Υπολογιστές εκτός εργαστηρίου

Ξεκίνησε από pgrontas, 19 Μαρ 2023, 11:00:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Καλησπέρα, 
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να ρυθμίζει την ασφαλή χρήση και συντήρηση των υπολογιστών εκτός του εργαστηρίου πληροφορικής, δηλαδή σε αίθουσες διδασκαλίας;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

stam12

Όταν αυθαίρετα αποφασίστηκε στο σχολείο που ήμουν τα προηγούμενα χρόνια, να τοποθετηθούν οι καινούργιοι υπολογιστές που ήρθαν μέσω ΕΣΠΑ το 2018 σε αίθουσες διδασκαλίας, εγώ δε συμφωνούσα, αλλά υποσκελίστηκα. Ήμουν τότε ΥΣΕΠΕΗΥ στο σχολείο και δήλωσα πως δεν είχα καμιά ευθύνη γι' αυτούς. Όντως τελικά είχαν συνέχεια προβλήματα και φθορές και βοηθούσα μόνο από φιλότιμο περιστασιακά όσους εκπ/κούς μου το ζητούσαν. Καμιά πρόβλεψη δεν υπήρξε για σωστή διαχείριση αυτής της υπόθεσης, ούτε καν άτυπα!
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

pgrontas

Ναι πέρσι που έκανα την ερώτηση και το είχα ψάξει δεν είχα βρει κάτι.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να δημιουργηθεί μια ομάδα εκπαιδευτικών που ξέρουν δυο τρία βασικά πράγματα και να αναλάβουν από κοινού τους ή ξεχωριστά (καλύτερο αυτό) τους υπολογιστές εκτός εργαστηρίου. Ως υπεύθυνος εργαστηρίου μπορεί να δώσεις κάποιες συμβουλές, αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να τρέχεις από αίθουσα σε αίθουσα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson