ερωτήματα:
1. εσείς γνωρίζετε;
2. γιατί πιστεύετε ότι έγινε αυτό;
3. μήπως για να μην υπάρχουν αντιδράσεις και να είναι de facto από τη νέα χρονιά;

όλοι την είδαμε την εγκύκλιο στο διαδίκτυο, αλλά στο σχολείο ήρθε?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Κώστα! Σε πιάνω αδιάβαστο.
Μόνο για ποδόσφαιρο είσαι καλά  προετοιμασμένος για να μπορείς εύκολα να ανατρέπεις το σκορ.
Που έχουμε μείνει στον αγώνα;, δεν θυμάμαι. :-\  >:D


http://srv-dide.lar.sch.gr/keplinet/docs/2009-07-17_86214-G7-YPEPTH.pdf

Εκτός και αν έβαλε κάποιος δαίμονας του ταχυδρομείου το χεράκι του και δεν έφτασε στα έδρανα του συλλόγου. >:D 

poursali

ακριβως αυτο ειπα Παναγιωτη. δεν διαβασες καλα, θα σε μαλωσω

Παράθεση από: poursali στις 28 Φεβ 2010, 12:10:29 ΜΜ
κάτι που ήθελα να ρωτήσω εδώ και καιρό στο στέκι. δεν γνωρίζω σχολείο που να έφτασε αυτή η νέα εγκύκλιος.
όλοι την είδαμε την εγκύκλιο στο διαδίκτυο, αλλά στο σχολείο ήρθε?

δεν βρηκα συναδελφο που να ηρθε στο σχολειο αυτη η εγκυκλιος... μιλαω για συναδελφους απο 2 νομους τουλαχιστον.. και ενας ακομα εδω στο στεκι που το ειπε... δεν θυμαμαι ποιος
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

#604
Εγώ Κωστή την είδα γιατί εγώ την εκτύπωσα. >:(

"Υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που
αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη
διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών"

Αν όμως καλοδιαβάσουμε αυτήν την εγκύκλιο θα διαπιστώσουμε ότι αν εφαρμόζαμε προς όφελός μας αυτό το συμβουλευτικό που λέει (τουλάχιστον οι υπεύθυνοι ΣΕΠΕΗΥ) και ότι δεν αναλαμβάνουμε την διεκπεραίωση...... βγαίνει αυτομάτως το συμπέρασμα ότι δικαιωματικά μπορούμε να θεωρούμε τους εαυτούς μας μέλη του τάγματος των "Σαμαρειτών χωρίς αιτία".  >:D ;D 

poursali

και εγω τη διαβασα Παναγιωτη, αλλου ηθελα να σταθω και αλλο να ρωτησω. ποσα σχολεια εγιναν επισημως αποδεκτες της συγκεκριμενης εγκυκλιου
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Αυτό μόνο το ΠΣΔ μπορεί να το γνωρίζει το οποίο και διαχειρίζεται κεντρικά την ηλεκτρονική αλληλογραφία.
Σίγουρα πάντως το έγγραφο στάλθηκε με προορισμό όλα τα σχολεία (όπως τον πίνακα αποδεκτών)

Antigonh

Παράθεση από: toufeki στις 28 Φεβ 2010, 01:18:17 ΜΜ
Αυτό μόνο το ΠΣΔ μπορεί να το γνωρίζει το οποίο και διαχειρίζεται κεντρικά την ηλεκτρονική αλληλογραφία.
Σίγουρα πάντως το έγγραφο στάλθηκε με προορισμό όλα τα σχολεία (όπως τον πίνακα αποδεκτών)

Και μεις την πήραμε κι ο διπλανός κι ο παραδιπλανός (.....σχολείος) και οι διευθυντάδες τη διαβάσάνε και οι υποδιευθυντάδες. Δε βαριέσαι, τι είχαμε τι χάσαμε, τι χίλια ευρώ τι δυο χιλιάδες, χους εισ χουν, κλπ κλπ    ::)

za√‘ag

Εδώ άρχισε η συζήτηση στο ΣΤΕΚΙ (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2114.msg16816#msg16816)

Και τι θα αλλάξει τώρα; Εμάς μας ήρθε και επίσημα με αλληλογραφία 1-2 φορές στο σχολείο. Και λίγο αργότερα ήρθε και το αντίστοιχο για τους Υπεύθυνους Εργαστηρίων φυσικής ... και μετά άρχισε η μεταρρύθμιση και ... τα e-school-ιάσματα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

gimnasio

Μήπως να σκεφτούμε τρόπους να έχουμε βοήθεια από άλλους συναδέρφους και να είμαστε προετοιμασμένοι από Σεπτέμβριο στη συνεδρίαση;

Φαντάζομαι ότι θα ξεκινήσει το eschool από τα απλά και με το χρόνο θα προσθέτουν μία-μία τις έξτρα λειτουργίες που έχει έτσι ώστε να μη μας φανεί βουνό.

toufeki

Ξέρεις τι κάναν οι Σπαρτιάτες στα παιδιά τους για να μάθουν κολύμπι συνάδελφε;
Το ίδιο ακριβώς κάνουν και με μας.
Αυτή είναι η αλήθεια.
Λυπάμαι που είμαι από τους λίγους που το έχουν συνειδητοποιήσει.

gimnasio

Τα πέταγαν στα βαθιά; Αν ναι, δε θυμόμαι ότι το έκαναν οι Σπαρτιάτες. Έτσι είναι πάντως, πχ κανείς δε μας μαθαίνει το λογισμικό και παιδευόμαστε από μόνοι μας συνήθως για να το μάθουμε.

toufeki έτσι από περιέργεια στο σχολείο σου εσύ κάνεις τη μηχ/ση ή άλλος;

toufeki

Την απάντησή μου την έδωσα, πολύ πριν ρωτήσεις.

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.msg20415#msg20415

gimnasio

είμαι καινούρια εδώ και δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες.

Και δηλαδή τώρα δεν ασχολείσαι καθόλου με τον Η/Υ; Ή κάνεις κάτι; Αν έχεις απαλλαγεί πλήρως, τότε μπράβο σου!

toufeki

Όχι, δεν ήταν και ούτε θα είναι ποτέ στόχος μου να απαλλαγώ πλήρως .
Όλοι πρέπει να συνεισφέρουμε στις εξωδιδακτικές εργασίες από την στιγμή που καταργήθηκε και η απαλλαγή μας ως ΣΕΠΕΗΥ.
Αλλά όχι εκτελώντας τυφλά εντολές. Μέσα σε πλαίσιο δικαιοσύνης και ισοκατανομής.
Η δική μου προσφορά είναι η αλληλογραφία  και οι συμβουλές σε θέματα χρήσης εφαρμογών στη διοίκηση του σχολείου των οποίων την διεκπεραίωση των εργασιών μέσω αυτών των εφαρμογών έχουν αναλάβει άλλοι συνάδελφοι να την κάνουν και βέβαια όταν δύναμαι να το κάνω.