e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Πήρατε κάποιο e-mail για πιλοτική εγκατάσταση της εφαρμογής e-School που θα χρησιμοποιηθεί για ηλεκτρονική διεκπεραίωση διοικητικών εργασιών (ωχ); Μιλάει για pc με XP και 1 GB μνήμη και απαιτεί downloading κοντά στα 200 ΜΒ αρχείων. Το έχετε βάλει; Εγώ πάντως δεν έχω τέτοιο pc στο σχολείο πέρα από το εργαστήριο. Αν υποχρεώσουν τα σχολεία να κάνουν τα πάντα ηλεκτρονικά, π.χ. βαθμοί, πρωτόκολλο, απουσίες, μισθοδοσία κλπ, ας φροντίσουν να διορίσουν διοικητικό προσωπικό ή να διαθέσουν εξ ολοκλήρου καθηγητή, γιατί δε μας βλέπω καλά! Τώρα κατάλαβα γιατί τόσοι υπεράριθμοι πληροφορικοί  :o

dkotanid

Χθές το εγκατέστησα  (έχουμε τέτοιο pc) αλλά όταν πάω να συνδεθώ με τους κωδικούς του σχολείου μου, στο τελευταίο βήμα έχοντας ολοκληρώσει επιτυχώς όλα τα μέρη της εγκατάστασης δε συνδέομαι με το Σύστημα...
Κάνοντας προσπάθειες και παίζοντας με τους κωδικούς με διάφορες παραλλαγές πάλι δε συνδέομαι.
Αυτά!
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

elias

Καταφέρατε να κάνετε τον συγχρονισμό που ζητάει το πρόγραμμα; Εγώ δοκίμασα την εγκατάσταση του σε 3 υπολογιστές, το έσβησα και το ξαναέβαλα 4 φορές στον κάθε υπολογιστή (όλα σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου) αλλά ο συγχρονισμός δεν δούλεψε ποτέ.

dkotanid

Και εγώ το ίδιο!
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

tomagor

λόγω πιλοτικής εφαρμογής,
καλύτερα να επικοινωνήτε με τα τηλέφωνα....

Επίσης
ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ το firewall και δοκιμάστε  χωρίς...

P.Tsiotakis

έκανα συγχρονισμό (Δευτέρα, Κορινθία) αλλά δεν πέρασα τα δεδομένα απο το Νέστωρα ακόμα

Δεν κατάφερα να προγραμματίσω τον αυτόματο συγχρονισμό (προγραμματισμός στο Pc), δεν σήκωνε κανείς τα τηλέφωνα.


Φίλοι, προβλέπω πακέτο με το e-school !!

Wizard

Τώρα εγώ ρωτάω από θεωρητική άποψη, διαβάζοντας τα pdf των οδηγιών, μέχρι να αγοράσουμε σοβαρό μηχάνημα  ;D
Έκανε κανείς τη μετάπτωση δεδομένων από Νέστωρ/δ-βάση; Οι οδηγίες αναφέρουν ότι το import στο e-School μπορεί να γίνει μόνο μία φορά! Μία χρονιά όμως θα επιλεγεί για την εισαγωγή δεδομένων ή περισσότερες; Και ποια;

Laertis

Στο σχολείο μου δεν έχει έρθει τίποτα τέτοιο που να αφορά το e-School.
Πότε ήρθε αυτό το μήνυμα ;
Είναι υποχρεωτική η εγκατάστασή του ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Αύριο παιδιά θα κάνω τη μετάπτωση  !! :D

Ή θα πω "Αγία Βαρβάρα με έσωσες"    Ή    "Βαρβάρα το δίκανο"

Γιώργο, πάρε το αρχείο με το site Οδηγιών. Ήρθε και ένα αρχείο xml που έχει τα στοιχεία του σχολείου για την εγκατάσταση.
Αν δεν ήρθε σε σας, σημαίνει οτι θα το κάνετε μετα-πιλοτικά.
Αυτό είναι καλό, γιατί σημαίνει οτι δεν είναι έτοιμοι για πλήρη εφαρμογή αυτή τη σχολική χρονιά

fgmarg

Γεια και χαρά σας συνάδελφοι. Καταλάβατε ακριβώς τι είναι αυτό το e-school ή μήπως πάλι θα βγάλουμε τα ματάκια μας με τα χεράκια μας και μετά θα παραπονιόμαστε ότι είμαστε οι υπηρέτριες του σχολείου, κλπ, κλπ!!! Μη μου πείτε ότι έχετε καταφέρει να είστε μόνο ΣΕΠΕΗΥ και τίποτε άλλο, γιατί εγώ δυσκολεύομαι. Μου φαίνεται ότι θα προστεθεί και άλλη μια "υπηρεσία" στην πλάτη μας, χωρίς να αφαιρεθεί καμιά άλλη.

perge

Σαν ιδέα φαίνεται καλή. Συγχρονισμός των δεδομένων τύπου γραμματείας μεταξύ σχολείων και υπουργείου· σήμερα, μόνο όσων αφορούν μαθητές, αύριο και όσων αφορούν εμάς. Έτσι θα μπορεί κάποιος να πάρει -μελλοντικά- ένα αντίγραφο απολυτηρίου, ή μια βεβαίωση προϋπηρεσίας ή αποδοχών, από κάποιο ΚΕΠ, επιγραμμικά, ;) , χωρίς να χρειαστεί φυσική ή άλλη επικοινωνία με την αρχική πηγή. Αυτά, τουλάχιστον, φαντάζομαι, με δεδομένη την παντελή απουσία ενημέρωσης (πλην της εγκυκλίου του Μαΐου, και των προσφάτων οδηγιών). 

Από κει και πέρα, προφανώς στέκει μια σειρά από παρατηρήσεις και κριτικές. Ξεκινώντας από το ποιος χειρίζεται, σε τι μηχάνημα και καταλήγοντας στην πλατφόρμα υλοποίησης (λέγε με Λισαβόνα)...

Η εγκατάσταση γίνεται με κατεβασμένο firewall, μετά μπορεί να ξανανέβει. Ούτε εγώ έκανα μετάπτωση δεδομένων, περιμένοντας απάντηση στο παρακάτων e-mail (απαντάνε σε e-mail απ' ο,τι έχω διαπιστώσει):

ΠαράθεσηΚαλημέρα σας,

Σε συνέχεια της προηγούμενης επικοινωνίας μας (1/12), θα θέλαμε να μας διευκρινήσετε τι ακριβώς συνεπάγεται η μετάπτωση δεδομένων από Νέστορα σε e-School. Συγκεκριμένα:

1. Στο σχολείο θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε με το Νέστορα για τη φετινή χρονιά; Θα ενημερώνεται αντίστοιχα μέσω του task scheduler αυτοματοποιημένα κάποια απομακρυσμένη βάση σε σας;

2. Όπως κάθε χρονιά, το αρχείο μαθητών (σταθερά στοιχεία) δεν είναι στην τελική του μορφή. Πιο συγκεκριμένα, εκτός των παιδιών της Γ Λυκείου, δεν επείγει ακόμη η ακριβής εισαγωγή στοιχείων όπως όνομα πατέρα, μητέρας κλπ (π.χ. Δημήτριος αντί Δημήτρης, κ.ο.κ.). Η ερώτηση έχει να κάνει με την επισήμανσή σας ότι «η μετάπτωση δεδομένων μπορεί να γίνει μόνο μία φορά». Εκ των υστέρων δεν θα υπάρχει ενημέρωση των αρχείων από εμάς προς εσάς; Αν όντως έτσι πρέπει να γίνει, παρακαλούμε να δώσετε σαφείς οδηγίες για όλα τα πεδία και όλους τους πίνακες που πρέπει να έχουμε συμπληρώσει πριν επιχειρήσουμε την μετάπτωση.

2α. Αναφέρετε στη σελίδα 5, και αλλού, των οδηγιών μετάπτωσης: «Στο σημείο αυτό θα πρέπει να γίνει έλεγχος…». Έλεγχος, από πού; Μέσω ποιας επιλογής;

3. Ελλείψει οποιασδήποτε άλλης ενημέρωσης από εσάς, πλήν της εγκυκλίου του Μαΐου, και των προσφάτων οδηγιών, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε πώς ακριβώς θα χρησιμοποιούμε τις εφαρμογές e-school, αν θα συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το Νέστορα, που θα περνάμε βαθμολογίες, απουσίες, κ.ο.κ.

Επίσης, κάπου αναφέρεται ότι θα γίνεται σύνδεση και ενημέρωση με κάποιο server σε τυχαίες στιγμές μέσω του task scheduler. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παραμένει ο υπολογιστής ανοιχτός μετά το πέρας λειτουργίας του σχολείου;

Είμαστε στο σκοτάδι σχετικά, η διεύθυνση λογικά θέτει ερωτήματα προς εμάς, τους «κομπιουτεράδες» του σχολείου, κι εμείς δεν ξέρουμε τι να πούμε. Παράλληλα, προσπαθούμε να διασφαλίσουμε τον υπολογιστή με τις σχετικές εφαρμογές από άχρηστες τρίτες εφαρμογές, ιούς, στικάκια, κλπ, κλπ., χωρίς να το πετυχαίνουμε πάντοτε. Καλό το βήμα που επιχειρείται, αλλά πώς θεωρείται δεδομένο ότι υπάρχει κατάλληλος υπολογιστής στο γραφείο, με τις προδιαγραφές που ζητάτε; Ο δικός μας υπολογιστής έχει 896 MB RAM, και δεν προβλέπεται να πάει στο GB, οπότε ελπίζουμε να μην έχουμε προβλήματα…

4. Τεχνικό: η εκτέλεση του eSchoolMigration.exe για κάποιο λόγο *δεν* δημιούργησε το shortcut στο program group Επαφος. Φαντάζομαι ότι το shortcut εκτελεί το C:\Move2eSchool\Move2eSchool.exe, οπότε μπορώ να το τρέξω απευθείας, σωστά;

5. Για το migration χρειάζεται απενεργοποίηση του Windows Firewall;

Παρακαλώ ενημερώστε μας, ώστε να προβούμε σωστά στη «μετάπτωση δεδομένων», και να γνωρίζουμε τι ακολουθεί και ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας.

gia_desimo

Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι...

Γιατί ψαρώνετε; Ούτε νεοσύλλεκτοι να ήσασταν!

Ποιος ορίζει ότι είναι υποχρεωτικο ν' ασχοληθείτε με τη συγκεκριμένη εφαρμογη; Σας προσέλαβαν στα δημόσια σχολεία με διοριστήριο που γράφει "τεχνικος Η/Υ"; Μήπως "γραμματέας"; Μήπως "εγκαταστάτης προγραμμάτων";

Πώς ορίζεται ότι η ενασχόληση με το όποιο e-school (και ό,τι άλλο κατεβάσει ο εγκέφαλος κάθε "υπηρεσιακου παράγοντα") είναι υποχρεωτικη;

Απλα αγνοήστε το. Αν θέλουν τζάμπα τεχνικους, να πάνε να βρουν αλλου.

Επίσης, σε τέτοιες περιπτώσεις "ενοχλούμε" τους συνδικαλιστες μας. Τους γινόμαστε τσιμπούρια! Αλλοιως, ΜΗΝ παραπονιέστε στις συνελεύσεις για "εκμετάλλευση των καθηγητων ΠΕ19-20" και δεν-ξέρω-τί-άλλο.

Να τελειώνει κάποτε αυτη η ιστορία της μεταβίβασης ευθυνων στις πλάτες μας! Αν θέλουν e-school και 1 GByte RAM και ο,τιδήποτε, να πληρώσουν μια εταιρία να τα φτιάξει, και να περάσει απο 50 νομούς (πλην Αγίου Όρους! :-) ) να εγκαταστήσει Η/Υ σε κάθε σχολείο. Αυτα τα πράγματα γίνονται μόνο με κεντρικο σχεδιασμο. Αλλοιως, με την ανοχη μας, είναι ικανοι να μας ζητήσουν να γράψουμε πρόγραμμα διαχείρισης σχολείου σε assembly. (Να τρέχει και απο φλασάκι, βρε αδερφε! Για να μην τυχον κλέψουν οι μαθητες στις καταλήψεις τον ΗΥ της γραμματείας και χαθει το σχολικο αρχείο!)

Μέχρι στιγμης πέρασαν πάνω απ' την καμπούρα μας πολλα παρατράγουδα... Όπως πχ πρόσφατα τα διάφορα προγράμματα "Οδυσσέας" και "Οδύσσεια" και γενικως "τρέχα να βρεις χρηματοδότηση να φτιάξεις εργαστήριο στο σχολείο σου, διότι αλλοιως δεν θά 'χεις!". (Λες και είμασταν υποχρεωμένοι, αν και δημόσιοι υπάλληλοι, να ψάχνουμε και για σπόνσορες! Ή, ως ψυχολόγοι,  ν' αντιμετωπίζουμε τον πανικο του διευθυντη: "- Θα χαθουν οι προθεσμίες!", κτλ κτλ.)

Γιατί το συνεχίζετε; Γιατί το επιτρέπετε;

Υγ: Στο κάτω-κάτω, πιστεύω την ξέρετε την παροιμία για τα μεταξωτα βρακια! Γιατί να μην το ρίξουν (στους ΗΥ των γραμματειων) απ' το σχολικο δίκτυο, να κάνει εγκατάσταση μόνο του; Και γιατί θέλει ένα γίγα; Δε βολεύεται με παρακάτω; Ούτε πρόγραμμα που παρακολουθει διαστημόπλοιο να ήταν!
Υγ2: Αν εμεις οι ΠΕ19-20 θέλουμε παραπάνω κινητικότητα, θα πάμε στο γυμναστήριο!
3 και η τρέχουσα μείνανε! (Ολυμπιάδες μέχρι τη σύνταξη.)

stratosg

Πές τα gia_desimo πεσ τα. Συμφωνώ απόλυτα, αν και στην τρέχουσα κατάσταση φταίμε λίγο κι εμείς, μιας και θέλοντας να δείξουμε την αξία μας τρέχαμε, σα τα μυρμήγκια, να τα κάνουμε όλα. Τώρα όπως λέν και στο χωριό μου "Καλόμαθε η γρία στα σύκα". Εξ' άλλου μπορούν να χρησιμοποιήσουν γι' αυτή τη δουλεία όλους όσοι πήραν την πιστοποίηση και μπορούν να διδάσκουν τα δικά μας μαθήματα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Wizard

Συγγνώμη για το off-topic, αλλά για να δείτε πώς αυξάνονται οι ηλεκτρονικές δουλειές χωρίς να λέμε κουβέντα, δείτε τι αναφέρει εγκύκλιος για τις φετινές πανελλήνιες:

"Επειδή οι μαθητές της τελευταίας τάξης του Γενικού Λυκείου θα δηλώσουν για πρώτη φορά φέτος κατά το χρονικό διάστημα από 1 μέχρι 20 Φεβρουαρίου στην ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ το δεύτερο μάθημα γενικής παιδείας που θα εξετασθούν πανελλαδικά καθώς και αν θα εξετασθούν πανελλαδικά στο μάθημα επιλογής«Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» εφόσον το έχουν επιλέξει(μέχρι πέρισυ τα δήλωναν δέκα ημέρες πριν τη λήξη των μαθημάτων του δευτέρου τετραμήνου)   παρακαλούμε  για την άμεση ενημέρωση των μαθητών σε ειδική ενημέρωση για το συγκεκριμένο θέμα.
Πιο αναλυτικά από εφέτος όλοι οι μαθητές  που θα υποβάλουν από 1 ως 20 Φεβρουαρίου 2009 αίτηση – δήλωση στο σχολείο τους θα δηλώνουν :
     -  το δεύτερο μάθημα γενικής παιδείας που θα εξεταστούν πανελλαδικά
- αν θα εξεταστούν πανελλαδικά και στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
- αν θα εξεταστούν σε κάποιο/α από τα ειδικά μαθήματα (ξένες γλώσσες, σχέδια, μουσική)
- αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Στρατιωτικές ή/και Αστυνομικές Σχολές
- αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού
- αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής  Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ).
Οι απόφοιτοι υποβάλλουν επίσης ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ στο ίδιο χρονικό διάστημα στην οποία θα δηλώνουν επί πλέον και την κατεύθυνση στα μαθήματα της οποίας επιθυμούν να εξετασθούν.
      Από εφέτος η αίτηση –δήλωση δεν θα αποστέλλεται στα Γενικά Λύκεια σε έντυπη μορφή, αλλά θα αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ και θα μπορεί να εκτυπώνεται είτε από το Λύκειο είτε απευθείας από τον ίδιο τον υποψήφιο. Η υποβολή της θα γίνει στο Λύκειο ηλεκτρονικά με σχετικό πρόγραμμα που θα σας αποσταλεί. Για τον τρόπο και τη διαδικασία υποβολής της θα ενημερωθείτε μέσω νέας εγκυκλίου μας. "

Με τις υγείες μας  :o


elias

Αν έχεις έναν γαΐδαρο και τον παραφορτώσεις όμως, κάποια στιγμή θα τα πετάξει όλα κάτω.

Υ.Γ Μου έχει συμβεί.